Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2009, 17:56:16
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit Dan Puric

Tocmai am citit un articol cel putin interesant: Dan puric, membru intr-o alta organizatie cu baza anti-crestina.

Nu am stat niciodata sa vad ce face de fapt Dan Puric, dar aveam impresia ca e un aparator al ortodoxiei. Cel putin asta reiese din ceea ce am citit pe internet sau ce mai prindeam din discutii in diferite emisiuni la televizor. Sunt curios voua cum vi se pare asocierea asta?
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2009, 18:09:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

NU foarte ciudata. dat fiind si faptul ca mi se pare un pic ciudata "ortodoxia"lui puric. cel putin spectacolele sale....nu prea vedeam elementul crestin. dar daca toata lumea il aclama , ce sa mai eu?>...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2009, 18:31:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pe mine initial m-a pacalit cu avintul spre a spune lucrurilor pe nume insa in timp(deoarece ia ceva timp sa cunosti pe cineva) am realizat ca el face mai mult rau decit bine ortodoxiei. Daca ar fi trait in vremuri legionare-criminale, sigur ar fi fost un mare simpatizant al "curateniei" instaurate de ei. Este deranjant fanatismul emenat in timp ce vorbeste, vibratia vocii si tonalitatea... amestecata cu minciuna interpretarii artistice si inventivitatii istorice invelita in patriotism care nu este altceva decit un act...din care, ca multi altii scoate o gramada de bani din tot felul de carti, care de altfel nu ne pot ajuta cu nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2009, 19:08:12
tindarpe tindarpe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Mesaje: 4
Implicit sunteti siguri ca spuneti , sau faceti bine?

pe ce baza blamati un om care este plin de intentii bune?
...si chiar fapte bune.
Dan Puric este un mare om, un bun roman si neindoios un ortodox adevarat!
Face bine sa-i asculti conferintele...cu atentie. El atrage , nu alunga, si chiar propavaduieste o curatenie morala de care poporul roman are nevoie.
N-a indemnat sa omoare nimeni pe nimeni, ce-s aluziile acelea la legionari...dar fiecare am face bine sa omoram in noi insine omul vechi, ca sa-i facem loc nasterii celui nou
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2009, 19:22:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Fiecare este liber sa-si spuna impresia lui, impresie bazata de altfel pe o lunga experienta de viata si observatie indelungata a lumii din jur
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2009, 19:37:15
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

tipic comunismului...
cum apare un marturisitor vin asa zisi credinciosi care sa-l ingroape. si incep cu zvonuri de genu' ca ar fi, ca ar face, ca ar drege... arunca tot felul de goange pe care naivii stau si le inghit ca gospodinele care se uita la povestirile de pe "acasa"...
il denigrati fara sa-l cunoasteti 5 minute...
ce sa mai zici... mi-e lehamite de astfel de oameni...
lasa, sa fim cuminti si sa tacem, ca e mai bine sa stam la caldut sau cu capul in nisip. sa nu deranjam prea tare cu ortodoxia noatra... fiti liberi sa luati pozitia strutului ca nu cumva sa va considere careva habotnici... Doamne fereste!

