Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.05.2009, 10:37:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Áltruismul înseamna bine dezinteresat, te contrazici.
Eu vorbesc despre altruismul reciproc ca despre un concept de sine statator, nu e un altruism dublu.
Este un comportament algoritmic simplu, pe care natura il aplica cu succes.
Atruismul reciproc este o forma de altruism prin care un organism transmite un beneficiu unui alt organism fara a astepta o compensatie sau rasplata imediata.
Altruismul reciproc nu e neconditionat. Beneficiarul initial trebuie sa intoarca acelasi comportament cind situatia este exact inversa. Daca actul initial nu este intors de beneficiar, organismul initiator va inceta sa mai coopereze.

Mai pe romaneste: iti dau acum si daca nu imi dai si tu cind voi avea eu nevoie nu iti mai dau altadata.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.05.2009, 10:38:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ei, am trait s-o aud si pe asta!
Probabil ca ai si niste argumente
Reply With Quote
  #113  
Vechi 25.05.2009, 10:40:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este ciudat, dar uite ca aici sunt si eu de acord cu tine, Traditie! ;-)
Interesant ca il citezi pe Yanaras!

Cand ortodocsii isi dau cu parerea despre un lucru si nu il aproba, ei deduc asta din niste principii de baza, nu din niste legi morale.
Din pacate asta nu se respecta intotdeauna.
Care sint aceste principii de baza ?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 25.05.2009, 10:42:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
O fapta buna se cunoaste daca este buna, atunci cand roadele ei sunt bune si sunt bune pentru toata lumea. Deci trebuie facuta diferenta intre intentia buna si fapta buna. Astfel cred ca multi au intentii bune, dar sa stii cu adevarat ca ai facut o fapta buna , nu ai cum.
Eu am intrebat cum diferentiezi doua fapte bune, identice, facute de un ortodox si de un ateu.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 25.05.2009, 10:44:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Uite vezi paradoxul, Dumnezeu i-a spus omului ca va gresi si i-a aratat si cum , iar omul nu a crezut si astfel s-au implinit cuvintele Lui. Isi iubeste asa de mult creatia incat nu doreste sa o conduca cu forta, ci cu iubirea, dandu-i libertatea ca omului sa aleaga.
Si doar pentru ca Dzeu a vrut sa ne arate ca vom gresi ne-a dat niste legi care azi sint profund imorale? Pura libertate si iubire...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 25.05.2009, 13:32:58
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu am intrebat cum diferentiezi doua fapte bune, identice, facute de un ortodox si de un ateu.
Primul da slava lui Dumnezeu si se smereste,al doilea se poate umfla in pene,ca nu este precum vamesul.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.05.2009, 13:37:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Primul da slava lui Dumnezeu si se smereste,al doilea se poate umfla in pene,ca nu este precum vamesul.
Si care ar fi raspunsul la intrebare?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 25.05.2009, 13:39:00
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu am intrebat cum diferentiezi doua fapte bune, identice, facute de un ortodox si de un ateu.
Dupa cum ti-am explicat mai sus, nu ai cum sa stii daca ai facut o fapta buna, exista doar intentii bune, care din punctul meu de vedere nu se diferentiaza pe categorii.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 25.05.2009, 13:40:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu am intrebat cum diferentiezi doua fapte bune, identice, facute de un ortodox si de un ateu.
Dupa scopul in care sunt facute.
Fiecare are ideologia sa.

Binele ateu este de cele mai multe ori un moft sau facut din constrangere.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 25.05.2009, 13:40:40
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si doar pentru ca Dzeu a vrut sa ne arate ca vom gresi ne-a dat niste legi care azi sint profund imorale? Pura libertate si iubire...
Exemple de legi profund imorale....
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22