Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 24.09.2010, 12:56:01
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile ??

Citat:
În prealabil postat de sorana11 Vezi mesajul
Pe www.coduluioreste.com - Toate emisiunile "Codul lui Oreste" din 2010
Puteti sa va relaxati urmarindu-le.

?? sa ne relaxam urmarindu-le?
La cate prostii si erezi vorbeste oreste si invitatii sai e greu sa-l urmaresti citeva minute...
Reply With Quote
  #342  
Vechi 24.09.2010, 14:16:46
elenadaniela elenadaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 6
Implicit

Doresc sa multumesc Sf.Nectarie pentru tot ajutorul pe care ni l-a daruit de-a lungul timpului, pentru iubirea discreta cu care ne-a invaluit si grija care ne-o poarta.Pentru rugaciunile Sf.Nectarie ( si a Sfantului Arsenie Boca ),Bunul Dumnezeu a readus linistea si pacea in sufletul mamei mele si in sufletele noastre.

Pentru rugaciunile Sf.Nectarie , a Sf. Arsenie si a tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #343  
Vechi 28.09.2010, 11:29:53
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit ganduri numai de bine

Buna ziua,
Desi nu am mai intrat de mult pe acest forum, pot sa va spun ca am continuat sa-i multumesc Sf. Nectarie pentru tot ce a facut el pentru mine, am continuat sa citesc acatistul de 2 ori pe zi, si sa ma duc la biserica Radu Voda din Bucuresti de 5-6 ori pe saptamana.
De ce? Pentru ca m-a ajutat atunci cand am avut nevoie mai mare de el, si pentru ca simt ca mai devreme sau mai tarziu el te ajuta.
Din mai de cand am auzit de Sf. Nectarie nu a trecut o zi fara sa citesc acatistul, iar atunci cand s-a intamplat sa nu-l citesc( desi a fost foarte rar), am recuperat a doua zi, pentru ca simteam ca-mi incalc promisiunea facuta.
Mai demult scriam ca am cunoscut pe cineva din alta tara si ca ne dorim sa ne cunoastem mai bine dar era problema de viza pentru SUA. Sf Nectarie mi-a ascultat rugile si am luat viza pe 10 ani.
Cineva mi-a zis ca ar trebui sa ma rog la Sf. Nectarie sa ma inteleg bine cu el si sa nu patesc cine stie ce, dar eu eram convinsa ca sfantul nu m-ar fi lasat sub nici o forma.
Am ajuns la la el in concediu si vreau sa va zic ca este asa cum m-am asteptat eu(putea sa aiba dreptate doamna care mi-a zis sa am grija), dar Sf. Nectarie mi-a ajutat si sunt convinsa ca o sa ma ajute si de acum in continuare.
Ma rog la el cu credinta si nadejde si stiu ca indiferent de situatie este langa mine, cateodata il simt chiar langa mine ca ma asculta in permanenta.
Este adevarat ca sunt cazuri in care il intreb, de ce mi se intampla asta, si ca ce ar trebui sa fac, si nu-mi raspunde, dar sunt convinsa ca ma va ajuta asa cum a facut-o mereu.
Continuati sa sperati in el indiferent de situatie.
Au fost moment cand nu mai speram la nimic, dar continuam sa ma rog cu mai muta credinta si speranta ca nu voi fi lasata la greu si ca Sf. Nectarie o sa ma ajute indiferent de situatie.
TREBUIE DOAR SA CREZI!!!!!!!!!!!!!!!!
In ceea ce priveste prietenii, mai devreme sau mai tarziu ei tot te tradeaza, nicidecum Sf. Nectarie
Reply With Quote
  #344  
Vechi 28.09.2010, 14:26:22
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Vreau sa-mi cer scuze pentru tot ce am spus pe acest forum despre sf nectarie. nu m-a tradat, eu l-am tradat, desi a facut atatea minuni pentru mine, am pus mai presus iubirea pentru o fata, fata de iubirea pentru sfant si Dumnezeu. nadejdea m-a acaparat si e din ce in ce mai puternica. sunt sigur ca o sa mai am multe ispite de la diavol, dar sper ca voi trece de ele. multumesc tuturor ingerilor de pe acest forum pentru incurajari...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #345  
Vechi 28.09.2010, 18:31:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Vreau sa-mi cer scuze pentru tot ce am spus pe acest forum despre sf nectarie. nu m-a tradat, eu l-am tradat, desi a facut atatea minuni pentru mine, am pus mai presus iubirea pentru o fata, fata de iubirea pentru sfant si Dumnezeu. nadejdea m-a acaparat si e din ce in ce mai puternica. sunt sigur ca o sa mai am multe ispite de la diavol, dar sper ca voi trece de ele. multumesc tuturor ingerilor de pe acest forum pentru incurajari...
Am aflat si veste cea buna- dovada ca Dumnezeu nu ne uita, dar trebuie sa avem rabdare. Sa ai parte de mult bine si lumina in viata! Si nu uita- Dumnezeu si Sfintii ne sunt prieteni sinceri, nu ne lasa la greu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #346  
Vechi 28.09.2010, 19:38:53
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sf.nectarie

http://felicitari.tfm.ro/felicitari/...d499_Nectarie/
Reply With Quote
  #347  
Vechi 01.10.2010, 08:12:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

la multi ani sfinte nectarie. sfantul nectarie s-a nascut pe 1 octombrie.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #348  
Vechi 01.10.2010, 09:26:53
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit Si pentru fratele meu SF Nectarie a infaptuit o minune !

