Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2012, 17:42:47
LaviFloria LaviFloria is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2012
Mesaje: 1
Implicit Idei de Dragobete?

Salutare tuturor! Ce planuri aveti pentru Dragobete? Oferiti flori, ciocolata, excursii sau nu faceti nimic deosebit de Ziua indragostitilor, sarbatoare romaneasca?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2012, 17:55:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu unul nu fac nimic. Cand e Dragobetele? Mai sarbatoreste cineva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2012, 18:55:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ma bucur sa stiu ca in trecutul poporului meu, in curatia si simplitatea sa, acesta a inchinat o sarbatoare dragostei. Dar, sa fim sinceri, calendarul popular romanesc, precum si intreaga mitologie populara legata de acesta, nu mai au pentru omul contemporan decat o insemnatate cel mult intelectuala, de asa-zisa cultura generala. Practicile si obiceiurile traditionale nu mai au nicio tangenta cu viata de zi cu zi a celor mai multi dintre noi.

Ma doare insa - si mi se pare nefiresc - faptul ca si acestei sarbatori se incearca a i se da chipul alteia, de import, Valentine's Day: marketing, poleiala, senzualitate exacerbata ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2012, 19:03:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ma bucur sa stiu ca in trecutul poporului meu, in curatia si simplitatea sa, acesta a inchinat o sarbatoare dragostei. Dar, sa fim sinceri, calendarul popular romanesc, precum si intreaga mitologie populara legata de acesta, nu mai au pentru omul contemporan decat o insemnatate cel mult intelectuala, de asa-zisa cultura generala. Practicile si obiceiurile traditionale nu mai au nicio tangenta cu viata de zi cu zi a celor mai multi dintre noi.

Ma doare insa - si mi se pare nefiresc - faptul ca si acestei sarbatori se incearca a i se da chipul alteia, de import, Valentine's Day: marketing, poleiala, senzualitate exacerbata ...
si ce este rau in faptul ca unii incearca sa readuca la viata o sarbatoare demult uitata?
te deranjeaza doar ca unii or sa castige niste bani?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2012, 19:18:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar ce mai înseamnă sărbătoare, în accepțiunea curentă? Există, cu precădere, un înțeles bisericesc și unul comercial. În ultima vreme toate sărbătorile sunt confiscate de comercial și pervertite. Dragobetele ar fi fost o sărbătoare populară, de sorginte păgână, devenită inofensivă prin pierderea semnificațiilor magice și având frumusețea ei la sat.
Însă la oraș în ce fel poate fi sărbătorită? Prin niște show-uri de televiziune, petreceri, mai multe cumpărături?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2012, 19:20:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si ce este rau in faptul ca unii incearca sa readuca la viata o sarbatoare demult uitata?
Nu cred ca este ceva rau, atat timp cat nu-ti oranduiesti viata dupa calendarul popular, dupa sarbatorile lumii satului, ci dupa cel bisericesc, al poporului lui Dumnezeu.

Dar repet, pentru mine Dragobetele este o sarbatoare gen "documentar", prin care dobandesc ceva informatii cu privire la datinile inaintasilor mei. In schimb, in Biserica orice sarbatoare este "intalnire", revarsare si impartasire de har.

Citat:
te deranjeaza doar ca unii or sa castige niste bani?
Nu acest fapt, cat faptul ca se incearca pervertirea unei realitati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2012, 19:33:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu cred ca este ceva rau, atat timp cat nu-ti oranduiesti viata dupa calendarul popular, dupa sarbatorile lumii satului, ci dupa cel bisericesc, al poporului lui Dumnezeu.

Dar repet, pentru mine Dragobetele este o sarbatoare gen "documentar", prin care dobandesc ceva informatii cu privire la datinile inaintasilor mei. In schimb, in Biserica orice sarbatoare este "intalnire", revarsare si impartasire de har.



Nu acest fapt, cat faptul ca se incearca pervertirea unei realitati.
sa renuntam la Dragobete?
dar ramanem cu Valentine's Day ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2012, 21:57:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ma bucur sa stiu ca in trecutul poporului meu, in curatia si simplitatea sa, acesta a inchinat o sarbatoare dragostei. Dar, sa fim sinceri, calendarul popular romanesc, precum si intreaga mitologie populara legata de acesta, nu mai au pentru omul contemporan decat o insemnatate cel mult intelectuala, de asa-zisa cultura generala. Practicile si obiceiurile traditionale nu mai au nicio tangenta cu viata de zi cu zi a celor mai multi dintre noi.

Ma doare insa - si mi se pare nefiresc - faptul ca si acestei sarbatori se incearca a i se da chipul alteia, de import, Valentine's Day: marketing, poleiala, senzualitate exacerbata ...
Total de acord cu ce ai scris...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2012, 15:43:12
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Wink

Astazi =24.02.2012= este Dragobetele,iar eu personal am transmis cite un mesaj tuturor prietenilor si cunoscutilor mei,unii s-au bucurat mult ,mi-au multumit,altii insa nu au reactionat .....acum fie vorba intre noi....fiecare cum simte in suflet....chiar daca nu mai sunt la o varsta "frageda"....totusi incerc sa-mi fac zilele frumoase mie si celor dragi....cu o vorba frumoasa si buna,cu un zambet ,cu un sfat,poate....Asa,ca am sa doresc celor care simt o mica bucurie in suflet,in aceasta zi ...."sanatate,bucurii multe alaturi de cei dragi....si de ce nu?" "post binecuvantat",ca tot se apropie cu pasi repezi......Doamne Ajuta!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2012, 17:16:54
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Crestinismul ,este religia iubirii, deci "eros" si "agape" nu pot fi despartite,dar nici preferata numai o forma de iubire fiindca aceasta ar insemna o lipsa. Necazul sta in faptul ca noi am pierdut valoarea sarbatorilor, fie crestine s-au de sorginte pagina si le-am transformat in balciuri.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
flori, idei, surprize

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 21:58:48
Alte idei trasnite ale preotului catolic Laurentiu Biserica Romano-Catolica 10 08.10.2014 12:20:03
Cei care-si sacrifica viata pentru idei gresite... laurastifter Morala Crestina 38 07.02.2012 20:29:22
Oameni destepti cu idei marete Florin-Ionut Generalitati 1 09.02.2010 15:05:13
Pareri, idei pictorul Generalitati 3 12.02.2009 10:34:26