Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2012, 16:53:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Ma alatur si eu.
Astept precizarea datei.
Atunci , pozitia ta va fi urmatoarea :
1. anna21- va citi in ziua de 13.02.2012
2. Dorina- va citi in ziua de 14.02;
3. Glykys- va citi in ziua de 15.02;
4. Lucian- va citi in ziua de 16.02;
5. Silvia55- va citi in ziua de 17.02;
6. Zaharia- va citi in ziua de 18.02;

7. iana - va citi pe 19.02
8. anita- va citi pe 20.02
9. Annyta- va citi pe 21.02;
10. maniucu- va citi in ziua de 22.02.

Te rugam sa citesti threadul pt. a fi la curent cu precizarile , sau probabil ca l-ai si citit . Cred deasemenea ca initiatoarea threadului iti multumeste pt. initiativa si solicitudinea ta . Te asteptam si ne bucuram ca reusim sa fim mai multi .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2012, 17:11:11
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re

as vrea sa ma alatur si eu.....va rog sa-mi spuneti ziua...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2012, 17:20:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
as vrea sa ma alatur si eu.....va rog sa-mi spuneti ziua...
Continuam adaugarea listei de oranti cu mirela.b, dupa cum urmeaza :
1. anna21- va citi in ziua de 13.02.2012
2. Dorina- va citi in ziua de 14.02;
3. Glykys- va citi in ziua de 15.02;
4. Lucian- va citi in ziua de 16.02;
5. Silvia55- va citi in ziua de 17.02;
6. Zaharia- va citi in ziua de 18.02;

7. iana - va citi pe 19.02
8. anita- va citi pe 20.02
9. Annyta- va citi pe 21.02;
10. maniucu- va citi in ziua de 22.02.
11. mirela.b- va citi in ziua de 23.02.

Te rugam sa vezi recomandarile facute lui ,,maniucu", sau poate ca deja ai si citi totul.
Vei fi anuntata cu o zi inainte de ,,ziua ta" spre reamintire .
Domnul sa-ti rasplateasca rivna ta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2012, 17:35:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-au dat lacrimile când am citit cele scrise și am văzut câți frați și surori ni s-au alăturat.
Prietena mea Evdochia (nu poate folosi netul momentan) m-a rugat să vă scriu că vrea să participe și ea.
Dumenzeu să te răsplătească frate Zaharia.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2012, 17:40:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. Fratilor , eu va fac doar propuneri , astfel incit va rog sa nu va suparati pe mine ; daca aveti alte idei sau propuneri va rog sa le faceti cunoascute pe acest thread .
2. De asemenea va propun ca tot acest tread sa fie locul si modul de comunicare intre noi , ceea ce face ca fiecare dintre cei care s-au anuntat pt. acatist , sa intre zilnic pe acest fir pt. a vedea daca a aparut ceva nou .
Exista in baza de date a forumului 2 acatiste :
- al MD Pantanasa , special pt. bolnavii de cancer
- al Sf. Nectarie Taumaturgul .
Va propun sa le facem in fiecare zi pe acestea doua .

3. Propun sa ne ordonam alfabetic (dupa numele cu care suntem cunoscuti ca useri pe forum) si in functie de aceasta astfel sa fie ordinea in care vom citi fiecare , in cite o zi, cele 2 acatiste , dupa care reluam schema. Pina acum ordinea arata asa :
1. anna21- va citi in ziua de 13.02.2012
2. Dorina- va citi in ziua de 14.02;
3. Glykys- va citi in ziua de 15.02;
4. Lucian- va citi in ziua de 16.02;
5. Silvia55- va citi in ziua de 17.02;
6. Zaharia- va citi in ziua de 18.02;

Daca pe anna21 o poate incurca diferenta de fus orar poate schimba ,pt. ziua de astazi, cu un user din Romania .
Daca mai apar si alti useri ii vom rindui in continuare . Probabil ca si Adriana-Cluj ca si Icamilin, Hartford si Mara2008 ni se vor alatura , dar mai inii sa confirme fiecare pt. a nu ne incurca .
Zic sa incepem chiar de astazi pt. a nu pierde timpul deoarece nu avem ce pregatiri complicate sa desfasuram.

