Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.12.2010, 13:34:43
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Aruncă-le...Dă-le încolo de țigări că sunt rele...Nu numai că iți omoară încetul cu încetul sufletul, dar îți mai distrug și trupul. Lasă-te de ele, frate. Pur și simplu, lasă-te de ele.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.12.2010, 13:44:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
Niciodata nu am fost de parere ca ar exista vreo scuza sau si mai si , vreun considerent uman pt. care trebuie sa mintim. Se stie f. bine cine este tatal minciunii iar noi crestinii nu avem partasie cu el . Cei care totusi mint si isi spun in continuare crestini habar nu au ce este cu ei pe lumea aceasta , adica porti numele Mintuitorului dar tu defapt te alinti cu tatal minciunii. Ha, ha, ha , ce inselare intelectuala , rafinata , sofista si nu dintr-aceea grosolana.

Fara sa o mai lungim : fumatorii nu se impartasesc ! Acestia trebuie sa aleaga intre Hristos si tatal minciunii. Daca nu credeti , fara a va spune filosofiile lumii pt. a va convinge va spun simplu ca sfintii ortodocsi incepind cu secolul XVI si pina in prezent nu au fumat nici unul (adica de cind a fost adus tutunul in Europa) si nici in icoane nu apar alaturi cu pipa , luleaua sau tigareta .

Daca aveti sau stiti un preot care impartaseste fumatori atunci este cazul sa va puneti probleme in legatura cu acesta . Daca ar fi fost ceva recomandat sau macar ingaduit atunci ati fi primit la parastasul parintelui Cleopa sau Dumitru Staniloae tigarete , dar nu s-a intimplat asa ceva . Nici in sicriul parintelui Arsenie Boca nu i-a pus nimeni vreun pachet de Marasesti pt. lumea cealalta. Parintele Iustin Pirvu nu primeste ca prinoase tigari vrac iar parintele Papacioc nu a ars in cadelnita niciodata tutun Virginia.

Nu va mintiti : renuntati la fumat si cautati-l degraba pe Hristos . Restul sunt alte minciuni : ca daca nu fumezi o zi , sau trei zile sau un post intreg te impartaseste nu stiu cine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 19.12.2010 at 13:59:44.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.12.2010, 14:36:50
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
trebuie sa va lasati complet de fumat, acesta fiind un viciu care a pus stapanire pe dumneavoastra, apostolul Pavel spune ca nu va lasa nimic sa puna stapanire peste el, oricine este stapanit de ceva, este robul acelui lucru.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.12.2010, 15:08:22
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
Intr-adevar, fumatul este o patima rea, nu este o joaca si pacatul consta, asa cum s-a postat si mai sus, in acela ca noua oamenilor ni s-a dat stapanire asupra lucrurilor si nu invers!
Intr-adevar, este o inselare intelectuala , rafinata , etc ca sa faci un canon doar a te lasa numai pe o anumita perioada de timp.
Dar, nu deznadajdui!!!!
Ai facut un prim pas important: constientizarea faptului ca nu merge tigara impreuna cu Sfanta Impartasanie!
Sa nu cumva sa renunti sa mergi la spovedit pentru nimic in lume - duhovnicul iti v-a spune ce trebuie sa faci sau sa nu faci.
Sa amintesti de dilema ta, sa asculti de duhovnic si sa lupti sa te lasi de tot!
Si daca iti trece prin cap ca nu ai puterea aceasta, sa sti ca de la cel rau vine.
Sa-ti ajute Dumnezeu si noua tuturor!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.12.2010, 15:39:45
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Deci pana acum am luat 3 hotarari:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fara sa o mai lungim : fumatorii nu se impartasesc !
1. Nu o sa ma impartasesc acum.

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Sa nu cumva sa renunti sa mergi la spovedit pentru nimic in lume - duhovnicul iti v-a spune ce trebuie sa faci sau sa nu faci.
2. O sa merg la spovedit.

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
trebuie sa va lasati complet de fumat, acesta fiind un viciu care a pus stapanire pe dumneavoastra, apostolul Pavel spune ca nu va lasa nimic sa puna stapanire peste el, oricine este stapanit de ceva, este robul acelui lucru.
3. O sa incerc cu mai multa ardoare sa ma las de fumat.

