Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2009, 23:27:11
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Multa teorie dar viata este ceva mai complexa.
Serafim, este bine sa mergi la manastire si sa nu cauti tiparele din carti legate de saracie, ascultare, etc. In manastire sunt oameni, nu sunt perfecti, sunt in pregatire duhovniceasca iar comportamentul lor este posibil sa te sminteasca rau daca vei merge acolo cu gandul ca vei gasi niste parinti sfinti. Asa cum ti-am spus, tu trebuie sa fi cu inima numai la Hristos si la moarte iar toate care sunt pe langa tine sa le folosesti pentru folosul tau, altfel vei sfarsi rau. iar cea mai importanta virtute pe care trebuie s-o aiba un frate care vrea sa mearga pe calea calugariei este aceea care-l face sa nu judece pe aproapele, mai ales pe fratii din manastire la care ispititorul iti va arata la inceput numai patimi si lucruri de sminteala.

Sa fi cu bagare de seama! Ispititorul n-are odihna atunci cand vrei sa faci ceva cu folos spre mantuire.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2009, 23:35:11
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Hm, e greu de raspuns...
Inainte de casatorie, adica pe vremea cand apartineam trup si suflet bisericii romano-catolice, i-am cerut directorului meu spiritual (a se citi duhovnic, in terminologia ortodoxa) recomandarea scrisa si semnata de sfintia sa ca sa intru in manastire.
Mi-a raspuns scurt - "Nu! Mai stai, roaga-te, posteste, eu cred ca tu trebuie sa ramai in lume. Acorda-ti un ragaz de 2 ani si daca dupa acesti 2 ani iara vii la mine cu aceeasi cerere, abia atunci o sa discutam serios."
N-au trecut 2 ani si m-am casatorit ... cu un barbat ortodox practicant.
...Asa ca...nu stiu ce sa zic...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2009, 13:44:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ce mai este de spus ,opiniile sunt diverse dar Calea e numai Una,sfaturile abunda dar tu nu esti inca hotarat,diavolul sta in spatele tau incercand sa te atraga de partea lui,daca nu te ti strans de ingerul tau vei cadea asa cum ai facut-o de multe ori.
Cert este ca fara Hristos suntem un suflet intinat intr-un corp trecator.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2009, 14:23:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce calugar si nu preot de mir, daca e vorba tot de multa iubire de Dumnezeu?
De ce alege un om sa fie mai bine calugar decat preot? Tot lui Dumnezeu slujeste si unul si altul.
"Singura diferenta dintre un crestin mirean si un calugar este aceea ca primul este casatorit, iar al doilea nu este casatorit."
Sfantul Ioan Gura de Aur

Ne'a raspuns sfantul.
Multi nu vor sa se casatoreasca. Nu simt aceasta dorinta de a vietui in "doi ca unul".
Trebuie intelesi, apreciati pentru lupta lor si iubiti in nevointele lor monahale.

Am un prieten care e in cumpana. S'ar casatori doar pentru a avea copilasi, fetite, insa nu pentru sotie.
Este destul de complicata dorinta lui, caci tinde mult spre o vietuire tainica, in camera lui, desi este de o sociabilitate rara.

Nu toti sunt facuti pentru casatorie. Multi aleg lupta monahala.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2009, 15:24:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Hm, e greu de raspuns...
Inainte de casatorie, adica pe vremea cand apartineam trup si suflet bisericii romano-catolice, i-am cerut directorului meu spiritual (a se citi duhovnic, in terminologia ortodoxa) recomandarea scrisa si semnata de sfintia sa ca sa intru in manastire.
Mi-a raspuns scurt - "Nu! Mai stai, roaga-te, posteste, eu cred ca tu trebuie sa ramai in lume. Acorda-ti un ragaz de 2 ani si daca dupa acesti 2 ani iara vii la mine cu aceeasi cerere, abia atunci o sa discutam serios."
N-au trecut 2 ani si m-am casatorit ... cu un barbat ortodox practicant.
...Asa ca...nu stiu ce sa zic...

Iata aici cel mai bun raspuns la acest topic - singur duhovnicul iti poate spune de esti sau nu pentru calugarie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2009, 16:07:55
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

imi permiteti sa intervin in aceasta sectiune ,,calugarul,,nu neaparat in stricta legatura cu theadul acesta
am cautat in toata sectiunea un loc in care sa aflu raspuns...(mai zice cineva pe aici ,,nu gasesc raspuns,, de data asta recunosc ca eu chiar nu gasesc acest raspuns)
am cautat in nu multe ,putinele carti pe care le-am citit ale Sfintilor Parinti

