Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.06.2009, 20:25:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O Poezie a Părintelui Cleopa : Taina Sfintei Spovedanii

Vă rog să-mi permiteți ca la acest topic , să postez o poezie ( îndemn-rugăciune ) a Părintelui Cleopa Ilie:
Taina Sfintei Spovedanii / O cunoaștem din predanii, / Cât de mare rol anume / Are, pentru-ntreaga lume / Pentru ea, Mântuitorul / A vorbit la-ntreg poporul, / Că nu este mântuire / Fără de mărturisire. / Penru că Hristos ne-nvață, / Sfinții Apostoli dau povață / Să ne spovedim mereu / Slugilor lui Dumnezeu. / Pentru taina pocăinței / Au grăit, de-asemeni sfinții / Ei canoane au fixat / Să ne spovedim curat. / Și Biserica ne cheamă, / Și ne-nvață ca o mamă, / Și cu multă umilință / Să venim la pocăință. / Pocăința-i taină mare / Dată pentru fiecare / Pentru drept și păcătos / Care crede în Hristos. / Pentru tânăr și bătrân / Pentru slugă și stăpân / Pentru cel de la amvon / Pentru cel ce stă pe tron. / Pentru turmă și păstori, / Pentru cei din închisori, / Pentru cel ce zace-n pat, / Pentru tot cel botezat. / Și precum ne-nvață Crezul / Spovedania-i botezul / Care spală , care curmă / Tot păcatul, fără urmă. / De voiți mai mult să știți / În Scriptură să citiți , / Veți găsi exemple multe / De-ar fi cine să le-asculte. / Oare frate, n-ai văzut / Pe David când a căzut, / Cum s-a spovedit curat / Lui Nathan ce l-a mustrat? / Chiar și Petru, râvnitorul, / Ba și-n public s-a jurat : / "Nu-l cunosc, cu-adevărat" ! / Iar când Domnul l-a privit / Petru, jalnic s-a căit / Și a plâns în toată viața / Umezindu-și zilnic fața. / Apoi Pavel, tot la fel / Nu a plâns destul și el ? / Când pe mulți creștini lega / și la Templu-i aducea ? / Și câți sfinți și cuvioși / N-au iesit din păcătoși ? / Care-au plâns și-au suspinat/ Pentru orișice păcat. / Tot mereu părinții noștri / Și părinții dragi ai voștri, / Post de post se spovedeau / Și mereu se-mpărtășeau. / Ei nu amânau cu anii / Taina Sfintei Spovedanii, / Ci făceau cu pregătire / Sfânta lor mărturisire. / Și n-aveau atunci ca noi / Viață bună , ci nevoi / N-aveau cărți de rugăciune, / Nici biserici mari și bune. / N-aveau preoți mulți în sate, / Dar vezi, nici așa păcate, / Nu cântau ca noi frumos, / Ci trăiau după Hristos. / Nu spuneau din gură multe / Ci doreau mai mult s-asculte, / Orice, vorbă, orice sfat / Le primeau cu-adevărat. . . . . . . . . << Părintele Cleopa >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.06.2009, 13:25:08
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Rugaciunile suferintei:Radu GYR, Valeriu GAFENCU

RADU GYR

Identitate

Esti Doamne bun, eu pamantean si rau!
In dragoste nu-Ti seaman, nici in mila,
Dar, dupa rani, sunt chip din chipul tau,
De par dospit din cer, nu din argila.

Nu Ti-am ravnit nici razele subtiri,
Nici talpile strapunse de piroane,
Dar Tu ma faci partas la rastigniri
Sa-Ti tot ingan osanda la icoane.

Sfintit de cruci pe care nu le-am vrut
Si de-nvieri pe care nu le-as cere,
Nu stiu, Tu te cobori la mine-n lut,
Sau eu ma urc spre raiul Tau, band fiere?

