Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.05.2007, 01:03:38
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Copiaza tot link-ul Mirene, nu face click pe el, deci tot, nu doar ce apare cu albastru.

Hotararea Sinodului Bisercii ortodoxe Grecesti si Romane imi sunt mie de ajuns. Desigur ca materiale pe aceasta tema fiecare citeste, din surse romanesti sau straine.

Chiar si simpla declaratie a Sinodului Bisericii Ortodoxe Romane, nu mai spun de cel al Bisericii Ortodoxe Grecesti, explica clar de ce masoneria reprezinta o amenintare la adresa fiecarui crestin din perspectiva mantuirii.

Deci inca odata, copiaza tot link-ul ...

Daca nu se poate, voi gasi o metoda ... voi copia pagina si o voi posta.

Liviu
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.05.2007, 01:34:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Copiaza tot link-ul Mirene, nu face click pe el, deci tot, nu doar ce apare cu albastru.

Hotararea Sinodului Bisercii ortodoxe Grecesti si Romane imi sunt mie de ajuns. Desigur ca materiale pe aceasta tema fiecare citeste, din surse romanesti sau straine.

Chiar si simpla declaratie a Sinodului Bisericii Ortodoxe Romane, nu mai spun de cel al Bisericii Ortodoxe Grecesti, explica clar de ce masoneria reprezinta o amenintare la adresa fiecarui crestin din perspectiva mantuirii.

Deci inca odata, copiaza tot link-ul ...

Daca nu se poate, voi gasi o metoda ... voi copia pagina si o voi posta.

Liviu
Am copiat tot, dar ma redirectioneaza catre o pagina fara continut. Poti posta?

Multumesc!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.05.2007, 01:42:12
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Ovidiu a spus o vorba buna: sa ne scuturam si praful de pe sandale acolo unde nu suntem primiti aducand cuvantul lui Dumnezeu. Eu nu as minimaliza aceasta organizatie oculta, tocmai pentru ca este a "elitelor". De vreme ce elitele conduc societatea noastra si tocmai ele se inscriu in aceasta asociatie oculta, care in fond este satanica, am indestul a ma teme, si inca cum.

Tu vezi altfel lucrurile, si imi pare ca te-ai indulcit cu invatatura lor, spui ca nu iti este clar si nu ai dovezi. Dar declaratia Bisericii ti-ar fi de ajuns? Ca tot ai zis ca asculti de Sinodul Sfintei Biserici Ortodoxe, acum ai un prilej bun sa pui in practica ascultarea. M-ai acuzat pe mine ca nu fac ascultare, nu-i bai. Ne jucam cu acuzatiile.

Acea hotarare a Sinodului este si astazi valabila si chiar mai actuala decat atunci. Ori doar de Sinodul acesta faci tu ascultare si deci doar de Hotararile de astazi? Daca aceasta oculta si foarte periculoasa organizatie satanica se infiltreaza tocmai la varf, este firesc sa fie prezenta si in Biserica Ortodoxa, si este. Dovezi deja sunt vizibile si se pot vedea de fiecare dintre noi care mergem la biserica duminica.

As da cateva exemple si altii pot completa cu cele vazute de ei. Una dintre probleme este lipsa tot mai acuta de carti, Biblia dar si altele, care nu se mai gasesc de cumparat la biserica. In unele locuri deja se practica slujbe atat ale ortodocsilor cat si ale catolicilor si altor "confesiuni" in acelasi spatiu, de asemenea rugaciuni comune. Transformarea incet incet a bisericii in sala de reprezentatii teatrale, cu scenete "religioase", unde lumea aplauda ca la teatru. Inlocuirea icoanelor treptat cu "expozitii de pictura pe sticla efectuata de elevi". Legatura nemascata a ierarhilor cu lumea politica imbibata si ea de masonerie.

