Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.07.2009, 20:18:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Nu, nu am aceasta carte acasa. Am doar volumele parintelui Cleopa. Acolo cu parerea mea, sa stii ca nu este numai a mea, ci in mare masura si a unor teologi. Este, de exemplu, in apocalipsa un verset de genul (nu mi-l amintesc exact):"si ingerul a trambitat de s-a auzit pana la marginea pamantului". Acest verset, ca si multe altele, de fapt, nu se poate interpreta doar cu mintea ta, sau altuia, s-au decodificat prin Sf. Traditie.
Pamantul in Biblie poate avea si sensul de Univers - de exemplu in primele versete ale Facerii. Nu e neaparat Terra, planeta noastra acest "pamant". Cerul este lumea ingerilor, care se intersecteaza si cu lumea noastra, a celor "de jos". De lumea celor de desubt nu mai pomenim, stim ca si ei au acces in lumea noastra, dupa cum ne spune si Parintele Cleopa.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Uite, acum imi exprim parerea mea: ma intristeaza faptul ca daca tu spui ca sunt miliarde de imagini ale ingerilor, unii dintre ei trebuie sa fie si extraterestri. Nu, ingerii nu sunt extraterestri, ma refer la partea fizica a lor. Extraterestri nu sunt ingeri care "cresc" pe alte planete similare noua, si nu ne viziteaza in OZN-uri. Cat despre fenomenul, ideea lor, imaginile si vedeniilor lor, da, sunt de origine draceasca. Si asta iarasi nu e numai parerea mea. Are Danion Vasile o carte parca. Mai este inca o carte "Oameni si demoni".
Ai inteles gresit, nu ii identific sau confund pe ingeri, cazuti sau nu, cu fiintele extraterestre. Carti sunt multe pe lumea asta, fiecare sa creada ce vrea, inclusiv Danion Vasile.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Acum pentru primele randuri: stiu ca nu este numai si parerea ta. E si parerea yoghinilor, bioenergeticilor, vrajitorilor, samanilor, guru-ii, mediumilor. E numai o credinta, nu stiinta, nu e demonstrata, in schimb s-a cautat aceasta viata extraterestra, s-a facut unele procentaje, si de fapt, sansele nu sunt mari pe cat le crezi tu, doar simplu afirmand "universul e maaare si misterios". Oamenii de stiinta au afirmat asta, nu eu. In schimb, dovezi pentru ingeri si chiar Dumnezeu... e doar o simpla problema de punct de vedere. Eu vad dovezi, ca si altii timp de vreo 3500 de ani incoace, tu vezi efectele stiintei.
Pai domnule, tot Dumnezeu este Creatorul oricarei fiinte care populeaza orice lume posibila si imposibila. Eu nu sunt de acord ca viata a aparut intamplator, probabilistic, intr-o lume care a aparut si ea spontan de nicaieri, fara cauza sau care a existat eventual dintodeauna, iarasi fara cauza. Dumnezeu a facut samanta vietii si a semanat-o pretutindeni pe "pamant" in ziua a treia. Chiar si inainte de a aparea Soarele si stelele, cum scrie la Carte.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Eu vad ca Iisus a inviat, tu vezi ca ucenicii I-au furat trupul. Eu vad carutze de foc, tu vezi comete. Eu vad vindecari miraculoase, tu vezi puterea autosugestiei etc etc. E doar o simpla chestiune de inima, dar asta nu inseamna ca poti sa generalizezi spunand: nu sunt dovezi. Da! Ai dreptate, sunt si parerile tale cand ai interpretat versetele acelea cu aluzii la ET.
Si eu cred ca Hristos a inviat. Si in minunile pe care le-a savarsit.

De unde si pana unde cred eu in autosugestie? Cred ca ma confunzi cu altcineva...

Pai am tot dreptul sa speculez si sa interpretez, am voie sa gandesc, caci de aia am creier. "Cercetati Scripturile" ni se spune, nu "credeti si nu cercetati". Eu nu afirm ca sunt adevarate aceste interpretari, caci sunt niste simple teorii. Si inca ceva: aceste lucruri nu sunt esentiale pentru credinta si pentru mantuire, dar merita bagate in seama.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.07.2009, 20:21:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu exista extraterestri. Daca ar fi existat, cu siguranta ca Sfanta Scriptura i-ar fi pomenit. De unde e usor de dedus in urma unui simplu exercitiu logic ca extraterestrii nu pot fi decat ingeri rai [demoni].
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.07.2009, 20:49:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Din pacate s-a raspandit atat de mult ideea ca exista extraterestrii incat nebun este considerat cel care nu crede.
Exercitiul logic este urmator: ajuta duhovniceste aparitia extraterestrilor?
Raspuns: deloc.
Deci sunt demoni, nu?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.07.2009, 21:06:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Nu exista extraterestri. Daca ar fi existat, cu siguranta ca Sfanta Scriptura i-ar fi pomenit. De unde e usor de dedus in urma unui simplu exercitiu logic ca extraterestrii nu pot fi decat ingeri rai [demoni].
Folosind acelasi exercitiu logic daca ar fi draci nu s-ar comporta ca niste exploratori ai planetei noastre ci ar stii deja totul despre pamint si s-ar tine numai de sicane ca cei rai
In schimb cu aceste duhuri nu este clar ce vor, de unde vin ai cui sunt si incotro se indreapta.

Exista posibilitatea ca ei sa ne poata ajuta ntr-un fel pe care noi inca nu il intelegem
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.07.2009, 00:19:35
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Florin-Ionutz, sunt unele chestii care, intr-o mica masura, tin de domeniul meu, si eu ce vreau sa fac e sa vedeti unele lucruri logice, pe care multi (nu tu) le omit, din cauza gandirii dezirabile, sa corespunda realitatii lor. Spui ca tot ceea ce facem aici sunt doar pareri. Sunt, dar in orice caz, parerea mea e ca parerile tale sunt cam trase de par. De unde ai putut tu include alte planete, extraterestri in intelegerea unor versete... Cum am spus si despre versetele acelea biblice, cat si mai multe lucruri, nu se pot judeca de sine cu mintea omeneasca. O adventista, fudulindu-se cu religiunea ei, mi-a spus cam tot ceva de genul ce mi-ai spus tu, ca Biblia trebuie studiata, citita, etc. Eu i-am spus ca nu trebuie citita; trebuie inteleasa. Asa ca, majoritatea raspunsurilor ne vin din Sf. Traditie, de la Sf. Parinti, de la Biserica etc. Iar una dintre parerile teologilor din ziua de azi e ca extraterestri sunt naluciri diavolesti. Si asta ma ne ajuta sa trecem la anna...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din pacate s-a raspandit atat de mult ideea ca exista extraterestrii incat nebun este considerat cel care nu crede.
Exercitiul logic este urmator: ajuta duhovniceste aparitia extraterestrilor?
Raspuns: deloc.
Deci sunt demoni, nu?
Inteleg unde bati, ca se foloseste alba-neagra. Ori esti cu noi, ori esti impotriva noastra, si ca asta ti se pare incorect. E.T. au o definitie totusi. In urma cu ruperii legaturii oamenilor cu divinatatea, atunci cu marul ala, omul intotdeauna a cautat o fiinta superioara, a cautat divinitatea. E.T. nu sunt altceva decat o alternativa la Dumnezeu. Asa au fost conceputi de diavoli, desi ai fi tentat sa spui ca sunt oameni care cred in E.T. si cred si in Dumnezeu. Asta e o minte obosita, caci odata ce crezi in Dumnezeu, si ca scopul Sau e salvarea noastra, poti sa lasi linistit teoria E.T. in spate.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Folosind acelasi exercitiu logic (1)daca ar fi draci nu s-ar comporta ca niste exploratori ai planetei noastre ci ar stii deja totul despre pamint si s-ar tine numai de sicane ca cei rai
In schimb cu aceste duhuri nu este clar ce vor, de unde vin ai cui sunt si incotro se indreapta.

