Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2012, 23:25:48
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Ce frumos articol, VladCat! Multumesc!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.01.2012, 00:09:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Catolicii se pot mantui,sunt din Biserica "Mama" ca sa zic asa. Au in proportie de 99% aceleasi dogme cu noi. Deci sa nu ai dubii in privinta lor. Au facut si ei rele destule,dar de multe ori vina a fost a mai marilor lor,oamenii de rand,crestinii lor,sunt oameni perfect mantuibili.
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Tot ce am scris nu zic de la mine,ci din ce am auzit si invatat pe parcursul scurtei mele vieti. Daca mai ai nelamuriri si intrebari suplimentare,voi incerca sa iti fiu la dispozitie.
Asta ai auzit sau invatat gresit. Catolicii nu fac parte din Biserica. Biserica e numai Una si Ea nu marturiseste primatul papal, infailibilitatea papei, existenta purgatoriului, filioque etc. Deci proportia dogmelor comune nu e de 99%. Asta oricum nu e relevant ptr ca dogmele nu sunt X ca numar si verificam cate corespund. In plus o singura invatatura gresita ar fi suficienta. Invatatura de credinta gresita este erezie. Deci BC este eretica. Daca suntem diplomati spunem ca sunt schismatici. Dar corect este eretici.

Si totusi acest citat este impresionant:
Pr. Galeriu:

“ … noi nu putem pune limită Harului și iubirii lui Dumnezeu. […] Sunt încredințat că în Biserică mă aflu pe calea mântuirii; în același timp eu nu pot pune limite iubirii lui Dumnezeu! Nu judec eu – cutare e pierdut!”

Deci mantuirea nu este decat in Biserica (iar Biserica este BO) in rest ramane doar dragostea lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 27.01.2012 at 00:13:38.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.01.2012, 00:16:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si dragostea lui Dumnezeu tind sa cred ca este si asupra catolicilor,a credinciosilor lor de rand,atata timp cat aceasta Biserica are Sfintele Taine: Botez,spovedanie,impartasanie... Ceea ce nu se poate spune si despre (neo)protestanti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2012, 00:27:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Mereu cand am cautat sa aflu despre atitudinea ortodoxa fata de cei de alta credinta, am dat se o singura fraza, acelasi mesaj dar sub alte forme: ORICE om care e ne-ortodox este ca si pierdut deja, pentru ca „s-a dedat” singur iadului.

Fara a incerca sa pun la indoiala invatatura ortodoxa, si autenticitatea credintei noastre, MA INGROZESTE gandul ca concluziile mele de mai sus ar putea fi adevarate, daca intr-adevar orice non-ortodox e sortit iadului...

Va rog, luminati-ma in legatura cu acest aspect...
La inceputul anului am deschis un topic despre mantuirea in afara Bisericii, in care sfantul Ignatie raspundea unei doamne care intreba acelasi lucru: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14349
Si mie imi pare rau de altii, dar Dumnezeu are grja de tot, nu noi. Eu ma ingrijorez ca nu stiu daca ma mantuiesc eu, sau ca am rude si cunostinte care sunt atee sau sunt credinciose dar nu merg niciodata la biserica sau nici nu se roaga. Cararea e stramta si pentru noi, care suntem ortodocsi.
Nimeni nu se poate mantui doar prin fapte, protestantii si neoprotestantii (care sunt mult blamati in comparatie cu catolicii) ar putea sa dea lectii la multi ortodocsi, care au ajuns sa creada ca doar faptele ne-ar mantui, de aceea au facut o alta invatatura pentru ca la catolici se ajunsese la exagerare cu faptele.

