Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2010, 17:40:46
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, am crezut ca ma iubeste si nu-l intereseaza alte lucruri.Insa scopul lui in viata este preotia.Si, asa cum am mai spus,, par duhovnic nu i-a dat binecuvantare de preotie pt ca se purta urat cu mine(jigniri, injuraturi, blesteme, batai etc.) a considerat de cuviinta ca in manastire dupa o perioada il va face preot.Atat si nimic mai mult.Practic nu exista un motiv intemeiat de divort, ci doar dorinta lui de a nu-si duce si crucea familiei.Traiesc datorita parintelui duhovnic, altfel........[/quote]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2010, 17:52:14
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nici măcar să se numească creștin nu-i demn, ce să mai vorbim de preot. Îmi vine să zic acum ce merită, dar mă abțin, pentru că numai Dumnezeu are voie să judece. Și așa cred că l-am judecat cam mult. Dumnezeu să-i lumineze mintea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2010, 21:30:31
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Mi se pare foarte urat ce a facut, dar adevarul tind sa cred ca este undeva la mijloc. Din cate stiu si am citit, este nevoie de acordul amandorura pentru a merge la manastire, dar amandoi sa va calugariti si din momentul in care va despartiti sa va aveti ca fratii si nu ca un fost cuplu. Cred ca sotul tau nu mai merita nici un efort, din moment ce te-a parasit in astfel de conditii se pot spune foarte multe despre caracterul sau.Nu stiu ce sfat sa-ti dau, decat sa citesti viata sfintilor casatoriti poate te ajuta in vreun fel.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.12.2010, 16:22:49
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Mi se pare foarte urat ce a facut, dar adevarul tind sa cred ca este undeva la mijloc. Din cate stiu si am citit, este nevoie de acordul amandorura pentru a merge la manastire, dar amandoi sa va calugariti si din momentul in care va despartiti sa va aveti ca fratii si nu ca un fost cuplu. Cred ca sotul tau nu mai merita nici un efort, din moment ce te-a parasit in astfel de conditii se pot spune foarte multe despre caracterul sau.Nu stiu ce sfat sa-ti dau, decat sa citesti viata sfintilor casatoriti poate te ajuta in vreun fel.
Nu am fost de accord cu plecarea lui la manastire, insa nu am avut ce face.Eu nu pot merge la manastire pt ca sunt f. bolnava, iar in manastire e de munca.Pe zi ce trece bolile mi se inmultesc, singura scapare mi-e parintele duhovnic si parintii, ,care ma ajuta cu cele necesare traiului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.12.2010, 17:01:07
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Nu am fost de accord cu plecarea lui la manastire, insa nu am avut ce face.Eu nu pot merge la manastire pt ca sunt f. bolnava, iar in manastire e de munca.Pe zi ce trece bolile mi se inmultesc, singura scapare mi-e parintele duhovnic si parintii, ,care ma ajuta cu cele necesare traiului.
nu va poate primi la manastire facand munca conform puterilor dumneavoastra?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.12.2010, 18:27:37
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Nu am fost de accord cu plecarea lui la manastire, insa nu am avut ce face.Eu nu pot merge la manastire pt ca sunt f. bolnava, iar in manastire e de munca.Pe zi ce trece bolile mi se inmultesc, singura scapare mi-e parintele duhovnic si parintii, ,care ma ajuta cu cele necesare traiului.

Am inteles din capul locului. Dar decizia trebuia sa fie comuna pana la plecarea lui si sa fii dispusa sau pregatita sa faci o astfel de schimbare in viata ta. Parintele duhovnic ce iti zice sa faci? Asculta-l pe el.
Ma depaseste situatia asta.
Oscilez intre doua reactii pe care consider in acest moment ca le-as avea daca as fi in situatia ta:
1. m-as duce la manastire in cauza si as vorbi cu staretul, ca sa-i aduc la cunostinta situatia in care ma aflu si eventual sa primesc un sfat. Dar mi se pare ca suna a razbunare pe de o parte, iar pe de alta parte a-si face lumina in aceasta problema.
2. Daca nu te multumeste raspunsul duhovnicului tau, sau tinzi spre o a doua parere, ti-as recomanda sa mergi la un preot, din zona ta, despre care ai auzit multe lucruri bune. Uite, daca esti din zona Moldovei, recomand pe parintele Iustin Parvu de la Manastirea Petru -Voda din Judetul Neamt care se afla ultima data la Manastirea de calugarite, daca nu urci la calugari, unde poti sta peste noapte, cazarea si mancarea sunt gratuite, sau Parintele Irimescu din satul Radaseni, judetul Suceava. Ambii sunt aglomerati, dar daca vrei pot afla detalii mai multe. Mai sunt si alte exemple.
3. as divorta, ca oricum nu vad loc de impacare si nu e pacatul tau.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.12.2010, 22:50:29
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Poate

Poate ar fi bine sa trimiti o scrisoare si la Patriarhie si sa publici cazul la TV sau in ziar. Insa nu din razbunare sau ca sa fii compatimita, ci ca ierarhii sa se simta si sa ia atitudine.
Nu trebuie facut cu duh de rautate, ci cu dorinta de a constientiza oamenii de gravitatea indiferentei lor.
Insa cel mai bun lucru care poti sa il faci este sa te rogi pentru el, sa i se inmoaie inima, sa i se lumineze mintea.
Altfel chiar daca toti duhovnicii il pun la punct, tot se va considera nedeptatit, si pana la urma o sa-l vezi popa stilist hirotonit de alt stilist, sau de el insusi, umbland din loc in loc smintind si pe altii.
Si tu si parintele duhovnic sa faceti slujbe pentru el, sa va rugati, din cand in cand sa ii mai scrieti o scrisoare in care sa-l in sfatuiti cu dragoste si cu blandete sa sa pocaiasca.
Asta cred ca e cea mai buna nevointa a ta, sa te rogi pentru mantuirea sufletului sau.
Ai nadejde si incet, incet se va schimba.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2010, 16:58:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Nu trebuie facut cu duh de rautate, ci cu dorinta de a constientiza oamenii de gravitatea indiferentei lor.
Adică nu ca mine:))
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2010, 17:14:28
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Duhovnicul meu este in Frasinei(par.Ioanichie), iar Sfintia Sa spune ca e mai bine pt mine ceea ce a facut.Mi-a bagat tot el si divort, mi-e greu sa ma intalnesc cu el si in instanta.Cat despre faptul de a facea public cazul nu m-am gandit si nu sunt genul pt ca ar fi f.f. multi care s-ar sminti.Am fost sfatuita de duhovnic sa las totul in seama lui Dumnezeu, pt ca dragoste cu de-a sila nu se poate..Ieri am aflat ca e puternic sustinut din spate de parintele staret al manastirii cozia, ajutandu-l chiar si la formularea actiunii de divort.La bagat in manastire pt ca e un f. bun cunoscator al muzicii psaltice, face concerte in strainatate iar manastirea are de castigat din asta.A sperat ca ma voi insanatosi(am terminat de curand cei trei ani de citostatice), dat Dumnezeu nu a voit asa, starea sanatatii mele e in continuare destul de rea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2010, 17:17:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Duhovnicul meu este in Frasinei(par.Ioanichie), iar Sfintia Sa spune ca e mai bine pt mine ceea ce a facut.Mi-a bagat tot el si divort, mi-e greu sa ma intalnesc cu el si in instanta.Cat despre faptul de a facea public cazul nu m-am gandit si nu sunt genul pt ca ar fi f.f. multi care s-ar sminti.Am fost sfatuita de duhovnic sa las totul in seama lui Dumnezeu, pt ca dragoste cu de-a sila nu se poate..Ieri am aflat ca e puternic sustinut din spate de parintele staret al manastirii cozia, ajutandu-l chiar si la formularea actiunii de divort.La bagat in manastire pt ca e un f. bun cunoscator al muzicii psaltice, face concerte in strainatate iar manastirea are de castigat din asta.A sperat ca ma voi insanatosi(am terminat de curand cei trei ani de citostatice), dat Dumnezeu nu a voit asa, starea sanatatii mele e in continuare destul de rea.
Atunci și starețul va da socoteală în fața lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 14:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40