Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2010, 12:08:51
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristi

Sf.Ioan Gura de Aur spunea---,,Daca nu-ti schimbi viata,la ce mai postesti?Schimbarea bucatelor nu ajuta la nimic"-------------,,Sa-ti tii sufletul curat,asa cum iti este camasa de Duminica"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2010, 12:12:12
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
ce inseamna sa tii post cu adevarat?
eu cand tin post nu mananc carne, oua, lapte
in rest mananc cate o prajitura de post, beau cate un suc de post, beau o cafea
este bine asa? sau ar fi mai bine si fara prajituri, sucuri, cafea?
omul este trup si suflet deci si postul are doua componente: pentru trup si pentru suflet.
postul alimentar (pentru trup) este doar pentru a-l intari pe cel spiritual (sufletesc). Concret, daca postul spiritual lipseste, postul fizic este doar "cura de slabire". Pe de alta parte postul spiritual are neaparata nevoie de intarirea trupului care nu se face decat prin postul fizic.
(Si postul fizic are mai multe nivele: e postul in care nu se consuma produse "de dulce" adica de origine animala, mai este postul in care se consuma doar paine si apa si mai este si "postul negru" in care nu se consuma nimic, nici un aliment nici macar paine si apa).

DUMNEZEU arata foarte clar prin sfantul prooroc Isaia cum trebuie sa postim si care sunt roadele postului:
"3. Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte? Da, în zi de post, voi vă vedeți de treburile voastre și asupriți pe toți lucrătorii voștri.
4. Voi postiți ca să vă certați și să vă sfădiți și să bateți furioși cu pumnul; nu postiți cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
5. Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul își smerește sufletul său? Să-și plece capul ca o trestie, să se culce pe sac și în cenușă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
13. Dacă îți vei opri piciorul tău în ziua de odihnă și nu-ți vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântă, ci vei socoti ziua de odihnă ca desfătare și vrednică de cinste, ca sfințită de Domnul, și vei cinsti-o, fără să mai umbli, fără să te mai îndeletnicești cu treburile tale și fără să mai vorbești deșertăciuni,
14. Atunci vei afla desfătarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruință pe culmile cele mai înalte ale țării și te voi bucura de moștenirea tatălui tău Iacov, căci gura Domnului a grăit acestea. " Isaia 58

Last edited by Eugen7; 25.08.2010 at 12:20:37.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2010, 12:13:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Sf.Ioan Gura de Aur spunea---,,Daca nu-ti schimbi viata,la ce mai postesti?Schimbarea bucatelor nu ajuta la nimic"-------------,,Sa-ti tii sufletul curat,asa cum iti este camasa de Duminica"
Ce vrei sa spui cu asta? Eu am citit si pot sa-ti dau pasaje intregi despre post,dar nu vreau sa ne "batem" in citate.
Vorbele tale le-am auzit de sute de ori,si sincer,nu spun nimic,sunt rupte din context.

Adica practic,ce vrei sa spui,sa nu mai postim si sa fim orientati spre alte virtuti?
Sau sa si postim si sa fim orientati si spre alte virtuti?

Daca vrei citate despre post,foarte folositoare ,spune-mi si am sa fac efortul sa le postez pentru tine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.08.2010, 12:23:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit ce spune parintele Cleopa

Postul se împarte în mai multe feluri și anume:
a) Ajunare desăvârșită – adică atunci când nu mâncăm și nu bem nimic, cel puțin o zi întreagă.
b) Postul aspru sau uscat – sau ajunarea propriu-zisă, când mâncăm numai spre seară mâncăruri uscate: pâine și apă, fructe uscate, semințe etc.
c) Postul obișnuit sau comun – când mâncăm la orele obișnuite, dar numai mâncăruri de post, adică ne înfrânăm doar de la mâncărurile „de dulce” (carne, pește, brânză, lapte, ouă, vin, grăsime ș.a.).
d) Postul ușor (dezlegarea) – când dezlegăm la untdelemn și vin, iar uneori dezlegăm și la pește, icre, așa cum este prevăzut în Tipicul Mare al Bisericii, la anumite sărbători care cad în cursul posturilor de peste an.
Posturile de o zi în cursul anului sunt: Miercurea și Vinerea, ziua Înălțării Sfintei Cruci (14 septembrie), ziua tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul (29 august), precum și ajunul Botezului Domnului (5 ianuarie), post așezat din vremea când catehumenii se pregăteau prin post și rugăciuni spre primirea botezului.
Iar posturile de mai multe zile ale Bisericii lui Hristos, celei dreptmăritoare sunt: Postul Mare, Postul Nașterii Domnului, Postul Sfintei Marii (Maicii Domnului) și Postul Sfinților Apostoli; rânduiala după care se țin aceste sfinte patru posturi este scrisă în Tipicul cel Mare al Bisericii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.08.2010, 12:25:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit si mai departe despre semnificatia postului