Reamintesc , orice problema ar interveni, orice propunere avem de comunicat , acestea se vor face pe acest fir si ca fiecare sa consulte zilnic firul pt. a se informa si verifica daca sunt noutati .
Oricum pe acest fir vom anunta cu o zi inainte cine va urma miine, sa zicem, a se ruga cu aceste acatiste .

Inca o data va rog sa ma iertati daca va deranjeaza propunerile mele si sa va faceti cunoscuta vointa si bine inteles , daca sunteti de acord , sa confirmati schema tot aici pe acest fir .
Daca cumva intimpinam ceva dificil pt. ziua de astazi 13.02. atunci stabilim daca incepem de miine , dar eu zic sa nu o mai aminam .

A ramas un singur lucru sa il cunoastem (pt. cei care nu au intrat pe lincul dat) : daca parintii copilului sunt ortodocsi si daca el este botezat in ortodoxie .
In rest cred ca putem sa ne incepem nevointa .
Va rog , in consecinta , spuneti-va parerea !
Foarte bine ai organizat, mii de mulțumiri.
Părinții și bunicii sunt ortodoxi și merg la biserică.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2012, 17:55:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mi-au dat lacrimile când am citit cele scrise și am văzut câți frați și surori ni s-au alăturat.
Prietena mea Evdochia (nu poate folosi netul momentan) m-a rugat să vă scriu că vrea să participe și ea.
Dumenzeu să te răsplătească frate Zaharia.
Iata ca si sora Evdochia ni se alatura , facind parte din lista :

1. anna21- va citi in ziua de 13.02.2012
2. Dorina- va citi in ziua de 14.02;
3. Glykys- va citi in ziua de 15.02;
4. Lucian- va citi in ziua de 16.02;
5. Silvia55- va citi in ziua de 17.02;
6. Zaharia- va citi in ziua de 18.02;
7. iana - va citi pe 19.02
8. anita- va citi pe 20.02
9. Annyta- va citi pe 21.02;
10. maniucu- va citi in ziua de 22.02.
11. mirela.b- va citi in ziua de 23.02.
12. Evdochia- va citi in ziua de 24.02.

Pina la data ei poate ca se va remedia si problema cu netul si se va informa precis . Si asa cum am spus tuturor , va fi si ea anuntata inainte cu o zi , de rindul ei .
Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa ducem la bun sfirsit rugaciunea pt. copilas .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2012, 18:00:46
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iata ca si sora Evdochia ni se alatura , facind parte din lista :

1. anna21- va citi in ziua de 13.02.2012
2. Dorina- va citi in ziua de 14.02;
3. Glykys- va citi in ziua de 15.02;
4. Lucian- va citi in ziua de 16.02;
5. Silvia55- va citi in ziua de 17.02;
6. Zaharia- va citi in ziua de 18.02;
7. iana - va citi pe 19.02
8. anita- va citi pe 20.02
9. Annyta- va citi pe 21.02;
10. maniucu- va citi in ziua de 22.02.
11. mirela.b- va citi in ziua de 23.02.
12. Evdochia- va citi in ziua de 24.02.

Pina la data ei poate ca se va remedia si problema cu netul si se va informa precis . Si asa cum am spus tuturor , va fi si ea anuntata inainte cu o zi , de rindul ei .
Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa ducem la bun sfirsit rugaciunea pt. copilas .
Am un prieten Nicolae, care ar dori sa se alature si el la rugaciune,....daca se poate va rog sa-mi spuneti ziua pt el si eu ii voi transmite....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2012, 18:33:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Am un prieten Nicolae, care ar dori sa se alature si el la rugaciune,....daca se poate va rog sa-mi spuneti ziua pt el si eu ii voi transmite....
Il alaturam noua si pe Nicolae :

