Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 13.04.2010, 16:32:40
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Creierul uman nu e o unealta intotdeauna exacta pentru aprecierea realitatii inconjuratoare, de aceea se recurge la metoda stiintifica.

Si tot din cauza asta, experientele personale nu pot fi catalogate drept dovezi.
Daca creierul nu ar fi o unealta perfecta atunci stiinta nu poate fi numita exacta pentru ca a luat fiinta datorita creierului si gindirii lui.Toate se proecteaza mai intai in creier si dupa aceea ea fiinta in plan fizic deci creierul e cu mult mai perfect decit metoda stiintifica.


Cind mai multe persoane vad acelas lucru sau il percep nu se mai poate chema experienta personala ci adevar si este catalogat ca dovada.
Reply With Quote
  #792  
Vechi 13.04.2010, 16:43:05
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Toate se proecteaza mai intai in creier si dupa aceea ea fiinta in plan fizic deci creierul e cu mult mai perfect decit metoda stiintifica.
Nu tot ce se "proiecteaza" in creier e si corect sau adevarat.

Metoda stiintifica tocmai de-aia a fost dezvoltata. Ea este cea care testeaza ideile nascute in creier, si numai dupa ce sunt validate sunt declarate valabile din punct de vedere stiintific.

Citat:
Cind mai multe persoane vad acelas lucru sau il percep nu se mai poate chema experienta personala ci adevar si este catalogat ca dovada.
Cred ca trebuie sa te interesezi mai indeaproape pentru a afla ce inseamna dovada.

Toate religiile au adepti care trec prin "experiente" religioase, si respectivii le vad ca pe dovezi ale existentei zeului lor. Sa inteleg ca toti zeii aia exista, sau e mai probabil ca avem de a face cu diferite stari mentale autoinduse, si etichetate in functie de apartenenta religioasa a celui care le experimenteaza?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 15.04.2010, 17:09:49
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu tot ce se "proiecteaza" in creier e si corect sau adevarat.

Metoda stiintifica tocmai de-aia a fost dezvoltata. Ea este cea care testeaza ideile nascute in creier, si numai dupa ce sunt validate sunt declarate valabile din punct de vedere stiintific.



Cred ca trebuie sa te interesezi mai indeaproape pentru a afla ce inseamna dovada.

Toate religiile au adepti care trec prin "experiente" religioase, si respectivii le vad ca pe dovezi ale existentei zeului lor. Sa inteleg ca toti zeii aia exista, sau e mai probabil ca avem de a face cu diferite stari mentale autoinduse, si etichetate in functie de apartenenta religioasa a celui care le experimenteaza?
Creierul este proectantul dar planul fizic il margineste pentru ca are legile stricte dupa care se ghideaza stiinta dar asta nu inseamna ca nu exista si altceva dincolo de fizic.Daca nu a descoperit microscopul asta nu inseamna ca nu exista ci ca nu poate sa patrunda intro alta lume in care actioneaza alte legi diferite de cele fizice.


Daca unii nu pot vedea cu aparatele stiintifice sa arate ce este in alta lume asta inseamna ca cei care vad cu ochii sufletului nu au dovezi?

Toate zeitatile pe care le arata oamenii sint adevarate dar nu toate sint bune.Nu credinta in ceva te face sa vezi acel ceva ci voia DIVINA te lasa sa vezi.
Reply With Quote
  #794  
Vechi 16.04.2010, 22:38:36
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Creierul este proectantul dar planul fizic il margineste pentru ca are legile stricte dupa care se ghideaza stiinta dar asta nu inseamna ca nu exista si altceva dincolo de fizic.
Pana acum, stiinta a lucrat cu naturalul, si a adus multe lucruri considerate SUPRAnaturale in taramul naturalului, prin explicatiile obtinute. Nu pot de cat se cred ca acest progres va continua.

Citat:
Daca unii nu pot vedea cu aparatele stiintifice sa arate ce este in alta lume asta inseamna ca cei care vad cu ochii sufletului nu au dovezi?
Folosesti termeni foarte vagi si interpretabili, cum ar fi "suflet", "ochii sufletului". Ce e aia alta lume? Ce dovada ai ca cei care au vazut-o nu halucinau?

Citat:
Toate zeitatile pe care le arata oamenii sint adevarate dar nu toate sint bune.Nu credinta in ceva te face sa vezi acel ceva ci voia DIVINA te lasa sa vezi.
Este evident ca nu toate zeitatile sunt adevarate, din moment ce oamenii ce le urmeaza se bazeaza pe doctrine de origine divina care se contrazic intre ele.

Esti din pura intamplare ortodox. Daca te nasteai in Iran, te certai cu un ateu (din alta tara, ca in republicile islamice nu prea gasesti atei declarati) despre cat de adevarat e Allah, si despre cat de confuzi sunt toti ceilalti.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #795  
Vechi 16.04.2010, 23:07:42
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pt Konjiro