(2)Exista posibilitatea ca ei sa ne poata ajuta ntr-un fel pe care noi inca nu il intelegem
1. bineinteles ca daca s-ar tine de sicane si ar fi rai, omul si-ar da seama ca sunt draci, deci s-ar pazi. Dar odata ce mincinosul mincinosilor se ascunde, sub alte fete, ba chiar dandu-se si inger de lumina, se schimba treaba si ai fi tentat sa dai cu el. Omul care crede ca nu mai exista dusmanul lui e sortit mortii. Asta e metoda diavolului: sa se invaluie, sa se ascunda, sa se faca nevazut. Sau sa se prefaca in ceva inofensiv, sau un lucru aparent bun. Dar e acolo.

2. Bineinteles, ai dat fatala cu asta. Si dupa ce a strabatut cale lunga, extraterestrul nostru care vrea sa ne ajute, cu o nava capabila sa sara din galaxii in alta, capabila sa funtioneze cu viteza luminii, sa aiba tehnologie antigravitatie cu consun infinitezimal de energie, culmea culmilor, se prabuseste pe pamant, in aria 51, adica intr-o zona america, desert, care peste noapte se populeaza si ajunge un rai al turistilor, aducand cacalau de bani guvernului. Asta e doar un singur aspect, ce tine de tehnologie si de politica.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 25.07.2009 at 00:21:51.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.07.2009, 00:41:48
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Cand am dat linkul despre Sfantul cu cap de lup mi-a venit o idee ghidusa. Si pentru ca sa folosim exercitiul logic de mai sus, uite la ce m-am gandit eu: personajele atat de binecunoscute din basme si povestiri pentru copii, capcaunii, au un sambure de adevar. Ca stim sigur ca nu exista e ceva. Dar ca nu putem dovedi asta, e altceva. Dar, totusi... capcaune vine de la capcaine, de la cap de caine, si e probabil, ca acest personaj, ajutat de imaginatie si de superstitia populara sa provina de la copii care se nasc cu bot de lup, sau chiar de la popoarele acelea vechi care se taiau pe fata si isi pileau dintii, sa semene cu buldogi, si asta sa sperie cotropitorii. Posibil ca cineva sa fi inventat termentul, folosindu-l ca o remarca la un om misel, om fara inima, rau, ca un caine, sau ca un lup. Si uite asa avem capcaunii. Cu totii stim ca nu exista.

Voi credeti in vampiri? Adica, este un termen vechi. Apare de prin 1000 si ceva. E mare lucru in zilele noastre sa vezi ca apar tot timpul filme cu vampiri, Blade, Twilight etc., incat daca as intreba un copil de vreo 12-14 anisori care se uita mult la TV daca crede in ei ar fi tenta sa spuna da. Bineinteles, ideea lor e interesanta. Sunt aproape superoameni, au puteri si simturi speciale, parca parca ne-ar place sa fim in pielea unuia. (si parca ar inlocui divinatatea, facandu-ne pe noi sa ne credem dumnezei). Sunt frumoase filmele cu vampiri. Exista o boala, nu stiu exact numele, si mi-e frica sa afirm ceva ca sa nu ma refer la vreo grupare popo, caci parca incepe cu "homo" sau "hemo" de la sange. S-a aflat de ea prin evul mediu, si atunci, dupa spusele doctorilor din perioada respectiva se manifesta astfel: oamenii pierdeau mult sange, deci era indicat sa bea sange (dupa doctorii aceia). Era indicat sa stea in intuneric, sa se plimbe numai noaptea (odata ce soarele mareste fluxul sangvin, iar ei duceau lipsa de sange). Ochii lor straluceau, si gingiile li se retrageau, lasand dintii goi aproape pana la radacina.