Cu necersita slava Tu ma-ncarci
Si-n cuie cand sfintenia ma frange,
Oftand, ma uit la ranile prea largi
Si-Ti cresc alaturi, sange dupa sange...


VALERIU GAFENCU

Dor

Traiesc flamand, traiesc o bucurie
frumoasa ca un crin din Paradis.
Potirul florii e mereu deschis
si-i plin cu lacrimi si cu apa vie.
Potirul florii e o-mparatie.

Cand raii ma defaima si ma-njura
si-n clocot de manie ura-si varsa,
potirul lacrimilor se revarsa
si-mi primeneste sufletul de zgura.
Atunci Iisus de mine mult se-ndura.

Sub crucea grea ce ma apasa sanger,
cu trupu-ncovoiat de neputinta.
Din cand in cand, din cer coboar-un inger
si sufletul mi-l umple cu credinta.
M-apropii tot mai mult de biruinta.

Ma ploua-n taina razele de soare,
m-adapa Iisus cu apa vie,
grauntele zvarlit in groapa-nvie,
cu viata imbracata-n sarbatoare:
Traiesc flamand, traiesc o bucurie.

Sub flacara iubirii arzatoare,
din zori de zi si pana-n noapte-astept.
Te chem si noaptea, ghemuit cu capu-n piept:
Iisuse, Iisuse!
Incet ma mistui, ca o lumanare.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.06.2009, 17:14:51
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

" Arde Doamne , Te rugam, cu lumina Ta/ Tot raul din jurul nostru/ Si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti lumina/ Iti multumim. Amin" .

-Parintele Vasile de la biserica din Nefliu-( 17 ani de temnita grea)
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.07.2009, 20:37:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mulțumire ție Doamne !

Din adâncul meu mă bucur, Dumnezeule Preasfinte, / Că-auzi glasul gurii mele, rugăciunea mea fierbinte / Că apleci a Ta ureche înspre mine, dimineața ; / Eu Te voi chema, Stăpâne, cu iubire, toată viața ! / Lanțul morții mă-ncinsese, flăcări mă ardeau în iad, / Și durerii, și-ntristării, pradă-n veci eram să cad, / Daq în noaptea mea, chemat-am numele lui Dumnezeu : / "Doamne, rogu-Te fierbinte, scapă și sufletul meu ! " / Milostiv și drept e Domnul-Dumnezeul nostru mare ; / Și nemărginită este a Lui sfântă îndurare ! / El păzește totdeauna pe cei slabi, fără de vină, / Și - al meu suflet, izbăvire a primit și Lui se-nchină ! / Suflete al meu, te-ntoarnă la odihna ta, căci bine / Fără margini săvârșit-a Milostivul, pentru tine ! / El m-a izbăvit din moarte ; mi-a oprit din gene plânsul / Și picioarele-n cădere, mi-a oprit pe veci tot Dânsul ! / Drept aceea, cu dreptate și nespuse bucurii, / Voi umbla-nainte-Ți, Doamne , în pământul celor vii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.07.2009, 20:35:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciunea din amurg - Nichifor Crainic

