Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2014, 17:47:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am înțeles că pe baza acestor versete s-a hotărît ca toți preoții (parcă și monahii) să țină post și în zilele de luni, pe lîngă miercuri și vineri. Așa e?
297. Care sunt posturile de o zi si pentru ce au fost asezate?
Cei ce vor sa prisoseasca in evlavie sau sa faca anumite fagaduinte sau legaminte fata de Dumnezeu, pentru felurite pricini, pot sa posteasca si in alte zile de peste saptamana decat cele oranduite de Biserica. Cea mai potrivita este ziua de luni.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...uri-80572.html

Eu mai știam că luni se ține post în cinstea Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.01.2014, 17:51:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și sînt creștini vegetarieni care țin post 7 zile pe săptămînă.
Să avem pardon, așa ceva nu e post.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2014, 18:06:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Noi ținem post pentru noi înșine, nu pentru Dumnezeu.
Tot ceea ce face omul se zădărnicește dacă nu o face din dragoste pentru Dumnezeu și semenul său. Dacă postește și se mândrește cum că ar face ceva, se pierde postul său.

Citat:
El nu are nici un avantaj ca să contabilizeze numărul zilelor. Umblă vorba că sînt creștini care așteaptă răsplată în Cer pentru că mănîncă vegetale din cînd în cînd. :)))
Dacă tu ai impresia că o să ți se contabilizeze câtă carne n-ai mâncat și că asta te va mântui, te înșeli.
Apropo, Sf Părinți ne sfătuiesc să postim în taină (în afara zilelor de post rânduite de Biserică).

Citat:
Fariseii respectau o Lege, dar și pe aia de fațadă, ca să aibă cu ce se lăuda. Departe de creștini gîndurile lor.
Păi un vegetarian care se mândrește asta și este, un ”fariseu”. Una e să ții post din dragoste pentru Hristos în taină (în afara zilelor de post rânduite de Biserică) și alta e să ții un ”post controlat” pe motiv de sănătate. Bineînțeles, nu e greșit să ții un regim vegetarian (post controlat), dar cu băgare de seamă și nu cu păreri înalte despre faptele noastre ”mărețe”.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.01.2014, 18:21:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, post este si luni, si marti, si miercuri, si joi, si vineri, si sambata si duminica, in cadrul celor patru posturi de peste an :). In postul Pastilor, al Craciunului, al Adormirii Maicii Domnului si al Sfintilor Apostoli e post in fiecare zi :).

Aici se vorbea despre zilele de post de peste an, in afara celor patru posturi.
Si eu vorbeam tot de zilele din afara celor patru mari posturi (dar nu sunt decat 3 de fapt, ca unul este de durata variabila si poate ajunge si doar la 1 zi - ma refer la postul Sf. Petru si Pavel).

Exista posturile de 1 zi si exista problema postului in vederea impartasitului.
Sunt oameni, asa cum spuneam, care se impartasesc des, chiar la fiecare liturghie si bauniesc eu ca tin post pentru asta.
Asa ca post poate fi in oricare zi a saptamanii pana la urma.

Oops! Ovidiu:

Cum adica sa postesti in afara zilelor de post randuite de biserica?
Nu mai sunt alte zile in saptamana!
Mai normal mi s-ar fi parut sa nu se randuiasca nimic si sa faca fiecare asa cum spui tu, in ascuns, cand si cum poate.
Atunci se poate face intr-adevar cu tot sufletul si nu obligat, sau ca asa spune unul sau altul.
Eu cred ca asa a si fost la inceputuri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.01.2014 at 18:23:52.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.01.2014, 18:23:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hodoș-Bodrog - Arad
Timișeni - Timiș
...în mod sigur muuuulte altele...

Să vezi ce fel miros cîrnații în ziua de Crăciun la Timișeni!
Da, văd ce ușor îi vine unui vegetarian, ”purificat” de toxine, să arunce cu noroi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.01.2014, 10:18:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să avem pardon, așa ceva nu e post.
Dacă vorbim de creștini ortodocși, e post. Alții țin doar o dietă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.01.2014, 10:27:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Tot ceea ce face omul se zădărnicește dacă nu o face din dragoste pentru Dumnezeu și semenul său.
Sau pentru sănătatea trupului, care ar putea intra tot la dragoste pentru Dumnezeu din moment ce vorbim de templul Duhului Sfînt.

Citat:
Dacă postește și se mândrește cum că ar face ceva, se pierde postul său.
Orice fel de mîndrie e păcat, ceea ce e mai grav decît a pierde postul cum zici tu.

Citat:
Dacă tu ai impresia că o să ți se contabilizeze câtă carne n-ai mâncat și că asta te va mântui, te înșeli.
Aia încercam să explic, sînt creștini care cred că li se contabilizează asta. Eu cred că postul are folos imediat, e pentru sănătatea organismului. Și pentru slăbirea poftelor dacă practici sporturi extreme.

Citat:
Apropo, Sf Părinți ne sfătuiesc să postim în taină (în afara zilelor de post rânduite de Biserică).
Un vegetarian nu are cum să postească în taină.

Citat:
Păi un vegetarian care se mândrește asta și este, un ”fariseu”. Una e să ții post din dragoste pentru Hristos în taină (în afara zilelor de post rânduite de Biserică) și alta e să ții un ”post controlat” pe motiv de sănătate. Bineînțeles, nu e greșit să ții un regim vegetarian (post controlat), dar cu băgare de seamă și nu cu păreri înalte despre faptele noastre ”mărețe”.
De ce automat un vegetarian se mîndrește? Fără asta nu se poate?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.01.2014, 10:27:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu stiam ca cine doreste ,cu binecuvintare de la preot,poate tine post si lunea pt a cinsti ingerul lui pazitor,Arhanghelii si celelalte Puteri fara trup.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2014, 10:33:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, văd ce ușor îi vine unui vegetarian, ”purificat” de toxine, să arunce cu noroi.
Nu e prima oară cînd vezi noroaie în postările mele. Te-ai gîndit că poate ar trebui să cureți lentilele prin care privești?

Eu am constatat un fapt pe care îl discutăm aici. E o realitate simplă, la o parte dintre mănăstiri se consumă carne. E alegerea lor și atît, nu-i acuză nimeni de nimic.

Oricum, simt că în trecut te-am deranjat cu ceva, așa că îți prezint scuzele înaintea Bisericii și sper să rămînem în relații frățești, întru Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.01.2014, 10:35:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://forum.teologie.net/viewtopic....t=1492&start=0
Te_ai inspirat cumva de pe acest forum?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde