Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.12.2011, 11:28:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Eu am să fiu pe drum chiar în ziua de Crăciun.. și dacă o să mă învrednicesc poate (să plec dis de dimineață, și cu binecuvântare ptr sfânta împărtășanie) poate am să ajung "just in time" la Sf. Liturghie, într-un orășel îndepărtat de munte.

In seara de Ajun am să merg la biserica noastră, unde se va organiza Holy Night Supper (cu ceva mancare frugala, de post) si Christmas Carols. E bine să te simți între prieteni, asta mai ales pentru că lumina și căldura care vine din inimile lor pot să o încălzească și pe a ta.

Mi-a plăcut tot ce ați scris pe subiect. Crăciun cu bucurie vă urez tuturor !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.12.2011, 15:20:56
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit iertare

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cum putem să evităm aceasta și să trăim adevărata bucurie, cea duhovnicească? Care este rânduiala pe care o aveți sau o recomandați în ziua de Ajun și în zilele Praznicului?
Iertare, fraților! Permiteți-mi și mie păcătosului să spun două cuvinte. Nadăjduiesc că poate cineva poate trage un mic folos, deși mă strânge mândria de gât ca o menghină stricată, și trebuie să fiu cu băgare de seamă să nu vă smintesc.

Cum să trăim adevărata bucurie? Bună întrebare. Grea întrebare... Sau e ușoară? Eu unul evit să spun dacă e ușoară sau grea, dar adevărata bucurie știti care este?

După capul meu îngust, și îngreuiat de fumuri și mândrie, cred cu o tărie care nu mi-o însușesc, pentru că nu pot nici măcar rațional, vâzându-mi slăbiciunea și urâțenia sufletească, că adevărata bucurie este când faci altuia o bucurie. Ați observat probabil că atunci când îți satisfaci propriile pofte, plăceri, dorințe este plăcut pe moment, dar tot acest pseudo sentiment dispare relativ rapid, în funcție de cât de învârtoșată ne este inima. Cu cât este mai încleiată și acoperită de smoala drăcească a rațiunii și mândriei, cu atât ne desfătăm mintea și trupul în niște iluzii, amăgiri.

Dar de voim să simțim măcar un gram de bucurie adevărată, un strop dumnezeiesc, trebuie "doar" să dăruim. Doar-ul ăsta ne intrigă pe mulți. E un bolovan prea mare pe care nu vrem să-l dăm la o parte. Ne strivește inima, și nici nu ne dăm seama.

Ce să dăruim? Iubire fraților! Iubire. Asta e toata cheia.

Iubire înseamnă să înveselești un om trist, să ajuți unul neputincios, să dai unuia care n-are, să ai grijă de unul singur, să te pui în slujba ceiluilalt... Dacă nu pare ceva care să te satisfacă, e pentru că nu ai încercat, e pentru că ești ispitit de diavolul lenei și al indiferenței, e pentru că nu dorești să te mântuiești. Dorești? Păi, pune mâna și fă-o, și o să vezi ce înseamnă bucurie duhovnicească.

Și dacă tot nu ți-e la îndemână să faci lucrurile astea, mai ai ceva. Ceva cu care Îl poți bucura pe Dumnezeu, și pe Maica Lui. Se numește Sfânta Rugăciune. Dar Sfântă. Dumnezeiască. Închipuie-ți omule, că totul în jurul tău dispare, și ești doar tu singur în fața Judecătorului Hristos, care-și pleacă dumnezeiasca privire către tine, păcătosul, căci mila Lui este de un neînchipuit infinit de ori mai mare decât mica ta simțire izvorâtă dintr-o inimă învârtoșată, adu-ți aminte. Și de vei crede că totul este posibil la El, ai să vezi ce înseamnă bucurie.

Iată ce dumnezeiesc grăiește Sfântul Ioan de Kronstadt:

"Când te rogi Domnului caută cu ochii cei lăuntrici înăuntrul tău, asupra sufletului tău; Domnul este acolo, în gândurile tale și în mișcările inimii tale, la fel ca în afara ta și peste tot locul. Aproape de tine este El, îngura Ta și în inima Ta, nu doar în ceruri sau în adânc.

Inima noastră moare în fiecare zi de moartea duhovnicească. Rugăciunea fierbinte cu lacrimi este învierea ei, începătură a răsuflării ei. Dacă omul nu se roagă în fiecare zi cu căldură duhovnicească, el moare duhovniceste grabnic.

Când te va acoperi pe tine, ticălosul, întunericul – îndoiala, trândăvia, deznădejdea, tulburarea – cheamă cu toata inima preadulcele nume al lui Iisus Hristos. În el vei afla toate: și lumină, și întărire, și nădejde, șimângâiere, și liniște; vei afla însăși bogăția, milostivirea, îndurarea – toate acestea le vei afla într-un singur nume, cuprinse ca într-o bogată vistierie."
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 19.12.2011 at 15:22:59.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2011, 21:04:11
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit adevar graiesti, fratie, ciala mindru

mai usor a da decit a lua,in rest sarbatori cu bucurie la tot niamul romanesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2011, 22:17:39
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Eu voi petrece Nasterea Domnului mai neobisnuit, incepand cu seara de ajun...LA MUNCA unde voi sta pe net voi asculta si canta colinde, dimineata dupa ce ies de la munca voi merge acasa ma voi pregati de slujba, iar dupa slujba voi mananca din bunatatile pregatite de mama pentru aceasta si din preparatele din carne de porc dupa care ma voi odihni pentru ca seara iar voi intra la munca iar a doua zi o sa-mi colind rudele, pe care nu voi apuca sa le colind telefonic in seara de ajun
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2011, 22:41:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu o sa fiu la lucru in seara de Ajun,o sa fiu in slujba altor oameni insa acesta este un sentiment placut.
In ziua de Craciun vreau sa ma duc la slujba si sa ma bucur inca o data de sansa pe care intreaga umanitate a avut-o prin nasterea lui Iisus.
Apoi ma voi bucura si la nivel gustativ de cateva alimente interzise in post si de un pahar de vin bun de prune.Poate si un film distractiv...
Am pregatit si ceva mici bucurii pt unii,dar este secret :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2011, 23:43:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un frumos articol ilustrat despre sărbătorile de iarnă (de la Crăciun la Bobotează) din Bucureștiul de la începutul secolului trecut, aici.

Parcă oamenii de atunci știau să împletească, fără disonanțe, sărbătoarea creștinească cu cea laică.

Last edited by N.Priceputu; 20.12.2011 at 23:51:21.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2011, 10:22:40
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
pahar de vin bun de prune.
vin de prune? adica...palinca?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.12.2011, 12:57:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
vin de prune? adica...palinca?
Nuuuu :)
Este un vin foarte dulce,de prune; de origine japoneza.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2011, 15:15:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Planuri de Crăciun

Doamne ajută!
Eu îmi voi petrece Crăciunul, ca în fiecare an, alături de părinții mei dragi. Vom participa la Sf. Liturghie, vom asculta colinde frumoase și va fi minunat!!! Abia aștept! :)

Să fiți iubiți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.12.2011, 00:15:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile hai sa fiu si eu un pic rea... asta asa, din dragoste :))

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este un vin foarte dulce,de prune; de origine japoneza.
Dar ce legatura au japonezii cu Craciunul? ha ha...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 01:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 23:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 19:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 05:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 24.12.2007 00:57:41