Este uimitor unde se poate ajunge de la unele "defectiuni" ale organismul uman, ajutat de imaginatie, de superstitie folclorica, si mai ales de mass-media. Sa facem un exercitiu logic si in cazul OZN-urilor: un copil prin anii 1800 vede ce negru pe cer cum zboara; probabil o pasare sau o piatra aruncata, dar el spune altceva, fiind imaginativ; aparatul unui fotograf capteaza (din pacate, o greseala la developare) o linie neagra pe cer. Brusc devine un obiect zburator. Prin 1900, ideea de a zbura prinde contur in mintea umana. Dar daca sunt obiecte zburatoare, care zboara de mai demult? Ziarele incep sa dezbata subiectul: sunt, si se gasesc si in cartea lui Ezechiel! Masinile acelea sunt OZN-uri, si erau conduse de E.T. Astronimii incep sa se gandeasca daca mai sunt planete ca a noastra in univers, si daca sunt, este viata. De acum incolo, e gandire dezirativa: oricine vede un punct negru pe cer, sau o stea cazatoare, vede un OZN. Nu mai vede altceva. Se fac filme, ziarele imbacsesc piata. Si totusi, e stiintific! E probabil sa fie viata, spun cercetatorii. Poate sunt fiinte superioare noua (exista, dar voi ati uitat-O de mult timp). Dracul rade si spune ca omul face treaba aproape singur.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.07.2009, 04:11:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul

Inteleg unde bati, ca se foloseste alba-neagra. Ori esti cu noi, ori esti impotriva noastra, si ca asta ti se pare incorect. E.T. au o definitie totusi. In urma cu ruperii legaturii oamenilor cu divinatatea, atunci cu marul ala, omul intotdeauna a cautat o fiinta superioara, a cautat divinitatea. E.T. nu sunt altceva decat o alternativa la Dumnezeu. Asa au fost conceputi de diavoli, desi ai fi tentat sa spui ca sunt oameni care cred in E.T. si cred si in Dumnezeu. Asta e o minte obosita, caci odata ce crezi in Dumnezeu, si ca scopul Sau e salvarea noastra, poti sa lasi linistit teoria E.T. in spate.
Am lasat teoria ET, Moshu. Ma gandesc ca traiesc prea putin, ca sa traiesc si fara folos si sa caut farfurii pe cer.
(Imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa si a iesit exact invers.. Da, extraterestrii sunt inselari ale dracilor).
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.07.2009, 22:48:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Florin-Ionutz, sunt unele chestii care, intr-o mica masura, tin de domeniul meu, si eu ce vreau sa fac e sa vedeti unele lucruri logice, pe care multi (nu tu) le omit, din cauza gandirii dezirabile, sa corespunda realitatii lor. Spui ca tot ceea ce facem aici sunt doar pareri. Sunt, dar in orice caz, parerea mea e ca parerile tale sunt cam trase de par. De unde ai putut tu include alte planete, extraterestri in intelegerea unor versete... Cum am spus si despre versetele acelea biblice, cat si mai multe lucruri, nu se pot judeca de sine cu mintea omeneasca. O adventista, fudulindu-se cu religiunea ei, mi-a spus cam tot ceva de genul ce mi-ai spus tu, ca Biblia trebuie studiata, citita, etc. Eu i-am spus ca nu trebuie citita; trebuie inteleasa. Asa ca, majoritatea raspunsurilor ne vin din Sf. Traditie, de la Sf. Parinti, de la Biserica etc. Iar una dintre parerile teologilor din ziua de azi e ca extraterestri sunt naluciri diavolesti. Si asta ma ne ajuta sa trecem la anna...
Moshule,

Daca nu auzeam din gura lui Constantin Galeriu acel raspuns privitor la viata extraterestra, fii sigur ca taceam. Dar avand ca punct de plecare Matei 24 cu 31, am motiv sa fiu deschis si altor opinii care nu subscriu parerilor Parintelui Cleopa sau ale lui Danion Vasile samd.