Mi-a picat recent in mina un ziar>,,Lumina"(Saptaminal de spiritualitate si atitudine crestina)
Mai precis mi-a picat editia din ziua de duminica>11 aprilie 2010.La pag 12-13 poti gasi un articol care s-ar putea sa te intereseze>,,Materia lumii create si Invierea lui Hristos".Are si o bibliografie interesanta>Heidegger,Seife(printre altii).Cred ca merita efortul sa faci rost de el.Nu spun ca iti va schimba conceptia dar este o replica cel putin interesanta la ,,question everything".Ar mai fi un articol interesant in acel numar>,,Dogmatica-Rugul Aprins al Teologiei"dar banuiesc ca nu prea te atrage.Pt final am si o imagine cu mesaj metaforic.. :)
http://farm1.static.flickr.com/62/20...a8a4799419.jpg
Bye.
Reply With Quote
  #796  
Vechi 18.04.2010, 18:14:52
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Mi-a picat recent in mina un ziar>,,Lumina"(Saptaminal de spiritualitate si atitudine crestina)
Mai precis mi-a picat editia din ziua de duminica>11 aprilie 2010.La pag 12-13 poti gasi un articol care s-ar putea sa te intereseze>,,Materia lumii create si Invierea lui Hristos".Are si o bibliografie interesanta>Heidegger,Seife(printre altii).Cred ca merita efortul sa faci rost de el.Nu spun ca iti va schimba conceptia dar este o replica cel putin interesanta la ,,question everything".
Nu sunt in tara, dar o sa incerc sa fac rost de el online. Multumesc.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #797  
Vechi 18.04.2010, 18:43:34
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Scoaterea religiei din scoli

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Cand am citit postarea dumneavoastra am simtit ca parca cineva mi-a tras cu putere un pumn in stomac. O durere surda. Imi permit sa va contrazic, draga doamna, ca un profesor de religie ce sunt.

Acum un an, cand predam, aveam la o clasa de a XI-a(clasa cu cele mai multe probleme din toata scoala), o eleva, Miruna. Daca ceilalti se razvrateau sau faceau galagie, ea statea in ultima banca, cu castile in urechi si asculta muzica. Era vopsita brunet, machiata cu un negru strident, si avea o privire care te ingheta. Pentru ea, nici nu existam.

Dar totusi, fiinta ei avea ceva care te tulbura. Spre sfarsitul anului, am hotarat ca in ultimele ore, sa vorbim liber. Si au dorit sa vorbeasca despre iubire, relatiile dintre tineri. Au fost niste lectii extraordinare, pentru ca am privit relatia dintre un baiat si o fata in relatia lor si cu Dumnezeu.

Mi-am dat seama in orele acelea ca sufletele lor uneori barbare, erau de fapt niste suflete sensibile, care aveau nevoie disperata de iubire. Asa ca, intr-o zi, am observat-o pe Miruna, in prima banca. Ma asculta cu atentie, nu mai era imbracata in negru, nu mai era machiata strident, ci arata ca o adevarata domnisoara. Si, atunci cand am facut prezenta, i-am spus ca e frumoasa. In orele urmatoare, a participat de multe ori la lectie.

A fost pentru mine cea mai mare realizare, si n-as fi povestit niciodata de ea daca nu v-as fi citit postarea. Nu aveti dreptate. Intr-un an, am avut 800 de elevi. Am avut marea bucurie de a intalni printre ei multe suflete minunate.

E nevoie de religie in scoala. Pentru multi dintre ei, ora aceasta era o ora de aer proaspat. Ora in care erau liberi sa spuna ce simt. Ora in care il descopereau pe Dumnezeu. Iar cand se termina ora, multi plecau zambind.

Iar ceea ce imi aducea mie zambetul pe buze, era ora in care un elev penticostal, la plecare imi spunea:"Domnul sa va binecuvinteze, doamna".
Asta va spun si eu dumneavoastra.
HRITOS A INVIAT!
Cand eram la scoala nu se pred pe atunci religia, si imi pare rau si pana acum ca nu am avut o asa ocazie, o sete pe atunci sufleteasca de a cunoaste mai aprofundat credinta noastra crestin-ortodoxa.
Ma bucur caci acum se preda si mai sunt oameni asa credinciosi si cu iubire de aproape ca dvs.
Dumnezeului nostru Slava!
Doamne ajuta!
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #798  
Vechi 18.04.2010, 19:15:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Treptat Biserica trebuie sa se pregateasca. Nu trebuie sa uitam ca in multe tari din Europa invatamanutul este particular, de aceea predomina foarte multe scoli confesionale. La noi cred ca este foarte greu ca Biserica Ortodoxa Romana sa infiinteze scoli asemenea celor confesionale din celelalte tari europene.
La baza educatiei trebuie sa existe o componenta morala- daca scoatem religia cu ce o vom inlocui? si cine va preda disciplina, sa zicem, de educatie morala???
profesorii de filosofie, vor putea achi9ta cu succes aceasta sarcina, deoarece ei au facut in facultate etica si morala !!!
Reply With Quote
  #799  
Vechi 18.04.2010, 22:55:35
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Dupa noul proiect de lege a invatamantului, aprobat in sedinta de guvern, materia religie este scoasa, de facto.

"B) La art. 17.
(1) Copiilor apartinând cultelor recunoscute, indiferent de numarul lor, li se asigura dreptul constitutional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.

(3) La cerere, in locul orei de religie, elevii pot urma cursuri de istoria religiilor, istoria culturii si artelor sau alte cursuri utile in formarea comportamentului etic, social sau comunitar."

Din punct de vedere juridic cele doua paragrafe se anuleaza reciproc, ceea ce da materiei religie un statut incert, la latitudinea conducerii scolii, ploii, vantului..... Se pare ca paragraful 3 a fost introdus pe ultima suta de metri.

P.S: Oricum, era previzibila miscarea.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 18.04.2010, 22:57:09
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
profesorii de filosofie, vor putea achi9ta cu succes aceasta sarcina, deoarece ei au facut in facultate etica si morala !!!
Daca tot esti profesor de filosofie o sa predai edica si morala "comunitara".

P.S: Si, apropo, si in facultatile de teologie se preda edica si morala, daca nu stiai.

Last edited by bogdani; 18.04.2010 at 23:00:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44