Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2012, 23:41:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, asta scrie in stire. Avem in fata dovada cea mai clara a ceea ce se ascunde in spatele luptei pentru drepturile minoritatilor sexuale.
Dar n-am inteles cum poate sa oblige statul o biserica sa dea binecuvantare (nu sa cunune, atentie!) pentru un cuplu homosexual si in acelasi timp sa garanteze prin constitutie libertatea de gandire si convingere? Cum sa-ti spuna statul: cuplul gay are dreptul de a primi binecuvantarea bisericii, omitand Biblia si credinta bisericii? Sa le dea statul binecuvantare.

Under the law, individual priests can refuse to carry out the ceremony, but the local bishop must arrange a replacement for their church.The far-Right Danish People's Party mounted a strong campaign against the new law, which nonetheless passed with the support of 85 of the country's 111.

Si mai am o nelamurire, oare la danezi, se face doar ceremonia la biserica iar apoi se semneaza in registrul civil, tot in biserica, cum e in Anglia? Nu stiu ce se intampla cu biserica luterana din Danemarca, dar e trist.

Last edited by ioanna; 12.06.2012 at 23:47:02.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.06.2012, 23:55:33
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Atenție ! Statul teocratic nu exclude dreptul la vot. Exemplul cel mai cunoscut de stat teocratic de azi este Iranul. Or, în Iran se votează și există alternanță la putere. Liderul opoziției din Iran-ul de azi, care dă tare în Ahmaddin-Najjad, a fost ministru sub guvernarea trecută. Partidele din Iran sunt în concurență, tema luptei politice fiind "cine interpretează partitura dată". Cam ca în Europa. Tot cam ca în Europa, cei care susțin că nu doresc o altă interpretare a aceleiași partituri compuse (de ulemale în Iran, de puternicii Bruxelles-ului la noi) se cheamă "jucători anti-sistem" și sunt ostracizați, având șanse foarte mici să câștige vreodată în lupta politică.
Stiu. Eu am gresit pentru ca m-am exprimat incorect si incomplet cand am pus intrebarea. Ma refeream la faptul ca Demetrius nu pare sa fie de acord cu dreptul de vot asa cum exista el azi in Romania (cel putin mie asa mi se pare din ce a scris).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.06.2012, 23:58:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dar n-am inteles cum poate sa oblige statul o biserica sa dea binecuvantare (nu sa cunune, atentie!) pentru un cuplu homosexual si in acelasi timp sa garanteze prin constitutie libertatea de gandire si convingere? Cum sa-ti spuna statul: cuplul gay are dreptul de a primi binecuvantarea bisericii, omitand Biblia si credinta bisericii? Sa le dea statul binecuvantare.

Under the law, individual priests can refuse to carry out the ceremony, but the local bishop must arrange a replacement for their church.The far-Right Danish People's Party mounted a strong campaign against the new law, which nonetheless passed with the support of 85 of the country's 111.

Si mai am o nelamurire, oare la danezi, se face doar ceremonia la biserica iar apoi se semneaza in registrul civil, tot in biserica, cum e in Anglia? Nu stiu ce se intampla cu biserica luterana din Danemarca, dar e trist.
Sa uneasca un cuplu in fata lui Dumnezeu, exact cum se intampla si la noi. Ce inseamna "sa dea binecuvantare" ?

Ce ai subliniat tu in articol este dreptul preotului de a refuza sa-i cunune dar biserica nu are acest drept.Episcopul trebuie sa desemneze alt preot pentru ceremonie.Nu ma intreba cum de se poate sa fortezi biserica sa faca asta dar uite ca se poate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.06.2012, 23:59:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu ma intreba cum de se poate sa fortezi biserica sa faca asta dar uite ca se poate.
Inteleg ca legea e din ciclul "parlamentarii spun lucruri traznite", dar oare chiar se aplica? Apoi nu inteleg cuplul homosexual, care si-ar dori cununie religioasa? Daca sunt oameni credinciosi, atunci stiu ca pacatuiesc si nu vor putea sa se cunune in fata lui Dumnezeu, macar nu se razvratesc impotriva lui facand ceva ce stiu ca e interzis, se vor casatori doar civil, iar daca nu-s credinciosi, inseamna ca nu-i intereseaza mariajul religios. Pentru cine e legea asta?!

