Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2009, 23:27:20
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit subiect de GANDIRE

la ora de istorie ne-a invatat ca Hitler ar fi ajuns la putere pe cale legala, dorit de popor. el a profitat de starea jalnica in care se aflau oamenii, amagindu-i cu sloganul "paine si munca".
ce a urmat... stim cu totii.

in istoria Bisericii au fost episcopi (sau mitropoliti sau patriarhi, de ce nu) impatimiti de stapanire... tindeau mai de graba spre o eparhie cantitativa decat calitativa. cautau sa obtina, cu orice mijloace ortodoxe sau neortodoxe, stapanirea peste cat mai multe teritorii. acestia, profitand de slabiciunile altei episcopii si aratandu-le cu degetul, ii convingeau pe crestini sa treaca de partea lor.

Biserica oficiala, fara tagada, se lupta in prezent cu o mare slabiciune punandu-i in pericol atat pe adeptii teoriilor neortodoxe, cat si pe ceilalti care doresc sa mearga pe calea cea dreapta.
de ce?
fiindca acesta este un moment potrivit pt cei ce vor sa castige cat mai multe suflete.
cred ca am fi naivi daca am crede ca este imposibil sa mai existe astfel de oameni. patima n-a incetat niciodata sa mai existe.


intrebarea mea este urmatoarea:
cine sunt aceia care vor sa intemeieze o miscare de rezistenta impotriva BOR, o turma separata sau cum vreti s-o numiti? cine sunt liderii care incurajeaza formarea unei noi grupari separate de BOR, unei noi grupari care nu accepta noul sistem (adica cipurile)?

mentionez ca pomenirea numelui lor pe acest topic nu inseamna neaparat o bila neagra pt acestia. poate unii chiar au intentii curate si placute lui Dumnezeu. aflarea adevaratilor pastori ne poate ajuta in lupta noastra spre mantuire, iar descoperirea falsilor pastori ne ajuta sa intelegem de cine trebuie sa ne ferim.
dar nefiind doar unul, consider ca este bine sa-i cunoastem cum sunt ei acum ca ortodocsi, ce traire au, istoria lor, intentiile lor, cu ce fel de oameni au relatii stranse si asa mai departe, sa-i analizam, sa trecem toate informatiile prin filtrul mintii si apoi, fiecare cu ajutorul lui Dumnezeu, sa poata lua o decizie inteleapta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2009, 02:40:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
intrebarea mea este urmatoarea:
cine sunt aceia care vor sa intemeieze o miscare de rezistenta impotriva BOR, o turma separata sau cum vreti s-o numiti? cine sunt liderii care incurajeaza formarea unei noi grupari separate de BOR, unei noi grupari care nu accepta noul sistem (adica cipurile)?
Oare intrebarea ta nu ascunde de fapt o acuza nefondata? Vrei cumva sa spui ca cipurile sunt acceptate de si favorabile BOR?!?
Cei, care au fost in favoarea cipurilor au fost masonii; dar masonii nu sunt BOR, ei avand o organizatie separata. Cei, care au fost impotriva cipurilor sunt din BOR, si intentia lor e de a proteja libertatea oamenilor, care prin cipuri ar fi ingradita; s-au evidentiat si dezavantajele acestora.
Atunci ma intreb, cum de faci afirmatia de mai sus, precum ca cei, care sunt impotriva cipurilor sunt si impotriva BOR?!?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2009, 11:36:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de sigur ca intrebarea mea vine in urma unor informatii pe care le-am aflat si care m-au socat pur si simplu. numai ca sunt insuficiente si caut, daca se poate, mai multe.

imi pare rau daca asta s-a inteles din mesajul meu. nu am spus ca cei care sunt impotriva cipurilor sunt implicit si impotriva BOR. nu.
DAR se observa o dorinta a crestinilor din BOR care sunt impotriva cipurilor sa se ingradeasca (sau sa se separe) fata de Sinodul actual al BOR care nu a luat nicio pozitie demna, ba dimpotriva, chiar incurajeaza acceptarea cipurilor.