Fratele meu sufera de o forma de cancer grava, cel mai incisiv cancer (melanom malign) era in faza terminala...medicii care l-au operat (sunt verii nostri primari - unul oncolog altul chirurg la spitalul Fundeni) i-au dat o speranta de viata intre 6 si 8 luni....!!!! Eram devastati mai ales ca abia trecuse nici un an de la moartea cumplita a celuilalt frate al nostru la numai 39 de ani, intr-un tragic accident de masina.....!!! Fratele meu (cel bolnav de cancer) era ateu convins...vestea ca mai are putin de trait l-a infiorat cumplit ! Eu eram cea care il indemnam sa indrepte ochii catre Dumnezeu si sa-i ceara ajutorul....mai ales ca eram si eu exemplul viu al unei minuni a lui Dumnezeu....(am avut o boala care nu se intalnea la om, am facut moarte clinica din cauza unei asistente care mi-a bagat un tub de glugoza de la frigider....si multe altele...ar fi mult de povestit...si am supravietuit gratie rugaciunilor mamei mele, a maslurilor de la Mitropolie...eu eram mica, aveam 6 ani, iar in spital am stat 2 ani !) Ii repetam tot timpul ca trebuie sa se intoarca la credinta...si minunea s-a infaptuit ! A devenit un bun credincios, l-a descoperit pe Sf Nectarie la care se roaga in continuu, are o particica din Sf moaste in casa (la el in casa mai tot timpul miroase a tamaie !!!... fara ca cineva sa aprinda tamaie !) si acum doctorii il considera vindecat, mai ales ca au trecut 6 ani de la cumplita veste despre speranta lui de viata !!!! Despre cazul lui, medicii l-au prezentat ca pe o minune, la congrese internationale de specialitate...si nu-si pot explica cum de a supravietuit atat in conditiile cand pt el nu se putea face nimic, era in faza terminala, avea metastaze, erau cuprinsi si ganglionii inghinali....Eu le-am spus ca Sf Nectarie l-a vinecat si il ocroteste si am povestit tuturor minunea pe care Sfantul a facut-o cu fratele meu !!!
Am avut si o colega de serviciu care suferea de o forma de melanom in faza incipienta i-am daruit o icoana a Sf Nectarie, dar nu credea si nu stiu daca s-a rugat Sfantului...cert e ca in 4 luni de la aflarea diagnosticului, a murit !...avea numai 45 de ani !
Mi se incalzeste sufletul cand povestesc despre minunea Sfantului care ne iubeste mult ! Sa-i dam slava si sa ne rugam pentru toti care sunt bolnavi de aceasta boala cumplita, cancerul !!!!
Reply With Quote
  #349  
Vechi 10.10.2010, 18:18:15
anais_09 anais_09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dumnezeu ofera daruri si bucurii pentru toti numai ca unii nu isi dau seama ca bucuriile si darurile vin de la Dumnezeu si uite asa se naste mandria.
Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
In urma cu 6 ani am fost la medic si in urma unor analize m-a fost prescris un tratament,in urma caruia,dupa spusele medicilor urma "sa creasca sa putem scoate mai usor" fiind vorba de noduli a caror biopsie am refuzat-o.Atunci am refuzat tratamentul si am trecut la un regim vegetarian,iar de cate ori veneam de la serviciu treceam pe la biserica Sf.Nectarie si ma rugam,asa cum puteam eu.De atunci merg la spital numai pentru control,o data la un an si glumesc cu medicii spunandu-le ca vin numai sa le arat ca nu am murit inca.


Si pe mine m-a ajutat si ma ajuta Sf Nectarie sa scap de o interventie chirurgicala.Deocamdata sint sub tratament, dar sanatatea mea evolueaza spre bine. Sf.Nectarie mare facator de minuni Iti multumesc ca mi-ai ascultat rugaciunile de pana acum si ca ma vei ajuta si in continuare.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #350  
Vechi 10.10.2010, 20:53:22
kristinik kristinik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2010
Mesaje: 1
Implicit ajutor de la Sf.Nectarie si Sf.Fanurie

M-a rugat la marii sfinti Nectarie si Fanurie,iar acestia m-au ajutat pe mine si pe familia mea sa iesim dintr-un impas financiar,si simtim ca ei continua sa ne vegheze si sa ne ajute in fiecare zi.
De asemenea am fost la schitul Sf.Pahomie,unde m-am rugat si la Sf.Pahomie si la Sf.Antonie de la Iezer si sunt grabnici ajutatori.

Le multumesc din suflet si sfintei Fecioare Maria!

Va doresc tuturor pace in suflet si sanatate!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33