Si ortodocsii cred ce spune Luther si protestantii (o parte doar), prin har suntem mantuiti si prin credinta. Doar ca protestantii au cazut in extrema cealalta, afirmand ca faptele nu mai conteaza.
Invatatura cu doar faptele conteaza e mai mult o invatatura umanista seculara, a iluministilor. Doar in conceptia noastra unii fac fapte bune si altii mai rele, pentru ca de fapt nu intelegem ca toti facem fapte rele. Adam a facut doar un pacat de neascultare si a primit pedeapsa pierderii raiului, cine face pacate mai mici decat Adam? Datorita lui Adam toti oamenii trebuie sa mearga in Iad, pentru ca dupa el firea omului a cazut si mai mult. Pacatele nu sunt doar cu fapta, ci si cu gandurile, iar din astea facem in fiecare minut.
Pentru ca oamenii nu se mai puteau mantui, nu mai puteau face fapte bune, fapte de credinta, Domnul ne-a ajutat si a venit Iisus ca prin lucrarea Sa sa ne trimita apoi harul mantuitor. Prin har suntem mantuiti, harul l-a pierdut Adam, iar noi l-am primit gratuit, pentru ca nu-l mai puteam capata prin fapte. Sfantul Serafim de Sarov spune ca sensul vietii este acumularea harului, iar faptele credintei sunt ajutoare. Astfel putem reinnoda legatura pierduta cu Dumnezeu prin Adam, credinta in Dumnezeu e absolut necesara, fara marturisirea crezului nici nu se primeste in Biserica prin Botez.

Pentru cei ce nu au auzit de Dumnezeu sau ortodoxie, in principal din cauza stramosilor lor, parintele Cleopa explica foarte frumos: fiecare avem ratiune si constiinta, acestea nu s-au pierdut la cadere. Parintele spune, daca au vazut lumea nu s-au gandit cine a creat-o? Si apoi nu s-au gandit care e cea mai buna religie, cea adevarata? iisus ne spune sa cautam adevarul, nu sa asteptam sa il primim, iar cine il cauta intotdeauna il va gasi. Poate sa se nasca ortodox si botezat si apoi sa devina ateu. Saupoate cauta adevarul si il va gasi si in tarile care nu au ortodoxie, cunosc ortodocsi in Indonezia, m-am imprietenit cu un ortodox de acolo. Chiar si pe o insula pustie un om poate ajunge sa il cunoasca pe Dumnezeu, Iov nu avea Biblia si vorbea cu Dumnezeu. Dar cati ajung sa faca asa? Pentru ca nu cauta adevarul si se multumesc doar cu ce au invatat de la parinti si se inchina la alti zei. Asadar bunul Dumnezeu poarta de grija si are puterea sa faca orice. daca un om din jungla e vrednic de a merge in imparatie Dumnezeu ii va trimite un misionar tocmai lui, nimic nu e imposibil la Dumnezeu si nu e nevoie sa purtam noi de grija. Era o relatare cu un grup dintr-o tara Africana, care s-a apucat sa afle adevarul, care e religia cea adevarata. Si astfel au ajuns la ortodoxie si s-au botezat printr-un misionar.

In concluzie, mantuirea este doar in Biserica, iar Biserica lasata de Mantuitor este Biserica Ortodoxa. Catolicii si altii au pierdut harul pe care il aveau inainte de despartire, harul este in Sfintele Taine. In afara Bisericii pot fi doar cazuri exceptionale, cunoastem doua, doi sfinti s-au rugat pentru doi pagani si acestia au fost trecuti din Iad in Rai. In Vechiul Testament nu s-a mantuit nimeni, doar cand s-a dus Iisus dupa rastignire in Iad a luat dreptii de acolo.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2012, 00:35:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si dragostea lui Dumnezeu tind sa cred ca este si asupra catolicilor,a credinciosilor lor de rand,atata timp cat aceasta Biserica are Sfintele Taine: Botez,spovedanie,impartasanie... Ceea ce nu se poate spune si despre (neo)protestanti.
De apropae un an majoritatea mesajelor despre asta am scris, despre catolici, despre Taine, etc. Din pacate ortodocsii nu prea se inghesuie sa le citeasca, doar cativa catolici sau eterodocsi care ma ironizau din cauza asta. Am deschis chiar cateva topice: sinoadele pan-ortodoxe despre catolicism: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12777
Biserica Ortodoxa despre alte culte: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Declaratia impotriva ecumenismului: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14259

