Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2010, 14:53:32
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
A intervenit Dumnezeu in favoarea lui Stefan cel Mare si a altor domnitori care ducea lupte cu turcii in inferioritate numelica. Dar cred ca a facut asta pentru ca oameni aveau credinta, nu pt ca erau saraci.
Poate din cauza folosirii terenului intr-un mod inteligent?Eram pe teritoriu cunoscut, ei nu, erau paduri, munti si mlastini.Nu este ceva de genul "Dumnezeu i-a transformat pe romani in combinatii intre Herculs si Achile si au omorat fiecare cate 100 de turci...cu mainile goale".
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2010, 14:57:37
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adisor Vezi mesajul
Am vazut la TV circul din politica si faptul ca "Motiunea de cenzura" a picat.
Pe mine ma tulbura foarte mult gandul ca va veni o vreme cand cei bogati vor avea mai mult, iar cei saraci vor saraci si mai mult.

Oare incotro se indreapta lucrurile in tara asta ?!
Oare ce putere avem in aceasta directie ?!
Ce sa cred?Ca Dumnezeu ne-a parasit ca popor definitiv.Ca satana si servitorii lui conduc tara.
Iar in ceea ce priveste puterea, nu am avut-o niciodata.Suntem doar niste civili, nu parlamentari, nu senatori, nu vipuri, nu persoane influente social si financiar.Suntem praful de pe talpile lor.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2010, 20:15:44
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adisor Vezi mesajul
Oare incotro se indreapta lucrurile in tara asta ?!
Spre dictatura.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 16.06.2010 at 20:30:16.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2010, 21:41:29
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Cool

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Spre dictatura.
Deja este dictatura......
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2010, 00:06:52
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wally1 Vezi mesajul
Deja este dictatura......
Esti degeaba. Sau nu cunosti sensul cuvantului.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.06.2010, 08:56:37
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Wink

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Esti degeaba. Sau nu cunosti sensul cuvantului.
Esti in plus....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.06.2010, 20:41:29
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ehee... ZAMBITI! ... si stiti de ce?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2010, 21:16:19
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit Eu cred ca ni se pregatesc birurile

Citat:
În prealabil postat de Adisor Vezi mesajul
Oare incotro se indreapta lucrurile in tara asta ?!
Am primit pe mail o povestioara. O reproduc aici pentru cei care nu ati citit-o deja:

Într-o dimineață, stăpânitorul unei cetăți fu trezit de niște strigăte care se auzeau din piață: „Hai la mere! Mere dulci cum n-ați mai gustat!”. Ridicându-se indispus din pat și privind pe fereastră, văzu un târgoveț ce vindea, într-adevăr, mere, înconjurat de o mulțime de mușterii. „Trebuie să fie tare bune merele alea”, își spuse mai-marele cetății și, făcându-i-se poftă, îl chemă pe primul său sfetnic și îi porunci: „Ia cinci galbeni și mergi în piață să cumperi mere de la târgovețul acela”.

Primul sfetnic îl chemă pe paharnic și îi spuse: „Uite patru galbeni, du-te și cumpără mere”. Paharnicul se adresă, la rândul său, stolnicului: „Poftim trei galbeni, de care să cumperi mere de la târgovețul acela”. Stolnicul îl chemă pe primul străjer îi dădu doi galbeni și îl trimise în piață. Acesta dădu un galben unui străjer din subordine, iar acela se duse la târgoveț și îi luă la rost: „Hei, ce tot strigi așa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetății, iar drept pedeapsă mi-a poruncit să-ți confisc căruța asta cu mere”.

