Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2007, 22:01:35
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

In ultimul timp ma tot gandesc la existenta lui Dumnezeu...si am si eu o nedumerire...majoritatea oamenilor(de fapt a credinciosilor) spun ca Pamantul si proprietatile lui au fost create pentru ca noi sa existam...dar avand in vedere ca toti ne intoarcem in pamant...nu cumva noi am aparut datorita pozitiei pamantului si a proprietatilor lui?(asta ar insemna ca Dumnezeu nu exista si ca universul a aparut printr-o intamplare...stiu: e putin probabil si moastele sfintilor nu putrezesc si e un mare pacat sa afirm asta...dar daca gandurile astea iscoditoare nu-mi dau pace:(...)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2007, 22:39:24
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
In ultimul timp ma tot gandesc la existenta lui Dumnezeu...si am si eu o nedumerire...majoritatea oamenilor(de fapt a credinciosilor) spun ca Pamantul si proprietatile lui au fost create pentru ca noi sa existam...dar avand in vedere ca toti ne intoarcem in pamant...nu cumva noi am aparut datorita pozitiei pamantului si a proprietatilor lui?(asta ar insemna ca Dumnezeu nu exista si ca universul a aparut printr-o intamplare...stiu: e putin probabil si moastele sfintilor nu putrezesc si e un mare pacat sa afirm asta...dar daca gandurile astea iscoditoare nu-mi dau pace:(...)
Gindeste-te ca noi prin Adam si Eva am fost alungati de la bine, din Rai pe Pamint, unde este cam neplacut... este ca si cum pina nu demult ai locuit cu parintii, la caldurica, pe mincare, bautura si acoperis deasupra capului gratis iar acum pentru ca ai fost obraznic te-au dat afara in strada sa-ti cistigi existenta de unul singur.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2007, 22:48:10
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Viata poate fi un rai sau un iad.Sincer,eu am experimentat doar starea de "rai"(desi nu cred in legenda cu adam,eva si raiul lui d-zeu),in anumite perioade,dar cred ca daca te duci sa locuiesti in Iraq in mijlocul unei familii care nu mai are absolut nimic,si au mai pierdut si copii,parinti,prieteni.......vei "experimenta" cel mai realist "iad"

ps:si,da,eu cred ca am "aparut" aici dintr-o intamplare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2007, 19:05:25
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

bine, dar daca am fi aparut printr-o intamplare, cine a declansat cauza initiala?de unde vine prima forma de energie care s-a transformat apoi in materie?ca cica energia nu se pierde???...si sa nu-mi spui ca va descoperi stiinta nu stiu cand ca asta nu-i o certitudine, e credinta:|
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2007, 19:21:04
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

nu am toate raspunsurile,si sincer,nu mi-a placut niciodata prea mult fizica si chimia.Pur si simplu,mi se pare mult mai credibil ideea unei "dezvoltari" a universului fara vreo interventie divina,decat ipoteza unui dumnezeu care exista din "totdeauna" si abia la un moment dat s-a gandit sa construiasca universul.Personal,plec de la teoria exploziei initiale a materiei si energiei existente deja.Cum s-a format aceasta energie,nu pot sti cu siguranta,si nici de ce tocmai in acel moment s-a produs acea explozie,dar voi mai cerceta:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2007, 19:50:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
bine, dar daca am fi aparut printr-o intamplare, cine a declansat cauza initiala?de unde vine prima forma de energie care s-a transformat apoi in materie?ca cica energia nu se pierde???...si sa nu-mi spui ca va descoperi stiinta nu stiu cand ca asta nu-i o certitudine, e credinta:|
DUMNEZEU, cel ce a facut cele vazute si nevazute, cele stiute si nestiute. Acesta este singurul si unicul raspuns. EL, este atotstapanitorul, atotanteleptul, atotstiitorul tuturor celor stiute si nestiute. Framantarile inutile ale unora de a cauta alte raspunsuri sunt desertaciune, pierdere de timp, ganduri si framantari ce duc la secatuire, deznadejdie, piericiune, ce vin de la vrajmasul vazut sau nevazut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2007, 20:14:45
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"Framantarile inutile ale unora de a cauta alte raspunsuri sunt desertaciune, pierdere de timp, ganduri si framantari ce duc la secatuire, deznadejdie "
corect dar asta nu imi alunga indoielile:|
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2007, 20:41:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
"Framantarile inutile ale unora de a cauta alte raspunsuri sunt desertaciune, pierdere de timp, ganduri si framantari ce duc la secatuire, deznadejdie "
corect dar asta nu imi alunga indoielile:|
Intarestete-te in rugaciune si post si atunci gandurile inutile dispar. Cauta in tot ceea ce faci sa-L urmezi pe HRISTOS. Indoelile, gandurile aiurea vin in mintea si sufletul slabit in credinta si dragoste de DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2007, 20:55:41
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

de fapt,este bine sa te indoiesti de orice idee/credinta/impresie.Numai fanaticii nu se indoiesc niciodata.De exemplu,daca teroristii care se arunca in aer incercand sa omoare cat mai multi oameni(si de obicei civili),s-ar mai indoi de ce le spun liderii religiosi,si ar citi acea carte pe care se presupune ca o urmeaza:Coranul,si-ar da seama ca pana si acolo se interzice uciderea civilior intr-un razboi.Dar,problema e ca f multi nu au niciodata indoieli/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.12.2007, 21:11:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
de fapt,este bine sa te indoiesti de orice idee/credinta/impresie.Numai fanaticii nu se indoiesc niciodata.De exemplu,daca teroristii care se arunca in aer incercand sa omoare cat mai multi oameni(si de obicei civili),s-ar mai indoi de ce le spun liderii religiosi,si ar citi acea carte pe care se presupune ca o urmeaza:Coranul,si-ar da seama ca pana si acolo se interzice uciderea civilior intr-un razboi.Dar,problema e ca f multi nu au niciodata indoieli/
DRAGOSTEA IN DUMNEZEU NU ESTE SI NU VA FI IN VECII VECIILOR FANATISM, EA ESTE O REALITATE SI O NECESITATE, PRECUM ESTE APA SI AERUL ,VITALE VIETII.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am moralul la pamant patricia2006 Generalitati 77 17.07.2012 12:33:38
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 14:37:36
proiectul Rosia Montana,ne intoarcem iar la daramarea si stramutarea de Biserici? mihailt Generalitati 4 15.01.2011 13:41:10
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Raiul pe pamant CM Generalitati 5 27.11.2006 13:18:46