Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2013, 15:36:20
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Să nu furi software

Postez acest subiect (poruncă derivată a Decalogului) la "Generalități" și nu la "Morala creștină" pentru simplul motiv că unii consideră furtul/însușirea/preluarea de software/produse informatice în afara normelor creștine.

Am renunțat la Windows și Microsoft când am realizat că folosirea lor înseamnă furt! Eu nu am cumpărat licențe niciodată...

Să nu furi... Adică, a lua ceva fără nici un drept de la cineva, păgubindu-l, se numește furt (potrivit DEX). A lua software de la cineva fără să fie dispus să ți-l dea gratis înseamnă că-l păgubești, deci înseamnă că furi. Adică, a opta poruncă a Decalogului lui Moise și al creștinilor...

Freeware și open source

Freeware sunt acele programe pentru computer care au drepturi de autor înregistrate și sunt accesibile pentru a fi utilizate gratuit, pentru o perioadă nelimitată de timp.
„Termenul „cu sursă deschisă” (open source)” https://ro.wikipedia.org/wiki/Surs%C4%83_deschis%C4%83” (Wikipedia).
Dacă freeware sunt programele liber de folosit, dar fără acces la codul sursă, tot ce este open source este la dispoziția utilizatorului de-a modifica, folosi și chiar vinde în interes personal orice program sau cod sursă pentru oricare dintre indivizii dispuși să cumpere ceea ce pot lua gratis (!?). Sunt oameni dispuși să plătească pentru a le merge bine și a deveni „funcționali”, dar nu sunt dispuși să învețe nimic pentru a folosi cum se cuvine ceea ce deja oricum folosesc (cum altfel ar mai supraviețui economia de piață dacă nu prin „ați uitat să introduceți cablul cu ștecher în priză”, informație care costă!). Și chestia asta nu se cheamă creștinism. Lenea nu este o virtute creștină, ba este chiar un păcat!

Open source e o întreagă filosofie despre ceea ce poți să faci singur cu ajutorul specialiștilor în domeniu. Dar se poate citi mult și bine pe „goagăl”...

Dar oare suntem dispuși să acceptăm și noi ceva care presupune puțină muncă? Creștinismul nu este o, dpv politic, chestie de stânga, „a pomenii”! Creștinismul este o dreaptă pură: MUNCĂ!

P.S. Sunt dispus oricând (și ca mine sunt mulți utilizatori de software open source - vezi și forumurile) să ofer informații PE GRATIS despre software gratuit și prin acest topic, în măsura timpului disponibil.

Last edited by calinit; 07.05.2013 at 15:38:42.
Reply With Quote