Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2011, 13:45:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mihnea,
Asta cu albul/drogurile categoric e o exagerare si ar putea transmite un mesaj gresit.
Revolta in sine nu e o virtute. Sa nu uitam care au fost primii "revoltati".

Fallen,
n-ai inteles pozitia lor, ei se doresc a fi nu doar tolerati (asta era candva) ci chiar se auto-promoveaza.
Si nu ca persoane cu handicap ci ca perfect normale mai mult se disculpa de orice vina mintind ca "asa te nasti".

Speranta,

Sa ne spuneti care au fost reactiile la scoala cand fetita a venit totusi imbracata in uniforma si nu in mov.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2011, 14:05:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

"Autopromovarea" poate ca e reactia fireasca a faptului ca nu au fost tolerati de la inceput.

Daca stim ce e rau si ce e bine, de ce trebuie sa ne fie frica ca cineva ar putea sa ne sminteasca?

PS : am auzit ca daca te duci intr-un club de gay, e posibil sa primesti propuneri, dar doar atat, nu trage nimeni de tine daca zici nu.
Pe de alta parte, daca un barbat ii adreseaza altui barbat o propunere deosebit de indecenta, eventual pe strada sau intr-un moment total nepotrivit, poate e o ocazie ca barbatul respectiv sa-si dea si el seama ce simte o femeie cand primeste o astfel de "propunere" mitocaneasca, doar pentru faptul ca a iesit pe strada si arata bine.

Last edited by fallen; 26.08.2011 at 15:57:48.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2011, 16:22:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
PS : am auzit ca daca te duci intr-un club de gay, e posibil sa primesti propuneri, dar doar atat, nu trage nimeni de tine daca zici nu.
Pe de alta parte, daca un barbat ii adreseaza altui barbat o propunere deosebit de indecenta, eventual pe strada sau intr-un moment total nepotrivit, poate e o ocazie ca barbatul respectiv sa-si dea si el seama ce simte o femeie cand primeste o astfel de "propunere" mitocaneasca, doar pentru faptul ca a iesit pe strada si arata bine.
referitor la cluburile de gay asa am auzit si eu.
buna gandirea ta referitoare la agatat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2011, 16:30:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca stim ce e rau si ce e bine, de ce trebuie sa ne fie frica ca cineva ar putea sa ne sminteasca?
În topicul de față e vorba de copii, adică de cei care abia învață să distingă binele de rău; la vârsta la care corpul li se maturizează și apar o mulțime de întrebări și dorințe legate de sex, li se prezintă homosexualitatea ca fiind ceva normal. Și asta înseamnă să-i smintească.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2011, 17:40:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În topicul de față e vorba de copii, adică de cei care abia învață să distingă binele de rău; la vârsta la care corpul li se maturizează și apar o mulțime de întrebări și dorințe legate de sex, li se prezintă homosexualitatea ca fiind ceva normal. Și asta înseamnă să-i smintească.
Mereu vor fi factori care, dirijați în mod mai mult sau mai puțin conștient de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor, încearcă să smintească. Noi suntem chemați să fim în lume, dar nu ai lumii.
Iar educația este un lucru mult prea important ca să fie lăsat pe seama școlii. Principala chemare a familiilor este nu numai aceea de a face copii, dar și de a-i crește în Cristos.
Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2011, 09:21:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De oobicei nu ce ne e prezentat ca normal ne sminteste ci ce ne e prezentat ca interzis.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2011, 10:13:13
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Totdeauna interzisul atrage omul! Este valabil de la inceputuri, sa ne amintim chestia cu adam si eva....plus marul...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2011, 20:01:42
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ba, din pacate, nu neaparat inclinatia atrage spre homosexualitate, ci chiar moda! Chiar dorinta de a apartine unei lumi "cool" poate atrage adolescentii pe panta asta, avand modele (in special in lumea artistica) persoane gay, personaje gay din filme! Ce se intampla dupa aceea- greu de spus, daca raman in lumea aceea sau se intorc (unii numai partial) in lumea relatiilor firesti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2011, 21:31:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit offtopic

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
referitor la cluburile de gay asa am auzit si eu.
buna gandirea ta referitoare la agatat.
Nu chiar, am avut un coleg gay si am o prietena psiholog care se ocupa de cazurile cu gay (intr-o vreme, m-a preocupat subiectul, deoarece ma gasisem sa ajut un om care nu prea isi gasea identitatea sexuala, ma rog,poveste lunga...); ei spun ca homosexualii, in privinta "agatarii", se comporta precum heterosexualii, adica, in fuctie de caracter si educatie, unii sunt decenti, respecta refuzul partenerului, dar altii se ocupa si cu hartuiala.

Eu in niciun caz nu sunt de acord cu homosexualitatea, stau la o sueta cu colegul respectiv, vorbim despre ce avem in comun, ii apreciez calitatile, il respect pentru ceea ce este, dar cand vine vorba despre "cuceririle" si "gusturile" lui, spun pas. Asta mi se pare a fi toleranta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2011, 01:17:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Din cate stiu homosexsualitatea este o boala ce poate fi tratata, dar nu cred ca cel ce este homosexual ar dori sa fie vindecat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 00:31:26
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Postul - inseamna intotdeauna tristete? sophia Postul 8 09.12.2009 17:16:41
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07