Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2013, 23:37:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tot ceea ce mancam este bun si lasat de Dumnezeu. Nu exista hrana rea, nu ne mantuim numai cu postul, sau cu anumite alimente.
Pai nu tot ce exista pe pamant este si comestibil,nu se mananca plante otravitoare,halocinogene sau insecte si animale toxice;oricum am lua-o se fac unele distinctii,deci nu orice este bun pt om.
Ah,si inca ceva:de ce se manca numai animalele ierbivore si nu si cele carnivore?Daca-s toate bune putem manca si caini,pisici,lei,tigri,lupi,ursi...

Dar oare porunca Sa nu ucizi se refera numai la oameni? :)
Ori la orice varsare de sange?

Nu ne mantuim numai cu postul,dar nici nu intra in discutie ca am putea sa-l omitem pentru cauze mult mai marete-adica eu fac milostenie si sunt bun cu altii,imi permit sa mananc de dulce in post...
Aceasta judecata se refera mai ales la mine insumi,in rest fac tot posibilul sa nu-i contabilizez pe altii si nu-i descos sa aflu ce fac si cum fac pt a nu cadea la judecata cu ei(sunt tentata poate).

Nu stiu altii cum sunt,insa eu ma simt vinovata daca din diverse motive am ales sa nu tin post in zilele cerute.Ma simt parca dezamagita de mine insami ca nu am putut sa fac atata lucru mic ce tine de ascultare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.02.2013 at 23:57:29.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2013, 12:32:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina

Mai intai ca nici eu nu vreau sa ma cert cu cineva (nici aici pe forum si nici in general) si nici nu pricep exact ce a fostin mintea omului care a scris articolul. Nu stiu nici cine si cum este si nici daca intra pe forum sa ne poata lamuri.

Pe urma vad ca vorbim de lucruri diferite. Iar tu te referi mai ales la extreme.

In articol este vorba despre hrana noastra, a oamenilor si nu tot ce este pe lumea asta planta sau animal intra in ea. Dar fiecare lucru/fiinta, chiar si plante si animale carnivore au un rol bine definit in natura (vezi teoria lui Darwin). Pentru ca de ex. eu iubesc toate animalele mai putin mustele si tantarii. Dar stiu ca ele exista pentru ca sunt hrana pentru alte animale: pasari si animale mici.

In plusin diverse regiuni ale globului oamenii mananca diferit, consuma ceea ce pot obtine din natura, inlcusiv animale carnivore.
Multi inca se hranesc, as ca si la inceputurile omenirii pe pamant cu vanat si pescuit.
Sunt oameni care mananca pesti si animale acvatice care sunt in fapt carnivore. Nu toate sunt fitofage.
In Africa or manca si lei si maimute si ce mai pot vana acolo.
Citeam intr-o carte foarte interesanta despre o familie de nemti care a trait cu copilul mic (fetita) in jungla amazoniana (zona Braziliei) alaturi de triburile de acolo. Si toti aveau un respect deosebit fata de natura. Dar mancau ce gaseau acolo. Si delicatesa era...carnea de maimuta. Nu stiu care fel de maimuta. Nici nu pot sa ma gandesc.

In China se mananca serpi, caini si alte cele. Ar trebui sa-i urasc pentru ca eu iubesc enorm cainii.

In mesajele tale vad si un extremism si anumite prejudecati.
Pentru mine vegetarismul strict, fara carne, veganismul, raw veganismul, sunt extreme. La fel ca si ceea ce exemplifici tu cu oameni care se hranesc in majoritate cu carne si simt placerea sa sfasie carnea. Ma cam indoiesc eu ca exista asemenea oameni, dar este posibil.

Totusi trebuie sa te gandesti si sa intelegi ca exista si oameni de mijloc, normali, care mananca si legume si fructe si un pic de carne. Sunt ei rai din cauza asta?

Uite eu nu sunt din cei care am asa placeri "carnale" sa aud carnea sfasiindu-se sau sa sug oase.
Si ma deranjeaza etichetarea oamenilor, prejudecatile astea cum ca un vegetarian este bun (bun crestin) si unul care mananca de toate este rau.

Nu este asa!!!
Mai intai o lamurire: eu stiu si asa inteleg ca poruncile au fost lasate de Dumnezeu pentru oameni. "Sa nu ucizi" se refera numai la oameni. Sa nu ucizi pe aproapele tau. E vorba in credinta in general numai de comportamentul fata de aproapele tau.

Pe urma uite eu nu ucid animale, le iubesc. Dar sunt cazuri in care nu am alta solutie. Pe de o parte insecte care sunt deranjante si purtatoare de boli: muste, tantari, capuse, purici.
Pe de alta parte eu mananc si putina carne.
Ideea asta ca multi oameni sunt/sau devin vegetarieni, ba chiar vegani (deci nu se ating nici de lapte si oua) numai pentru ca iubesc animalele, mi se pare cumva exagerata, ciudata, anormala.

Si eu iubesc animalele si nu as ucide eu insami. Mi-e mila si de pui si de vite si capre si alte animale pe care le mancam. Nu mai spun de cai, ca tot e subiect la ordinea zilei.
Si totusi cand mananca o bucatica de carne nu ma gandesc al ele. De ce?
Pentru ca bucatica aia, la fel ca si laptele si ouale mie imi fac bine la sanatate.
Asa m-a lasat Dumnezeu. Numai cu legume si fructe nu pot trai. Mai intai ca am nevoie de anumite lucruri pe care organismul meu nu le metabolizeaza bine si mai apoi pentru ca nu le suport bine.

Si eu ma simt vinovata ca nu pot tine post, am vorbit si cu preotul problema asta si mi-a spus ca daca am probleme cu sanatatea nu este o problema.
Nu hrana conteaza. Exact explicatia din articol mi-a spus-o si preotul.

Si as spune ca si postul este o obsesie gastronomica. Si cei de care spui ta ca sunt foarte induhovniciti si mananca numai de post sau aproape de loc, sunt intr-o extrema si o obsesie gastronomica.
Este obsesia de "ce sa nu mananc si cum sa nu mananc" pentru ca este impotriva credintei sau a lui Dumnezeu.
Este o obsesie sa te gandesti numai la hrana si ce sa mai scoti si ce este pacat si ce este spurcat.
Exact asta este explicat in articol. Nimic nu este spurcat.

Dumnezeu ne-a lasat de toate ca sa avem ce manca si totul este bun.
Ca nu putem manca orice pentru ca nu ne permite organismul este una, ca nu vrem sa manancam pentru ca ni se pare spurcat si rau, este alta.

De ex. noi nu mancam rame, muste, tantari, soareci etc. dar alte animale cu care ne hranim noi, le mananca. De ex. gainile mananca rame, viermi, muste.
Nu manacam anumite plante, dar vaca si calul si porcul si oaia le mananca si noi le mancam pe ele.
In plus din unele plante necomestibile, sau numai partial comestibile (anumite parti din ele, sau in cantitati mici) se fac medicamente, ceaiuri etc.

Unii oameni mananca vanat: mistreti de ex. Stim noi cu ce se hranesc ei in padure?
Si animalele marine sunt in mare parte carnivore.

Si un calugar nu se cheama ca este bun si traitor numai pentru ca mananca de post. Sunt destui calugari si preoti care mananca normal, adica si carne si oua si lapte.
Cum sa judecam oamenii numai dupa ceea ce mananca?

Adica nu exista oare si vegetarieni rai si necrestini?
La fel cum exista persoane omnivore (ca oameni numai carnivori nu exista), care pot fi si foarte bune si sensibile si credincioase.

Ba eu chiar as spune, fara a vrea totusi sa jignesc pe cineva anume, ca asa, din ce vad in jurul meu, persoanele cu alimentatie extrema (vegetariene, vegane etc.) sunt mai rautacioase, mai dificile. Ele nu accepta pe cei care se hranesc altfel, nu pot socializa. Ii obliga sa fie ca ei, vegetarieni sau vegani.
Spre deosebire de ceilalti care ii accepta pe toti oamenii.

Daca te casatoresti cu un vegetarian sau vegan, sau raw vegan, trebuie musai sa mananci ca ei. In familia lor, inclusiv copii trebuie sa manance la fel.
Mi se pare oribil. Mai ales pentru copii care sunt fortati la anumite lucruri.

