Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.12.2009, 18:25:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Monah sau laic

Exista perioade in viata fiecarei persoane indiferent de varsta ,cand isi pune problema sau se intreaba care este scopul ei ,care este vocatia ei.Ei aceste cazuri se intampla in special persoanelor care sunt ortodox-practicante,dar pot avea asemenea revelatii si persoanele care nu sunt practicante sau care nu sunt ortodoxe.Eu pun problema aici intre a alege viata monahala sau cea mireneasca,ati avut vreodata acesta ,,dilema",daca da cum ati abordat-o.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.12.2009, 22:30:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Si eu am vrut sa ma calugaresc

Lume sau manastire

Calugarie sau casatorie

Acestea sunt trei locuri in care s'a discutat mult despre gandurile tale.
Citeste tot ce s'a scris pe acolo si vei gasi multe cuvinte bune.

Noapte cu pace si liniste de la Domnul !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2009, 19:13:51
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Exista perioade in viata fiecarei persoane indiferent de varsta ,cand isi pune problema sau se intreaba care este scopul ei ,care este vocatia ei.Ei aceste cazuri se intampla in special persoanelor care sunt ortodox-practicante,dar pot avea asemenea revelatii si persoanele care nu sunt practicante sau care nu sunt ortodoxe.Eu pun problema aici intre a alege viata monahala sau cea mireneasca,ati avut vreodata acesta ,,dilema",daca da cum ati abordat-o.
In primul rind La multi ani si multe bucurii sfinte tuturor crestinilor ortodocsi de pe forum!
Serafim, deja ai nume de calugar :-)
AM intrebat si eu o maica tinara, care a fost casatorita, cum de si-a lasat sotul si a plecat la minastire...Raspunsul a fost: am simtit ca-mi arde pamintul sub picioare si nu mai pot sta in lume.
Calugaria nu este numai alegerea omului ci e in primul rind chemarea lui Dumnezeu in inima omului, iar la aceasta chemare nu se poate raspunde decit cu : Da, Doamne!
Cei care au plecat la minastire si s-au intors si s-au casatorit considerind ca nu e pt ei, nu au avut chemare pt calugarie...
P Porfirie a fost intrebat de un tinar ce sa faca, sa se casatoreasca sau sa se calugareasca. Iar parintele i-a raspuns: esti bun pt amindoua....el a fost putin derutat,dar parintele apoi a subliniat: esti bun pt calugarie, dar nu i-a zis ce sa faca...orice ai alege nimeni nu-ti poate impune si nici nu te poate indemna pt ca atunci cind dai de greu ai tendinta sa dai vina pe persoana care te-a indemnat sa faci asa..
Iti dau un sfat: pune o "scrisoare" la SF Nectarie...sigur te va ajuta sa alegi ce e bine pt tine...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2009, 01:39:15
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Eu iti pot spune ca omul din iubire se casatoreste si tot din iubire se calugareste.
Eu am crezut ca am iubire pentru Hristos sa merg la manastire si cu o luna inainte de a intra in manastire am gasit-o pe sotia mea......o iubesc atat de mult incat imi este imposibil sa mai pot fi calugar.
Dragostea de Dumnezeu este atat la calugari cat si la mireni, trebuie numai sa mergem acolo unde sufletul ne arde mai tare, la casatorie ori la calugarie.

Bunul Dumnezeu sa-ti luminezeu calea acolo unde-ti este mantuirea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.12.2009, 13:19:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Va multumesc pt sfaturile ziditoare pe care mi le-ati dat mie si tuturor celor care intampina astfel de ,,probleme'' binecuvantate pot spune,este adevarat ca daca intradevar esti ales de de Iisus sa traiesti in viata monahala te va chema la acesta ingereasca vietuire,dar problema me daca sa pleci atunci cand te cheama EL sau sa pleci atunci cand contextul familial sau social iti permite acest lucru,adica terminarea studiilor,acordul familiei etc.
Astazi manastirea nu mai este privita ca locul de desavarsire ci mai nou calugari sunt priviti ca fiind homosexuali,cersetori,oameni izolati si egoisti.Acest lucru este blasfemie la adresa acestora,fiindca daca unul dintre ei greseste,toti sunt catalogati la fel ca el.Dar este bine ca Dumnezeu ne mai cheama la manastire fiindca acolo este cel mai sigur loc de mantuire si nu oricine are acces la acesta deci sa-i raspundem Domnului cei chemati.Doamne lumineaza-ne Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.12.2009, 14:05:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dar este bine ca Dumnezeu ne mai cheama la manastire fiindca acolo este cel mai sigur loc de mantuire si nu oricine are acces la acesta deci sa-i raspundem Domnului cei chemati.Doamne lumineaza-ne Amin