Biserica Ortodoxa nu recunoaste Tainele din afara ei, nu are importanta ca le-au pus aceleasi denumiri, pentru ca nu e ca la marci sa le inregistreze si apoi sa le dea in juudecata pentru insusirea denumirii. Teoria cu ramificatia harului este la baza invataturii ecumeniste, e o teroie de sorginte protestanta care spune ca harul se ramifica in toate cultele crestine.
Interesant e ca si daca ar vrea alte culte ei au o alta invatatura despre har, noi avem har necreat, de origine divina, catolicii au un har creat, deci o energie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2012, 01:04:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Scuzati-ma,nu vreau sa supar pe nimeni. Cunosc bine aceste lucruri insa am preferat sa nu fiu chiar atat de dur cu fratii catolici. Inseamna ca despre protestanti nici nu mai are rost sa vorbim...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2012, 01:06:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
tind sa cred
E parerea ta personala. Biserica invata altceva. Dragostea lui Dumnezeu este asupra tuturor. Care va fi starea celor care nu au fost in Biserica dupa Jurecata Universala doar Dumnezeu stie. Ca suntem mai apropiati de catolici, da. Dar atat catolicii cat si protestanti nu fac parte din Biserica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2012, 01:08:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
atat catolicii cat si protestanti nu fac parte din Biserica.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dragostea lui Dumnezeu este asupra tuturor.
Hotaraste-te...

Eu stiu de la preoti si teologi ca exista mantuire in Biserica Catolica. Ca nu sunt la acelasi nivel cu noi,e alta poveste,insa se mantuiesc si ei,in niciun caz nu sunt (neo)protestantii & others.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2012, 06:16:19
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul

Si totusi acest citat este impresionant:
Pr. Galeriu:

“ … noi nu putem pune limită Harului și iubirii lui Dumnezeu. […] Sunt încredințat că în Biserică mă aflu pe calea mântuirii; în același timp eu nu pot pune limite iubirii lui Dumnezeu! Nu judec eu – cutare e pierdut!”

Deci mantuirea nu este decat in Biserica (iar Biserica este BO) in rest ramane doar dragostea lui Dumnezeu.
citatul parintelui este un raspns la tema mintuirii oamenilor din afara bisericii ,
deci nu rezulta ca mintuirea este numai in biserica , daca parintele nu a judecat si nu a oprit Harul care ii poate binecuvinta atunci insamna ca nici noi nu putem judeca asta referitor la ce este sau nu este in afara bisericii fie ea si BO.

Ce rost ar mai avea Judecata daca ea s-ar face doar asupra ortodocsilor?

lucrurile sint mult mai complexe

nici despre erezii nu ne putem pronunta in totalitate tocmai findca nu detinem inregul adevar Dumnezeiesc ci doar unul in parte , la fel cum si scriptura o intelegem partial

apoi nu este doar o singura salvare ci sint mai multe -as spue ca vreo 5 diferite intre ele-
-de una deja am avut parte ca omenire intregula pamint prin lucrarea lui Iisus pe creuce anuntata a fi incheiata cind a spus "S-a sfirsit".

-apoi mai este una cu referire la oile pierdute (deci nu toate sint pierdute cum am crede) si care au nevoie de o calauzire mai buna sa le fie propovaduita prin care sa fie salvati din acest punct de vedere.

-apoi sint cei mintuiti deplin -unul dintro mie de preoti cum sopunea sf Ioan Gura de Aur- fiind salvarea cea deplina aici putind intra si martirii care vor fi deja in rai judecind de pe scaunele de judecata- in primul rind martirii in viata care au lasat ce e lumesc din launtrul lor ca sa fie facuti arhanti. (caci daca uciderea datorita marturisrii ar fi atit de mintuitoare ne-am face toti kamikaze mergind in lumea islamica sa ne sacrificam -pentru nici un rezultat al convertirii lor)

-apoi sint cei nedesavirsiti care in urma Judecatii sint salvati dar cu o salvare partiala
-intre care unii (nedesavirsiti care mor in Domnul impreuna cu cei care nu inviaza) vin (unde vin?) abia peste miile de ani prin inviere s-ar intelege caci vedem ei nu (mai) inviaza odata cu altii la "prima inviere" chiar daca cu totii vor fi fost deja reinviati la invierea generala cea spre/pentru judecata.
acestia din urma nu au parte de Imparatia lui Hristos cea care dureaza o vreme limitata -mile de ani in timp ce ei ramin morti -
mii de ani e o vreme limitata considerata a fi insa vesnica in Daniel -probabuil comparativ cu altele -si a carei caracteristica este supunerea tuturor imparatiilor (guvernarilor) pamintului catre El din momentul in care El vine pe pamint.
lucru care nu a avut loc la venirea trecuta deci care treb sa aibe loc la venirea viitoare cind nu ne va mai vb in pilde ci ne va spune pe fata invatindu-ne despre Domnul.

supunere politica care inevitabil se va transforma in teocratie -fiind tocmai imparatia (guvernarea) preoteasca despre cane ne-a fost promis.