Daca "teologii" de astazi nu inteleg ceva, fii sigur ca pun cele neintelese pe seama vrajmasului. Ca sa incheie elegant subiectul... Ei bine, Parintele Galeriu a avut curajul sa se atinga si de domenii despre care unii parinti nici n-au auzit macar. Si bravo lui, pentru ca pe langa pregatirea teologica serioasa (citeste-i lucrarea de doctorat scris prin 1973 - Jertfta si Rascumparare), a avut cunostinte net superioare colegilor sai, din multe domenii. Nu trebuie sa-l mai laud, caci stii despre ce vorbesc.

Parintele Staniloae s-a pronuntat ca nu se stie daca exista sau nu viata in Univers in afara de noi. Ca nu avem suport biblic pentru asta, ca nu ni s-a descoperit. Dar nu a spus ca extraterestrii sunt iluzii care provin de la cel rau sau ca sigur NU exista. Cum sa spui asa ceva?!... In fine.

Mi-a placut foarte mult acest pasaj scris de Sfantul Dionisie Areopagitul, despre care se spune ca a fost ucenicul Sfantului Pavel, de la care a aflat cate ceva despre Ierarhiile Ceresti si nu numai:

"Dumnezeu nu a adus la existenta o lume vazuta si nevazuta saraca. Precum nu putem da de marginile lumii vazute, asa nu putem da nici de marginile lumii nevazute, cu atat mai valoroase, care contribuie la imbogatirea noastra spirituala din Dumnezeu, infinitul lumii si al intelesurilor. Ele isi comunica trairea mereu sporita a lui Dumnezeu si bucuria de El - cum ne-o comunicam si noi - si care e cu atat mai bogata, cu cat suntem mai multi cei ce ne-o comunicam."

Cum am mai zis, n-am nimic impotriva celor care vor neaparat sa fim noi singurele fapturi ale Universului (in afara de ingeri), insa sa nu care cumva sa fiu clasificat ca eretic pentru asta, ca fac urat! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.07.2009, 00:16:51
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

O sa inchei si eu aici, oferindu-ti un test.

Citat:
Mi-a placut foarte mult acest pasaj scris de Sfantul Dionisie Areopagitul.
Da. Vad ca esti deschis la ce spune un Parinte, in schimb, eu, daca nu ti-ai dat seama, abordam dintr-un punct de vedere mai stiintific, la sfarsit concluzionand in acelasi mod cu au facut-o Danion si altii.

Citat:
nu care cumva sa fiu clasificat ca eretic pentru asta
Nu. Vei fi considerat stiintific ignorant. Cel putin de mine, desi nu sunt doctorand.

Tu crezi ce vrei, ti-ai format opiniile tale, pe informatiile pe care le detii, pe datele care le-ai citit din carti. Eu, la fel. Eu am ajuns la concluzia ca logic si stiintific, sansele de a exista extraterestri sunt nule. Am adoptat punctul de vedere crestin, pentru ca mi se parea cel mai plauzibil. Tu, te-ai legat doar de interpretarea unor versete si de parerile lui Galeriu. Acum o sa inchei si o sa iti dau testul promis.