Nu cred ca manastirea este singurul loc de mantuire... Si casatoria si calugaria sunt cai de mantuire la fel de sigure! Depinde de cel care alege o anumita cale cum vietuieste pentru ca poti vietui in manastire fara Dumnezeu si poti trai in lume ca si cum ai fi intr-o manastire... Sigur ca viata de monah ar fi lipsita de grijile materiale , poate, dar ispitele sunt destul de mari. Consider ca sunt doua cai egale si omul alege ceia ce crede ca i se potriveste mai bine... Se stie ca cel care renunta la lume pentru Dumnezeu are rasplata mai mare! Dumnezeu sa iti lumineze mintea!

Last edited by gabriela8; 26.12.2009 at 14:09:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2009, 19:55:42
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Va multumesc pt sfaturile ziditoare pe care mi le-ati dat mie si tuturor celor care intampina astfel de ,,probleme'' binecuvantate pot spune,este adevarat ca daca intradevar esti ales de de Iisus sa traiesti in viata monahala te va chema la acesta ingereasca vietuire,dar problema me daca sa pleci atunci cand te cheama EL sau sa pleci atunci cand contextul familial sau social iti permite acest lucru,adica terminarea studiilor,acordul familiei etc.
Astazi manastirea nu mai este privita ca locul de desavarsire ci mai nou calugari sunt priviti ca fiind homosexuali,cersetori,oameni izolati si egoisti.Acest lucru este blasfemie la adresa acestora,fiindca daca unul dintre ei greseste,toti sunt catalogati la fel ca el.Dar este bine ca Dumnezeu ne mai cheama la manastire fiindca acolo este cel mai sigur loc de mantuire si nu oricine are acces la acesta deci sa-i raspundem Domnului cei chemati.Doamne lumineaza-ne Amin
In general calugarii sunt vorbiti de rau, dar daca ii intrebi de ce o sa-ti raspunda ca asa trebuie. Un ieromonah era intr-o masina in centrul Bucurestiului si s-a produs acolo o mare ambuscada, el a zis "din cauza mea s-a intimplat aceasta. Bietii oameni sufera din cauza mea..."
Staretul Varsanufie de la Optina a spus un cuvint care m-a uimit mult "monahul se aseamana unor oase batute. Pe el toti il bat si oamenii si diavolii. El rabda de la toti si injosiri si batjocuri". Am invatat, din experienta sa nu mai cred cind aud un calugar vorbit de rau...SFPaisie de laNeamt a zis "daca ar stii monahul ce il asteapta in minastire nu ar mai veni nici unul, dar la sfirsit cind vor vedea slava calugarilor le va parea rau tuturor ca nu s-au facut calugari". Cum e chemarea fiecaruia... Crucea unui calugar e mai grea dar si ajutorul pe masura. La calugarie un monah primeste 7 ingeri, aici se refera la cele 7 haruri care sunt mentionate in SF Scriptura, nu le mai stiu pe toate, doar duhul sfatului si duhul intelegerii....Dar primeste si si 7 diavoli - adica ispitele sunt de 7 ori mai mari
Legat de timp...poate nu e rau sa-ti termini studiile, dar pe de alta parte poate nu prea mai e nici timp...cum te-o lumina Dumnezeu..
In nici un caz, spunea un parinte, sa nu pleci fugind de niste ispite, ca nu vei rezista, ci doar din dragoste de Dumnezeu.
Eu citesc acum o carte care m-a impresionat f mult si m-a folosit Viata Sf Nicon, ultimul staret de la Optina scrisa de monahia Maria - ti-o recomanda iti vei gasi acolo multe raspunsuri legate de aceasta problema...
Dumnezeu sa te ajute
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2009, 23:32:45
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Va multumesc pt sfaturile ziditoare pe care mi le-ati dat mie si tuturor celor care intampina astfel de ,,probleme'' binecuvantate pot spune,este adevarat ca daca intradevar esti ales de de Iisus sa traiesti in viata monahala te va chema la acesta ingereasca vietuire,dar problema me daca sa pleci atunci cand te cheama EL sau sa pleci atunci cand contextul familial sau social iti permite acest lucru,adica terminarea studiilor,acordul familiei etc.
Astazi manastirea nu mai este privita ca locul de desavarsire ci mai nou calugari sunt priviti ca fiind homosexuali,cersetori,oameni izolati si egoisti.Acest lucru este blasfemie la adresa acestora,fiindca daca unul dintre ei greseste,toti sunt catalogati la fel ca el.Dar este bine ca Dumnezeu ne mai cheama la manastire fiindca acolo este cel mai sigur loc de mantuire si nu oricine are acces la acesta deci sa-i raspundem Domnului cei chemati.Doamne lumineaza-ne Amin
Serafim, daca astepti acordul familiei, nu esti pt manastire.

