Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.06.2009, 13:20:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...atunci cand e acoperit un mason, doar pentru ca e ierarh.
Dar ca mitropolitul Bartolomeu Anania e mason, cred ca e un neadevar.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.06.2009, 14:01:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

PS Ioan al Covasnei si PS Vincentiu sunt membri ai fratiei Sfantului Mormant si da asta nu e ordin masonic.
Totii preotii si ierarhii care slujesc la Sfantul Mormant sunt membrii ai acestui ordin.Adica si patriarhul Ierusalimului.
IPS Anania nu e membru al acestui ordin.
http://orthodoxwiki.org/Church_of_th...hre_(Jerusalem)

"The Brotherhood of the Holy Sepulchre

The Patriarch of Jerusalem leads the Brotherhood of the Holy Sepulchre. This brotherhood consists of all metropolitans, archbishops, bishops, archimandrites, priests, monks, and deacons belonging to the patriarchate. The purpose of this group is to guide Orthodox Christians in the Holy Land and advocate the Orthodox faith. Within the brotherhood, there is another subgroup called the "guards." The guards are a specific group of monks from the Holy Monastery of Ss. Constantine and Helen. These monks are given the specific role of guarding the Chapel of the Sepulchre (the tomb of Christ) and defending the faith. There will always be at least one guardian within the Chapel of the Angel. They ensure that respectable and appropriate conduct is shown by pilgrims at the tomb of Christ. The order is considered a continuation of the original group, established well before St. Helen's visit in 326. "
Traducere:
Patriarhul Ierusalimului conduce fratia Sfantului Mormant.Fratia e compusa din toti mitropolitii,arhiepiscopii,episcopii,arhimandritii ,preotii,calugarii si diaconii care apartin patriarhiei (Ierusalimului). Scopul acestui grup este sa calauzeasca crestinii ortodocsi in Tara Sfanta si sasprijine si sa apere credinta ortodoxa.In fratie mai e un subgrup numiti "gardienii". Gardienii sunt un grup anume de calugari de la Sfanta Manastire Sfintii Constantin si Elena. Acestor calugari le este data misiunea de a pazi Capela Sfantului Mormant (piatra pe care a stat trupul domnului nostru Iisus Hristos.) si sa apere credinta. Totdeauna este cel putin un gardian in Capela Ingerului. Ei asigura ca pelerinii sa arate o purtare respectuoasa si corecta la mormantul Domnului nostru Iisus Hristos.
Ordinul e considerat o continuare a grupului originar stabilit cu mult timp inainte de vizita Sfintei Impartese Elena in 326.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.06.2009, 14:27:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ce pot sa zic... cercetati si veti afla.
masoneria este o organizatie discreta si n-ai cum s-o dovedesti prea usor. se stie ca majoritatea politicienilor sunt masoni si totusi nu prea ai cum sa demonstrezi asta.
ordinele mitropolitului trebuie sa le gasiti intr-un C.V. (daca aveti acces la el) sau eventual intr-o biografie a sa.
deocamdata, singura sursa pe care pot sa v-o indic este Wikipedia.

pe de alta parte... sa nu fim naivi si sa respingem din start daca nu ne convine ce auzim. daca nu vrei, nu crezi, dar in Biserica, de la inceputurile ei, s-a mai mers pe un principiu: este demn de luat in seama daca ce s-a spus vine din partea unui om demn de incredere (sigur, nu e cazul meu si va cred. nu am pretentia sa ma credeti.. n-am niciun interes).. si atunci e bine macar sa iei aminte, sa nu excluzi cu desavarsire ipoteza respectiva.