ipocrizie - pe tot frontul....
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2009, 17:33:11
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tindarpe Vezi mesajul
pe ce baza blamati un om care este plin de intentii bune?
...si chiar fapte bune.
Dan Puric este un mare om, un bun roman si neindoios un ortodox adevarat!
Face bine sa-i asculti conferintele...cu atentie. El atrage , nu alunga, si chiar propavaduieste o curatenie morala de care poporul roman are nevoie.
N-a indemnat sa omoare nimeni pe nimeni, ce-s aluziile acelea la legionari...dar fiecare am face bine sa omoram in noi insine omul vechi, ca sa-i facem loc nasterii celui nou
Pai cand cineva marturiseste pe Hristos si incearca sa se mantuiasca, diavolul crezi ca doarme!? Dovada o vezi pe acest topic. Nu am vazut ceva care sa fie necrestinesc la aceasta persoana.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2009, 20:56:22
petrisor petrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pe mine initial m-a pacalit cu avintul spre a spune lucrurilor pe nume insa in timp(deoarece ia ceva timp sa cunosti pe cineva) am realizat ca el face mai mult rau decit bine ortodoxiei. Daca ar fi trait in vremuri legionare-criminale, sigur ar fi fost un mare simpatizant al "curateniei" instaurate de ei. Este deranjant fanatismul emenat in timp ce vorbeste, vibratia vocii si tonalitatea... amestecata cu minciuna interpretarii artistice si inventivitatii istorice invelita in patriotism care nu este altceva decit un act...din care, ca multi altii scoate o gramada de bani din tot felul de carti, care de altfel nu ne pot ajuta cu nimic.

Mai andrei cozia....eu cred ca dai atentie prea mare ,,formei” decat ,,continutului”.
Puric face rau ortododoxiei prin modul lui de manifestare???
Ia sa ne dai tu un exemplu concret, dar nu din ,,forma” ci din „continut”, care sa ne starneasca o asemenea stare de retinere fata de acest deosebit OM, Dan Puric.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2009, 20:18:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Tocmai am citit un articol cel putin interesant: Dan puric, membru intr-o alta organizatie cu baza anti-crestina.

Nu am stat niciodata sa vad ce face de fapt Dan Puric, dar aveam impresia ca e un aparator al ortodoxiei. Cel putin asta reiese din ceea ce am citit pe internet sau ce mai prindeam din discutii in diferite emisiuni la televizor. Sunt curios voua cum vi se pare asocierea asta?
Daca a participat sau a fost in preajma anumitor persoane asta nu inseamna ca face parte dintr-o organizatie anti-crestina. Asa il acuzau oamenii si pe Hristos cand a intrat in casa lui Zaheu vamesul, iata cum nu stim decat sa criticam sau sa tragem concluzii pripite fara dovezi clare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2009, 22:07:29
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Tocmai am citit un articol cel putin interesant: Dan puric, membru intr-o alta organizatie cu baza anti-crestina.

Nu am stat niciodata sa vad ce face de fapt Dan Puric, dar aveam impresia ca e un aparator al ortodoxiei. Cel putin asta reiese din ceea ce am citit pe internet sau ce mai prindeam din discutii in diferite emisiuni la televizor. Sunt curios voua cum vi se pare asocierea asta?
Asocierea asta suna a ...denigrare. Faptul ca un om se invarte intr-un anumit cerc, nu inseamna nimic. Pana la urma, Dan Puric nu reprezinta in mod oficial biserica ortodoxa, nu are vreun angajament-poate doar unul moral prin asocierile si identificarile dintre imaginea sa si credinta ortodoxa pe care singur le-a facut. Si daca e o persoana de buna credinta, stie el ce face facand ceea ce face. Daca nu, sa vedem barna din ochiul nostru. Modelele le gasim la Sfinti, in istorie si in oameni pe care ii stim de indeaproape.
Personal, as avea o remarca la adresa dlui Puric- e prea pe val si prea integrat pe epoca asta imagistica/imagologica/populista in care cine vorbeste mai mult si mai des pe unde apuca este cel mai tare. Maniera in care el isi transmite mesajul e spectaculoasa in modul cel mai ieftin cu putinta si prin urmare efemera. Va trece tot atat de repede pe cat a venit. e posibil sa ma insel.
Raman insa piesele sale de teatru in care este formidabil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric presedintele Romaniei tot-Laurentiu Generalitati 218 10.11.2012 21:24:19
Interviu cu Dan Puric Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 0 03.12.2010 22:53:51
Conferinte - Dan Puric anaana71 Generalitati 23 01.03.2010 22:33:47
Dan Puric peps Generalitati 0 01.03.2009 22:44:57