Dar nu recomand asta; mai bine ai face altceva folositor. Ia legatura cu cineva care pretinde ca a vazut un OZN, extraterestri, ca a fost rapit etc. Pe chatroom-urile de la yahoo, pe forumurile, pe trestii ce ii mai gasi tu. Si acum, pune urmatoarele intrebari:

1. ce religie sau credinte ai?
2. ai participat in ultima vreme la practici magice, sedinte de spiritism etc?
3. ai facut yoga sau ai avut contact cu orice fel de metode de meditatie?
4. ai fost vreodata hipnotizat?
5. folosesti droguri?
6. memoriile privind rapirea ta de extraterestri sau vedenia ta cu OZN-ul ti-au fost revelate cu ajutorul hipnozei?
7. esti un om singuratic?
8. obisnuiesti sa petreci mult timp singur? la pescuit, la ferma, in natura etc?
9. ai experimentat senzatii de genul ca o sa mori parasit, nimeni nu te baga in seama, esti o umbra in orasul tau?
10. ce studii ai si care a fost relatia ta cu colegii tai in scoala?

Daca se gasesc 2 raspunsuri negative la intrebarile 2-9, EU, personal, spun ca tocmai am vb cu o persoana in care nu poti avea incredere. La raspunsurile 1 si 10 e putin mai usor: daca afirma ca a fost clownul clasei si ca e raelian, asta simplifica mult treburile.

Am spus, nu incurajez acest test. Dar daca tot vrei sa studiezi capitolul extraterestrilor, incearca. Rezultate garantat in 2 saptamani ca Activia!
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.07.2009, 19:06:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Da. Vad ca esti deschis la ce spune un Parinte, in schimb, eu, daca nu ti-ai dat seama, abordam dintr-un punct de vedere mai stiintific, la sfarsit concluzionand in acelasi mod cu au facut-o Danion si altii.

Nu. Vei fi considerat stiintific ignorant. Cel putin de mine, desi nu sunt doctorand.

Tu crezi ce vrei, ti-ai format opiniile tale, pe informatiile pe care le detii, pe datele care le-ai citit din carti. Eu, la fel. Eu am ajuns la concluzia ca logic si stiintific, sansele de a exista extraterestri sunt nule. Am adoptat punctul de vedere crestin, pentru ca mi se parea cel mai plauzibil. Tu, te-ai legat doar de interpretarea unor versete si de parerile lui Galeriu.
Exista o inregistrare in care Parintele Cleopa il citeaza pe Gheorghe Chedrinos, care ne-a lasat un hronograf considerat din cate stiu apocrif, insa Cleopa face de multe ori trimitere la el. Acolo ni se povesteste ca Moise a urcat pe Sinai sa primeasca Legea, cei din vale asteptandu-l 40 de zile. Se spune ca in acest timp Moise a fost rapit la cer pentru o perioada, ca se se odihneasca... In sfarsit, ce vreau sa spun e ca pe la al patrulea cer a gasit o cladire enorma ca-ti trebuia 500 de ani sa mergi ca s-o pargurgi, atat era de mare; aceasta cladire este un fel de biblioteca in care stau depuse arhivele tuturor lumilor care au existat vreodata, create de Dumnezeu.

Nu intru in detalii, dar ideea este ca insusi Parintele Cleopa a spus asta si vad ca tu il ai ca referinta in argumentele tale cu care incerci sa ma combati... Cauta inregistrarea sau transcrierea si o sa ramai surprins de ce spune Parintele acolo.


De ce ai tu impresia ca eu cred ca viata a aparut in Univers spontan si fara interventie divina, spre deosebire de lumea noastra in care a coborat Insusi Dumnezeu pentru a ne aduce la existenta? Pai domnule, asa cum am fost noi creati de Hristos prin Duhul Sfant si cu voia Tatalui, asa si multe alte lumi e posibil sa fie create, tot de Unul Dumnezeu! Ce logic, ce stiintific?! Dumnezeu este autorul a toate, inclusiv al logicii si al legilor naturii in ansamblul ei. Vad ca ti-ai format o parere gresita despre conceptia mea relativa la creatie si la Creatorul ei... Si ma mai clasifici si ignorant - foarte interesant. Si pe deasupra mai postezi si teste persiflante ca sa nu zic altfel, plus indemnuri sa iau legatura cu nu stiu cine. Te rog sa fii serios daca mai vrei sa discutam.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23