Postul – după mărturisirea marelui Vasile – este cea mai veche poruncă dată omului de Dumnezeu. Căci zice acest mare părinte al Bisericii lui Hristos: „Cucerește-te și sfiește-te, omule, de bătrânețea și vechimea postului, pentru că de o vechime cu lumea este porunca postului. Căci în rai s-a dat această poruncă, atunci când a zis Dumnezeu lui Adam: Din toți pomii raiului poți să mănânci, dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit (Fac. 2, 16–17)”.
Prin cuvântul «post» noi înțelegem o înfrânare de la toate mâncărurile – iar în caz de boală, numai de la unele –, precum și de la toate băuturile, de la toate lucrurile lumești, de la toate dorințele rele, pentru ca să poată face creștinul rugăciunea lui mai cu ușurință și să împace pe Dumnezeu, încă și pentru ca să omoare poftele trupești și să câștige harul lui Dumnezeu. Postul este o faptă de virtute, cu lucrare de înfrânare a poftelor trupului și de întărire a voinței, o formă de pocăință, deci un mijloc de mântuire.
Dar în același timp este și un act de cult, adică o faptă de cinstire a lui Dumnezeu, pentru că este o jertfă – o renunțare de bună voie de la ceva care ne este îngăduit – izvorâtă din iubirea și din respectul pe care le avem față de Dumnezeu. Postul este și un mijloc de desăvârșire, de omorâre a voii trupului, un semn văzut al râvnei și al sârguinței noastre spre asemănarea cu Dumnezeu și cu îngerii Săi, care nu au nevoie de hrană. «Postul este lucrul lui Dumnezeu, căci Lui nu-I trebuie hrană».
Rostul postului este folosul trupului și al sufletului, pentru că întărește trupul și curățește sufletul, păstrează sănătatea trupului și dă aripi sufletului. De aceea și Legea Veche îl recomandă și îl impune de atâtea ori (Ieș. 34, 28; Deut. 9, 18; Jud. 20, 26; I Regi 7, 6; Isaia 58; Ioil 2, 15). Și Isus, fiul lui Sirah, zice: Nu fi nesățios întru toată deșertăciunea și nu te apleca la mâncăruri multe. Că în mâncărurile cele multe va fi durere, iar nesațiul va veni până la îngrețoșare. Pentru nesaț mulți au pierit; iar cel înfrânat își va spori viața (37, 32–34).
Mântuitorul Însuși a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți în pustie, înainte de a începe propovăduirea Evangheliei (Matei 4, 2; Luca 4, 2); și tot Mântuitorul ne învață cum să postim (Matei 6, 16–18). El ne spune că diavolul nu poate fi izgonit decât cu post și rugăciune (Matei 17, 21; Marcu 9, 29). Posteau, de asemenea, Sfinții Apostoli și ucenicii lor (Fapte 13, 2–3; II Cor. 6, 5); ei au rânduit postul pentru creștini. Moise a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți (Ieș. 34, 28; Deut. 9, 9–18); Ilie Proorocul la fel a postit patruzeci de zile (III Regi 19, 8); Daniel, de asemenea a postit (Daniel 9, 3; 10, 3).
Din Sfânta Scriptură aflăm cum trebuie să fie postul pentru a fi bineprimit de Dumnezeu (Isaia 58, 6–8; Matei 6, 16–18); aflăm că postul este de folos în vremea judecăților lui Dumnezeu (Ioil 1, 14; 2, 11–12; Iona 3, 4–7); în vreme de nenorociri și primejdii (II Regi 1, 12; Est. 4, 3) și este bun în vederea izbăvirii de primejdii viitoare (I Ezdra 8, 21–23; Est. 4, 3–16; Ioil 2, 12; Iona 3, 4–5). Postul este bun în vremea suferințelor Bisericii (Matei 9, 15; Luca 5, 33–35); în vremea suferințelor pricinuite de alții (Ps. 34, 12–13); în vederea consacrării sfințiților slujitori (Fapte 13, 3; 14, 23). Postul trebuie însoțit de rugăciune (II Regi 12, 16; I Ezdra 8, 23; Neem. 1, 4; Ioil 2, 15–17; Daniel 9, 3; Luca 2, 37; I Cor. 7, 5), de mărturisirea păcatelor (I Regi 7, 6; Neem. 9, 1–2; Daniel 9, 3–6) și de smerenie (Deut. 9, 18). Postul este bun pentru întoarcerea la Dumnezeu (II Paral. 20, 3; Isaia 58, 6; Ioil 2, 12), ca și în vremea de întristare (Jud. 20, 26; II Regi 1, 12; Ps. 34, 12–13; 68, 12; Daniel 10, 2–3).
Sfinții Părinți ai Bisericii lui Hristos laudă și recomandă postul cu multă stăruință. Iată ce spune Sfântul Ioan Gură de Aur: „Postul potolește zburdălnicia trupului, înfrânează poftele cele nesățioase, curățește și înaripează sufletul, îl înalță și-l ușurează”.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2010, 12:42:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ce vrei sa spui cu asta? Eu am citit si pot sa-ti dau pasaje intregi despre post,dar nu vreau sa ne "batem" in citate.
Vorbele tale le-am auzit de sute de ori,si sincer,nu spun nimic,sunt rupte din context.

