Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.07.2007, 13:53:29
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Imi poate da si mie cineva mai multe detalii despre legionari? Unii spun ca au fost comunisti, altii nici sa nu auda de asa ceva. Stiu ca si pr.Arsenie Papacioc a fost legionar si slava Domnului ca numai comunist si securist nu a fost.
Eu cred ca decat sa atarni pe net si sa-ti pierzi timpul cu astfel de intrebari pe un forum, unde fiecare isi da cu parerea mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza, si ajungi mai mult dezinformata decat informata, mai bine mergi intr-o biblioteca sau, fiindca tot stai pe net il poti intreba pe google. Vei descoperi mii de pagini la acest subiect si sunt pagini scrise de oameni competenti care stiu ce spun...nu ce vezi pe aici sau pe alte forumuri.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.07.2007, 15:12:57
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de cristina83
Imi poate da si mie cineva mai multe detalii despre legionari? Unii spun ca au fost comunisti, altii nici sa nu auda de asa ceva. Stiu ca si pr.Arsenie Papacioc a fost legionar si slava Domnului ca numai comunist si securist nu a fost.
Eu cred ca decat sa atarni pe net si sa-ti pierzi timpul cu astfel de intrebari pe un forum, unde fiecare isi da cu parerea mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza, si ajungi mai mult dezinformata decat informata, mai bine mergi intr-o biblioteca sau, fiindca tot stai pe net il poti intreba pe google. Vei descoperi mii de pagini la acest subiect si sunt pagini scrise de oameni competenti care stiu ce spun...nu ce vezi pe aici sau pe alte forumuri.
Am citit si carti si de pe net si am vb.si cu duhovnicul despre legionari. Mi s-a spus ca legionarii nu au facut rau la nimeni, erau doar niste oameni cu dragoste de dumnezeu si carora altii le-au pus in spate atrocitatile facute de ei. Am ajuns sa cred ca sunt pagini in istorie la care nu le vom cunoaste niciodata adevarata fata.Peste 100 de ani daca va intreba cineva despre comunisti cei care au avut bunici comunisti ii vor lauda iar cei ai caror rude au patimit din cauza lor ii vor critica...In orice caz multumesc din suflet celor care s-au chinuit sa imi raspunda.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.07.2007, 20:10:41
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nu le iau partea legionarilor, dar nici Armand Calinescu, nici aia de la Jilava nu erau niste ingerasi. Armand Calinescu a ordonat uciderea fara judecata a sute de legionari. Iar Politia, Jandarmeria si Siguranta au aplicat uneori metode care i-ar fi facut invidiosi si pe securisti: nu s-au multumit cu tortura, ba au si ars de vii cativa (moarte deloc placuta). Si plolitistii din perioada ante-comunista erau uneori mai sadici decat militenii: batiaia era un lucru comun (si la jandarmerie), existand cazuti in care oameni au murit batuti; nimeni nu a fost pedepsit, desi eram stat de drept si batia nu era legala!!!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.07.2007, 11:31:12
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Nu sti ce au facut legionarii.
stiu cei care nu inchid ochii...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.07.2007, 19:27:59
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

[quote=cristina83][quote=Cristalin]
Citat:
În prealabil postat de cristina83
Am citit si carti si de pe net si am vb.si cu duhovnicul despre legionari. Mi s-a spus ca legionarii nu au facut rau la nimeni, erau doar niste oameni cu dragoste de dumnezeu si carora altii le-au pus in spate atrocitatile facute de ei.
Pot sa intreb ce carti ai citit?
Pe internet poate sa scrie oricine orice, deci nu as fi asa de increzatoare ca ai gasi ceva adevarat.
Cu tot respectul, dar eu presupun ca duhovnicul tau a facut teologia, nu? Si atunci de unde o sa stie el exact care e treaba cu legionarii? Aici nu mai e o chestiune de credinta, ci de istorie.

