Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 30.12.2009, 12:11:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma refeream ca acel cineva spunea ca toti oamenii sint fiii lui Dzeu.
Sa inteleg ca unii sint mai fii decit altii?
Reply With Quote
  #592  
Vechi 30.12.2009, 12:15:35
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Tot acel cineva putea sa-ti spuna ca sunt mai multe lacasuri in Imparatia lui Dumnezeu :)
Citat:
Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
4. Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
6. Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.
12. Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri, că așa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.
13. Voi sunteți sarea pământului; dacă sarea se va strica, cu ce se va săra? De nimic nu mai e bună decât să fie aruncată afară și călcată în picioare de oameni.
14. Voi sunteți lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
15. Nici nu aprind făclie și o pun sub obroc, ci în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă.
16. Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.
17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.
20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.
Ma arde la degete sa bolduiesc vreo doua randuri, dar ma abtin. Cu greu ;D

Citat:
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46. Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47. Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.

Last edited by lareine; 30.12.2009 at 12:24:34.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 30.12.2009, 12:27:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Tot acel cineva putea sa-ti spuna ca sunt mai multe lacasuri in Imparatia lui Dumnezeu :)


Ma arde la degete sa bolduiesc vreo doua randuri, dar ma abtin. Cu greu ;D
E vorba cumva de imparatia lui Dzeu, cea care se gaseste in oameni? :)
Repet: nu inteleg de ce era nevoie de legi noi, lumea se mintuia si dupa legile vechi.
Sa inteleg ca din start, depinzind de locul unde se naste omul, exista diferente in locasurile unde poate el sa ajunga, in functie de legea dupa care va fi judecat?
Reply With Quote
  #594  
Vechi 30.12.2009, 12:32:54
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Din pacate la asta nu stiu sa-ti raspund.
Singurul lucru pe care il stiu sigur e ca daca a avut Dumnezeu mila de mine de m-a facut sa fiu ortodoxa, am un drum pe care trebuie sa il parcurg, ca sa nu aud pe urma "ai avut botez, ai avut Inger Pazitor, ai avut IQ, ai avut de unde sa citesti (cu alte cuvinte, multi talanti de care raspund): de ce nu ai crezut si de ce nu ai facut?" :)
Pe ceilalti care nu au auzit niciodata de Evanghelie ii va mantui Dumnezeu dupa cum stie El, pentru ca toate sufletele sunt importante pentru El.

Ah, de ce era nevoie de legi noi, pentru ca in legile vechi nu exista dragoste si mila, pe astea Iisus Christos ni le-a adus. Legile vechi invatau sa pedepsim pacatul cu pietre, Iisus ne invata sa avem mila de cel pacatos, pentru ca nu moartea pacatosului o vrea, ci sa se intoarca si sa fie viu. Ca sa vezi cat de bune erau legile vechi: El a fost rastignit tocmai la insistentele fariseilor si carturarilor care se tineau si cu dintii de legea veche.

Last edited by lareine; 30.12.2009 at 12:38:28.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 30.12.2009, 12:42:17
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Din pacate la asta nu stiu sa-ti raspund.
Singurul lucru pe care il stiu sigur e ca daca a avut Dumnezeu mila de mine de m-a facut sa fiu ortodoxa, am un drum pe care trebuie sa il parcurg, ca sa nu aud pe urma "ai avut botez, ai avut Inger Pazitor, ai avut IQ, ai avut de unde sa citesti (cu alte cuvinte, multi talanti de care raspund): de ce nu ai crezut si de ce nu ai facut?" :)
Pe ceilalti care nu au auzit niciodata de Evanghelie ii va mantui Dumnezeu dupa cum stie El, pentru ca toate sufletele sunt importante pentru El.

Ah, de ce era nevoie de legi noi, pentru ca in legile vechi nu exista dragoste si mila, pe astea Iisus Christos ni le-a adus. Legile vechi invatau sa pedepsim pacatul cu pietre, Iisus ne invata sa avem mila de cel pacatos, pentru ca nu moartea pacatosului o vrea, ci sa se intoarca si sa fie viu. Ca sa vezi cat de bune erau legile vechi: El a fost rastignit tocmai la insistentele fariseilor si carturarilor care se tineau si cu dintii de legea veche.
Or fi toate sufletele importante pentru el, dar se pare ca unele sint mai importante decit altele, de vreme ce de unele ii este mila si altele nu.
Si de ce era nevoie sa existe dragoste si mila, legile vechi erau gresite?
Dragostea si mila au aparut odata cu Hristos sau ele au fost numai cultivate si intarite de invataturile sale?
Reply With Quote
  #596  
Vechi 30.12.2009, 12:48:50
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Or fi existat mila si dragostea si inainte, dar El a venit si le-a ridicat la rang de lege.

Citat:
34. Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.
Legile vechi nu erau gresite, dar functionau pe principiul ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. El vine si spune ca toate legile vechi trebuie sa fie respectate, adaugand pe deasupra mila si dragostea fata de aproapele, chiar si atunci cand acesta incalca legea si ne face rau.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 30.12.2009, 13:03:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vad ca ai avut activitate bogata astazi, Topcat! Bineinteles ca si tu esti fiul lui Dumnezeu, dar tu insuti iti renegi aceasta calitate, zicand ca esti verisor cu maimuta... daca te consoleaza cu ceva, asa facem si noi, toti ceilalti, ne renegam calitatea de fiii ai Domnului, indulcindu-ne cu pacate... tu ai hiba aia cu maimuta, dar noi avem muuulte. eu una cred ca Topcat este mai bine vazut de Dumnezeu decat multi dintre noi, care ilmarturisim pe Dumnezeu cu gura si il renegam cu toate puterile noastre prin fapte...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 30.12.2009, 13:09:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Or fi existat mila si dragostea si inainte, dar El a venit si le-a ridicat la rang de lege.



Legile vechi nu erau gresite, dar functionau pe principiul ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. El vine si spune ca toate legile vechi trebuie sa fie respectate, adaugand pe deasupra mila si dragostea fata de aproapele, chiar si atunci cand acesta incalca legea si ne face rau.
Inteleg ca vine, nu inteleg de ce
Reply With Quote
  #599  
Vechi 30.12.2009, 13:13:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vad ca ai avut activitate bogata astazi, Topcat! Bineinteles ca si tu esti fiul lui Dumnezeu, dar tu insuti iti renegi aceasta calitate, zicand ca esti verisor cu maimuta... daca te consoleaza cu ceva, asa facem si noi, toti ceilalti, ne renegam calitatea de fiii ai Domnului, indulcindu-ne cu pacate... tu ai hiba aia cu maimuta, dar noi avem muuulte. eu una cred ca Topcat este mai bine vazut de Dumnezeu decat multi dintre noi, care ilmarturisim pe Dumnezeu cu gura si il renegam cu toate puterile noastre prin fapte...
:)
Daca sintem fiii lui Dzeu sintem, indiferent de ceea ce credem noi.
La fel, daca sintem inruditi cu maimutele sintem, indiferent daca noi vedem acest fapt ca hiba (chiar asa, nu inteleg ce ai cu maimutele) sau nu.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 30.12.2009, 13:15:07
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Pai si atunci, stiind ca suntem, gata, nu mai trebuie sa facem nimic? Am putea sa stam cu mainile in san sau sa facem tot raul, ca tot fii suntem, nu? :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44