Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.01.2013, 18:38:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Talking

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat.
cum nemunciti?
dar toate emoțiile, speranțele, așteptările, calculele, stresul prin care trece un jucător, nu este muncă? :D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.01.2013, 19:03:03
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...roc-81974.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.01.2013, 19:06:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cum nemunciti?
dar toate emoțiile, speranțele, așteptările, calculele, stresul prin care trece un jucător, nu este muncă? :D
Dar si vrajile ! Vrajile cu care opereaza un jucator cer munca si sacrificii !
Reteta mea, de cate ori joc la loto, este urmatoarea: mai intai, evenimentul trebuie pregatit cu mult timp inainte, prin cumpararea a 49 de gaini negre. In zorii zilei a 6-a inaintea extragerii loto, inainte de cantatul cocosilor, eu iau cu mine un pumn de boabe de porumb, putin lapte de capra, o tinichea din care a a mancat o pisica neagra si un cutitas vrajit de un popa iezuit care a stat sub o statuie idolatra din stanga altarului in timpul unei liturghii. Cu toate aceastea merg intr-un loc mlastinos de pe malul raului Colentina, in amonte de Bucuresti, loc numit "la serparie". Acolo imi crestez putin, cu cutitasul vrajit, degetul aratator in timp ce spun "Gheara Vantului din Fundul Pamantului", apoi storc un pic sa iasa sange, zicand: "Numere, mintenas, sa-mi apareti in panas" si vars cateva picaturi de sange in tinichea. Adaug laptele de capra si amestec. Pe urma, las tinicheaua langa un pietroi, in speranta ca iese un sarpe din pamant, atras de mirosul laptelui. Merg acasa si hranesc cele 49 de gaini negre: prima cu un bob de porumb, a doua cu doua boabe de porumb, si tot asa. La fiecare, smulg un numar de pene de la coada egal cu numarul de boabe cu care le-am hranit: primeia ii smulg o pana, etc. Le mai si marchez cu ata ceruita cu ceara de lumanare, ca sa nu uit fiecare cate boabe a mancat. Pe urma, nu le mai dau nimic de mancare si le tin in cotineata incuiata. Cam in doua trei zile, incep sa moara de foame. Ei bine, primele 6 gaini care au cazut, acelea sunt numerele care cad la loto. Iar daca nu sunt acelea, inseamna ca sarpele nu a iesit sa bea din tinicheaua mea.

Acuma, intreb: fratilor, nu este aceasta munca ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.01.2013, 19:19:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, intreb: fratilor, nu este aceasta munca ?
Domnule doctor, continuati sa ma surprindeti. Si in masura in care o faceti, ma faceti sa realizez ca mare e prapastia intre cele doua Biserici.
eu tot sper ca glumiti. adica sa glumiti cu faptul ca fumatul nu e un pacat, ca si loto de altfel.De fapt de ce ar fi pacat si ruleta?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.01.2013, 19:44:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Domnule doctor, continuati sa ma surprindeti. Si in masura in care o faceti, ma faceti sa realizez ca mare e prapastia intre cele doua Biserici.
eu tot sper ca glumiti. adica sa glumiti cu faptul ca fumatul nu e un pacat, ca si loto de altfel.De fapt de ce ar fi pacat si ruleta?
lore ... dialogul nostru a folosit un ton ironic ... sper.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.01.2013, 20:31:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De fapt de ce ar fi pacat si ruleta?
Conform conceptiei catolice, jocul de noroc, ruleta, zarurile, pokerul nu-s pacate intrinseci, deci poti juca pentru fun si castiga bani atata timp cat nu devii impatimit si banii pe care-i pierzi sunt ai tai, nu ai altora. Desigur, granita dintre hobby si viciu ramane la latitudinea fiecaruia.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.01.2013, 20:59:38
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Conform conceptiei catolice, jocul de noroc, ruleta, zarurile, pokerul nu-s pacate intrinseci, deci poti juca pentru fun si castiga bani atata timp cat nu devii impatimit si banii pe care-i pierzi sunt ai tai, nu ai altora. Desigur, granita dintre hobby si viciu ramane la latitudinea fiecaruia.
Tocmai că această graniță nu rămâne la latitudinea fiecăruia, ci este datoria fiecăruia, eventual cu consultarea preotului confesor, să realizeze când și cum se poate trece de la hobby la viciu și/sau păcat. Idem cu privire la băutură, film, muzică, etc.