Adica practic,ce vrei sa spui,sa nu mai postim si sa fim orientati spre alte virtuti?
Sau sa si postim si sa fim orientati si spre alte virtuti?

Daca vrei citate despre post,foarte folositoare ,spune-mi si am sa fac efortul sa le postez pentru tine.
Nu cred că userul citat de tine ar fi avut altă intenție, dar nu și-a găsit proprile cuvinte ! Curățenia ( postirea ) nu-i generală și nu-i cu rod de nu-i făcută de la A la Z, câci altfel postirea devine o simplă formalitate și pe deasupra devine și o grea povară ! Postim cu gura , cu mintea și mai ales cu sufletul , așa ar trebui să fie .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2010, 14:21:38
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

''Nu știți voi postul care îmi place Mie'' și nici ''jertfele care îmi plac Mie''...

Ei cred că pot să beau cafia că e din boabe, din plantele, și că pot trage și o țigare că doar e din frunzele, și pot inhala și ceva droguri că e din iarbă ca să paștele și mai cred că pot să și bea puțină berele că e din orz sau pălincă fiindcă e din porumb ca mămăliga, și pot să se uite pe la alții cum fac ''dragostele'' sau cum se ciartă, artă marțială, și cum înjură că cică trebuie să învețe, să se maturizeze că sunt mici, și apoi cresc și merg la mare să se uite la goliciuciuni ca să știe ce să aleagă, și apoi merg prin toată gLumea ca să caute de lucru... și-și fac casele și se luptă și se bat toată ziua cu săbiile ca ninjalăii și ca șjerifii că cică trebuie să apere casele, sau de plictiseală poștălesc toate femeile sau țigările ca să fie cică pace în gLume... și apoi scriu cărți și filme și merg la filme și la teatru și pe la toate bibliotecile și emisiunile tv ca să le prezinte și ele sunt pline de dezastre sufletești crezând ei că din aventuriuri se progresează și or să fie oamenii mai adaptabili la mediu... la mediu de afaceri...

Păi dacă ai beut cafia e clar... ai stricat tot postul tainic pentru că ai desfrânat lăudându-te la oameni că tu poți și meritele sunt ale tale... arătându-te și înțețelept... deci ai postit dejaba... cu ochii numai la ceas, la ceaș, ah ce i-aș face... numa' să se termine PrOSTUL...

Dar, Tu trebuia să postești după Har.

