Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.11.2010, 16:03:22
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
impreunarea in cadrul casatoriei nu e numai pentru zamislirea copiilor ci este si mijloc binecuvantat de Dumnezeu pentru a aprofunda comuniunea intre cei doi....cat despre faza cu feritul prezervativul si anticonceptionalele am auzit ca sunt pacat ; parintele Teofil Paraianu era de acord cu ceea ce le recomanda parintele Arsenie Boca mirenilor si anume sa foloseasca metoda calendarului
Metodele naturale au o mare probabilitate de a da esec. In 40% din cazuri se ramane insarcinata, asta pentru ca ovulatia nu se petrece niciodata regular in a 14-a zi. Pentru a fi absolut sigura, trebuie registrat 6-12 cicluri mestruale inainte de a adopta acest metod.

Alte metode contraceptive:
-Preservativul
-Diafragma vaginala (se pune un "dop" la uter)
-Buretzele contraceptive (se imbiba in apa si lasa o substanza spermicida)
-Spirala (a se pune dupa ce s-a avut primul copil)
-Contraceptive hormonale: pilula; plasture transdermic (pielea absoarbe hormonii in mod regular si nu trec prin ficat, are mai putine efecte colaterale)
-Inel vaginal
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.11.2010, 16:14:35
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
In zilele nostre putini copii mai sunt alaptati 2 ani si nu prea vad legatura dintre impreunare si laptele mamei. Poti argumenta, te rog.
Si fraza asta e cam ambigua: "daca sunt casatoriti normal dupa ce fac un copil trebuie sa se impreuneze". Pai, nu se imperuneaza si pentru a concepe copilul?
Sunt perfect deacord cu intrebarea duhovnicului in "probleme" de gen.
cred ca se referea la cele 9 luni de sarcina + 1 an alaptarea
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.11.2010, 16:25:11
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Metodele naturale au o mare probabilitate de a da esec. In 40% din cazuri se ramane insarcinata, asta pentru ca ovulatia nu se petrece niciodata regular in a 14-a zi. Pentru a fi absolut sigura, trebuie registrat 6-12 cicluri mestruale inainte de a adopta acest metod.

Alte metode contraceptive:
-Preservativul
-Diafragma vaginala (se pune un "dop" la uter)
-Buretzele contraceptive (se imbiba in apa si lasa o substanza spermicida)
-Spirala (a se pune dupa ce s-a avut primul copil)
-Contraceptive hormonale: pilula; plasture transdermic (pielea absoarbe hormonii in mod regular si nu trec prin ficat, are mai putine efecte colaterale)
-Inel vaginal
Sau mai bine spus:

Alte metode contraceptive:
- Păcat
- Păcat
- Păcat
- Păcat
- Păcat
- Păcat

Așa e mult mai corect.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.11.2010, 16:40:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai C 2010 Vezi mesajul
Unde anume ai gasit recomandarea aceasta ? (sursa)
parca "gandirea parintelui Paraianu in 1000 de capete" se numea cartea...sau ceva apropiat...e o carte pe care am primit-o chiar de la parintele Paraianu, Dumnezeu sa il ierte, dar intr-un moment lipsit de inspiratie am dat-o la un schimb de carte ortodoxa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.11.2010, 20:37:46
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Metodele naturale au o mare probabilitate de a da esec. In 40% din cazuri se ramane insarcinata, asta pentru ca ovulatia nu se petrece niciodata regular in a 14-a zi. Pentru a fi absolut sigura, trebuie registrat 6-12 cicluri mestruale inainte de a adopta acest metod.

