Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.03.2011, 21:33:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Intr-adevar,organismul se poate adapta si unei alimentatii mai saracacioase,se schimba metabolismul etc. etc. Dar la prima dereglare a programului fizic un mod de alimentatie ca cel al lui Traditie ne-ar afecta puternic... Din ce a scris lucreaza la birou,deci munca de boier. Ia sa vedem la o munca fizica ce randament i-ar mai da acel program alimentar. Eu am muncit si zi de zi de dimineata pana seara (nici duminica nu aveam liber),stateam deseori peste program,si munca era mai mult decat grea,numai efort fizic! Ce m-as fi facut eu cu 2-3 buruieni mancate? Era moarte curata!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.03.2011, 21:40:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e deloc plictisitor. Trebuie să fii copil să vezi o distracție în mâncare. De sănătos sunt sănătos tun, conform analizelor și conform tonusului fizic și psihic ridicat pe care îl am permanent.
Ma bucur sa aud asta .
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.03.2011, 21:43:19
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
NU cred că Tradiție1 e prea departe de adevăr când spune: "Dacă elimini complet produsele animale, dispare senzația de foame și dorința de variație alimentară. Văd că în prezent a început să-mi dispară și apetitul, ceea ce mă bucură pentru că voi putea reduce cantitatea de alimente. Și ce e interesant e că nu mai am senzația de slăbiciune care apare când nu mănânc."

Pot să întăresc afirmațiile sale și prin experiența pe care o am și eu în zilele de post sau posturile mai mari.

Doamne ajută!
Confirm ca in regim vegetarian strict fara nici un produs de origine animala dispare dupa un timp senzatia de foame stringenta precum si poftele exagerate de variatie alimentara si dorinta arzatoare pentru produse cu gusturi si mirosuri puternice, precum fripturi si ciocolata de exemplu. Se mareste si rezistenta fizica si psihica. De exemplu, sub efectele de cateva luni a regimului strict vegetarian, am condus masina 30 ore continuu inainte sa pic de oboseala. In circumstante normale, fara regim strict vegetarian, picam de oboseala si trageam cate un pui de somn sau odihna de 2 ore la fiecare cca 8-10 ore de condus.
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 02.03.2011 at 21:45:25.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.03.2011, 00:59:08
Demeter Demeter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2011
Locație: PANTELIMON
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Confirm ca in regim vegetarian strict fara nici un produs de origine animala dispare dupa un timp senzatia de foame stringenta precum si poftele exagerate de variatie alimentara si dorinta arzatoare pentru produse cu gusturi si mirosuri puternice, precum fripturi si ciocolata de exemplu. Se mareste si rezistenta fizica si psihica. De exemplu, sub efectele de cateva luni a regimului strict vegetarian, am condus masina 30 ore continuu inainte sa pic de oboseala. In circumstante normale, fara regim strict vegetarian, picam de oboseala si trageam cate un pui de somn sau odihna de 2 ore la fiecare cca 8-10 ore de condus.
off, si eu care mananc numai carne, ce ma fac????

ai idee de unde pot sa fac rost de niste iarba?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.03.2011, 01:04:19
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demeter Vezi mesajul
off, si eu care mananc numai carne, ce ma fac????

ai idee de unde pot sa fac rost de niste iarba?
Vezi in spatiile dintre ghiocei :))
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.03.2011, 01:12:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
75 kg la 1,78. Dar mult timp am avut ~60 kg, numai în ultimii ani am mai pus pe mine.
Cred ca ar trebui sa scoateti si painea, ca v-ati cam ingrasat..:-))

Acum fara gluma, as vrea sa va intreb daca nu simtiti nevoia de nimic dulce?Sau fructele reusesc sa acopere aceasta nevoie?

Mai am o nelamurire.Spuneti asa :

"Atracția față de alimente corespunde unui nivel inferior de conștiință, care poate fi depășit prin viața de contemplație, care revelează adevărata natură a lucrurilor. "

Ce ne facem cu copiii? Credeti ca ei au un nivel inferior de constiinta?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.03.2011, 01:14:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O alta sugestie:

Citat:
În prealabil postat de Demeter Vezi mesajul
off, si eu care mananc numai carne, ce ma fac????

ai idee de unde pot sa fac rost de niste iarba?
Fii pe faza! Acusica da coltul ierbii si poti iesi la pascut! :-))
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.03.2011, 01:17:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Melissa,vezi ca fructele ingrasa Serios vorbesc.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.03.2011, 01:26:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Melissa,vezi ca fructele ingrasa Serios vorbesc.
N-am probleme deloc cu kilogramele. Desi, din pacate, prefer ciocolata in loc de fructe... Dar compensez cu legume crude, salate mixte,fresh-uri,sport etc..

In fine,incerc sa nu ma alimentez anapoda de tot...:-))
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.03.2011, 08:21:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa scoateti si painea, ca v-ati cam ingrasat..:-))

Acum fara gluma, as vrea sa va intreb daca nu simtiti nevoia de nimic dulce?Sau fructele reusesc sa acopere aceasta nevoie?

Mai am o nelamurire.Spuneti asa :

"Atracția față de alimente corespunde unui nivel inferior de conștiință, care poate fi depășit prin viața de contemplație, care revelează adevărata natură a lucrurilor. "

Ce ne facem cu copiii? Credeti ca ei au un nivel inferior de constiinta?
Să fiu sincer, am mai avut perioade de 2-3 săptămâni într-un an când am mâncat ciocolată, oprindu-mă apoi atât din frică să nu iau în greutate cât și din greață, grăsimea și zahărul îmi fac greață. Cred că acum am eliminat complet acest capitol. Nevoia de dulce mi-o compensez pe lângă fructe prin sucuri de portocale (ambalate) fără zahăr. Vara mănânc cel puțin un kg de fructe de sezon pe zi.

Copiii au un nivel inferior de conștiință, omul avansează plecând de la zero la naștere, acumulând mereu experiență.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 12:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 01:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23