nu ar trebui sa ne mire ca unii slujitori ai altarului nu sunt ceea ce par. sa nu uitam ca cei din urma, spun sfintii, vor fi mai rai decat rabinii care L-au rastignit pe Hristos. rabinii erau tot slujitorii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.06.2009, 14:46:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
ce pot sa zic... cercetati si veti afla.
masoneria este o organizatie discreta si n-ai cum s-o dovedesti prea usor. se stie ca majoritatea politicienilor sunt masoni si totusi nu prea ai cum sa demonstrezi asta.
Corect, daca nu poti dovedi ca cineva e mason, sigur trebuie sa fie mason ca asa sunt masonii smecheri, se ascund foarte bine.
Citat:
ordinele mitropolitului trebuie sa le gasiti intr-un C.V. (daca aveti acces la el) sau eventual intr-o biografie a sa.
deocamdata, singura sursa pe care pot sa v-o indic este Wikipedia.
Ce sursa bazata. Dar da link -uri exacte daca tot esti in tema sau si tie iti place sa arunci cu piatra in balta ca sa te distrezi vazand cum aia cu mai mult scaun la cap sar sa o scoata?
Citat:
pe de alta parte... sa nu fim naivi si sa respingem din start daca nu ne convine ce auzim. daca nu vrei, nu crezi, dar in Biserica, de la inceputurile ei, s-a mai mers pe un principiu: este demn de luat in seama daca ce s-a spus vine din partea unui om demn de incredere (sigur, nu e cazul meu si va cred. nu am pretentia sa ma credeti.. n-am niciun interes).. si atunci e bine macar sa iei aminte, sa nu excluzi cu desavarsire ipoteza respectiva.
Da, cand vine de la cineva demn de incredere, dar tu cum tu nu esti (si recunosti), atunci de ce te mai obosesti sa afirmi lucrur care chiar dupa standardele tale nu pot fi tratate decat ca simple zvonuri, adica mai direct BARFA?
Citat:
nu ar trebui sa ne mire ca unii slujitori ai altarului nu sunt ceea ce par. sa nu uitam ca cei din urma, spun sfintii, vor fi mai rai decat rabinii care L-au rastignit pe Hristos. rabinii erau tot slujitorii lui Dumnezeu.
[/quote] Pai da, hai sa ne lepadam de ei pe baza zvonurilor unora si sa ne facem noi preoti ca deh, doar avem preotie universala.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.06.2009, 15:03:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu rabinii au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos.
Corneliu sutasul care era conducatorul ostasilor de au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos era roman ca si ostasii care erau tot romani.
Si Corneliu sutasul mai incolo a trecut la Domnul ca martir.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.06.2009, 15:16:00
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Totii preotii si ierarhii care slujesc la Sfantul Mormant sunt membrii ai acestui ordin.Adica si patriarhul Ierusalimului.
pai da, toti sunt masoni, inclusiv (sau mai bine zis mai ales) patriarhul Ierusalimului.

"2. Ordinul Sfântului Mormânt si Ordinul Sfântului Ioan Evanghelistul [COLOR=blue][/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR]Ordinul Cavalerilor Sfântului Mormânt al Domnului nostru si Salvatorului Iisus Hristos este creat de Imparateasa Elena (devenita mai tarziu Sfanta Elena), consoarta Imparatului CONSTANTIN si mama lui Constantin cel Mare in anul 329 dupa Hristos,in urma calatoriei pe Pamantul Sfant in cautarea crucii Mantuitorului nostru. Atingerea adevaratei cruci care purtase corpul terestru al Mielului lui Dumnezeu de catre femeia bolnava de mult timp si insanatosirea ei ca prin minune i-a determinat pe Sfanta Elena si Constantin, ca pe locul unde au fost descoperite cele 3 cruci, sa ridice o biserica de 100 m lungime si 60 m latime,din care o parte reprezenta mormantul cu momentul crucificarii. Primul șef al Ordinului Cavalerilor Sf. Mormant, ales in sanul fraternitatii Crucii Rosii, a fost Patriarhul Orasului Sfant. Cavalerii ingenunchind pe Mormantul Sfant se angajau printr-un juramant solemn sa pazeasca Sf. Mormant, sa-i protejeze pe pelerini si sa inlature atacurile tuturor necredinciosilor si ale dusmanilor crucilor lui Hristos.Descoperirea unei copii a manuscrisului Evangheliei dupa Ioan in timpul reconstructiei unui templu de catre Imparatul Iulian pe ruinele templului lui Herod,in care manuscris, chiar la inceput scrie “La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era aproape de Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu“, aseaza in intelepciunea cavalerilor trudirori la reconstructia templului că toate aceste miracole sunt vointa divina a lui Dumnezeu si că El este Creatorul tuturor lucrurilor pe pamant iar templul la care s-a facut referire, simbolic,nu dispare niciodata. In sens simbolic acestia sunt Cavalerii Sfantului Ordin al Cavalerilor Sf. Ioan Evanghelistul. Toti fratii masoni care admit că nu mai exista templu pentru că lumina lui Dumnezeu straluceste peste tot si pentru că pamantul a devenit casa sfantă a intelepciunii, sunt indreptatiti să devina candidati la admitere in Ordinele Integrate al Sf. Mormant si Sf. Ioan Evanghelistul. Aici se descoperă semnele, cuvintele, dovezile si simbolurile cu care se pot proteja de impostori si intrusi. "
http://www.ritulyork.ro/Organizare/Organizare.htm

