Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2010, 00:39:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
ce le veni la toti, sa moara asa, de-odata, si nu la intervale prea mari de timp, unul dupa altul?! asta ar putea trezi unele suspiciuni...
recunosc ca si eu m-am gandit recent la 'coincidenta' asta a mortii atator patriarhi ortodocsi, in anii din urma.

apropo, ai uitat sa-l mentionezi pe Patriarhul Alexei al Rusiei.

La Dumnezeu e nadejdea!

Last edited by mirelat; 11.02.2010 at 00:43:00.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2010, 01:24:46
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit tot referitor la mortile patriarhilor din tarile ortodoxe

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
recunosc ca si eu m-am gandit recent la 'coincidenta' asta a mortii atator patriarhi ortodocsi, in anii din urma.

apropo, ai uitat sa-l mentionezi pe Patriarhul Alexei al Rusiei.

La Dumnezeu e nadejdea!
Gata, am editat am mai facut cateva mici adaugiri/'completari'; multzam frumos ca mi-ai atras atentzia

Referitor la subiectul cu mortile patriarhilor bis. din tarile majoritar ortodoxe, din ultima vreme... chiar si in tarile respective, circulau, la un moment dat, prin popor, 'zvonuri'/'speculatii', 'teorii conspirationiste' etc, tot asa, ca mortile lor nu ar fi fost naturale/firesti, ci ar fi fost, de fapt, 'redusi la tacere', adica omorati cu zile (prematur), de 'altii' (poate evrei masoni, sau iluminati, sau cum natzia lor s-or mai fi numind si auto-intituland!...)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2010, 02:19:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

...sau pur si simplu au fost batrani, s-a intamplat o complicatie la boala lor si au murit. Oare cati alti batrani de varsta lor, sau chiar mai tineri nu mor in moduri mult mai stupide? Si ei sunt victime ale unor atentate? Sau poate patriarhii nu au voie la o moarte normala, trebuie sa moara neaparat la peste 100 de ani, in nici un caz la spital, si mai stiu eu, in cantece de ingeri?


Citat:
Prin urmare, in consecintza etc, prezenta dansului ar fi devenit cam 'stanjenitoare' si 'deranjanta' pt. cei in cauza (adica antihristii ecumenisti, ereticii, infiltrati si in conducerea & ierarhia BOR, care incearca si cauta, subtil si cu mare viclenie, prin orice mijloace marsave (intimidare, santaj, 'reducerea la tacere' a 'opozantilor' chiar si prin crime), sa denatureze adevarul si sa schimbe - adica strambe si strice - dogmele BOR si al Bis. Crestin-Ortodoxe, in general, din toata lumea etc, de ex. scurtarea slujbelor si eliminarea unora din Sf. Taine sau/si a unora dintre rugaciunile mai importante; promovarea 'tolerantei' inter-religioase; spovedania in comun, adica 'la gramada' si introducerea femeilor in taina preotiei, ca si la catolici; accesul femeilor in Sf. M-te Athos s.a.m.d.)
De unde le scoateti voi, anti-ecumenistii, pe toate astea??? Cine vrea lucrurile astea? Care Sf Taine sa se scoata? Ce spovedanie in comun? Unde s-a mai auzit de asa ceva? La catolici nu se face in comun, la protestanti nu prea se face deloc. Deci de unde pana unde...? De cand sunt femei preoti la catolici? Cred ca poate sa se darame Basilica Sf Petru peste Benedict si asa ceva nu se intampla. Chiar cui credeti ca ii pasa de Muntele Athos in afara ortodoxiei?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2010, 02:30:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Thumbs down Noesisaa, mai informeaza-te, dragutza!

mai Noessia, mai informeaza-te!! serios acuma, pe ce lume traiesti?! sau nici tu (ca mai majoritatea, dealtfel) nu observi/percepi nimic din ceea ce se-ntampla-n jurul tau?!
acuma nu-ti fie cu suparare, dar... poate ca ar trebui sa-ncepi sa observi putin mai atent ceea ce se petrece in jur!... dar, de fapt, la ce ti-ar folosi (si la ce ne foloseste si noua, celor care, cat de cat, observam ce se tot intampla, dar tot neputinciosi suntem si ramanem, in continuare...)