Iisus a promis ca Imparatia lui Dumnezeu va veni pe pamint chiar daca ea deja era prezenta , lucru care insemna ca va mai veni inca odata caci daca era prezenta nu putea fi vorba decit de prezenta lui Dumnezeu intrupat si care tocmai urma sa plece lasindu-ne promisiunea revenirii.

oricum ar fi viitoarea venire -intrupata sau nu- teocratia si vremurile frumoase de dupa sf necaurilor Judecatii tot vor veni iar ele constituie tocmai Imparatia lui Hristos de care vor avea parte salvatii care nu sint inca arhanti .

teocratie care poate avea legatura si cu darimarea uriasului cu chip de aur al orinduirilor diferite inca prezente
dar si cu obligativitatea inchinarii tuturor popoarelor fortata prin seceta profetita in ZAH 14 realizata abia dupa despicarea muntelui Maslinilor -(ca miracol cu rost de dovada a prezentei lui Dumnezeu acolo).

un alt indiciu al imparatiei pe pamint est faptul ca acei primii 144000 cinta cintari de neinteles pentru ceilalti acea mare gloata (care li se alatura dupa necazul cel mare si incheierea celor 42 de luni de calcare in picioare) ,neintelegere a cintarilor lor care nu e posibila in starea arhanta ci doar in cea umana aici pe pamint unde se vor afla toate personajele tabloilui locuind cu totii pe pamint.
Apoc
Cap. 15
4. Cine nu se va teme de Tine, Doamne, și nu va slăvi numele Tău? Că tu singur ești sfânt și toate neamurile vor veni și se vor închina înaintea Ta, pentru că judecățile Tale s-au făcut cunoscute.

unul sau mai multe sinoade au stabilit ca mintuirea nu se afla decit in biserica dar nu au precizat la care dintre cele patru salvari au facut referitre.

Last edited by Mihai36; 27.01.2012 at 08:26:46.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2012, 09:15:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hotaraste-te...

Eu stiu de la preoti si teologi ca exista mantuire in Biserica Catolica. Ca nu sunt la acelasi nivel cu noi,e alta poveste,insa se mantuiesc si ei,in niciun caz nu sunt (neo)protestantii & others.
hotaraste-te tu.
Intai spui ca dogmele sunt la fel in proportie de 99%, apoi spui ca stiai de existenta multiplelor erezii in BC, ca acum sa spui ca se mantuiesc ca asa ti-a zis tine nu stiu ce preot, dar ca nu sunt la nivel cu noi.(apropo care e nivelul nostru si care e nivelul lor?)

Domnul stie pe cine sa mantuiasca, potrivit vietii traite. Judecatile lui sunt surprinzatoare ptr mintea oameneasca. Dar Biserica invata ca un om cata vreme imbratiseaza o erezie nu se poate mantui. Asta e limpede! Acum , ca Domnul va tine cont de alte criterii, asta nu stiu. Vom vedea atunci.
Deci unde e erezie e minciuna, nu mai e adevar. Nu mai e Hristos.
Mi-e foarte drag Scotianul, dar habar nu am daca se va matui. Cum habar nu am daca ma voi mantui eu sau oricine altcineva.Aici nu discutam cazuri particulare ci vb din punctul de vedere al Bisericii.
Restul e apa de ploaie. parerile noastre nu conteaza, cum nu conteaza nici parerile unor preoti care marturisesc altfel decat Biserica.
Sa nu uitam ca cea mai mare erezie a tututor timpurilor, ecumenismul e imbratisata de patriarh, de episcopi, de preoti, diaconi, monahi, monahii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18