Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.06.2010, 22:36:11
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
E vorba de penti,baptisti,adventisti,etc,etc.
Ei au robe preotesti in timpul botezurilor.Si tot nu m-ati lamurit,de ce poarta doar in timpul botezului si nu si in restul predicilor,si in general a oficierii serviciului religios.
De ce doar atunci....?

De unde vine portarea acestei robe preotesti la NP...?

Ceva lamuriri concrete......?
Pai, ti-am zis: la amvon arata bine pastorul la patru ace, in costum si la cravata.
In baptistier e caraghios sa intre cu cravata. Intra cu roba in apa, ca-i sta mai bine.

E o chestie practica, nu tine de spiritualitatea lui. Nu e mai plin de Duhul sfant cu roba sau cu costumul.

Daca nu te multumeste raspunsul pune si tu o intrebare mai concreta.

Daca ar fi dupa tine cum ar trebui sa intre in apa?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.06.2010, 22:40:32
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Talking

In costum de baie.

Sau chiar in costumul lui Adam.

Pe bune,in pantaloni si camasa,nu stiu.

Apropo,de ce nu intra in chestiile aia alba asemanatoare cearceafurilor in care se imbraca noii vostri convertiti...?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.06.2010, 23:04:01
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Bai frate, ai alta „morga” intr-o roba. Esti mai impozant, faci impresie :)).
Si nu se imbraca in cearceaf pentru a se face diferenta: eu sunt pastor, tu esti enorias.

Spuneai in prima ta postare ca neoprotestantii resping TOATE traditiile din Bisericile Traditionale. Nu e chiar asa. Doar pe cele care contrazic Scriptura, spun ei cu emfaza. Eu cred ca doar pe cele pe care nu le agreeaza ei :)

Dar tu ce vrei sa zici: nu au voie neoprotestantii sa adopte ce imbracaminte vor? Pentru pastori, pentru convertiti, etc...
Le discuta in Consiliile lor Bisericesti si le legifereaza pentru confesiunile lor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.06.2010, 23:12:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Dar tu ce vrei sa zici?
Vrea sa zica ca protestantii au imprumutat robele de la ortodocsi ca sa induca alti ortodocsi in eroare. Adica se trezeste ortodoxu` in baptistier la baptisti , derutat de roba cu pricina si apoi zice 'Credeam ca sunt in BO".
Huh?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.06.2010, 23:52:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vrea sa zica ca protestantii au imprumutat robele de la ortodocsi ca sa induca alti ortodocsi in eroare. Adica se trezeste ortodoxu` in baptistier la baptisti , derutat de roba cu pricina si apoi zice 'Credeam ca sunt in BO".
Huh?

A ! Păi la gradul de cunoaștere a propriei Biserici pe care cei mai mulți "credincioși" îl au, nici nu e nevoie de haine speciale de botez: un pic de tămâie ajunge ca să creadă că sunt într-o biserică ortodoxă: ultima oară au simțit asemenea miros acu 25 de ani, când a venit popa la școală și a făcut sfeștanie pentru sala de festivități. Dacă le băgați și super-hitul cu "Cristos a înviat", chiar că le aduceți aminte de copilărie, când mergeau o dată pe an, de Paști, până în curtea bisericii, aduși de bunica. Cum să uite, că după aia se dădea liber la plăcinte !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.06.2010 at 23:54:12.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.06.2010, 20:20:15
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

am si eu o intrebare pt protestanti : Reforma a fost inspirata?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.06.2010, 20:24:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 88hharalambos Vezi mesajul
am si eu o intrebare pt protestanti : Reforma a fost inspirata?
De drac, da...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.06.2010, 09:21:05
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
E vorba de penti,baptisti,adventisti,etc,etc.
Ei au robe preotesti in timpul botezurilor.Si tot nu m-ati lamurit,de ce poarta doar in timpul botezului si nu si in restul predicilor,si in general a oficierii serviciului religios.
De ce doar atunci....?

De unde vine portarea acestei robe preotesti la NP...?

Ceva lamuriri concrete......?
Robele acelea , de culoare neagrea, sunt folosite doar la botez deoarece botezul,printre altele, simbolizeaza ingroparea firii vechi , cumva e un serviciu de inmormantare.

"Au nu știți că toți câți în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?
Deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morți, prin slava Tatălui, așa să umblăm și noi întru înnoirea vieții;"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.06.2010, 22:58:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dumnezeu a poruncit sa nu ne facem chipuri cioplite cu scopul de a ne inchina lor, nu sa dispara meseria de cioplitor in lemn. Ar insemna sa nu mai avem mese, scaune, ferestre , linguri de lemn sau facaletze .
Nu cred ca ati raspuns la intrebare... Daca nu cinstiti Sfanta Cruce o pastrati ca obiect de decor?! Pentru cei care nu cunosc acest aspect vor crede ca totul e ok si acolo ca in BOR. Deci nu e o ducere in eroare?
Sunt si vrajitoare care au icoane si invoca nume sfinte pantru ca inselarea sa fie mai rapida...deci?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.06.2010, 23:25:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
...deci?
Crucea e un simbol al crestinismului. Se pune si pe morminte. Oare pentru a duce mortii in eroare?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tineri și nu numai ( Răspunsuri despre viață și Dumnezeu ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 54 01.12.2009 19:42:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23