Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2009, 19:01:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Morala crestina vs morala atee

Deschid acest topic pentru a centraliza nemultumirile mele cu privire la morala crestina si pentru a nu polua alte topice.
Am sa incep prin a prelua din alt topic discutia cu AlinB, pe care am sa il rog sa-mi raspunda aici:
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si cu toleranta fata de poligamie esti de acord? Sau fata de viol? Sau fata de tortura? Sau fata de sclavie?
Sau a vrut sa fie "bun" cu cei ce le practica? Pe ce baze i-a ales? Poate pentru ca erau conducatorii tribului preferat?
Ma deranjeaza, da, de exemplu regula cu circumcizia. Vad ca aia o incalci cu usurinta iar altele nu.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu te-am invitat sa arati exact contextele in privinta unora din problemele enumerate de tine pe care vad ca totusi ai tendinta sa le amesteci "la gramada" pentru ca nu e prima data (sau nu esti singurul) cand invoci niste situatii dar esti pe langa problema atunci cand trebuie sa analizezi mai serios chestiunea.
Depinde la ce te referi. Sa vorbim la obiect, ceea ce faci tu se cheama manelism ideologic.
Circumcizia tine de Legea Veche.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea sa stiu, ca sa nu discutam degeaba, daca legile din Exod apartin de legea veche sau de cea noua. Si cine a hotarit ca unele sint vechi si altele noi.
Reply With Quote
 

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22