Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2014, 06:42:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Intre un ierarh ecumenist care nu a sovait in a pune un idol pe Sf. Altar, a saruta Coranul, a tine "liturgii" alaturi de samani, rugndu-se pentru "pace" (?!), pe de o parte, si un satanist sincer care baga excremente in Sf. Tabernacol, pe de alta parte, nu stiu daca nu cumva, in Iad, satanistul ala, mai ales daca e tanar, nu va lua o pedeapsa mai usoara, caci doar a facut cele poruncite de Dumnezeul sau. Ierarhul insa, care a facut toate acestea, practic a scuipat pe Chipul lui Cristos, fara sa fie, declarativ, satanist.
Si c ene facem cind asa un ierarh mai este si canonizat? ...
25. Deci au zis lui ceilalți ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In 20,25.27)

Atat tema acestui toipc(care nu e spre lauda ta), cat si cuvintele pe care le folosesti in fragment citat mai sus arata cat esti de suspicios si demonstreaza ca nu esti binevoitor deloc, ci carcotas.
Oare daca ai fi medic l-ai suspecta si pe pacientul febril ca te induce in eroare?
La fel, dacă erai la casa mai-marelui sinagogii careia ii murise fiica, Iisus te scotea afara si pe tine, nu-i asa?

37. Și n-a lăsat pe nimeni să meargă cu El, decât numai pe Petru și pe Iacov și pe Ioan, fratele lui Iacov.
39. Și intrând, le-a zis: De vă tulburați și plângeți? Copila n-a murit, ci doarme.
40. Și-L luau în râs. Iar El, scoțându-i pe toți afară, a luat cu Sine pe tatăl copilei, pe mama ei și pe cei ce îl însoțeau și a intrat unde era copila.(Mc 5,37.39-40)


Sfintii sunt canonizati dupa ce se demonstreaza ca savarsesc minuni (mai ales) dupa trecerea lor in lumea de dincolo, iar aceasta capacitate este definitiv activa prin harul lui Dumnezeu(nu prin pareri omenesti), indiferent ce au facut ei mai inainte sau pe langa.
Vrei sa spui ca daca prin demonstratii omenesti se scoate la iveala un oarecare pacat din viata unui sfant, atunci harul lui Dumnezeu este... "ilegal"?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2014, 10:24:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
...sfinti catolici exista doar pana la schisma...
..........:)
Cum vine asta, frate?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.11.2014, 16:33:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
..........:)
Cum vine asta, frate?
Noi recunoastem ca sfinti pe cei pana la Schisma. Dupa aceea BO nu mai recunoaste vreun sfant, evident. Desigur, ei ii considera sfinti, la fel cum si alte culte si religii cred ca au oameni sfinti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare