Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2013, 21:57:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut la toti,

Este absolut tragic lucrul semnalat mai jos.
Sa ma ierte Dumnezeu dar sunt revoltat la maxim ca preotii de acolo nu-si fac treaba.
Iar comunitatea de acolo habar nu are sa puna mana de la mana sa ajute pe cel de aproape. Stau toti cu burtile umflate si nu dau un leut din casa.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/soca...mani-au-1.html

Rugamintea mea este urmatoarea: este cineva din Suceava sau din zona, sa mearga sa vorbeasca cu familia respectiva sa vada despre ce este vorba? Eu nu am posibilitatea sa merg acolo.

Ii cumpar eu 2 vaci numai sa vina inapoi, si o ajut si mai tarziu cu copiii.


Pentru Dumnezeu, se duce cineva la femeia asta sa vada ce este acolo ?
Ar trebui mers repede pentru ca femeia nu a facut asta de mult.

Ce altceva sa mai spun. Sa ne fie rusine, noua ortodocsilor pentru astfel de intamplari?
fereasca Dumnezeu...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.04.2013, 22:05:41
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ah,pai stirea asta se poate lega de celalalt subiect discutat despre familiile numeroase fara responsabilitate si viitor.
13 copii,cu de nici unele,fara animale,pamant sau bani dar destul de activi in alte planuri...
Asteptari de la comunitate,americani sau cine s-o nimeri.

Care este suma pe o indemnizatie de copil?Nu iau ceva bani pe 13 copii?
Ce lucreaza tatal? Zilier?
Primesc alocatia si ce se mai da ptr. copii in functie de varsta. de la 45 de lei pe copil in sus.
****
«Ne mai dau zahăr, ulei, mălai și fasole»
“Soțul meu nu mai muncește pentru că este în concediu de paternitate. Venitul nostru lunar este de 600 de lei și îl împărțim la 14 persoane. Fără ajutorul comunității amish nu am fi supraviețuit. Ne mai dau zahăr, ulei, mălai și fasole. Pentru vaca asta m-am făcut amish. Nu prea știu despre ce-i vorba. Cică nu am voie să mă uit la telenovele, să mă fardez și să mă port necuviincios. Nu-i prea greu ce-mi cer americanii aștia. Poate, dacă suntem cuminți, la anu’, ne dau și o casă mai mare”, visează Maria Burduja.



Comuna Pătrăuți e acum împărțită în două tabere. De o parte privesc mândri românii care nu s-au lăsat momiți să-și lase religia ortodoxă pentru o viață mai bună.
“Să mă lepăd de Dumnezeul meu? Piei, drace!”, scuipă cu obidă în sân bătrânele satului.
De cealaltă parte, românii amish care s-au căpătuit cu un aliment mai gustos, cu o cloșcă sau cu o ustensilă agricolă, taman bune să hrănească o mulțime de guri.
“Dumnezeu e același pentru toți, nu?”, susțin aceștia.
Cumpără suflete pentru bani?

De remarcat că despre aceste grupări nu se spun lucruri tocmai plăcute, liderii amish având interese clare atunci când ajută oamenii nevoiași.
Cum funcționează totul? O grupare emigrează într-un loc bine populat, dar sărac, convinge cât mai mulți băștinași să devină adepți amish și raportează totul acasă, în SUA, de unde își încasează recompensele pentru zelul lor religios.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.04.2013, 22:10:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca atat Yasmina, cat si Gpalama au dreptate.
Pentru unii, religia cea buna e aia care le pune pe masa un colt de paine, dar si pastorii duhovnicesti si comunitatea au un rol in educarea crestinilor.
Din pacate, pe la sate, aceste lucruri nu sunt deloc rare. Chiar Anna21 tin minte cum povestea ca bunicii ei au fost convertiti de protestanti tot asa, cu mici stimulente alimentare.
Asadar, sta cineva in Suceava / pe langa Suceava, care sa ia legatura cu femeia?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.04.2013, 22:17:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu nu sunt convins deloc despre asta.

Popa de la tara sta ca boul si se uita la credinciosii care mor de foame si nu ridica un deget pentru ei pe motiv ca: "sa munceasca".

Pai frate, ridica si tu un deget pentru el, ca la o vaca putea sa se gandeasca si popa ala si putea sa i-o dea.

Am vazut scena asta de sute de ori. Ortodoxul ademenit cu 3 milioane de lei, iar popa sta si se uita ca prostul, dar nu scoate un ban din buzunarul lui, Doamne fereste.
Ei ce sa zic. Da Suceava nu are o gramada de manastiri? Exista numai popa satului. Sa se fi dus la cea mai apropiata manastire si sigur primea ajutor. Si de unde stii ca "popa" din acel sat nu ar fi dorit sa ajute? Daca femeia aia nu a mers la Biserica mai deloc si doar de botez sau poate chiar sutn lenesi si au pamant de munca dar asteapta sa pice din cer. Sunt mai multe scenarii, nu stim sigur din 2 articole de pe net.

