Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 12.07.2010, 21:56:27
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cu înjurături și blesteme aperi tu ortodoxia?
In cazul insului respectiv da. Sfatul meu prietenesc ar fi sa nu mai provoci fie si indirect deversarea de dejectii verbale din partea "drept credinciosului". Am umplut zeci de pagini in care foarte putin s-a discutat despre puncte comune, care exista si sunt foarte multe.

O intrebare pentru tine. De ce crezi ca Biserica adventista este privita cu rezerve de foarte multi oameni, inclusiv de reprezentantii altor culte NP? O simpla cautare pe google mi-a produs aceasta impresie.
  #1352  
Vechi 12.07.2010, 21:57:41
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
cei care nu vor sa incerce macar sa se ating de un moaste,sau sa ia la Taina Impartasaniei dupa Spovedaniei,eu om las si fara credinta atat,dar daca ai pe cineva care e bolnav adu la langa racla acelui Sfant moaste sal vindece,si sa vedeti ce se intampla,va provoc sectarilor se va atingeti,daca nu sunteti niste lasi si fara credinta,cu Biblie,cu Biblie dar tot lasi sunteti daca nu incercati.Eu ma refer la voi neoprotestantilor.
Mai bine ti-ai purta tie de grija si credintei tale
  #1353  
Vechi 12.07.2010, 22:10:14
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
O intrebare pentru tine. De ce crezi ca Biserica adventista este privita cu rezerve de foarte multi oameni, inclusiv de reprezentantii altor culte NP? O simpla cautare pe google mi-a produs aceasta impresie.
Biserica Adventistă are și o imagine bună pentru foarte mulți oameni (lucru evident și pe Google), însă la urma urmei, este o chestiune subiectivă. Nu crezi?
  #1354  
Vechi 12.07.2010, 22:35:18
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

e doar un mic test.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1355  
Vechi 13.07.2010, 13:47:07
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
In cazul insului respectiv da. Sfatul meu prietenesc ar fi sa nu mai provoci fie si indirect deversarea de dejectii verbale din partea "drept credinciosului". Am umplut zeci de pagini in care foarte putin s-a discutat despre puncte comune, care exista si sunt foarte multe.
Auzi, mai "ortodoxule, curat ortodoxule", esti vreun ortodox "ecumenist" sau vreun sectar ce-si ia nume de ortodox? Dejectii verbale sunt atacurile la intruparea Fiului lui Dumnezeu, la sfintenia sfintilor, la realitatea Sfintelor Taine ale Bisericii lui Hristos. Daca intr-adevar ai fi ortodox, ai avea o pozitie demna de un asemenea titlu pe care ti-l iei, insa te-ai aratat ce crestin ortodox esti tu; despre astfel de "crestini pravoslavnici" ne avertiza de cam multisor sfantul Ioan evanghelistul, precum si alti apostoli si evanghelisti:

"Copii, este ceasul de pe urmă, și precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat; de aici cunoaștem noi că este ceasul de pe urmă. Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." (1 Ioan 2, 18-19)

"Că se vor scula hristoși mincinoși și profeți mincinoși și vor face semne mari și minuni, ca să-i amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." (Matei 24, 24)

"Dar Duhul grăiește lămurit că'n vremile cele de apoi unii se vor îndepărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor" (1 Timotei 4, 1)

"Căci între voi trebuie să fie și eresuri, pentru ca să se vădească'ntre voi cei încercați." (1 Corinteni 11, 19)

"Și dintre voi înșivă se vor ridica bărbați grăind lucruri sucite, ca să-i tragă după ei pe ucenici." (Faptele Apostolilor 20, 30)
  #1356  
Vechi 13.07.2010, 17:14:08
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Tu care parte nu o intelegi? Nu-s manipulat de nimeni, asta e ceea ce vi se baga voua in cap. Daca e sa purtam o discutie pe baza Sf Scripturi nu esti in stare, dar vii si faci teorii aici cum ca NP sunt manipulati. Arata-mi cu Sf Scriptura ca sunt manipulat si unde gresesc.

Nu are nici o treaba mantuirea cu confesiunea religioasa, lucrul care ti-e greu sa il intelegi.
Da sunt mantuit, te deranjeaza asta nu? Slava lui Dumnezeu, ca prin harul Lui sunt mantuit.
vezi cum judeci tu lumea??? nici nu trebuie sa-mi spuna cineva ca esti maipulat, ca se vede cu ochiul liber.
ma deranjeaza doar ca esti pacalit intr-un mod marsav, si ca sunt poate multi ca tine care isi pierd sufletele.
Slava Domnului ca mai ai timp sa te pocaiesti si sa-ti ceri iertare.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1357  
Vechi 13.07.2010, 17:17:31
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Am nevoie de Dumnezeu ,desi sunt mantuit. Relatia mea cu Dumnezeu e vie spre deosebire de multi de pe aici care nu stiu ce e aia relatie cu Dumnezeu.
Nu sunt arogant, sunt mantuit si asta e doar prin harul lui Dumnezeu si nu prin meritele mele.
totusi din ce secta esti? n-am avut timp sa ma uit pe google sa vad din ce secta provin "mantuitii"
mai repede esti mintit, si tu crezi asta dar prin meritele tale.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1358  
Vechi 13.07.2010, 17:26:54
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Problema e ca tu crezi in alt Dumnezeu si nu in Dumnezeul revelat in Sf Scriptura. Deci nici macar asta nu o ai in comun.

Si care e problema? Nu spune apostolul Ioan asa:
"Acestea am scris vouă, care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să știți că aveți viață veșnică."

Intelegi ce zice? Repet "ca sa stiti ca aveti viata vesnica". Sa ai viata vesnica e o certitudine, si poti sti daca ai sau nu, dar ce sa iti fac daca tu nu stii ce scrie in Sf Scriptura.
mai sa fie, esti si vizionar... ntz,ntz,ntz.
chiar, n-ai ce-mi face, eu nu ma lepad de credinta mea si de Dumnezeu. Sunt de acord ca cei care cred in Fiului lui Dumnezeu au viata vesnica. numai ca la voi la secta ati ales varianta shortcut, sunteti deja martuiti fara sa faceti nimic....da, acu sa vezi ce te mai impaunezi si-mi spui cine stie ce acte de vitejie mai faceti voi acolo, in fara de cresterea numarului de adepti prin minciuna. poti sa te superi, dar e minciuna gogonata, si nici un ortodox n-o inghite.
eu nadajduiesc la matuire.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1359  
Vechi 13.07.2010, 17:32:58
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Va rog pe toti cei care participati la discutii pe forum sa precizati credinta dumneavoastra in (optiunile utilizatorului). Nu trebuie sa ne fie teama sau rusine sa ne marturisim credinta noastra.

"ferește-te de rău și pentru credința sufletului tău nu te rușina" Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul) 4,22

Pe de alta parte ne ajuta pe toti sa stim cu cine vorbim, ce invatatura marturisim fiecare din noi.
Va multumesc.
unde ai vazut tu, ca dracul sa spuna ca-i drac?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1360  
Vechi 13.07.2010, 17:36:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit trice

trice, pazea ca-mi fac rondul. vad ca iar ai imbarligat lumea pe aici... ntz,ntz,ntz.... nu-i frumos
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 20:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 22:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 22:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 23:03:42