Am vazut intr-o emisiune pe tema asta cu alimentatia si animalele, o doamna care nu se atingea de nimic animal. Nici nu se aseza macar pe un scaun cu piele, sau nu purta imbracaminte sau incalataminte din ceva de la animal.
Si spunea ca asa ii formeaza si pe sot si pe copii. Deci copiii astia nu stiu ce este o bomboana, un biscuit, o bucatica de ciocolata sau o inghetata.
Si ce fac daca sunt invitati undeva? Cred ca nu au contacte cu alti copii, nu se duc. Daca aia au in casa ceva de la animal? La fel si parintii. Nu stiu, mi se pare asocial si contra naturii.

Spunea ca ii este mila de animale.

Si cineva a intrebat-o: "Dar de plante, de pomi, de flori, de albine (nu stiu daca miere manca), nu va este mila?" Si ele au viata totusi.
Si n-a raspuns.

Eu nu sunt impotriva postului. Dar nu-l vad atat de exclusiv.
Postesti esti bun, ortodox, traitor, nu postesti esti rau. Eu nu inteleg etichetele astea.
Poti sa postesti si in rest sa fi hapsan si rau, si invers, sa nu postesti si sa faci mult bine si milostenie.

Este vorba in fond de necesitatea organismului. Daca unii nu pot trai din aer, nu poti sa-i fortezi.

Ce facem cu ceea ce iese din gura si mai ales din suflet? Ca alimentele intra si ies. Se spune clar in articol.

Poate ca gresesc si eu. Repet nu conosc autorul, nu fac publicitate. Putine articole si scrieri religioase imi plac sau le inteleg. Articolele de pe site chiar ma supara de multe ori, pentru ca nu sunt clare sau/si sunt extremiste, nu privesc din toate unghiurile, toate aspectele.

Ei articolul asta mi-a lamurit unele lucruri.
Nu stiu, poate ca vroia sa se refere la scandalul cu carnea de cal? Sau la post, sau la alimentatia unor useri de pe aici care se intrec in post negru si raw veganism. Cine stie?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 23.02.2013 at 12:40:10.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.02.2013, 22:30:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Rezumat:

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu (...) nu pot tine post,
(...)
Si as spune ca si postul este o obsesie gastronomica. Si cei de care spui ta ca sunt foarte induhovniciti si mananca numai de post sau aproape de loc, sunt intr-o extrema si o obsesie gastronomica.
Aha, deci despre asta era vorba pana la urma.
Ce risipa de cuvinte..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.02.2013, 22:31:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghebosul Vezi mesajul
Si, daca nu ghicesc ce se intampla? Nu mai e valabil faptul ca impartirea in animale curate (de mancat) si necurate (care nu se mananca) s-a facut de la inceput, inainte de existenta lui Moise si a oricarui evreu?
Si uite asa ai ocolit raspunsul la intrebare.
Clar, esti adventist.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2013, 23:37:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu l-a făcut pe om desăvîrșit, natura a fost dintru început bună foarte și alimentația pe care Hristos a gîndit-o pentru om a fost așijderea. Apoi Hristos vine în mijlocul lumii corupte de rele și ne îndeamnă: fiți desăvîrșiți. Puțini sînt aceia care Îi urmează îndemnul întru totul.

Dacă nu vrem să fim desăvîrșiți, măcar să ne mîntuim de nota 5 - nota de Trecere (=Paști) de la moarte la viață.

Deci mîncați roșcovele și lăsați porcii să se arunce în mare. Nu veți regreta:

Scala Orac - vedeți unde sînt roșcovele și unde sînt porcii :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2013, 23:58:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oxygen radical absorbance capacity (ORAC) is a method of measuring antioxidant capacities in biological samples in vitro.[1][2]

A wide variety of foods has been tested using this method, with certain spices, berries and legumes rated highly in extensive tables once published by the United States Department of Agriculture (USDA), but withdrawn in 2012 as biologically invalid,[3] stating that no physiological proof in vivo existed in support of the free-radical theory. Consequently, the ORAC method, derived only in in vitro experiments, is no longer considered relevant to human diets or biology by the USDA.

http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_...bance_capacity
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde