Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2011, 21:34:29
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lamuriri despre teologie si stiinta

am mai inceput de curand un thread in care recomandam niste articole foarte bune despre religie si stiinta dar mi-a fost sters. Din cate stiu nu am incalcat cu nimic regulile forumului si tinand cont de faptul ca nu am fost atentionat cu nimic atribui stergerea mesajului unor motive conjuncturale. Linkul despre care vorbeam este urmatorul :

http://www.ziarullumina.ro/dosar/Rel...83_0_1_18.html

Daca threadul va fi sters din nou rog administratia siteului sa imi comunice si mie motivul pentru ca pe viitor sa nu repet eventuala greseala.

p.s. : sunt multe articole deosebite acolo dar primul care mi-a starnit mie interesul pentru textele autorului lor a fost asta :

http://www.ziarullumina.ro/articole;...-Dumnezeu.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2011, 18:18:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
am mai inceput de curand un thread in care recomandam niste articole foarte bune despre religie si stiinta dar mi-a fost sters. Din cate stiu nu am incalcat cu nimic regulile forumului si tinand cont de faptul ca nu am fost atentionat cu nimic atribui stergerea mesajului unor motive conjuncturale. Linkul despre care vorbeam este urmatorul :

http://www.ziarullumina.ro/dosar/Rel...83_0_1_18.html

Daca threadul va fi sters din nou rog administratia siteului sa imi comunice si mie motivul pentru ca pe viitor sa nu repet eventuala greseala.

p.s. : sunt multe articole deosebite acolo dar primul care mi-a starnit mie interesul pentru textele autorului lor a fost asta :

http://www.ziarullumina.ro/articole;...-Dumnezeu.html
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2011, 18:43:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?
din cate imi aduc aminte, exista si pot de radio Trinitas.
stiu ca mai ascultam seara emisiuni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2011, 20:37:33
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?
si eu tot asa am dat peste ele...dupa ce l-am vazut pe Sorin Mihalache la Trinitas Tv i-am cautat numele pe google si am dat peste articolul respectiv...mi-a placut mult, iar apoi am observat ca si celelalte texte scrise de el sunt la fel de bune...cu parere de rau trebuie sa precizez ca nu am suficiente cunostiinte in domeniu ca sa pot purta o discutie cat de cat inchegheata...cunostiintele mele se invart mai mult in jurul stiintelor sociale care dupa cum se stie nu prea si-ar putea pastra statutul de ”stiinta” daca ar fi sa folosim conceptul in acceptiunea lui corecta. Singura data in ultima vreme cand am parasit zona asta a fost atunci cand am vrut sa aflu mai multe despre teoria evolutionista ca sa le pot explica mai bine celor din jur ca nu se trag din maimuta :)...am descoperit argumentele pe care le vroiam mult mai repede decat ma asteptam iar apoi m-am intors la preocuparile mele de baza...desi din pacate nu sunt apt pt a purta o discutie legata de temele abordate de diacon ma bucur ca a folosit cuiva linkul pe care l-am postat :)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2011, 20:57:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Multumesc pentru indrumare. De cand nu mai am acces la Trinitas TV, duc lipsa dezbaterilor la care participa diaconul. Sper ca vom dezvolta aici un dialog, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
Eu nu vad nici un motiv ca omul zilelor noastre sa nu fie (intens) preocupat de stiinta si de raporturile stiintei cu Teologia (care nu e nici mai mult nici mai putin decat Stiinta Stiintelor), MAI ALES cand persoana in cauza e crestin ortodox.
Binevenita, pentru mine, initiativa ta. Propui o tema?
Trinitas tv se poate vedea pe net, cauta programul PBX.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2011, 01:35:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Trinitas tv se poate vedea pe net, cauta programul PBX.
Multumesc, Catalin!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2011, 22:04:37
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
si eu tot asa am dat peste ele...dupa ce l-am vazut pe Sorin Mihalache la Trinitas Tv i-am cautat numele pe google si am dat peste articolul respectiv...mi-a placut mult, iar apoi am observat ca si celelalte texte scrise de el sunt la fel de bune...cu parere de rau trebuie sa precizez ca nu am suficiente cunostiinte in domeniu ca sa pot purta o discutie cat de cat inchegheata...cunostiintele mele se invart mai mult in jurul stiintelor sociale care dupa cum se stie nu prea si-ar putea pastra statutul de ”stiinta” daca ar fi sa folosim conceptul in acceptiunea lui corecta. Singura data in ultima vreme cand am parasit zona asta a fost atunci cand am vrut sa aflu mai multe despre teoria evolutionista ca sa le pot explica mai bine celor din jur ca nu se trag din maimuta :)...am descoperit argumentele pe care le vroiam mult mai repede decat ma asteptam iar apoi m-am intors la preocuparile mele de baza...desi din pacate nu sunt apt pt a purta o discutie legata de temele abordate de diacon ma bucur ca a folosit cuiva linkul pe care l-am postat :)

Doamne ajuta!
As vrea sa va pun la inima cartea Parintrlui Serafim Rose: Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor pe care am inceput si eu sa o citesc. Este o minunata sursa de informatii pertinente legate de Facere si Teoria evolutiei. Poate ca deja ati citit-o. Eu abia de curand am aflat de ea... Multe nelamuriri mi-ai fost rezolvate.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2011, 22:15:09
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Stiinta, tehnica si religia.

Am citit undeva, si cred ca pe CrestinOrtodox, un articol referitor la legatura dintre tehnica si religie. Asa cum toate in lumea asta se petrc cu ingaduinta si voia lui Dumnezeu, si tehnica a aparut din dragostea lui Dumnezeu pt noi. Descoperirile tehnicii sunt o dovada. Ne usureaza viata /existenta ca astfel sa-i aducem slava Lui. Doar ca noi, din lacomie si mandrie am facut din aceste unelte menite sa ne ajute, idoli: autoturismele, TV-ul, telefonul si alte multe.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2011, 05:51:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Am citit undeva, si cred ca pe CrestinOrtodox, un articol referitor la legatura dintre tehnica si religie. Asa cum toate in lumea asta se petrc cu ingaduinta si voia lui Dumnezeu, si tehnica a aparut din dragostea lui Dumnezeu pt noi. Descoperirile tehnicii sunt o dovada. Ne usureaza viata /existenta ca astfel sa-i aducem slava Lui. Doar ca noi, din lacomie si mandrie am facut din aceste unelte menite sa ne ajute, idoli: autoturismele, TV-ul, telefonul si alte multe.
Da, da, subscriu.
Si as mai adauga: exista tendinta in noi, uneori, de a pune repede lucrurile in contradictie, in contrarii. Tehnologie versus Teologie, tehnica versus cultura, barbatul versus femeia etc.
E o inflatie de contradictie, ca sa zic asa...
Or, fiind asezat ferm in Hristos (Doamne ajuta!), vad revarsarea Lui in toate. Si dispar contradictiile hranite de duhul dezbinarii.
Personal am o mare problema in legatura cu raportul Psihologie-Teologie. Spun cu amaraciune doar atat: de o suta de ani exista oameni in ambele domenii care arunca cu pietre... Nu-i vorba, sa aprofundezi legatura e treaba grea (au inceput sa o faca mai serios preoti greci, rusi, americani care sunt si psihologi sau psihiatri - de pilda Avdeev, bine primit de publicul romanesc si de Patriarhie.). Dar nu imposibila! Nitica bunavointa...
Exista si reductionistii: nu dau cu pietre, ci pretind ca una se reduce, in ultima instanta, la cealalta. Asta imi pare o forma de exprimare a ostilitatii maxime, miroase a crima.
Cand ma gandesc cati savanti (pentru vremea lor) sunt cinstiti astazi printre Sfinti, mai prind nitel curaj. Exemplul lor e viu, vorbeste de la sine.
Temelia e comuniunea cu Hristos. De aici e posibil orice dialog fertil, asa cum a purtat Mantuitorul.
Si iata, propun un subiect pentru dezbatere: ce spune medicina despre boli si ce spune Biserica? Putem gasi continuitate, comuniune, imbogatire reciproca? Putem trece peste tentatia conflictului de suprafata?
Eu pariez pe raspunsul DA.
Dumnezeu sa ne adumbreasca cu harul Sau!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2011, 15:23:37
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
As vrea sa va pun la inima cartea Parintrlui Serafim Rose: Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor pe care am inceput si eu sa o citesc. Este o minunata sursa de informatii pertinente legate de Facere si Teoria evolutiei. Poate ca deja ati citit-o. Eu abia de curand am aflat de ea... Multe nelamuriri mi-ai fost rezolvate.
Doamne Ajuta!
Multumesc mult...nu o citisem...o sa tin minte titlul...Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamuriri despre purgatoriu, inima lui Iisus, Calea Crucii, etc antonio Generalitati 28 29.06.2013 00:56:18
Intrebare despre studii de teologie luminitam Reguli generale de utilizare a forumului 2 26.12.2012 21:51:11
Pentru o armonie perfecta intre stiinta si teologie... ClaudiuT Teologie si Stiinta 70 12.07.2011 17:45:27
Teologie-Stiinta=ARMONIE!!! Justinian Teologie si Stiinta 199 27.04.2010 13:18:08