1. anna21- va citi in ziua de 13.02.2012
2. Dorina- va citi in ziua de 14.02;
3. Glykys- va citi in ziua de 15.02;
4. Lucian- va citi in ziua de 16.02;
5. Silvia55- va citi in ziua de 17.02;
6. Zaharia- va citi in ziua de 18.02;
7. iana - va citi pe 19.02
8. anita- va citi pe 20.02
9. Annyta- va citi pe 21.02;
10. maniucu- va citi in ziua de 22.02.
11. mirela.b- va citi in ziua de 23.02.
12. Evdochia- va citi in ziua de 24.02.
13. Nicolae- va citi in ziua de 25.02

In rest, il informezi si ii povestesti tu sora ce ai citit aici pe firul acesta in legatura cu rugaciunea si cu eventualitatea in care se intimpla ceva , doamne fereste , si nu poate in ziua lui sa faca rugaciunile , sa incerce sa dea de veste cit mai degrab cu putinta ca sa indreptam lucrurile .
Doamne ajuta, cu pace si nadejde .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2012, 19:14:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit confirm

Maine si poimaine e posibil sa nu am net, dar confirm rugaciunea de pe data de 15, cu ajutorul Bunului Domnului.

Totodata, doamna Dorina i-ar putea sfatui pe bunicii si pe parintii copilasului sa faca toti o spovedanie generala, intrucat este cunoscut ca unele boli apar in urma pacatelor mostenite de la generatiile anterioare. Apoi, sa il duca pe copil la cat mai multe masluri (sau sa cheme preoti acasa in acest sens) si sa il impartaseasca cat mai des. Il putem pune si noi pe pomelnicul de la maslu, dar e bine sa fie si el prezent acolo, sa fie uns.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2012, 19:28:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Maine si poimaine e posibil sa nu am net, dar confirm rugaciunea de pe data de 15, cu ajutorul Bunului Domnului.

Totodata, doamna Dorina i-ar putea sfatui pe bunicii si pe parintii copilasului sa faca toti o spovedanie generala, intrucat este cunoscut ca unele boli apar in urma pacatelor mostenite de la generatiile anterioare. Apoi, sa il duca pe copil la cat mai multe masluri (sau sa cheme preoti acasa in acest sens) si sa il impartaseasca cat mai des. Il putem pune si noi pe pomelnicul de la maslu, dar e bine sa fie si el prezent acolo, sa fie uns.
Eu nu mi-am mai permis sa adaug si aceste amanunte de teama de a nu deranja , dar la un copil mic (care nu a apucat inca el sa faca pacate) este o sansa f. mare ca necazul copilului sa provina din pacate nemarturisite si ne canonisite ale parintilor , bunicilor , strabunicilor , etc .
Este insa si alternativa in care ceea ce se petrece cu el este insasi vointa lui Dumnezeu fara ca in neam sa existe pacte mari .
Dar cum noi nu avem cum sa cunoastem bine si repede judecatile lui Dumnezeu , atunci nu ne ramine decit sa facem ceea ce ne este la indemina , in putinta noastra : toti ai casei sa se spovedeasca cit mai amanuntit de pacate , copilul sa fie dus la Sf. liturghie si impartasit saptaminal (virsta ii permite aceasta) sa fie dus la sf. maslu si sa fie si uns cu ulei , sa fie pomenit in cit mai multe rugaciuni individulale si dat pe cit mai multe pomelnice pt. sf. Liturghie si apoi desigur si dus la medic .
Acestea sunt la indemina noastra si de aceea am hotarit cu totii sa facem cit ne sta in putinta .

Glykys, am notat ca ai luat la cunostinta despre ziua ta si ca vei implini nevointa .

Sa ne rugam si pt. noi toti , sa ne intareasca Dumnezeu ca sa putem implini pina la capat lucrarea si sa nu avem vreo tulburare .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Vreau sa il ajut pe acest poet-crestin" eusebiu Generalitati 2 14.01.2013 06:14:29
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42