Last edited by ioanna; 13.06.2012 at 00:07:36.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2012, 00:07:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inteleg ca legea e din ciclul "parlamentarii spun lucruri traznite", dar oare chiar se aplica?
Dar ce ti se pare ca noi vom scapa ? Tu nu intelegi ca adevarul la ora actuala inseamna ( in cel mai fericit caz ) ceea ce majoritatea decide ? Ca asta va fi lupta si la noi ? Intai se vor impune drepturile civile dupa care se va spune ca neacceptarea lor de catre biserica este discriminare ? Ca in caz contrar se vor cere daune uriase ?
Cum sa nu se aplice daca in Danemarca deja exista o majoritate care gandeste asa ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.06.2012, 00:09:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Apoi nu inteleg cuplul homosexual, care si-ar dori cununie religioasa? Daca sunt oameni credinciosi, atunci stiu ca pacatuiesc si nu vor putea sa se cunune in fata lui Dumnezeu, macar nu se razvratesc impotriva lui facand ceva ce stiu ca e interzis, se vor casatori doar civil, iar daca nu-s credinciosi, inseamna ca nu-i intereseaza mariajul religios. Pentru cine e legea asta?!
Doamne ce greu e de inteles.
Nu-i intereseaza pe ei casatoria religioasa ci vor sa-ti distruga tie spatiul sacru si credinta.Legea nu e facuta pentru ei ci impotriva oamenilor religiosi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.06.2012, 13:28:46
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred că greșești când te pronunți(la plural) în numele opiniei publice.
Cine crezi că ”nu vrem” să ajungem un stat teocratic și de ce?
Eu consider că e cea mai folositoare(individual și colectiv) formă de guvernare.
Perfect de acord, domnule Demetrius!
Democratia e doar o capcana a Fratiei Intunericului...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.06.2012, 13:33:28
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sper sa nu fiu inteles gresit...

...dar hai sa gandim macar o data, nu in litera, ci in duh, cand vine vorba de nebunia acestei lumi, sa gandim, cum zic chiar dusmanii nostri eurodemonocratii, "pragmatic" : homosexualii "buni" nu sunt decat cei reintorsi la normalitatea data de Dumnezeu, sau sa fim sinceri, morti.
Fiinta umana, in ansamblu, nu "stie" decat de frica, sau pofta, sau puterea exemplului. Chestia cu "pofta" o folosesc dusmanii. Noi trebuie sa le imbinam pe ultima cu prima.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.06.2012, 13:37:05
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar ce ti se pare ca noi vom scapa ? Tu nu intelegi ca adevarul la ora actuala inseamna ( in cel mai fericit caz ) ceea ce majoritatea decide ? Ca asta va fi lupta si la noi ? Intai se vor impune drepturile civile dupa care se va spune ca neacceptarea lor de catre biserica este discriminare ? Ca in caz contrar se vor cere daune uriase ?
Cum sa nu se aplice daca in Danemarca deja exista o majoritate care gandeste asa ?
Rasa spalacita, ce vrei...nu cred in predestinare in mod simplist, dar chiar exista rase/popoare care au ridicat in mare majoritate, si de multa vreme, pumnul spre cer: anglo-saxonii, si "spalacitii", germanicii in genere. Repet, e un sfant ortodox, care are o exprimare splendida impotriva "mintii nemtesti". Cata dreptate are!... Nu mai stiu cum il cheama...
Pare paradoxal, dar Iranul e chiar un ultim refugiu al normalitatii, la scara globala... Ce pacat ca ai sai conducatori au miopia politica sa provoace Tara Sfanta: Israelul...
P. S. Ca sa fiu nitel malitios, dar si sa destind nitel atmosfera sumbra, de constientizare a apropierii persecutiei, d epa acest topic: daca as fi vorbitor nativ de engleza, un ghei/o lesbi ar fi, pentru mine, nu "he"/"she", ci "it". Conditia trupesca si emotionala, si nu numai, umana, este defintia, si de "gen", intre altele, (si vorba fratelui Mihnea, nu ma refer acum la "genul gramatical). "Genul" e ceva mult mai subtil si mai amplu decat "sexul"... Deoarece entitatile astea si-au alterat genul cu care au fost nascute, in consecinta au iesit cumva din aria umanitatii, asa cum este ea facuta (si definita!) de Insusi Dumnezeu. Dumnezeu sa ma ierte, dar pentru mine, si (inca multi) altii, alteratii aia nu sunt oameni, ci...clone, some, ghola, golem, papusi vodoo, etc. ceva alienware pe-acolo. Iar cei care ii sustin si dau legi scelerate, sunt pur si simplu demonizati.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 14.06.2012 at 13:55:46.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.06.2012, 19:54:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Stiu. Eu am gresit pentru ca m-am exprimat incorect si incomplet cand am pus intrebarea. Ma refeream la faptul ca Demetrius nu pare sa fie de acord cu dreptul de vot asa cum exista el azi in Romania (cel putin mie asa mi se pare din ce a scris).
Nu cu dreptul de vot nu sunt de acord, ci cu obiectivele tot mai deșarte ale democrației.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 23:32:26
CEDO a ascultat recursul Italiei in cazul crucifixului horatiu.miron Stiri, actualitati, anunturi 0 01.07.2010 22:09:24
Curtea de Apel - Decizie tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 19.02.2009 20:37:55