Studiile sunt un motiv bun sa ramai in lume pana la finalizarea lor. Iti spun acest lucru prin prisma fatului ca stiu multi duhovnici care pun pe credinciosi sa astepte sa termine studiile si apoi sa intre in manastire........studiile ajuta unui tanar care vrea sa urmeze calea monahala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2009, 12:12:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Inca o data va multumesc ca ati mai pus cateva caramizi la zidirea mea duhovniceasca si dupa cum ai spus vali ,,poate ca nu mai e timp...'' am luat in considerare si aspectul acesta ,dar dupa cum spunea si cristian multi parinti sfatuiesc ravnitori de monahism sa-si terminele studiile,asa am fost si eu sfatuit de anumiti parinti.Iar cat despre acordul familiei,draga Cristian nu-l astept,doar l-am generalizat,dar ai dreptate cine se simte chemat pt Hristos pleaca,,Lasa morti sa-si ingroape mortii lor,tu vino si urmeaza Mie"' sau,,Cine iubeste mai mult pe tatal sau ,mama sa ,frati, casa,averi nu este vrednic de mine''.
Care va simtit chemati mergeti daca puteti atunci cand chemarea e mai puternica,dar si amanand putin pana puteti,numai mergeti daca va simtiti in stare de viata monahala caci,,Indrazniti caci EU am biruit lumea''.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2009, 13:42:09
echilibru echilibru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Mesaje: 3
Implicit duhovnicul!

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Exista perioade in viata fiecarei persoane indiferent de varsta ,cand isi pune problema sau se intreaba care este scopul ei ,care este vocatia ei.Ei aceste cazuri se intampla in special persoanelor care sunt ortodox-practicante,dar pot avea asemenea revelatii si persoanele care nu sunt practicante sau care nu sunt ortodoxe.Eu pun problema aici intre a alege viata monahala sau cea mireneasca,ati avut vreodata acesta ,,dilema",daca da cum ati abordat-o.
ce frumos.........ca vorbim despre astfel de lucruri, Doamne sa nu ne lasi! eu cred, drag frate in Hristos Domnul, ca avem nevoie doar de legatura sfanta cu Domnul care se face prin duhovnic, pe el trebuie sa-l intrebi tot ce te framanta si sa-l asculti in toate, doar asa vei alege ceea ce e de la Tatal si de la Stapana :) Scrie prin carti ca acest subiect se discuta doar cu duhovnicul, doar el , pin Harul Domnului va sti sa te povatuiasca cu adevarat, lui sa ii spui cele mai tainice ganduri , el te va povatui ce rugaciuni sa faci pt ca Bunul Tata sa-ti descopere calea............la fel si cu studiile sau acordul familiei, tot pe el trebuie sa-l intrebi si sa-l asculti! Doamne, ajuta-ne si ne miluieste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 17:33:25
Monah Zotic (Gaievski) - iNVATITI-I PE COPII SA SE ROAGE patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 0 03.01.2009 07:12:32
profil misionar pe un site laic misionarul Resurse ortodoxe on-line 2 27.06.2008 00:32:09