De exemplu: este evident păcat să pariem la sporturi care implică rănirea, uciderea sau mutilarea unei ființe vii (cum ar fi luptele de câini).

Este păcat, sau cel puțin participare la păcatul altuia (a se vedea celălalt thread) să joci poker în așa manieră încât partenerul să fie tentat să mizeze mai mult decât își poate permite, dacă realizezi acest lucru. Cu alte cuvinte: este ok jocul atâta timp cât nu încurajezi, jucând, pe altul pentru care jocul a devenit o problemă, un viciu. Dacă joci cu prietenii, pe sume "de buzunar", știind că niciunul nu este cartofor pătimaș și că jokul reprezintă o modalitate de relaxare, nu este păcat.

Ca să fie și mai clar, să facem o paralelă cu un domeniu mult mai inofensiv: sportul. Este păcat să joci ping-pong ? Nu este.

Este păcat să joci ping-pong în loc să mergi la Sfânta Liturghie ? Este.

Este păcat să-l chemi, lunea după-amiaza, pe vecinul la un meci de ping-pong, știind că pentru a veni, acesta își va neglija îndatoririle familiale ? Este.

Pe de altă parte, e evident că-i mult mai lesne să eviți toată complicația asta catolică, cu obligația de a avea discernământ, de a judeca concret, raportat la fiecare caz, și să spui oblu: e păcat oricând și oricum, punct. Situația de care îmi amintește acest gen de atitudine este legea Volstead, din America interbelică.

Last edited by MihaiG; 13.01.2013 at 21:02:26.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.01.2013, 21:01:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat. La urma urmei daca castigi ar putea fi un semn de la Dumnezeu, mai bine zis o incercare, sa vada daca intradevar vei face ceea ce ti-ai propus cu acei bani.
Nu stiu , eu in tinerete aveam aceasta "placere" , a lozului in plic si jocului saptamanal la loto , dar cred ca pericolul este dependenta , crearea dependentei , precum la fumat , si alte asemenea "placeri" !
Acum , si dracu poate face minuni , precum castigul neasteptat de bani , dar ma intreb cati au ramas fericiti de pe urma acestor castiguri neasteptate ?
Apoi , cand ajungi sa tragi linie , sa fi sigur ca esti in pierdere , caci acest sistem nu are cum sa fie in pierdere , in pierdere este jucatorul , si nu neaparat o pierdere in bani , ci mai ales de timp , energie , si focalizarea gandurilor , a "viselor " spre astfel de "castiguri", care se dovedesc sa fie niste simple baloane de sapun , si nimc mai mult !
Sunt un pacat , caci tot ce ne indeparteaza de cele vesnice sunt un pacat intr o oarecare masura , mai mare sau mai mica , dar sunt un pacat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.01.2013, 21:04:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In urma cu niste ani , am deschis un thread despre aceste jocuri :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...jocurile+noroc
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.01.2013, 22:11:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pe de altă parte, e evident că-i mult mai lesne să eviți toată complicația asta catolică, cu obligația de a avea discernământ, de a judeca concret, raportat la fiecare caz, și să spui oblu: e păcat oricând și oricum, punct.
Lesne o fi, adica sa dai din gura ca toate acestea sunt pacate e lesne. Daca ar fi sa-i iau in serios pe preopinentii ortodocsi, care considera ca toate acestea sunt pacate, reiese ca, pe acest forum, am aterizat intre sfinti. Ma onoreaza sa fiu intre oameni care nu joaca niciodata la loto, nu fumeaza, nu beau, au legatura cu sotia numai martea si joia, nu folosesc bijuterii si machiaje, Doamne fereste !
Nici nu visam sa cunosc asemenea club de crestini autentici. Stiam ca exista prin desertul Egiptului, citisem despre toti acesti useri undeva prin Pateric. Cand colo, ei se adunasera pe net: pe forumul ortodox.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01