Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2007, 00:08:35
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

pt mine vreau ca Dumnezeu sa ma ajute sa-mi cresc copiii in asa fel incat sa devina niste oameni de credinta puternici in fata greutatilor sa fief niste oameni cu frica de Dumnezeu sa fie placuti lui Dumnezeu
in general vreau mai multa intelegere intre oameni si mai mult respect
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2007, 06:23:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt curioasa ce raspuns ar fi dat (mare parte din) cei de aici daca intrebarea nu era pusa pe crestinortodox.ro ci pe un site oarecare. ca vad ca unii au inteles sensul general - doar topicul este postat la "Generalitati" ! - altii oricum o dau tot dpdv religios vorbesc.

adica, fratilor, daca stati si voi de vorba cu cineva si va intreaba asa din senin ce v-ati dori, sa nu-mi spuneti ca imediat sariti cu mantuirea s.c.l. vreau sa zic, FITI REALI(sti) si UMANI, NU E RUSINE SA FII OM !!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2007, 09:27:55
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Dragoste
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2007, 12:47:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
adica, fratilor, daca stati si voi de vorba cu cineva si va intreaba asa din senin ce v-ati dori, sa nu-mi spuneti ca imediat sariti cu mantuirea s.c.l. vreau sa zic, FITI REALI(sti) si UMANI, NU E RUSINE SA FII OM !!
eu chiar asta imi doresc. :)
n-as spune-o oricui, e adevarat. dak m-ar intreba cineva kre nu prea intelege credinta... m-as feri sa vb cu el despre asta.
unui om oarecare i-as spune k imi doresc sa traiesc bine. :D mai exact, vreau sa am satisfactie intelectuala, materiala, spirituala etc.

defapt, dak stau sa ma gandesc bine... as vrea si mantuire, si sa traiesc bine. :D
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2007, 12:55:33
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu as vrea sanatate de fier si tinerete fara batranete pt mine si famili mea numeroasa...e asta e chiar basm asa ca se incadreaza in topic, ce ziceti?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2007, 13:04:34
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Copila asta ma surprinde mereu cu istetimea ei ... Asta doream sa raspund si eu: n-as putea sa-mi spun dorirea inimii oricui, mai ales celor in necredinta, dar tocmai pentru ca suntem pe un forum ce se doreste crestin, am indraznit sa-mi "doresc" ce lucru bun sa mi se intample. Intrebarea e ca in povestea cu pestisorul fermecat: ne implineste dorinta inimii. O cola pot lua si singur, nu e mare lucru.

Si daca nu am gandul la mantuire din viata asta, cand il am? 2 ore pe saptamana la slujba de duminica?

Desigur ca iau aminte la cele ale vietii (cat e necesar), dar stiind ca viata aceasta este doar o trecere si o pregatire pentru cele viitoare, pe aceasta o traiesc in asteptarea celeilalte.

Stiindu-ma insa plin de pacate nadajduiesc doar la mila pentru iertare si mantuire, asa ca daca "pestisorul fermecat" mi-ar implini dorinta inimii, cu siguranta ca nu mi-as dori o cola.

Liviu
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2007, 19:07:23
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Ai dreptate Liviu. Si pe mine ma cam uimeste dar in acelasi timp nu ma surprinde, cati ar alege ceva lumesc.. si chiar daca nu lumesc.. ceva care are o finalitate. Putini sunt cei care spun ca ar alege "mantuirea" sau "desavarsirea tuturor".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.05.2007, 14:42:43
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

dar ce sa faci cu bani sau cu alte chestii efemere in lumea cealalta? trebuie doar sa ganditi pentru binele sufletului vostru nu al trupului vostru material...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.05.2007, 17:40:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Razboiul nevazut sau despre patimi (ispite) de A.Boca
"Sufletul este mai de pretz decat toata materia lumii pentru ca in el e sadita de la obarshie posibilitatea desavarshirii. Pe de alta parte shi firea intreaga suspina dupa aratarea fiilor lui Dumnezeu(Rom. 8.19) adica dupa indumnezeirea omului. In cale sta infirmitatea firii shi o putere potrivnica nevazuta care cauta sa infraneze sufletul de la un zbor mai inalt decat viatza veacului acestuia. Shi fiindca puterile nu erau egale Dumnezeu S-a făcut om shi ca om a biruit pe ispititorul invatzandu-ne shi pe noi lupta. A inviat firea noastra shi salashluindu-se in noi prin botez faptura noua ascultatoare de Dumnezeu. Dar de la noi atat se cere: sa punem in lucru aceste ajutoare. Tot razboiul nevazut al patimilor urmareshte abaterea sufletului din ascultarea de Dumnezeu shi toata nevointza calugarului e sa sporeasca aceasta ascultare. Potrivnicul are doua feluri de ispite: prin placere shi prin durere. Cu primele umbla sa ne amageasca iar cu celelalte umbla sa ne constranga sa socotim placerea ca bine shi durerea ca rau. Cu aceasta meshteshugire ar restrange nazuintzele sufletului numai la o viatza comoda in veacul acesta. Iar calugarul are catre primele nevointze infranari pentru dragostea de Dumnezeu iar catre celelalte lepadarea de sine pentru dragostea de oameni. Daca vede vicleanul ca nu ispraveshte ... "

Domnule ar fi frumos sa itzi potzi dori sa portzi un asha razboi cu tine pentru altzii (Dumnezeu sau oameni), dar apare mereu fortza ca in razboiul stelelor shi vader si atunci alegi sa vrei doar comoditate... iar comoditatea ce poate sa insemne ea oare alceva decat sa fii in rand cu moda, deci nici in comoditate nu mai gaseshti linishtea ca e nevoie de alergatura... deci ce sa pot vrea altceva decat macar sa nu ies fara Domnul in cautarea fiilor lui Dumnezeu dupa care suspina toata firea :)...macar. sau sa am un autovehicul ca m-am saturat sa merg doar cu InterCity. sau sa nu fiu chiar asha de glumetz... ori optuz ... ori bosumflat... ??? mai bine o poezie de MM:

Pe aceeashi ulicioara...

Pe aceeashi ulicioara
Bate luna in fereshti,
Numai tu de dupa gratii
Vecinic nu te mai iveshti!

Shi aceiashi pomi in floare
Crengi intind peste zaplaz,
Numai zilele trecute
Nu le fac sa fie azi.

Altul este al tau suflet,
Altzii ochii tai acum,
Numai eu, ramas acelashi,
Bat mereu acelashi drum.

Ah, subtzire shi gingasha
Tu pasheai incet, incet,
Dulce imi veneai in umbra
Tainuitului boschet

Shi lasandu-te la pieptu-mi,
Nu shtiam ce-i pe pamant,
Ne spuneam atat de multe
Far-a zice un cuvant.

Sarutari erau raspunsul
La-ntrebari indeosebi,
Shi de alte cele-n lume
N-aveai vreme sa intrebi.

Shi in farmecul vietzii-mi
Nu shtiam ca-i tot aceea
De te razimi de o umbra
Sau de crezi ce-a zis femeia.

Vantul tremura-n perdele
Astazi ca shi alte datzi,
Numai tu de dupa ele
Vecinic nu te mai aratzi!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.05.2007, 20:51:30
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Familie si copii
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca vrei sa omori pe aproapele, pe tine te omori spre_rasarit Generalitati 6 21.09.2011 12:21:24
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 22:13:56