Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2009, 06:41:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Chiar asa Topcat....ar fi bine sa i reciclam(Doamne fereste) ..ma intreb eu ca prostul gandidu ma la ..ecologie?!
Nu cred ca a fost atat de cinic,sper...
Probabil se gandea ca biserica sa ii ajute sa isi gaseasca niste joburi cu jumatate de norma in domeniul ecologiei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2009, 09:54:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e vorba de joburi, e vorba ca exista atitia batrini care dupa pensie nu mai fac nimic, vegeteaza la televizor. In cel mai bun caz sint unii care stau si ii supravegheaza pe nepoti in parcuri unde pe jos sint gramezi de mizerii.
De ce nu organizeaza biserica activitati cu acesti oameni, voluntare pentru cei mai instariti si cu unele beneficii pentru cei mai amariti? Stim bin ca e rusinos sa faci asa ceva si biserica ar putea schimba niste mentalitati.
Dar cum sa schimbe mentalitati cind ea insasi e intr-un adinc marasm de automultumire?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2009, 10:05:34
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu e vorba de joburi, e vorba ca exista atitia batrini care dupa pensie nu mai fac nimic, vegeteaza la televizor. In cel mai bun caz sint unii care stau si ii supravegheaza pe nepoti in parcuri unde pe jos sint gramezi de mizerii.
De ce nu organizeaza biserica activitati cu acesti oameni, voluntare pentru cei mai instariti si cu unele beneficii pentru cei mai amariti? Stim bin ca e rusinos sa faci asa ceva si biserica ar putea schimba niste mentalitati.
Dar cum sa schimbe mentalitati cind ea insasi e intr-un adinc marasm de automultumire?
Bine, dar Biserica suntem in primul rand noi, nu?
Nu este deloc rusinos sa-i ajuti pe ceilalti, sau cel putin mie nu mi se pare. Oricine poate avea necazuri la un moment dat.
Iar in ceea ce-i priveste pe pensionari, nu trebuie sa uitam ca au muncit toata viata lor, poate in conditii de care noi nici macar nu avem habar, si in plus poate ca atata pot si ei sa faca, dupa o viata de munca. Sa cresti un nepotel nu e treaba simpla, ma gandesc...

Asadar, daca ai vreo idee de cum i-am putea ajuta realmente pe oamenii mici, invizibili, de langa noi, te ascult cu muuuuult interes.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2009, 10:23:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Bine, dar Biserica suntem in primul rand noi, nu?
Nu este deloc rusinos sa-i ajuti pe ceilalti, sau cel putin mie nu mi se pare. Oricine poate avea necazuri la un moment dat.
Iar in ceea ce-i priveste pe pensionari, nu trebuie sa uitam ca au muncit toata viata lor, poate in conditii de care noi nici macar nu avem habar, si in plus poate ca atata pot si ei sa faca, dupa o viata de munca. Sa cresti un nepotel nu e treaba simpla, ma gandesc...

Asadar, daca ai vreo idee de cum i-am putea ajuta realmente pe oamenii mici, invizibili, de langa noi, te ascult cu muuuuult interes.
Cred ca principala problema a pensionarilor este ca nu mai au un scop in viata, ca se simt inutili si biserica ar putea, pentru ca are timpul si resursele necesare, sa se implice. Daca vrea sa faca ceva util.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2009, 10:25:40
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca principala problema a pensionarilor este ca nu mai au un scop in viata, ca se simt inutili si biserica ar putea, pentru ca are timpul si resursele necesare, sa se implice. Daca vrea sa faca ceva util.
Bine, ascult idei, sunt si eu membra a Bisericii. La ce te-ai gandit/ Spune-mi, te ascult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2009, 10:30:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai am spus deja, in strainatate batrinii se organizeaza singuri (mai ales pe teme ecologice, curatare parcuri, plantari etc dar si pe teme distractive), nu e mare inventie, trebuie doar sa copiem lucrurile bune.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2009, 10:32:31
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai am spus deja, in strainatate batrinii se organizeaza singuri (mai ales pe teme ecologice, curatare parcuri, plantari etc dar si pe teme distractive), nu e mare inventie, trebuie doar sa copiem lucrurile bune.
Sunt bune si aceste lucruri, dar eu vad nevoi mult mai "fundamentale" - oamenii nu au ce manca, nu au ce imbraca, nu-si pot plati intretinerea, nu sunt destule locuri la gradinita, parintii nu au cu cine sa-si lase copiii etc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.11.2009, 10:35:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Sunt bune si aceste lucruri, dar eu vad nevoi mult mai "fundamentale" - oamenii nu au ce manca, nu au ce imbraca, nu-si pot plati intretinerea, nu sunt destule locuri la gradinita, parintii nu au cu cine sa-si lase copiii etc.
Si nu are biserica destui bani cheltuiti aiurea?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.11.2009, 11:46:24
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si nu are biserica destui bani cheltuiti aiurea?
Hai sa admitem, doar de dragul exercitiului, ca asa ar fi (desi constructia de biserici, de exemplu, este necesara, atat aici, cat si in strainatate, la fel crearea postului Trinitas, a radioului, a publicatiilor etc., care consuma foarte multe fonduri). Si sa nu ne mai gandim unde s-au dus banii pana acum.
Ce putem face noi - eu si cu tine - ca sa mai alinam suferinta acestor amarati? Macar acuma, cand vine Craciunul, sa nu se mai simta asa de singuri...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.11.2009, 12:32:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Hristos creste in noi mai ales prin grija pe care o purtam saracilor. Asa ca de vom dori sa avem chipul lui Hristos, trebuie sa ne aratam vii pentru orice sarac.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru Florin-Ionut Morala Crestina 21 02.09.2012 16:21:38
Cum sa ne rugam pentru aproapele nostru? alexdu Generalitati 6 14.02.2012 10:44:10
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21