MAMA unui calugar ,cea pe care evident o paraseste,suferinta ei, umana pana la urma,indiferent de gradul ei de induhovnicire,ca pana la moartea ei nu mai isi poate vedea fiul ...cum poate fi consolata?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2009, 16:42:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@windorin - din ceea ce spui tu, reiese ca de fapt oamenii se duc la manastire nu pentru credinta, ci pentru a nu se casatori.
Eu vad o diferenta aici:
Poti trai necasatorit si in lume.
Poti fi foarte credincios si daca esti casatorit.
Poti sluji lui Dumnezeu si daca esti casatorit.
Poti sa nu fii credincios si necasatorit in acelasi timp.
Iata deci atatea posibilitati.
De fapt am observat ca multi se vad in fata alegerii intre manastire si casatorie si mie mi se pare incorect.
Alegerea trebuie sa fie ori intre manastire si preotie, deci intru credinta (unde nu primeaza statutul familial), ori intre casatorie si celibat (unde nu primeaza credinta).
Ori lumea sta sa aleaga intre mar si para, si nu intre un mar galben si unul rosu.

Sa fiu singura nu prea inteleg afirmatia Sf. Ioan Gura de Aur. Eu credeam ca exista o diferenta mai profunda intre un crestin mirean si un calugar. Sunt chiar surprinsa.

Eu raman insa la gandul si rugamintea mea: este nevoie de duhovnici in lume, langa noi. Trebuie sa facem sute de km ca sa gasim asta si dam de ei sau nu, ca sunt...in rugaciune.
Este nevoie de preoti buni, cu credinta, de duhovnici mireni adevarati.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2009, 16:49:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Uite iti dau aici cateva citate biblice ,care nu neaparat ar consola mama calugarului dar ar lamuri-o.
1.,,Daca vine cineva la Mine si nu uraste pe tatal sau si pe mama si pe femeie si pe copil si pe frati si pe surori si viata sa insasi,nu poate sa fie ucenicul Meu.''(Luca,14,26)
2.,,Cel ce iubeste pe tata sau pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de mine.''(Matei,10,37)
3.,,Ca tot cel ce va lasa pe mama si tata insutit va lua in imparatia lui Dumnezeu''.
4.Spunea sfantul Ioan Pustnicul ca parintii care opresc copii lor de la mansatire nici in ziua mortii sa nu li se dea impartasanie.
Deci mama aceea ar putea sa se lamureasca cu aceste citate si sa se consoloeze cu faptul ca a daruit copilul ei lui Dumnezeu inca de pe pamant daca acesta va trai viata ca atare.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.12.2009, 17:05:31
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Uite iti dau aici cateva citate biblice ,care nu neaparat ar consola mama calugarului dar ar lamuri-o.
1.,,Daca vine cineva la Mine si nu uraste pe tatal sau si pe mama si pe femeie si pe copil si pe frati si pe surori si viata sa insasi,nu poate sa fie ucenicul Meu.''(Luca,14,26)
2.,,Cel ce iubeste pe tata sau pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de mine.''(Matei,10,37)
3.,,Ca tot cel ce va lasa pe mama si tata insutit va lua in imparatia lui Dumnezeu''.
4.Spunea sfantul Ioan Pustnicul ca parintii care opresc copii lor de la mansatire nici in ziua mortii sa nu li se dea impartasanie.
Deci mama aceea ar putea sa se lamureasca cu aceste citate si sa se consoloeze cu faptul ca a daruit copilul ei lui Dumnezeu inca de pe pamant daca acesta va trai viata ca atare.
daca ai nick Serafim ,cum vezi atitudinea Sfantului Serafim de Sarov fata de mama sa?
citatele din biblie ? macar daca erau de la rastignire cand Maica Domnului isi vede Fiul pe cruce
la pct 4 nu se pune problema, care mama ar opri fiul de a merge la manastire?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.12.2009, 17:17:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar ce treaba au parintii aici in discutie?
Serafim, la tine se opun parintii sa mergi la manastire?

Si eu ma intreb adeseori ce trebuie sa simta parintii, fratii si surorile si alte rude ale celor ce pleaca la manastire si ii parasesc.
Unii sunt mandrii, altii poate si-ar fi dorit altceva.
Nu stiu.
Sunt multi care merg pe drumul ales de parinti. Daca e bine, sau rau, depinde. Pot apare si remuscari sau intrebari de genul: daca faceam eu ce as fi vrut eram acum mai bine, sau invers (daca ascultam de parinti)?
Unii parinti sunt f.intelepti si viziune de viitor, atat cat se poate, mai au si ceva mai multa experienta de viata...

Si sa nu comparam aici si sa amestecam: Maria si Iosif au stiut de la inceput ca Iisus nu este al lor ci ...al lumii, al Tatalui Ceresc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 17:33:25
Monah Zotic (Gaievski) - iNVATITI-I PE COPII SA SE ROAGE patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 0 03.01.2009 07:12:32
profil misionar pe un site laic misionarul Resurse ortodoxe on-line 2 27.06.2008 00:32:09