Zis și făcut. Întors la șeful său, străjerul se lăudă: „Am făcut un târg nemaipomenit. Cu un galben am cumpărat o jumătate din căruța cu mere a tărgovețului”. Primul străjer merse la stolnic: „M-am târguit și, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat am reușit să cumpăr un sac cu mere!”. Stolnicul – repede la paharnic: „Cu trei galbeni am luat o tolbă întreagă cu mere”. Paharnicul dosi jumătate din cantitate și apoi merse la primul sfetnic: „Iată, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumătate de tolbă cu mere”. Iar primul sfetnic se înfățișă dinaintea stăpînitorului cetății și glăsui: „Măria ta, iată, am îndeplinit porunca. Numai că de acei cinci galbeni n-am reușit să târguiesc decât cinci mere”.

Mai-marele cetății mușcă dintr-un măr și cugetă: „Hmmm… Cinci mere pentru cinci galbeni… scump, foarte scump! Și, cu toate astea, târgovețul acela avea o mulțime de cumpărători. Înseamnă că lumea o duce bine, are bani. Ia să măresc eu birurile!”
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2010, 21:41:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Am primit pe mail o povestioara. O reproduc aici pentru cei care nu ati citit-o deja:

Într-o dimineață, stăpânitorul unei cetăți fu trezit de niște strigăte care se auzeau din piață: „Hai la mere! Mere dulci cum n-ați mai gustat!”. Ridicându-se indispus din pat și privind pe fereastră, văzu un târgoveț ce vindea, într-adevăr, mere, înconjurat de o mulțime de mușterii. „Trebuie să fie tare bune merele alea”, își spuse mai-marele cetății și, făcându-i-se poftă, îl chemă pe primul său sfetnic și îi porunci: „Ia cinci galbeni și mergi în piață să cumperi mere de la târgovețul acela”.

Primul sfetnic îl chemă pe paharnic și îi spuse: „Uite patru galbeni, du-te și cumpără mere”. Paharnicul se adresă, la rândul său, stolnicului: „Poftim trei galbeni, de care să cumperi mere de la târgovețul acela”. Stolnicul îl chemă pe primul străjer îi dădu doi galbeni și îl trimise în piață. Acesta dădu un galben unui străjer din subordine, iar acela se duse la târgoveț și îi luă la rost: „Hei, ce tot strigi așa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetății, iar drept pedeapsă mi-a poruncit să-ți confisc căruța asta cu mere”.

Zis și făcut. Întors la șeful său, străjerul se lăudă: „Am făcut un târg nemaipomenit. Cu un galben am cumpărat o jumătate din căruța cu mere a tărgovețului”. Primul străjer merse la stolnic: „M-am târguit și, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat am reușit să cumpăr un sac cu mere!”. Stolnicul – repede la paharnic: „Cu trei galbeni am luat o tolbă întreagă cu mere”. Paharnicul dosi jumătate din cantitate și apoi merse la primul sfetnic: „Iată, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumătate de tolbă cu mere”. Iar primul sfetnic se înfățișă dinaintea stăpînitorului cetății și glăsui: „Măria ta, iată, am îndeplinit porunca. Numai că de acei cinci galbeni n-am reușit să târguiesc decât cinci mere”.

Mai-marele cetății mușcă dintr-un măr și cugetă: „Hmmm… Cinci mere pentru cinci galbeni… scump, foarte scump! Și, cu toate astea, târgovețul acela avea o mulțime de cumpărători. Înseamnă că lumea o duce bine, are bani. Ia să măresc eu birurile!”
Frumos, numa ca stapanitoru' lu' cetatea intitulata Romania ii si targovet de mere, si'nparat, si fotbalist, el dribleaza, el centreaza, el da cu capu'...si mai e si stapan de SRI si SIE...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2010, 00:15:54
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit politica+bere rece

ore ar fi cazul sa facem politica aici sau la o bere?hi ,hi, hi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
criză, motiunea, politica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cenzura weareready Generalitati 20 29.05.2012 19:33:46
Cenzura ex-christian Generalitati 9 22.04.2009 18:55:05
Jos cenzura! :) Florin-Ionut Generalitati 3 10.10.2008 11:32:13