[SIZE=2]AlinB, eu inteleg ca de la mamica ai mancat multi ani, dar pana la ce varsta ti-a bagat in gura?[/SIZE]
[SIZE=2]uite aici...[/SIZE]
[SIZE=2]http://ro.wikipedia.org/wiki/Bartolomeu_Anania [/SIZE]
http://www.infonews.ro/art_31946_-La...ai_ferate.html
pt alte lamuriri suplimentare iti recomant http://www.google.ro/


Citat:
[SIZE=2]iti place sa arunci cu piatra in balta ca sa te distrezi vazand cum aia cu mai mult scaun la cap sar sa o scoata?
[/SIZE]

[SIZE=2]te rog sa-mi urmaresti toate mesajele si sa-mi spui cum ar fi trebuit sa reactionez... [/SIZE]
[SIZE=2]mi s-au pus intrebari la care daca n-as fi raspuns, mi-ati fi reprosat acelasi lucru. [/SIZE]
[SIZE=2]am raspuns din bun simt, nu ca sa conving pe careva. e doar o iluzie a ta.[/SIZE]
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.06.2009, 15:17:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu rabinii au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos.
rabinii au cerut rastignirea.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.06.2009, 18:22:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu rabinii au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos.
Corneliu sutasul care era conducatorul ostasilor de au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos era roman ca si ostasii care erau tot romani.
Si Corneliu sutasul mai incolo a trecut la Domnul ca martir.
Te referi la autorul fizic sau moral?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.06.2009, 21:29:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata unul din cei doi, care au marturisit despre IPS Bartolomeu Anania, si anume Pr. Calciu-Dumitreasa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...olomeu-anania/
Al doilea mare duhovnic care a marturisit de bine despre IPS Bartolomeu Anania, este Pr. Arseneie Papacioc, care ii este duhovnic.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.06.2009, 01:12:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro moro.d Fratia Sfantului Mormant nu e o asociatie secreta si e crestin ortodoxa.
Nu are legatura cu masoneria crestina cum e ceea de ai dat fratia ta linkul acolo.
Si Sfantul Ioan Iacob Hozevitul a facut parte din aceasta fratie - Fratia Sfantului Mormant.