Sunt preoti de la tara care ajuta cum pot ei satenii. De asta sunt sigura. Sa nu uitati ca parohiile de la sate sunt printre cele mai sarace.
Uite de exemplu preot de tara si cuma ajutat copilasii salbaticiti din satul in care are parohia:
http://copiiidinglodeanu.blogspot.ca...put-totul.html
Si cu siguranta mai sunt preoti, monahi si monahii care fac milostenie si ajuta cum pot ei. Intrebarea este: milostenia si ajutorul se face doar de catre preot? Asta e misiunea Bisericii? Sau misiunea Bisericii este mantuirea? Noi ca mireni ar trebui sa dam o mana de ajutor mereu si sa cercetam oamenii, nu sa aruncam vina asupra preotilor. Daca ei nu fac, sa facem noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.04.2013, 22:40:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ei ce sa zic. Da Suceava nu are o gramada de manastiri? Exista numai popa satului. Sa se fi dus la cea mai apropiata manastire si sigur primea ajutor. Si de unde stii ca "popa" din acel sat nu ar fi dorit sa ajute? Daca femeia aia nu a mers la Biserica mai deloc si doar de botez sau poate chiar sutn lenesi si au pamant de munca dar asteapta sa pice din cer. Sunt mai multe scenarii, nu stim sigur din 2 articole de pe net.

Sunt preoti de la tara care ajuta cum pot ei satenii. De asta sunt sigura. Sa nu uitati ca parohiile de la sate sunt printre cele mai sarace.
Uite de exemplu preot de tara si cuma ajutat copilasii salbaticiti din satul in care are parohia:
http://copiiidinglodeanu.blogspot.ca...put-totul.html
Si cu siguranta mai sunt preoti, monahi si monahii care fac milostenie si ajuta cum pot ei. Intrebarea este: milostenia si ajutorul se face doar de catre preot? Asta e misiunea Bisericii? Sau misiunea Bisericii este mantuirea? Noi ca mireni ar trebui sa dam o mana de ajutor mereu si sa cercetam oamenii, nu sa aruncam vina asupra preotilor. Daca ei nu fac, sa facem noi.
M-as fi dus eu acolo, dar nu sunt in tara.
Dar daca are cineva drum pe acolo, am spus, ii cumpar eu femeii respective 2 vaci, dar sa-i lase in pace pe astia.

Se duce cineva la femeia asta sa vorbeasca cu ea ?

Este cineva din Suceava ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2013, 22:44:40
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Pai frate, ridica si tu un deget pentru el, ca la o vaca putea sa se gandeasca si popa ala si putea sa i-o dea.

sa fi "popa de tara" nu e asa usor.atunci cand casa parohiala abunda de igrasie si biserica in care slujesti nu e incalzita (pe timpul iernii),cand sotia ta face zilnic naveta la zeci de km distanta ca sa ajunga la servici,de unde sa dai o vaca unui sarac,mai ales ca sa-l convingi sa nu renunte la ortodoxie?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Popa de la tara sta ca boul si se uita la credinciosii care mor de foame si nu ridica un deget pentru ei pe motiv ca: "sa munceasca".
eu locuiesc la tara si "popa" nu se incadreaza deloc in descrierea dvs(si nici ceilalti "popi de tara" pe care-i cunosc).
un mic sfat:nu generalizati,mai ales ca se pare ca nu prea cunoasteti ce inseamna cu adevarat sa fii "popa de tara".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.04.2013, 22:49:36
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar daca are cineva drum pe acolo, am spus, ii cumpar eu femeii respective 2 vaci, dar sa-i lase in pace pe astia.
aveti oare asa de multi bani ca sa cumparati 2 vaci unei femei care,daca apoi i se vor oferi 3 in schimbul trecerii la o alta religie,ar face-o fara sa clipeasca?

e frumos ca va doare greseala ei,dar daca Dumnezeu nu obliga pe nimeni,cu atat mai mult noi trebuie sa respectam libertatea celuilalt.poate ca un sfat prietenesc ar avea mai mult efect,sau poate daca ar vedea la ceilalti un comportament crestinesc ,zic si eu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.04.2013, 22:52:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
sa fi "popa de tara" nu e asa usor.atunci cand casa parohiala abunda de igrasie si biserica in care slujesti nu e incalzita (pe timpul iernii),cand sotia ta face zilnic naveta la zeci de km distanta ca sa ajunga la servici,de unde sa dai o vaca unui sarac,mai ales ca sa-l convingi sa nu renunte la ortodoxie?


eu locuiesc la tara si "popa" nu se incadreaza deloc in descrierea dvs(si nici ceilalti "popi de tara" pe care-i cunosc).
un mic sfat:nu generalizati,mai ales ca se pare ca nu prea cunoasteti ce inseamna cu adevarat sa fii "popa de tara".

1. Situatia lui materiala nu scuze lipsa de preocupare.

Se poate anunta la episcopie, se pot anunta alti preoti care sa ajute.
Se poate face o campanie de presa.
Se pot face totusi suficiente lucruri, nu e chiar o situatie in care nu se mai poate face nimic.

Se poate anunta ca un credincios sa faca o donatie pentru aceasta situatie speciala.
De ce sectarii s-au gandit la o vaca (20 milioane) si romanii au stat ca .... ?


Iar preotul care s-a dus la preotiei a fost constient de ce il asteapta.
Trebuia sa-si faca socoteala f.f. bine.
Iar daca nu are nimic cu ce sa-l ajute, sa fuga sa caute ajutor pe la altii. Iar asta poate sa faca daca nu-l dor picioarele.


2. Nu am generalizat, doar am constatat o situatie reala: multi stau cu mainile in san si nu fac nimic.

Si sunt chiar multi care "nu fac nimic", iar a spune asta nu este nici acuzatie, ci constatare, nici minciuna, nici exagerare.
Este o realitate crunta, a "popiei cu mainile in san".


3. Felicit pe preotii care fug si ajuta familiile nevoiase si care le sprijina. Stiu ca sunt si din acestia.

Se pare insa ca femeia asta nu a primit nici un fel de ajutor, si s-a multumit cu f.f. putin.
Cu o vaca.


4. Atunci cand 14 suflete sunt pierdute "pentru o vaca", adica pentru nimic, cred ca isi merita cuvantul "popa" acel om.

Last edited by gpalama; 16.04.2013 at 22:56:45.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.04.2013, 22:58:35
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Smile

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
M-as fi dus eu acolo, dar nu sunt in tara.
Dar daca are cineva drum pe acolo, am spus, ii cumpar eu femeii respective 2 vaci, dar sa-i lase in pace pe astia.

Se duce cineva la femeia asta sa vorbeasca cu ea ?

Este cineva din Suceava ?
Vreti sa intrati in competitie cu americanii? Pai daca ii dati femeii 2 vaci, aia ii vor da 3. Apoi dvs le dati lemne de foc si aia le vor da casa...etc etc. Nu suntem in masura sa o judecam pe femeie, pt ca nu ne-a fost nici unuia atat de foame incat sa facema astfel de compromisuri, dar sunt de acord cu cineva care spunea mai sus ca e tare slaba credinta la astfel de oameni. Ma nelinisteste saracia duhovniceasca mai mult decat cea materiala. De cand ne cumparam noi adeptii cu vite si zahar? Caci daca femeia s-ar intoarce la ortodoxie datorita bunurilor materiale oferite de crestini....cu ce ne-am deosebi de celelalte religii care procedeaza in acest fel? Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.04.2013, 23:12:09
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1.

Iar preotul care s-a dus la preotiei a fost constient de ce il asteapta.
Trebuia sa-si faca socoteala f.f. bine.

era constient ca va trebui sa doneze vaci ?


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Se pot face totusi suficiente lucruri, nu e chiar o situatie in care nu se mai poate face nimic.
eu nu am spus lucrul acesta si sa ma iertati-dar eu nu i-as da nici un bob de orez unei persoane de alta religie ca sa se boteze ortodox.el trebuie sa faca aceasta de bunavoie,nu "obligat" de lipsurile materiale.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu am generalizat, doar am constatat o situatie reala: multi stau cu mainile in san si nu fac nimic.
si de ce prin multi intelegeti "popii de tara"?mai ales ca un preot trebuie sa se ingrijeasca de mantuirea enoriasilor,nu atat de lipsurile lor(a nu se intelege ca nu are datoria-pe cat poate si isi permite-sa-i ajute si financiar).

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Felicit pe preotii care fug si ajuta familiile nevoiase si care le sprijina. Stiu ca sunt si din acestia.
...nu aveti idee cat de multi sunt.dar pt. ca faptele bune sunt acoperite cu smerenia,dvs. considerati ca "situatia reala" e ca "multi stau cu mainile in san si nu fac nimic".

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si sunt chiar multi care "nu fac nimic", iar a spune asta nu este nici acuzatie, ci constatare, nici minciuna, nici exagerare.
Este o realitate crunta, a "popiei cu mainile in san".
stiu ca exista si astfel de "popi",dar oare chiar asa de multi sa fie?sau poate sunt eu mai optimista :D

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este o realitate crunta, a "popiei cu mainile in san"
sa inteleg ca daca ei nu doneaza vaci(sau orice altceva) fac parte din aceasta categorie?cum ramane cu orele petrecute in scaunul de spovedanie pt. a asculta pacatele celuilalt?eu una n-as face fata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare