Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2009, 11:56:37
grasu64 grasu64 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2009
Mesaje: 2
Implicit Molitfele Sfantului Vasile cel Mare

Molitfele Sfantului Vasile cel Mare pot fii citite si de oamenii de rand?
Multumesc !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2009, 12:29:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Molitfele Sfantului Vasile cel Mare sunt citite doar de preot. Noi putem citi Psaltirea. Spor in cele duhovnicesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2009, 12:30:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu64 Vezi mesajul
Molitfele Sfantului Vasile cel Mare pot fii citite si de oamenii de rand?
Multumesc !!!
Sub nicio forma. Aceste rugaciuni sunt citite de catre preot si in anumite momente. Majoritatea recomanda preotilor o pregatire duhovniceasca- post si rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2009, 12:37:57
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Nuuuu! Nici macar din curiozitatea de a vedea ce se intampla nu le citi. Doar preotii dupa o anumita pregatire le pot citi.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2009, 13:13:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ar fi o indrazneala prea mare pentru noi, cei mici si incepatori, in a blestema pe diavol.
Abia sfintii si marii slujitori si'au luat aceasta indrazneala, dupa ce s'au intrarmat foarte tare in cele duhovnicesti.

Sfantul Arhanghel Mihail nu indrazneste sa atace direct, in cuvant, pe diavol, ci zice: "Sa te certe pe tine, Domnul."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2009, 20:22:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am mers intr-o Duminica la o manastire sa returnez o carte unui calugar de acolo. Dupa Liturghie, l-am cautat pe respectivul si l-am gasit dupa cateva minute in biserica, iesind din altar, exact cand se pregatea sa citeasca niste rugaciuni. Am observat ca ramasese multa lume inauntru, dar nu stiam de ce. In momentul in care a inceput sa citeasca, toti s-au napustit de-a dreptul, s-au imbulzit inspre el, prinzandu-ma la mijloc. Asa ca am stat acolo, zicandu-mi ca nu strica sa ascult si eu, in loc sa merg afara si sa-l astept. Si au inceput sa curga blestemele... Si mi-a picat fatza de ce auzeam... Si nu se mai oprea, iar eu m-am imaginat dupa o vreme ca e un ritual de exorcizare, insa n-am plecat, stand pana la sfarsit. Dupa care am mers la masa, unde l-am intalnit si i-am dat cartea inapoi.

Pot insa sa va spun ca in ziua aceea am avut parte de niste ispite foarte mari, venite din senin, napraznic, m-am mirat foarte tare de ce s-a intamplat. Am si pacatuit grav, ca un slab si neatent ce sunt. Deci copii, nu va jucati cu focul. Nici macar din greseala.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2009, 20:42:50
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Eu o perioada lunga mergeam la Molitfe miercurea, vinerea si duminica la o manastire. Am avut niste ispite..........dar tot cu ajutorul lui Dumnezeu am trecut peste ele. Eu zic sa mergeti pt. ca Dumnezeu nu ne lasa, din contra, ne intareste, ne da spor in urcusul duhovnicesc si nu in ultimul rand mie mi-a scos la iveala niste lucruri care atunci m-au daramat dar acum imi dau seama ce bine a fost ca mi le-a descoperit.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2009, 23:58:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Sa luam aminte!!!

Citat:
În prealabil postat de grasu64 Vezi mesajul
Molitfele Sfantului Vasile cel Mare pot fii citite si de oamenii de rand?
Multumesc !!!
Militvele Sf.Vasile cel Mare nu sunt la indemana oricui, caci ele se afla scrise in cartea de cult numita MOLITFELNIC!!!! Este o carte pe care o foloseste numai Episcopul si Preotul! ATAT!!! Cartea se tine numai in Sf.Altar si o ia Preotul cand are nevoie pt unele Sf.Taine sau Rugaciuni de binecuvantare la diferite trebuinte!!!
Fiind carte de cult mireanul nu poate sa intre in posesia ei, numai daca o cumpara de la un magazin cu obiecte de cult! Dar nu este destinata mireanului ci in exclusivitate Epsicopului si Preotului!
Daca Molitvele Sf.Vasile cel Mare sunt trecute intr-o carte de rugaciuni, asta este facuta fara ca Episcopul sa stie, si cel ce a facut aceasta, isi asuma toate responsabilitatile sufletesti si morale! Caci ispiteste pe cel simplu sa le citeasca si asa sa isi aduca asupra sa numai ispite ba chiar si indracire!
Molitvele Sf.Vasile cel Mare nu se citesc oriunde si oricand! Ele se citesc numai in ziua de pomenire a Sf.Vasile (1ian) si la hramul unei Manastiri sau Biserici daca se face Prieveghere, si necesita o pregatire a preotului sau episcopului care le va citi! Aceasta pregatire consta in macar 7zile de Post, spovedanie si Impartasanie si MUUUUULTA rugaciune inainte! Numai asa!
Ele se mai pot citi si unui indracit, dar numai cu stirea episcopului, urmand aceeasi pregatire inainte de al se citi!

Pt mirean „molitvele” lui sunt PSALMII!!! Si acestia se citesc numai cu binecuvantarea si stirea duhovnicului si numai atat cat spune el!

Fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2009, 01:54:01
grasu64 grasu64 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2009
Mesaje: 2
Implicit

Va multumesc din suflet pentru povete.
Doamne ajuta-ne !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2011, 19:38:16
MichaelJackson MichaelJackson is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 1
Unhappy

Doamne Ajuta!Moliftele Sf.Vasile sunt citite doar de preoti dar daor de anumiti preoti cu har foarte mare.Stiu preoti care au suferit be baza citiri acestor Molifte.Depinde de cat de curat si de pregatit este preotul in cauza care savarseste aceste Slujbe foarte puternice.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 16:34:04
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Molitfele Sf Vasile, la ce ne ajuta? Mtcrysty17 Rugaciuni 3 05.01.2011 00:00:42
Acatistul Sfantului Vasile cel Mare Cormosi Razvan Mihai Intrebari utilizatori 2 15.05.2010 04:14:08
Blestemele Sfantului Vasile cel Mare mihaela_0508 Intrebari utilizatori 4 03.05.2010 17:52:16