Alte metode contraceptive:
-Preservativul
-Diafragma vaginala (se pune un "dop" la uter)
-Buretzele contraceptive (se imbiba in apa si lasa o substanza spermicida)
-Spirala (a se pune dupa ce s-a avut primul copil)
-Contraceptive hormonale: pilula; plasture transdermic (pielea absoarbe hormonii in mod regular si nu trec prin ficat, are mai putine efecte colaterale)
-Inel vaginal
:)))))...mi-ar placea sa scriu "you just don't get it" dar nu vreau sa folosesc englezisme :-? ....totusi daca spun "pur si simplu nu intelegi" parca nu are aceeasi incarcatura :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.11.2010, 23:28:52
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Si de ce ma rog "metoda calendarului" nu e un pacat si folosirea contraceptivelor e? Nu e acelasi lucru? Aceeasi idee? Evitarea unui copil.
Si ma scuzi, daca parintii au deja un copil sa zicem si mai au si o situatie materiala proasta - poate nici nu-si permit sa creasca mai multi: n-ar fi pacat sa mai faci un copil, si inca unul, si inca si apoi sa muriti toti de foame? Si sa ajunga toti pe strazi cersind, in loc sa fie la scoala? So on and so forth.

Eu cred ca parintele a spus asa, dar asemeni lui, si noi avem un cap cu care sa gandim. Hai sa o facem.

Last edited by Rearbottoms; 30.11.2010 at 23:36:18.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.12.2010, 00:13:38
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Si de ce ma rog "metoda calendarului" nu e un pacat si folosirea contraceptivelor e? Nu e acelasi lucru? Aceeasi idee? Evitarea unui copil.
Si ma scuzi, daca parintii au deja un copil sa zicem si mai au si o situatie materiala proasta - poate nici nu-si permit sa creasca mai multi: n-ar fi pacat sa mai faci un copil, si inca unul, si inca si apoi sa muriti toti de foame? Si sa ajunga toti pe strazi cersind, in loc sa fie la scoala? So on and so forth.

Eu cred ca parintele a spus asa, dar asemeni lui, si noi avem un cap cu care sa gandim. Hai sa o facem.
problema in lucrurile de genul asta e ca de fiecare data exista o anumita masura destul de greu de sesizat pentru capetele de care vorbesti tu si printre care se numara si al meu....si NU sunt deloc ironic spunand asta...si odata ce ti se demonstreaza ca 1+1 pot sa faca si 3 nu mai ai reactii de genul "sa fim seriosi...si un copil de clasa intai stie ca 1+1 fac 2" ....adevarata problema persista doar pana in momentul in care ti se demonstreaza pt prima oara ca 1+1 pot sa faca si 3....dar pentru asta trebuie credinta
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.12.2010, 00:32:02
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
problema in lucrurile de genul asta e ca de fiecare data exista o anumita masura destul de greu de sesizat pentru capetele de care vorbesti tu si printre care se numara si al meu....si NU sunt deloc ironic spunand asta...si odata ce ti se demonstreaza ca 1+1 pot sa faca si 3 nu mai ai reactii de genul "sa fim seriosi...si un copil de clasa intai stie ca 1+1 fac 2" ....adevarata problema persista doar pana in momentul in care ti se demonstreaza pt prima oara ca 1+1 pot sa faca si 3....dar pentru asta trebuie credinta
Problema e ca nici tu n-ai primit explicatia/demonstratia si crezi orbeste in orice, moment in care te subestimezi, practic. Asa pot sa scriu si eu o carte, ai sa crezi tot ce scriu eu acolo? Si eu am o facultate, nu sunt chiar un om de pe strada.

Ai ales un exemplu alegoric prost, 1+1=3 e gresit d.p.v axiomatic si axiomele nu necesita nicio demonstratie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.12.2010, 01:00:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Problema e ca nici tu n-ai primit explicatia/demonstratia si crezi orbeste in orice
nu in orice...in ce am trait...tocmai de aia evit discutiile astea...nu pot face apel la experiente pe care nu le-ai avut...iar daca am trata problema pur rational nu numai ca ne-am indeparta de realitate (nu exista ratiune pura, ratiunea e ori cazuta ori inaltata si Kant chiar daca era ateu intuise treaba asta) dar nici nu am ajunge la vreun rezultat....asa ca hai sa fim de acord ca nu suntem de acord :)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.12.2010, 01:57:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Îi înțeleg perfect pe cei care nu deosebesc între metodele naturale de planificare familială și contracepție, fiindcă ani de zile am fost în aceeași situație. Abia de vreo șase luni m-am lămurit, după multe lecturi și meditație. Poate că ar merita făcut un topic despre asta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 02:52:51
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39