Biserica are un singur rol, este Casa de rugaciune, unde vii ca sa ti se ierte pacatele si sa-ti cureti sufletul prin Sfanta Liturghie. Nu e teatru, nu este expozitie, nu este muzeu. Dar in curand asta va deveni. Nu mai spun de practica rusinoasa de pomenire a vipurilor locale pe liste de pomelnice separate, pentru anumite ajutoare banesti. Evident, biserica are multe nevoi: termopane, gresie pe jos, vitralii din Italia, vesminte preotesti noi si cate si mai cate. Se cheltuiesc miliarde pe nimicuri si afara nu se da o paine la un cersetor. Cred ca deja s-a ajuns la o orbire infioratoare.

Dovezi exista dar fiecare e dator sa deschida ochii, discutiile au rol de lamurire reciproca dar nicidecum nu tin locul procuraturii.

O alta problema este ca desi incerci sa-ti formezi o imagine favorabila, si te plangi de atacuri la persoana, din pacate ai deschis un topic nedemn pentru un crestin si numai de buna intentie nu poate fi vorba.

Cu numele esti crestin poate, poate ai si Botezul lui Hristos dar dintre toti de pe aici tu te distingi prin actiunile tale.

Maria a indemnat la pace si eu o voi asculta si te voi rabda. Singurul aspect bun din aceste replici este ca fiecare s-a aratat asa cum este.

Liviu
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.05.2007, 01:46:41
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Da Mirene, voi posta, o sa dureze cateva minute, dar sper sa mearga. Pentru ca imi este mai usor asa, o voi pune pe torrent. Deci te rog sa folosesti un program de descarcat, Bitttorrent sau altul ... Voi transforma pagina in format .pdf, deci sa ai intalat Adobe Acrobat Reader. Cand sunt gata voi posta legatura ...

Daca nu mai ramai, maine o vei gasi negresit.

Liviu
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2007, 02:37:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Ovidiu a spus o vorba buna: sa ne scuturam si praful de pe sandale acolo unde nu suntem primiti aducand cuvantul lui Dumnezeu. Eu nu as minimaliza aceasta organizatie oculta, tocmai pentru ca este a "elitelor". De vreme ce elitele conduc societatea noastra si tocmai ele se inscriu in aceasta asociatie oculta, care in fond este satanica, am indestul a ma teme, si inca cum.

Tu vezi altfel lucrurile, si imi pare ca te-ai indulcit cu invatatura lor, spui ca nu iti este clar si nu ai dovezi. Dar declaratia Bisericii ti-ar fi de ajuns? Ca tot ai zis ca asculti de Sinodul Sfintei Biserici Ortodoxe, acum ai un prilej bun sa pui in practica ascultarea. M-ai acuzat pe mine ca nu fac ascultare, nu-i bai. Ne jucam cu acuzatiile.

Acea hotarare a Sinodului este si astazi valabila si chiar mai actuala decat atunci. Ori doar de Sinodul acesta faci tu ascultare si deci doar de Hotararile de astazi? Daca aceasta oculta si foarte periculoasa organizatie satanica se infiltreaza tocmai la varf, este firesc sa fie prezenta si in Biserica Ortodoxa, si este. Dovezi deja sunt vizibile si se pot vedea de fiecare dintre noi care mergem la biserica duminica.

As da cateva exemple si altii pot completa cu cele vazute de ei. Una dintre probleme este lipsa tot mai acuta de carti, Biblia dar si altele, care nu se mai gasesc de cumparat la biserica. In unele locuri deja se practica slujbe atat ale ortodocsilor cat si ale catolicilor si altor "confesiuni" in acelasi spatiu, de asemenea rugaciuni comune. Transformarea incet incet a bisericii in sala de reprezentatii teatrale, cu scenete "religioase", unde lumea aplauda ca la teatru. Inlocuirea icoanelor treptat cu "expozitii de pictura pe sticla efectuata de elevi". Legatura nemascata a ierarhilor cu lumea politica imbibata si ea de masonerie.