Nu, nu le-au fost puse in spate atrocitatile, ci chiar le-au facut ei. Nu stiu cata dragoste de Dumnezeu poti sa ai cand instigi la ura si la violenta? Si daca citesti scrierile lui Codreanu, ai sa vezi o gramada din lucruri din astea, Du-te langa Iasi unde acum cativa ani s-au descoperit oase de evrei morti, foarte probabil omorati in pogromul de la Iasi. Intreaba-i daca nu au facut legionarii rau la nimeni. Sau cand au incercat sa acapareze puterea in 1941 printr-o lovitura de stat cand nu aveau nici un drept. Sau cei care au plecat in Germania si au luptat de partea armatei naziste. Hehehe.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.07.2007, 19:47:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine, Noesis. Ti-am inteles punctul de vedere, deci nu e cazul sa te repeti.
La fel si tu, trebuie sa intelegi punctul de vedere al altora, care cunosc mai indeaproape miscarea legionara si care nutresc alte sentimente pentru aceasta decat tine. De inteles si de o parte si de alta.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.07.2007, 19:55:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

e bine de citit INTOARCEREA LA HRISTOS de Ioan Ianolide
Reply With Quote
  #78  
Vechi 13.07.2007, 21:01:41
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de romandragut
stiim ce au facut legionarii. nu inteleg ce legatura au crimele legionarilor cu ortodoxxia? banuiesc ca u exista nici o relatie? sau este biserica complice?
Nu sti ce au facut legionarii.Daca vrei sa afli mai multe citeste si tu cartile de mai sus.
Oricum legionarii au fost impotriva homosexualitatii.Ei erau de acord cu o viata traita intr-o familie crestina in care sotul si sotia sa aiba credinta in Dumnezeu.
Crime au facut doar cativa (cei 3 studenti care l-au omorat pe Iorga etc-putini oricum).Restul legionarilor (cred ca sute de mii) nu au facut crime.Mai mult legionarii care au suferit in temnitele comuniste se rugau la Dumnezeu,practicau rugaciunea inimii (DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUESTE-MA PE MINE PACATOSUL),i-au iertat pe cei care i-au batut,si deci aveau l;egatura cu Ortodoxia.
este un tupeu imens sa ingropi istoria. daca neonazismul si biserica ortodoxa merg mana in mana nu este de mirare ca lumea prefera sa mearga la sectele protestante.

extremismul de orice natura ar fi el este periculos. nazismul sau comunismul au fost miscari criminale. legionarii sunt o miscare nazista.

si pentru ca aveti obesia copy paste din biblie va dau eu una. iesire, capitolul 20, versetul 13: "sa nu ucizi!"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 13.07.2007, 21:11:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://fgmanu.net/istorie/sa_nu_ucizi.htm
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.07.2007, 23:30:56
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit

Cele 10 porunci pe care trebuie sã le tinã legionarul:
1. Nu crede în nici un fel de informatii, de vesti, de pãreri despre Miscarea Legionarã...
Legionarul nu crede decât în ordinul si cuvântul sefului sãu ...
2. Dã-ti bine seama pe cine ai în fatã. Si cântãreste-l cum trebuie si când este inamic care vrea sã te însele si când este prieten prost pe care l-a înselat înainte un inamic.
3. Pãzeste-te ca de o mare nenorocire de omul strãin, care te îndeamnã sã faci ceva. El are un interes si voieste sã-si facã interesul prin tine, sau sã te compromitã în fata celorlalti legionari.
Legionarul actioneazã numai la ordin, sau din initiativa sa proprie.
4. Dacã vrea cineva sã te ademeneascã sau sã te cumpere: scuipã-l în ochi. Legionarii nu sunt nici prosti, nici de vânzare.
5. Fugi de cei ce voiesc sã-ti facã daruri. Nu primi nimic.
6. Indepãrteazã-te de cei ce te lingusesc si te laudã.
7. Unde sunteti numai trei legionari, trãiti ca fratii între voi: UNIRE, UNIRE si iar UNIRE.
Sacrificã tot, calcã-te pe tine în picioare cu toate poftele si cu tot egoismul din tine, pentru aceastã unire. Ea, unitatea, ne va da biruinta.
Cine este contra unitãtii, este contra biruintei legionare.
8. Nu-ti vorbi de rãu camarazii. Nu-i pârî. Nu sopti la ureche si nu primi sã ti se sopteascã.
9. Nu te speria dacã nu primesti ordine, vesti, rãspunsuri la scrisori, sau dacã ti se pare cã lupta stagneazã ...
10. In singurãtatea ta, roagã-te lui Dumnezeu, în numele mortilor nostri, pentru ca sã ne ajute sã suferim toate loviturile pânã la capãtul suferintelor si pânã la marea înviere si biruintã legionarã.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legionarii din "Fratia de Cruce" (FDC) dianagroza Generalitati 285 19.03.2011 01:39:40
legionarii mai reprezinta ceva? iulyaan Generalitati 3 15.08.2010 00:57:06
Legionarii si ortodoxismul Radu32 Despre Biserica Ortodoxa in general 19 20.03.2010 09:20:12
Legionarii Traditie Biserica Ortodoxa Romana 2 09.10.2008 00:53:44