Dupa cate stiu toate Bisericile Ortodoxe cinstesc pe Sfintii Imparati Constantin si Elena.
Si mai mult ca si Sfantul Atanasie cel Mare,Sfantul Spiridon al Trimitundei,Sfantul Nicolae mari facatori de minuni au cinstit pe Sfintii Imparati.
Si doar exista moastele Sfintilor Imparati.
Eu observa ca ii zice "ordinul Sfantului Mormant" nu ii zice "Fratia Sfantului Mormant".
Sa se citeze tot nu pe bucati:
"
Intr-un Conclav sunt invitati si acceptati drept candidati la admitere doar Masonii Arcului Regal. Inainte de admiterea in Ordin, candidatul reconfirma Credinta Crestina in Sfanta Treime (Un Dumnezeu in trei persoane). In cadrul Conclavului, se investesc cavaleri in ordinele urmatoare: - Ordinul Masonic Crestin si Militar Crucea Rosie a lui Constantin
- Ordinele Integrate al Sfântului Mormânt si al Sfântului Ioan Evanghelistul
1. Ordinul Masonic Crestin si Militar Crucea Rosie a lui Constantin Dupa traditie, Ordinul a fost fondat de imparatul roman Constantin cel Mare, dupa batalia de la Saxa Rubra, in anul 312 A.D., batalie in care l-a invins definitiv pe rivalul sau Maxentius. Ordinul a fost fondat pentru a comemora miracolul Divin care a provocat Convertirea Imparatului la Credinta Crestina si pentru a recompensa vitejia si fermitatea unora dintre soldatii sai. Ordinul nu este numai unul dintre cele mai vechi structuri ale Cavaleriei Crestine, ci este si unul dintre cele mai onorabile.Coloana de Lumina aparuta pe cer sub forma de Cruce cu inscriptia I.H.S.V (In Hoc Signo Vinces – Sub Acest Semn Vei Invinge) si victoria in batalia finala care consfinteste convertirea la Credinta Crestina l-au determinat pe Imparat sa infiinteze primul Conclav al Cavalerilor Ordinului care devine si garda personala a Sa, ca Suveran. Mai mult decît atît Imparatul Constantin ordona ca Sfintele Scripturi sa fie păzite cu sfintenie și citite in mod curent in toate bisericile.Ceremonia de inarmare a candidatului cu esarfa rosie, bijuterie si sabie in acest Ordin simbolizeaza lupta spiritului impotriva păcatului.
2. Ordinul Sfântului Mormânt si Ordinul Sfântului Ioan Evanghelistul [COLOR=blue][/COLOR]
Ordinul Cavalerilor Sfântului Mormânt al Domnului nostru si Salvatorului Iisus Hristos este creat de Imparateasa Elena (devenita mai tarziu Sfanta Elena), consoarta Imparatului CONSTANTIN si mama lui Constantin cel Mare in anul 329 dupa Hristos,in urma calatoriei pe Pamantul Sfant in cautarea crucii Mantuitorului nostru. Atingerea adevaratei cruci care purtase corpul terestru al Mielului lui Dumnezeu de catre femeia bolnava de mult timp si insanatosirea ei ca prin minune i-a determinat pe Sfanta Elena si Constantin, ca pe locul unde au fost descoperite cele 3 cruci, sa ridice o biserica de 100 m lungime si 60 m latime,din care o parte reprezenta mormantul cu momentul crucificarii. Primul șef al Ordinului Cavalerilor Sf. Mormant, ales in sanul fraternitatii Crucii Rosii, a fost Patriarhul Orasului Sfant. Cavalerii ingenunchind pe Mormantul Sfant se angajau printr-un juramant solemn sa pazeasca Sf. Mormant, sa-i protejeze pe pelerini si sa inlature atacurile tuturor necredinciosilor si ale dusmanilor crucilor lui Hristos.Descoperirea unei copii a manuscrisului Evangheliei dupa Ioan in timpul reconstructiei unui templu de catre Imparatul Iulian pe ruinele templului lui Herod,in care manuscris, chiar la inceput scrie “La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era aproape de Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu“, aseaza in intelepciunea cavalerilor trudirori la reconstructia templului că toate aceste miracole sunt vointa divina a lui Dumnezeu si că El este Creatorul tuturor lucrurilor pe pamant iar templul la care s-a facut referire, simbolic,nu dispare niciodata. In sens simbolic acestia sunt Cavalerii Sfantului Ordin al Cavalerilor Sf. Ioan Evanghelistul. Toti fratii masoni care admit că nu mai exista templu pentru că lumina lui Dumnezeu straluceste peste tot si pentru că pamantul a devenit casa sfantă a Intelepciunii, sunt indreptatiti să devina candidati la admitere in Ordinele Integrate al Sf. Mormant si Sf. Ioan Evanghelistul. Aici se descoperă semnele, cuvintele, dovezile si simbolurile cu care se pot proteja de impostori si intrusi."

Da acestea sunt ordine cavaleresti crestine catolice dupa cate mi se pare mie.
Daca nu ai observat in Fratia Sfantului Mormant nu sunt niciun fel de cavaleri ci doar calugari,diaconi,preoti,si arhierei.
Acolo zice:
"Ordinul Sfantului Mormant al Patriarhiei Ierusalimului" a fost atribuit lui IPS Anania iar pe acel site zice de "Ordinul Cavalerilor Sfântului Mormânt".
Eu cred ca e vorba de doua ordine diferite.

Pentru ca la cel mentionat in linkul dat de fratia ta nu pomeneste ca acest ordin ar tine in prezent de patriarhia Ierusalimului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am revenit cu un nou subiect patricia2006 Rugaciuni 15 12.06.2012 16:41:20
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 15:23:59
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 13:04:45
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 13:45:58