Biserica are un singur rol, este Casa de rugaciune, unde vii ca sa ti se ierte pacatele si sa-ti cureti sufletul prin Sfanta Liturghie. Nu e teatru, nu este expozitie, nu este muzeu. Dar in curand asta va deveni. Nu mai spun de practica rusinoasa de pomenire a vipurilor locale pe liste de pomelnice separate, pentru anumite ajutoare banesti. Evident, biserica are multe nevoi: termopane, gresie pe jos, vitralii din Italia, vesminte preotesti noi si cate si mai cate. Se cheltuiesc miliarde pe nimicuri si afara nu se da o paine la un cersetor. Cred ca deja s-a ajuns la o orbire infioratoare.

Dovezi exista dar fiecare e dator sa deschida ochii, discutiile au rol de lamurire reciproca dar nicidecum nu tin locul procuraturii.

O alta problema este ca desi incerci sa-ti formezi o imagine favorabila, si te plangi de atacuri la persoana, din pacate ai deschis un topic nedemn pentru un crestin si numai de buna intentie nu poate fi vorba.

Cu numele esti crestin poate, poate ai si Botezul lui Hristos dar dintre toti de pe aici tu te distingi prin actiunile tale.

Maria a indemnat la pace si eu o voi asculta si te voi rabda. Singurul aspect bun din aceste replici este ca fiecare s-a aratat asa cum este.

Liviu
Colors, nu am minimalizat masoneria, am spus doar ca tendinta este de "supraevaluare" a ei, in sensul ca se exagereaza - pentru orice nu merge cum vrea unul sau altul este invinovatita automat masoneria.

Nu m-am indulcit cu invatatura lor...ma rog, irelevant dupa discutiile anterioare. Da, ascult de Sinod, mi-am spus anterior parerea despre masonerie, cred ca este evidenta pozitia mea.

Problemele mentionate de tine sunt foarte reale, in special cea cu Biblia care, chiar daca o gasesti de cumparat are un pret peste puterea de cumpararea multora. Si cu restul sunt intru totul de acord. Dar nu le vad legate direct de masonerie, cu o singura exceptie: "Legatura nemascata a ierarhilor cu lumea politica imbibata si ea de masonerie". Dar si aici exista suspiciuni, nu stii intentia ierarhului...e mason sau pur si simplu se da pe langa un politician pentru a obtine o favoare Bisericii.

Nu stiu la care topic te referi...am deschis mai multe. Oricum, fara suparare, o asemenea remarca de la omul care a devenit celebru cu un topic legat de "sarutul frantuzesc"... :D

Este drept ce spui: ma disting prin actiunile mele, spun lucrurilor pe nume, indiferent ca sunt bune sau rele. Recunosc: sunt ironic, sarcastic, acid, arogant etc, dupa caz. Am cerut tuturor celor cu care am discutat sa puncteze argumentat unde gresesc...nimeni nu a facut-o insa au fost cativa care m-au atacat personal.

Ai dreptate, fiecare s-a aratat asa cum este.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.05.2007, 02:46:32
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

http://ro.wikisource.org/wiki/Biserica_Ortodoxă_Română_osândește_Francmasoneria_ca_doctrină,_ca_ organizație_și_ca_metodă_de_lucru_ocultă.

Sper sa mearga ...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.05.2007, 02:48:29
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Nu merge ... nu-mi ramane decat sa postez ...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.05.2007, 02:52:55
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Astept postarea. La care topic te referi? Ca sa ma explic...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.05.2007, 03:08:18
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

http://torrents.thepiratebay.org/3695725/Biserica_Ortodoxa_Romana_osandeste_Francmasoneria. 3695725.TPB.torrent
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.05.2007, 03:16:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Nu o pot deschide. O poti pune, te rog, cu un copy/paste direct pe pagina?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 19:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 12:06:44