Mă rog și pentru vii și pentru morții mei . / Tot una-mi sunt acuma părtașii și dușmanii, / Cu ei deopotrivă mi-am sfărâmat eu anii, / Și dragostea și vrajba le-am împărțit cu ei. / Pe morți în rugăciunea de seară mi-i culeg. / Aceștia sunt, Doamne, iar eu printre morminte . / Au fost în ei avânturi și-au fost și pogorămite. / Puțin în fiecare, în toți am fost întreg. / De viforele vieții ei sunt acum deșerți, / Dar dragostea, dar vrajba, din toate ce rămâne ? / Zdrobita rugăciune la mila ta , Stăpâne , / Sunt și eu printre morți rugându-mă să-i ierți. / Și adunându-mi viii , la mila ta recurg, / Când crugul alb al zilei pământul încunună: / Tu dă-le, Doamne , dă-le cu toată mâna bună / Târzia-nțelepciune din tristul meu amurg.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.07.2009, 16:50:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Din adâncul meu mă bucur, Dumnezeule Preasfinte, / Că-auzi glasul gurii mele, rugăciunea mea fierbinte / Că apleci a Ta ureche înspre mine, dimineața ; / Eu Te voi chema, Stăpâne, cu iubire, toată viața ! / Lanțul morții mă-ncinsese, flăcări mă ardeau în iad, / Și durerii, și-ntristării, pradă-n veci eram să cad, / Daq în noaptea mea, chemat-am numele lui Dumnezeu : / "Doamne, rogu-Te fierbinte, scapă și sufletul meu ! " / Milostiv și drept e Domnul-Dumnezeul nostru mare ; / Și nemărginită este a Lui sfântă îndurare ! / El păzește totdeauna pe cei slabi, fără de vină, / Și - al meu suflet, izbăvire a primit și Lui se-nchină ! / Suflete al meu, te-ntoarnă la odihna ta, căci bine / Fără margini săvârșit-a Milostivul, pentru tine ! / El m-a izbăvit din moarte ; mi-a oprit din gene plânsul / Și picioarele-n cădere, mi-a oprit pe veci tot Dânsul ! / Drept aceea, cu dreptate și nespuse bucurii, / Voi umbla-nainte-Ți, Doamne , în pământul celor vii !
Sincer rugaciunea asta mi-a mers direct la inima. Multumim Cristi pentru efortul depus, sa traiesti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.07.2009, 22:13:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Întru numele Tău ( după un psalm a lui David - 53 )

Întru numele Tău, Doamne , mântuiește-mă, când pier / Și dreptate fă-mi , Stăpâne , cu puterea Ta din cer ! / Doamne-ascultă rugăciunea ce trimit la Tine-n stele / Și aminte ia , cu milă , la grăirea gurii mele ! / Că s-au năpustit vrăjmașii care vor sufletul meu / Și-naintea lor , aceștia n-au nicicând pe Dumnezeu / Iată însă că Tu , Doamne , ajutorul meu sfânt ești / Și-al meu suflet ce te cheamă, cu a Ta dreaptă-l sprijinești / Să se-ntoarcă , Doamne , răul peste toți vrășmașii mei / Și-n credincioșia-Ți sfântă, nimicește-i azi pe ei ! / Jertfe mari îți vor aduce, cât voi sta pe-acest pământ / Și voi preamări de-a pururi numele Tău bun și Sfânt ! / Că din toată-a mea restriște, să mă izbăvești Tu vrei / Și-ai mei ochi , fără de teamă, cată la vrăjmașii mei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.07.2009, 23:52:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciunea mea fierbinte

Din adâncul meu mă bucur, Dumnezeule Preasfinte, / Că-auzi glasul gurii mele, rugăciunea mea fierbinte ! / Că apleci a Ta ureche înspre mine, dimineața; / Eu Te voi chema , Stăpâne , cu iubire, toată viața ! / Lanțul morții mă-ncinsese, flăcări mă ardeau în iad , / Și durerii, și-ntristării, pradă-n veci eram să cad , / Dar în noaptea mea, chemata-am numele lui Dumnezeu : / "Doamne, rogu-Te fierbinte, scapă și sufletul meu"! / Milostiv și drep e Domnul-Dumnezeul nostru mare ; / Și nemărginită este a Lui sfântă îndurare ! / El păzește totdeauna pe cei slabi, fără de vină, / Și-al meu suflet, izbăvire a primit și Lui se-nchină ! / Suflete al meu, te-ntoarnă la odihna ta, căci bine / Fără margini săvârșit-a Milostivul , pentru tine ! / El m-a izbăvit de moarte ; mi-a oprit din gene plânsul / Și picioarele-n cădere, mi-a oprit pe veci tot Dânsul ! / Drept aceea, cu dreptate și nespuse bucurii, / Voî umbla-nainte-Ți , Doamne , în pământul celor vii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.07.2009, 14:01:58
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Stiu, nu-i o rugaciune...dar imi pare atat de profunda, ca o rugaciune !