In primul rand ca eu n-am afirmat despre nimic din toate cele postate anterior ca ceva ar fi 'batut in cuie', ci am si precizat chiar, ca au fost 'culese din zvonoteca' etc (adica doar ca 'umbla zvonuri', ca ar fi numai unele speculatii, zvonuri, prezumtii/presupuneri, banuieli, suspiciuni etc - numeste-le cum vrei, ca oricum sunt sinonime). Si oricum, fiecare are dreptul la libera exprimare, zice-se... asa ca mi-am luat si eu 'libertatea' de a-mi exprima unele pareri, de a-mi da nitzel cu presupusul, ce, n-am voie?! S-ar parea ca te-am cam iritat putin (mai mult) si 'calcat pe nervi' :) scuze, n-a fost cu intentie...

Nu le 'scoatem', 'noi, anti-ecumenistii' etc, ci ele sunt peste tot deja, in presa/media etc - grupuri militante, feministe etc, ori discutii in parlamentul european (care cer/propun, 'sugereaza' etc) sa introduca accesul femeilor in Sf. M-te Athos, la man. ortodoxe de acolo, sa le transforme intr-un fel de 'complex turistic' etc etc. Inainte sa te inflamezi si sa sari cu 'replici dure' mai citeste si tu presa straina, din cand in cand... n-ar strica.
Si citeste si ce au prezis/profetit unii sfinti parinti, cu ani in urma, ca atunci cand se va permite accesul femeilor in Sf. M-te, va veni sfarsitul lumii (sau va fi aproape) etc. Si multe altele, ca, de ex., talcuirile la cartea apocalipsei, facute de Sf. Ioan Hrisostom, sau atatea alte profetii facute de alti Sfinti, referitoare la vremurile pe care le traim noi azi, la cele ce se-ntampla in zilele noastre, chiar sub ochii nostri (inchisi, din cate s-ar parea) etc.

Sunt bis. in care se fac spovedanii in comun ('la gramada'), si exista femei-sacerdot, dar la alte culte si la protestanti (rectific si fac 'mea culpa' (am editat putin si mesajul meu respectiv, postat anterior) - nu la catolici, nu inca, cel putin, dar circula, tot unele speculatii e adevarat, ca se are in vedere chestia asta).

Si mai erau si alte zvonuri, despre unele 'propuneri' sau 'discutii' (in stadiul de 'sugestii', deocamdata) sa se scoata Taina Sf. Maslu, si unele din rugaciunile de exorcizare din Taina Botezului (ori sa se scurteze) sau ceva de genul, si unele rugaciuni din timpul Sf. Liturghii (ca, spre ex., rugaciunile pt. cei adormiti, sau/si Epicleza, adica rugaciunea de invocare a Sf. Duh, care este cea mai importanta, si pe care catolicii au scos-o din serviciile lor ecleziale - de aceea nici nu au harul Duhului Sfant - ai fost vreodata in vreo bis. de-a catolicilor, participat la vreo slujba de-a lor, si comparat apoi cu una reala, ortodoxa, unde se simte din plin prezenta harului dumnezeiesc?!)

In plus, sunt 'voci' care spun ca nu mai e nevoie de citirea molitvelor Sf. Vasile Cel Mare si se vrea scoaterea, si respectiv interzicerea slujbelor de exorcizari (cat si din programa studentilor la teologie), pe motiv ca nu ar exista demonizati/posedati, ci numai pers. cu unele prob. mintale care ar trebui doar trimisi la psihiatru pt. tratament etc.

Oh, si nu-i nevoie sa darame nici o basilica peste Benedict, pt. ca el oricum 'joaca dupa cum i se canta'.
Astfel de lucruri nu se fac 'la aratare', cu daramarea de biserici si basilici etc, dupa cum sarisi tu repede sa afirmi, 'sus si tare', ci se fac in ascuns, cu viclenie si subtilitate. Nu se urmareste daramarea fizica a bis., ci denaturarea adevarului prin schimbarea dogmelor lasate de Insusi Mantuitorul su urmasii Sai (Sf. Apostoli si Sf. Parinti etc), asa-zisa 'modernizare' si 'reforma' a bis.

"Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni. Inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si la Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!" Par. Arsenie Boca

"Vine timpul, și nu e departe, povestea starețul [Sf. Lavrentie al Cernigovului], când foarte multe biserici și mănăstiri se vor deschide în slujba Domnului și se vor repara, le vor reface nu numai pe dinăuntru ci și pe dinafară. Vor auri și acoperișurile atât ale bisericilor, cât și ale clopotnițelor, dar preoțimea nu va lucra la sufletul credinciosului ci numai la cărămizile lui Faraon. Preotul nu va mai face și misiune. Când vor termina lucrările nu se vor putea bucura de slujbe duhovnicești în ele că va veni vremea împărăției lui antihrist și el va fi pus împărat.
[PS: Nu se contruiesc, in prezent, bis. si man. cu nemiluita, aproape fara precedent, cum poate ca nu s-a mai construit vreodata/nicicand, in trecut?!]

Rugați-vă ca Bunul Dumnezeu să mai lungească acest timp ca să ne putem întări în credință, căci vremuri groaznice ne așteaptă.

Luați aminte la toate cele ce vă spun căci totul se pregătește cu foarte mare viclenie. Toate bisericile și mănăstirile vor fi într-o bunăstare imensă, pline de bogății, ca niciodată, dar să nu mergeți în ele. Antihrist va fi încununat ca împărat în marea biserică din Ierusalim cu participarea clerului și a Patriarhului. Intrarea și ieșirea din Ierusalim va fi liberă pentru orice om, dar atunci să vă străduiți să nu vă duceți, căci totul va fi spre a vă linguși pe voi, ca să vă atragă în ispită." Sf. Lavrentie al Cernigovului
http://saccsiv.wordpress.com/category/mari-duhovnici/

PS: Noesisaa, tu de termeni precum: noua ordine mondiala, new-age, masoni, sionisti, iluminati s.a. de genul, ai auzit cumva?! iti sunt familiari?! si daca da, ce parere ai (sau ai vreo parere)? etc. Din curiozitate intreb, dar poti sa nu-mi raspunzi, daca vrei - lol - nu e obligatoriu... :))

Last edited by cherub; 11.02.2010 at 03:54:57.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2010, 10:59:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Discutiile astea s-au ras-discutat, si nu duc decat la cearta, dar...

Citat:
Nu le 'scoatem', 'noi, anti-ecumenistii' etc, ci ele sunt peste tot deja, in presa/media etc - grupuri militante, feministe etc, ori discutii in parlamentul european (care cer/propun, 'sugereaza' etc) sa introduca accesul femeilor in Sf. M-te Athos, la man. ortodoxe de acolo, sa le transforme intr-un fel de 'complex turistic' etc etc. Inainte sa te inflamezi si sa sari cu 'replici dure' mai citeste si tu presa straina, din cand in cand... n-ar strica.
Nu, nu ma "inflamez". Citesc si eu presa straina, sa stii. Chiar in fiecare zi. Dar, daca poti, as dori un link la una dintre aceste discutii din parlamentul european. Discutiile astea din EP sunt disponibile online, deci as vrea si eu sa ascult una sa vad cine anume vrea sa transforme Mt Athos in complex turistic. Nu, nu vreau link spre un site/blog care vorbeste despre asa ceva.

Citat:
Si citeste si ce au prezis/profetit unii sfinti parinti, cu ani in urma, ca atunci cand se va permite accesul femeilor in Sf. M-te, va veni sfarsitul lumii (sau va fi aproape) etc. Si multe altele, ca, de ex., talcuirile la cartea apocalipsei, facute de Sf. Ioan Hrisostom, sau atatea alte profetii facute de alti Sfinti, referitoare la vremurile pe care le traim noi azi, la cele ce se-ntampla in zilele noastre, chiar sub ochii nostri (inchisi, din cate s-ar parea) etc.
Eu stiu un lucru: o data ce s-a terminat de scris Sf Scriptura, s-au incheiat si profetiile. N-are nici o treaba Sf Ioan Gura de Aur cu Mt Athos.

