Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.07.2010, 20:29:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu stiu cum m-as simti daca m-as numara printre cei convertiti cu tunul acum doua secole..
Nici eu nu stiu cum m-as simti daca m-as numara printre cei rupti de Sfantul Scaun, de comuniunea cu urmasul lui Petru si jefuiti de bisericile inaltate de parinti lor, prin amenintarea cu puscaria comunista, acum jumatate de secol.

In schimb, pot sa-ti spun cum ma simt in calitate de reintors la Biserica, acum jumatate de an, prin lucrarea Sfantului Duh - foarte bine.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.07.2010, 20:37:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In schimb, pot sa-ti spun cum ma simt in calitate de reintors la Biserica, acum jumatate de an, prin lucrarea Sfantului Duh - foarte bine.
Așadar, sunteți un convertit foarte recent ! Nu aș fi crezut, aveți ceva cunoștințe religioase ! Să nu spuneți că le-ați acumulat în jumătate de an !
Fiecare avem o poveste a convertirii noastre. La dv cum a fost ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.07.2010, 21:04:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așadar, sunteți un convertit foarte recent ! Nu aș fi crezut, aveți ceva cunoștințe religioase ! Să nu spuneți că le-ați acumulat în jumătate de an !
Fiecare avem o poveste a convertirii noastre. La dv cum a fost ?
Bunica materna, tatal si ascendentii paterni (bunic, strabunic etc. ) au fost greco catolici.

Eu am fost botezat ortodox, acum 33 de ani.

Practic, inca de cand imi aduc aminte ca am inceput sa gandesc, m-am considerat ateu.

Cunostintele despre religie le-am acumulat atat in ultima jumatate de an, cat si in prealabil; prima facultate absolvita a fost cea de Filosofie, unde se studiaza, evident, si probleme de natura religioasa.

Mai mult, problemele de dogmatica, Scriptura, biserica etc. m-au interesat in mod deosebit in calitate de ateu militant (cunoaste-ti dusmanul, ca sa zic asa).

In ce priveste convertirea, aceasta a venit pe neasteptate, aparent fara nici o cauza (nu am avut evenimente personale semnificative in acea perioada).

Pur si simplu, am simtit din senin nevoia sa intru intr-o biserica. La cateva zile, am simtit nevoia sa intru in biserica in timpul Liturghiei.

Cateva zile mai tarziu, am intrat la inceputul Liturghiei si am ramas pana la sfarsit.

Intre timp, am inceput sa citesc, in mare aceleasi lucruri, doar ca din alta perspectiva. Am descoperit cu uimire ca toate sau aproape toate ideile mele despre crestinism erau prejudecati.

In ianuarie, mi-am adunat curajul si, dupa Liturghie, am intrat in sacristie, si m-am adresat parintelui paroh cu rugamintea de a fi primit in Biserica.

In ce priveste confesiunea, am considerat ca, daca Dumnezeu a gasit cu cale sa-mi vorbeasca intr-o biserica de rit roman, acolo imi este locul.

Last edited by Erethorn; 27.07.2010 at 21:06:29.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.07.2010, 21:13:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pur si simplu, am simtit din senin nevoia sa intru intr-o biserica. La cateva zile, am simtit nevoia sa intru in biserica in timpul Liturghiei.
Asta este ceva foarte curios. Ce nevoie ar putea simți un ateu militant să intre într-o biserică ? Lucrurile acestea nu vin de la noi, cred că sunt insuflate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.07.2010, 21:13:12
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nici eu nu stiu cum m-as simti daca m-as numara printre cei rupti de Sfantul Scaun, de comuniunea cu urmasul lui Petru si jefuiti de bisericile inaltate de parinti lor, prin amenintarea cu puscaria comunista, acum jumatate de secol.

In schimb, pot sa-ti spun cum ma simt in calitate de reintors la Biserica, acum jumatate de an, prin lucrarea Sfantului Duh - foarte bine.
Roma s-a rupt de Patriarhia de la Constantinopol si nu invers! Acum jumatate de secol comunistii au comis un act brutal si au redat BOR bisericile si monastirile trecute cu de-a sila la catolicism..Sfintii spun ca Dumnezeu lucreaza si prin cei buni si prin cei rai. De ce nu citesti istorie ? Oricum nu poti sa fi ortodox si sa te cramponezi de nedreptatea care se numeste greco-catolicismul.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.07.2010, 21:36:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta este ceva foarte curios. Ce nevoie ar putea simți un ateu militant să intre într-o biserică ? Lucrurile acestea nu vin de la noi, cred că sunt insuflate.
De aceea am scris "aparent, fara nici un motiv".

Ha ! Imi amintesc ca, in timpul orelor de cateheza premergatoare primirii mele in Biserica, i-am repetat de cateva ori parintelui paroh : "Acum o jumatate de an, daca cineva mi-ar fi spus ca ma voi afla aici, as fi fost convins ca este nebun." Parintele, ce sa spuna ? "Multumiti lui Dumnezeu".

Ii multumesc.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.07.2010, 21:39:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Acum jumatate de secol comunistii au comis un act brutal si au redat BOR bisericile si monastirile trecute cu de-a sila la catolicism..Sfintii spun ca Dumnezeu lucreaza si prin cei buni si prin cei rai. De ce nu citesti istorie ?
Cam ce procent dintre bisericile greco catolice au fost construite de ortodocsi, dupa parerea dumneavoastra avizata ?

In ce priveste lucrarea lui Dumnezeu, mi se pare absolut hilar ca sunteti de acord ca Dumnezeu sa lucreze prin mana anticristilor comunisti, dar gasiti ca este intolerabil sa lucreze prin mana lui Bukow.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.07.2010, 22:37:46
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu cunosc procentele, insa acestea sunt de anticipat din moment ce lacasele de cult ortodoxe satisfaceau spiritual pe toti romanii din Transilvania, deci probabil ca majoritatea...

Antihristii au culoare politica doar de dragul conjucturii, restul este tot ......
Eu n-am de gand sa pun la indoiala spusele sfintilor parinti.
Cum spuneam, psihologic este o tragedie sa stai cu fundul in doua luntre, nu mai zic cu sufletul in doua biserici. Este posibil doar daca devi un fel de ecumenist.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.07.2010, 23:07:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cum spuneam, psihologic este o tragedie sa stai cu fundul in doua luntre, nu mai zic cu sufletul in doua biserici. Este posibil doar daca devi un fel de ecumenist.
Care luntre, domnule dragă ? Care două biserici ? Despre ce vorbiți aici, că nu înțeleg. Cine stă cu fundul în două biserici ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.07.2010, 09:44:20
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

A fost un raspuns pentru Erethorn...Face prozelitism catolic...Spune ca se roga in biserica ortodoxa..., etc. Daca este adevarat este un fel de ecumenist, altfel .....este altceva..Eu nu am timp sa ma duc pe site-ri catolice sau musulmane si sa deranjez...Ma uimeste "energia" unora!

Last edited by IonelS; 28.07.2010 at 09:47:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56