Iisus în celulă -Radu Gyr


Azi noapte Iisus mi-a intrat în celula.
O, ce trist si ce-nalt parea Crist !
Luna venea dupa El, în celula
si-L facea mai inalt si mai trist.

Mainile Lui pareau crini pe morminte,
ochii adanci ca niste paduri.
Luna-L batea cu argint pe vestminte
argintandu-I pe maini vechi sparturi.

Uimit am sarit de sub patura sura :
- De unde vii, Doamne, din ce veac ?
Iisus a dus lin un deget la gura
si mi-a făcut semn ca să tac.

S-a asezat langa mine pe rogojina :
- Pune-mi pe rani mana ta !
Pe glezne-avea urme de cuie si rugina
parca purtase lanturi candva.

Oftand si-a intins truditele oase
pe rogojina mea cu libarci.
Luna lumina, dar zabrelele groase
lungeau pe zapada Lui, vargi.

Parea celula munte, parea căpătâna
si misunau paduchi si guzgani.
Am simtit cum îmi cade capul pe mana
si-am adormit o mie de ani...

Când m-am desteptat din afunda genuna,
miroseau paiele a trandafiri.
Eram în celula si era luna,
numai Iisus nu era nicairi...

Am intins bratele, nimeni, tacere.
Am intrebat zidul : nici un raspuns !
Doar razele reci, ascutite-n unghere,
cu sulita lor m-au strapuns...

- Unde esti, Doamne ? Am urlat la zabrele .
Din luna venea fum de catui...
M-am pipait... si pe mainile mele,
am gasit urmele cuielor Lui.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"

Last edited by Danette; 28.07.2009 at 14:04:16.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.07.2009, 19:14:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Superbă !

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Stiu, nu-i o rugaciune...dar imi pare atat de profunda, ca o rugaciune !



Iisus în celulă -Radu Gyr


Azi noapte Iisus mi-a intrat în celula.
O, ce trist si ce-nalt parea Crist !
Luna venea dupa El, în celula
si-L facea mai inalt si mai trist.

Mainile Lui pareau crini pe morminte,
ochii adanci ca niste paduri.
Luna-L batea cu argint pe vestminte
argintandu-I pe maini vechi sparturi.

Uimit am sarit de sub patura sura :
- De unde vii, Doamne, din ce veac ?
Iisus a dus lin un deget la gura
si mi-a făcut semn ca să tac.

S-a asezat langa mine pe rogojina :
- Pune-mi pe rani mana ta !
Pe glezne-avea urme de cuie si rugina
parca purtase lanturi candva.

Oftand si-a intins truditele oase
pe rogojina mea cu libarci.
Luna lumina, dar zabrelele groase
lungeau pe zapada Lui, vargi.

Parea celula munte, parea căpătâna
si misunau paduchi si guzgani.
Am simtit cum îmi cade capul pe mana
si-am adormit o mie de ani...

Când m-am desteptat din afunda genuna,
miroseau paiele a trandafiri.
Eram în celula si era luna,
numai Iisus nu era nicairi...

Am intins bratele, nimeni, tacere.
Am intrebat zidul : nici un raspuns !
Doar razele reci, ascutite-n unghere,
cu sulita lor m-au strapuns...

- Unde esti, Doamne ? Am urlat la zabrele .
Din luna venea fum de catui...
M-am pipait... si pe mainile mele,
am gasit urmele cuielor Lui.
Mulțumim din suflet !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colinde,versuri. tigerAvalo9 Craciunul - Nasterea Domnului 30 15.12.2014 14:00:54
Versuri pe muzica - cine este autorul dorinastoica14 Generalitati 43 06.10.2012 19:53:33
Iron Maiden - adevarul din spatele unor versuri Brave New World Generalitati 18 04.08.2012 21:54:59
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52