''Dar voi nu știți Harul care îmi place Mie''... ''Și nici Darul...'' ....că... păi, e mare păcat ca să mănânci din ceea ce nu ai crescut tu... cu mâna ta... nu ai dres tu cu sare... nu ai grijit și vegheat tu...

Last edited by vsovivi; 25.08.2010 at 14:28:50.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2010, 17:02:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ce insemna sa tii post cu adevarat?

Postul adevarat este "prohodirea" omului nostru cel vechi si, totodata, "mosirea" celui nou. Or, nu putem fi tristi ca pe omul vechi il mutam in groapa, ci dimpotriva. Asa se face ca postul rodeste in noi un dublu prilej de bucurie. Pe de-o parte, nasterea omului cel nou, si pe de alta, bucuria aflarii lui Hristos.

In rest, postul fara bucurie nu este post deplin. Este numai "tarana in cap si fete smolite".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2010, 08:18:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Postul ortodox bate sfaturile nutritionistiilor! Dar este un aspect de relevat: Nu trebuie sa postim ,in cazul care ai spus mai sus,pentru ca nu avem timp sa mancam.Daca ne hotaram sa postim pana seara,sa o facem ca o jertfa pentru Hristos,ca sa aiba roade.
Din pacate,cred, ca acea cafea de dimineata,anuleaza oarecum postul.
Apoi seara ,cand ajungem sa mancam sa nu compensam cu o mare cantitate de hrana,pentru ca astfel nu ne folosim.
in primul rand, cum spunea si George, nu cred ca foloseste sa discutam prea mult de postul alimentar.
fiecare sa tina dupa puteri si dupa ce-i spune duhovnicul.
noi suntem mireni, nu calugari, ajunam dupa putinta si dupa cat ne ingaduie indatoririle sociale.

eu n-am zis ca postesc fiindca n-am timp sa mananc.
ci am zis ca nu prea am nevoie sa mananc dimineata (adica pana in pranz) ptr ca nu-mi e foame,
dat fiind ca am mancat tarziu seara.
dar mai sunt exceptii, inclusiv in post, cand iau si micul dejun.

apropo, numai Dumnezeu stie daca acea cafea de dimineata anuleaza postul. cu masa de seara, iarasi numai Dumnezeu stie daca-i bine sau nu. cert este ca la noi mesele frugale sunt o exceptie, nu o regula. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2010, 09:05:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
in primul rand, cum spunea si George, nu cred ca foloseste sa discutam prea mult de postul alimentar.
fiecare sa tina dupa puteri si dupa ce-i spune duhovnicul.
noi suntem mireni, nu calugari, ajunam dupa putinta si dupa cat ne ingaduie indatoririle sociale.

eu n-am zis ca postesc fiindca n-am timp sa mananc.
ci am zis ca nu prea am nevoie sa mananc dimineata (adica pana in pranz) ptr ca nu-mi e foame,
dat fiind ca am mancat tarziu seara.
dar mai sunt exceptii, inclusiv in post, cand iau si micul dejun.

apropo, numai Dumnezeu stie daca acea cafea de dimineata anuleaza postul. cu masa de seara, iarasi numai Dumnezeu stie daca-i bine sau nu. cert este ca la noi mesele frugale sunt o exceptie, nu o regula. :)
Da,e greu sa comunicam prin postari,pentru ca in general nu exprimam toate aspectele si putem fi intelesi gresit.Am inteles modul tau de viata,este ok.Eu am evidentiat un mod de viata un pic mai ascetic,nu obligatoriu ,ci benevol.
Nu numai calugarii pot trai ascetic ci si mirenii care isi doresc acest lucru.Plusul pe care il au calugarii este ca sunt departati de lume,participa la slujbe zilnice etc.
Dar pot fi si mireni cu viata mai inalta,care neputand merge la manastire,isi propun o viata mai ascetica si cu mai multa rugaciune.
La acest aspect ma refeream,nu ca lucru general.

Punctele de vedere,cum ar fi ale lui george s.a,ca trebuie sa postim nu neaparat alimentar sunt corecte,sunt de acord cu ele,numai ca sunt pe alta treapta,pe a doua, a treia etc.
Eu ma referam numai la prima.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Este adevarat? Membru Generalitati 3 15.01.2011 13:59:20
vis adevarat? pisi Generalitati 22 04.02.2009 07:46:49