Si la punctul 4 v-as ruga sa nu mai folositi expresii de genu': dumneavoastra, sau alte chestii de astea pentru ca ma faceti sa ma simt mai batran decat sunt
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.12.2010, 15:56:42
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Recomand tuturor cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat", o gasiti pe net daca nu aveti bani s-o cumparati - a aparut si in limba romana.
Am descarcat-o si eu. Sper sa fie de ajutor. Multumesc pentru recomandare.

Citat:
În prealabil postat de Dona_Maya Vezi mesajul
Se spune ca dependenta nu o da gestul de a duce mana la gura ,ci gestul care se face cu buzele cand pui tigara in gura.In urma unui studiu,s-a constatat ca da rezultate foarte bune, ducerea unei sticle (se recomanda sticla de apa plata de 1/2 l) la gura ,inghitind cate putina apa la intervale de timp similare cu cele ale fumatului.
Deci daca simtiti nevoia sa fumati o tigara si nu vreti, luati o sticla si beti cate o inghititura de apa.Se spune ca trece pofta.Sau cel putin o mai potoleste.:-)
O sa incerc si metoda asta.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 19.12.2010 at 15:59:16.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.12.2010, 16:06:19
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Am descarcat-o si eu. Sper sa fie de ajutor. Multumesc pentru recomandare.
Cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat" dupa cate stiu eu foloseste si tehnici de hipnoza. Plssssssssss nu folosi aceasta tehnica chiar daca iti pare usoara. Ai incercat cu nicorete guma? Mai sunt topicuri pentru fumatori.....si rugaciunile sunt cele mai importante. Si mai inainte de toate este sa vrei cu adevarat!!!!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.12.2010, 16:14:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Don Juan, iti dorec sa reusesti sa te lasi de fumat.
Eu am sot fumator, s-a lasat de fumat de multe ori (si pt perioade lungi, ani), dar a reinceput sa fumeze de cate ori statea langa fumatori.

De aceea, eu cred ca este f important sa stai departe de cei ce fumeaza (plus cluburi, baruri etc).

(Poate te ajuta sa te gandesti atunci cand fumezi ca tutunul este "tamaia" dracilor. Imagineaza-ti ca ei se bucura si se strang langa tine cand tu aprinzi tigara.)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.12.2010, 16:28:33
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat" dupa cate stiu eu foloseste si tehnici de hipnoza. Plssssssssss nu folosi aceasta tehnica chiar daca iti pare usoara. Ai incercat cu nicorete guma? Mai sunt topicuri pentru fumatori.....si rugaciunile sunt cele mai importante. Si mai inainte de toate este sa vrei cu adevarat!!!!!!
Nu am apucat sa citesc din cartea lui Carr dar daca foloseste tehnici de hipnoza cu siguranta nu o sa le pun in aplicare pentru ca nici eu nu sunt un adept al unor astfel de metode.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.12.2010, 17:37:32
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Nu am apucat sa citesc din cartea lui Carr dar daca foloseste tehnici de hipnoza cu siguranta nu o sa le pun in aplicare pentru ca nici eu nu sunt un adept al unor astfel de metode.
Eu am citit cartea cu pricina si consider ca nu foloseste metode de hipnoza, ci mai degraba demonteaza un mit - acela al consolarii si fericirii aduse de o tigara.

Daca insa abordam problema prin prisma crestinului care doreste sa duca o viata conforma cu poruncile evanghelice, atunci singura metoda viabila de a renunta la fumat este dorinta ferma de a ne schimba viata, binecuvantarea ceruta lui Dumnezeu prin intermediul preotului si convingerea la fel de ferma ca vom primi ceea am cerut.

Din pacate, a folosi metode mai mult sau mai putin drastice dar care exclud ajutorul Domnului, sunt sortite confruntarii cu ispite demonice puternice din punctul de vedere al cresterii valorii propriei persoane, din privirea de mila si superioritate a celor care au renuntat la tutun fata de ceilalti fumatori.
Din punctul meu de vedere, se schimba un idol cu altul . Nu ma mai "inchin" unui fum de tigara, ci propriei mele vointe. Sau dorinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08