aceasta este o realitate si daca cineva nu crede inseamna ca este in necunostinta de cauza... deci il rog, macar din bun simt, sa se abtina de la comentarii inutile care ar putea provoca alte comentarii kilometrice inutile.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2009, 15:22:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
intrebarea mea este urmatoarea:
cine sunt aceia care vor sa intemeieze o miscare de rezistenta impotriva BOR, o turma separata sau cum vreti s-o numiti? cine sunt liderii care incurajeaza formarea unei noi grupari separate de BOR, unei noi grupari care nu accepta noul sistem (adica cipurile)?
Daca am inteles gresit, precum ca ar fi vorba de rezistenta impotriva BOR, reprezentand pe cei, care nu accepta cipurile, te rog sa ma ierti, dar atunci te rog sa-mi explici intrebarea ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2009, 20:57:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deoarece, Anca locuieste undeva in Suedia, probabil Stocholm, voi incerca sa o pun la curent cu anumite evenimente care stau sa se produca in BOR. Parintii Justin Parvu si Arsenie Papacioc, precum si Mitropolitul Ardealului si Felaecului, Bartolomeu Anania,sunt cam singurii din BOR care se opun pe fata cipuirii; restul sunt mai lasi si mai putin vrednici.
Miscarea de rezistenta din BOR impotriva cipuirii, dupa cum vrea sa sugereze utilizatoarea moro.d, prinde a se inchega cu incetul in jurul parintelui Justin Parvu, in ciuda varstei sale inaintate - 96 de ani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2009, 22:27:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de faaapt, stati asa ca m-am zapacit.
deci ma intereseaza atat cei din interiorul BOR, cat si cei din afara ei... fiindca sunt si altii din afara BOR care, profitand de imaginea proasta ce si-a creat-o Sinodul, atrag credinciosi de partea lor blamand BOR.
deci ma intereseaza toti in egala masura.

DAR, repet, unii o fac dintr-o dorinta curata si sincera fata de Dumnezeu dorind sa-i salveze pe ceilalti, iar altii luand haina de oaie nu cauta decat sa-si mareasca numarul credinciosilor.
de aceea consider ca este bine sa-i cunoastem pe toti.

nu ma supar daca raspunsurile le dati in privat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2009, 22:29:43
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Miscarea de rezistenta din BOR impotriva cipuirii, dupa cum vrea sa sugereze utilizatoarea moro.d, prinde a se inchega cu incetul in jurul parintelui Justin Parvu, in ciuda varstei sale inaintate - 96 de ani.
si sa stii totusi ca pr Iustin Parvu este scos la intaintare... daca intelegi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2009, 22:47:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Deoarece, Anca locuieste undeva in Suedia, probabil Stocholm, voi incerca sa o pun la curent cu anumite evenimente care stau sa se produca in BOR. Parintii Justin Parvu si Arsenie Papacioc, precum si Mitropolitul Ardealului si Felaecului, Bartolomeu Anania,sunt cam singurii din BOR care se opun pe fata cipuirii; restul sunt mai lasi si mai putin vrednici.
Miscarea de rezistenta din BOR impotriva cipuirii, dupa cum vrea sa sugereze utilizatoarea moro.d, prinde a se inchega cu incetul in jurul parintelui Justin Parvu, in ciuda varstei sale inaintate - 96 de ani.
Multumesc, Razvane, ca m-ai luminat in privinta Mitropolitului Bartolomeu Anania. Intr-adevar nu trebuie uitat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2009, 22:55:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar ce ne facem cu cei din alte tari (Grecia, Serbia, Sua, etc) care sunt impotriva cipurilor?
Pr. Iustin este doar unul dintre cei, care s-au declarat impotriva cipurilor nu este singurul. Exista inregistrari, ca sa nu fie nici un dubiu.
Dar oare constiinta noatra ce spune?
Moro, tu esti pentru cipuire?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2009, 23:03:08
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Moro, tu esti pentru cipuire?
NU! Doamne fereste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am revenit cu un nou subiect patricia2006 Rugaciuni 15 12.06.2012 17:41:20
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 13:42:32
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 16:23:59
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 14:04:45
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 14:45:58