Citat:
Sunt bis. in care se fac spovedanii in comun ('la gramada'), si exista femei-sacerdot, dar la alte culte si la protestanti (rectific si fac 'mea culpa' (am editat putin si mesajul meu respectiv, postat anterior) - nu la catolici, nu inca, cel putin, dar circula, tot unele speculatii e adevarat, ca se are in vedere chestia asta).
Hmm, da, stii unde am auzit ca se practica spovedanii in comun sau ceva de genul? La rusi. Dar am impresia ca fac treaba asta nu ca-s mari ecumenisti ci ca pur si simplu nu-s foarte educati intr-ale credintei. Ce treaba avem noi cu protestantii?? Ca sunt oameni care vorbesc de femei preot -- este cu totul altceva. Dar de aici si pana la acceptarea de femei preoti la ortodocsi si catolici e un drum extrem de lung, chiar fara final.

Citat:
Si mai erau si alte zvonuri, despre unele 'propuneri' sau 'discutii' (in stadiul de 'sugestii', deocamdata) sa se scoata Taina Sf. Maslu, si unele din rugaciunile de exorcizare din Taina Botezului (ori sa se scurteze) sau ceva de genul, si unele rugaciuni din timpul Sf. Liturghii (ca, spre ex., rugaciunile pt. cei adormiti, sau/si Epicleza, adica rugaciunea de invocare a Sf. Duh, care este cea mai importanta, si pe care catolicii au scos-o din serviciile lor ecleziale - de aceea nici nu au harul Duhului Sfant - ai fost vreodata in vreo bis. de-a catolicilor, participat la vreo slujba de-a lor, si comparat apoi cu una reala, ortodoxa, unde se simte din plin prezenta harului dumnezeiesc?!)
Aaaa, zvonuri. Si tu le iei de bune. Sau daca nu le iei de bune, macar le raspandesti. Ce frumos. De ce sa se scoata Taina Sf Maslu??? Cam care ar fi motivul? Sau de ce anume li s-a put pata pe chestia asta? Rugaciunile pentru adormiti din Sf Liturghie sunt niste ectenii, prezenta sau absenta lor nu influenteaza cu nimic partea cea mai importanta si defapt centrala a Sf Liturghii, adica prefacerea darurilor, nu? Cat despre epicleza, s-a mai vorbit pe forum. Cum sa se scoata cand orice preot, chiar si cel mai putin educat, stie ca epicleza este de neinlocuit? Cum au scos-o catolicii, cand ei de fapt nu o aveau si au introdus-o? UIta-te din curiozitate pe una din cartile lor de slujba si ai sa vezi ca este rugaciune de invocare a Sf Duh. Si da, am fost la slujbe de ale lor si este destul har, daca pot sa spun ce am simtit eu.

Citat:
PS: Noesisaa, tu de termeni precum: noua ordine mondiala, new-age, masoni, sionisti, iluminati s.a. de genul, ai auzit cumva?! iti sunt familiari?! si daca da, ce parere ai (sau ai vreo parere)? etc. Din curiozitate intreb, dar poti sa nu-mi raspunzi, daca vrei - lol - nu e obligatoriu... :))
Hai ca raspund... :D Da, cum sa nu. Numai ca mi se par hilari. Illuminati? Dar ce, traim intr-o carte de-a lui Dan Brown? Sigur, nu neg existenta intereselor ascunse ale celor puternici, dar ce treaba are credinta mea cu ele? Daca stau si ma framant de masoni, de illuminati, si de mai stiu eu ce, am mai multa pace sufleteasca? Ma apropii de mantuire? Nu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2010, 17:19:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Deci a fost recent atentatul asta cu otravirea?
Sau poate chiar unii din manastire ii mai pun ceva in mancare, ca sa mai atraga ceva atentie cu "Rugati-va pentru parintele Iustin" ca o cam obosit lumea sa-si indrepte privirea incolo dupa atata energie irosita de pomana cu tranta anti-cip si anti-masonerie data pe Internet, coltzul stranelor, scandalTV si conferinte adhoc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2010, 00:27:02
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit fiecare cu parerile personale

Noesisaa, la urma urmei, fiecare cu parerile si opiniile 'proprii si personale'!... tu continui sa crezi ce vrei si ai chef, idem si eu, si gata! considera discutia pe tema asta (de mai sus adica), incheiata, ca altfel, am putea continua la nesfarsit, fara de nici un rezultat (in afara de cearta, dupa cum si tu ai precizat deja).

Totusi, te mai contrazic putin, iarasi: nu s-au incheiat deloc profetiile odata cu terminarea scrierii Scripturilor! sau daca, sa zicem ca s-ar fi incheiat, atunci Dumnezeu a lasat Sfintii cu darul profetiei si inainte-vederii etc, pentru a ne talcui si lamuri/explica noua, omenirii, Scripturile, mai pe intelesul nostru etc.

Nu toate discutiile care au loc in Parlamentul European (cat si al unor alte tari) sunt facute publice, si nu mereu, depinde (insa mai sunt unele 'scapari', 'scurgeri de informatii', care incep ulterior sa circule sub forma de 'zvonuri' etc).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2010, 00:50:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul

Eu stiu un lucru: o data ce s-a terminat de scris Sf Scriptura, s-au incheiat si profetiile. N-are nici o treaba Sf Ioan Gura de Aur cu Mt Athos.
1 Corinteni 12:

4.Darurile sunt felurite, dar același Duh. 5.Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. 6.Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. 7.Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. 8.Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. 9.Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; 10.Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2010, 14:09:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Totusi, te mai contrazic putin, iarasi: nu s-au incheiat deloc profetiile odata cu terminarea scrierii Scripturilor! sau daca, sa zicem ca s-ar fi incheiat, atunci Dumnezeu a lasat Sfintii cu darul profetiei si inainte-vederii etc, pentru a ne talcui si lamuri/explica noua, omenirii, Scripturile, mai pe intelesul nostru etc.
Nu s-au incheiat profetiile, dar calitatea majoritatii profetilor a ramas indoielnica.
Ca intotdeuna de altfel.
Sau pe scurt, problematica profetilor mincinosi..

Citat:
Nu toate discutiile care au loc in Parlamentul European (cat si al unor alte tari) sunt facute publice, si nu mereu, depinde (insa mai sunt unele 'scapari', 'scurgeri de informatii', care incep ulterior sa circule sub forma de 'zvonuri' etc).
Si uite cum cel care adera la barfa si para-informatie devine un individ privilegiat, cu acces la cea mai "tare" si de "varf" informatie, care are nobila misiune sa le-o paseze si altora, cei pregatiti sa faca parte din casta privilegiata a adevaratilor ortodocsi.

Dar stai sa vezi cand aceiasi maestri ai informatiei pe sub mana se apuca intre doua profetii apocaliptice sa vorbeasca despre ortodoxia noastra, ca IPS e asa si pe dincolo, ca are de gand sa faca sa dreaga (nu de bine, binenteles!), ca ar trebui NOI sa facem, sa dregem, pentru ala sa te rogi, pentru celalalt nu, etc.

Last edited by AlinB; 12.02.2010 at 14:11:32.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.02.2010, 14:21:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
1 Corinteni 12:

4.Darurile sunt felurite, dar același Duh. 5.Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. 6.Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. 7.Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. 8.Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. 9.Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; 10.Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Da, Anca. Dar ce stiu eu cu siguranta este ca Sf Scriptura este adevarata si ceea ce este acolo trebuie sa cred. In rest...cum spune si Alin, de unde imi dau seama care sunt profetii adevarate si care nu? Prefer sa raman suspicioasa, si nu cred ca gresesc. Mai bine nu ma incred in nimic care nu este sigur, decat sa ma incred in prostii si inselari. Eu nu am nevoie sa stiu ce se va intampla in viitor. Si daca vine sfarsitul lumii, ce-i? Ca si crestini, asa ceva nu trebuie sa ne sperie, ci sa ne bucure, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doresc sa ajung la Manastirea Petru Voda mircea.o Generalitati 15 04.02.2013 23:05:08
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Manastirea Petru Voda Melchisedec Intrebari utilizatori 2 02.08.2011 17:17:00
Sfanta Mucenita Heruvima de la Man. Petru Voda razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 5 11.04.2008 12:56:47
manastirea Petru Voda michaela Stiri, actualitati, anunturi 6 19.01.2008 23:29:29