Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.05.2011, 19:37:29
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
Nimic nu e al nostru deci trebuie sa ne oferim propriul eu
Imi place raspunsul tau. Eu am raspuns ca sinceritatea, dar e mai frumos raspunsul tau.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.05.2011, 19:49:55
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Imi place raspunsul tau. Eu am raspuns ca sinceritatea, dar e mai frumos raspunsul tau.
E frumos spus...mai greu e de distrus eul,daca ai dragoste fata de Dumnezeu si nu te revolti atunci distrugerea vine din launtru,cand esti in desavarsire atunci nu mai suferi ca eul tau e numai har,si dupa asta vine durerea mantuitoare..ingrozitor de greu
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.05.2011, 19:59:04
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
E frumos spus...mai greu e de distrus eul,daca ai dragoste fata de Dumnezeu si nu te revolti atunci distrugerea vine din launtru,cand esti in desavarsire atunci nu mai suferi ca eul tau e numai har,si dupa asta vine durerea mantuitoare..ingrozitor de greu
Da, sunt de acord cu tine, mantuirea cere jertfa, ca numai din citate si matanii nu cred sa ne mantuim. E nevoie de cruce...
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.05.2011, 19:59:49
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
E frumos spus...mai greu e de distrus eul,daca ai dragoste fata de Dumnezeu si nu te revolti atunci distrugerea vine din launtru,cand esti in desavarsire atunci nu mai suferi ca eul tau e numai har,si dupa asta vine durerea mantuitoare..ingrozitor de greu
Dar oare de ce vor unii oamnei sa isi distruga eul?
Indirect vorbesc, prin ranirea, distrugerea organismului, hmm?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.05.2011, 20:47:17
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, sunt de acord cu tine, mantuirea cere jertfa, ca numai din citate si matanii nu cred sa ne mantuim. E nevoie de cruce...
Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dar oare de ce vor unii oamnei sa isi distruga eul?
Indirect vorbesc, prin ranirea, distrugerea organismului, hmm?
Si crucea aia cere momente cvasiinfernale.Sufletul iubeste dar este distrus,sufletul golit simte absenta lui Dumnezeu,extrema durere,extrema detasare,accepta moartea...
@ O nestiutoare:Pai iti distrugi eul ca ofranda.Eu sunt tot.Dar „eu” care e tot e de fapt Dumnezeu,nu este un eu,josnicia mea face ca eu sa fiu eu...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.05.2011, 20:53:20
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
Si crucea aia cere momente cvasiinfernale.Sufletul iubeste dar este distrus,sufletul golit simte absenta lui Dumnezeu,extrema durere,extrema detasare,accepta moartea...
@ O nestiutoare:Pai iti distrugi eul ca ofranda.Eu sunt tot.Dar „eu” care e tot e de fapt Dumnezeu,nu este un eu,josnicia mea face ca eu sa fiu eu...
Corpul nostru este un dar de la Dumnezeu, n-avem dreptul să-l distrugem, trebuie să-l îngrijim. Altfel ne batem joc de darul Lui. Ca să nu mai spunem că patimile sunt cele care ne distrug, iar patimile nu ne fac mai credincioși.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.05.2011, 20:56:17
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... si tacere, atunci cand nu avem nimic de Doamne ajuta! de spus.
Fără supărare, dar ce-a zis greșit? Nu zice Biblia că iubirea este cea mai mare virtute, cea mai importantă?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.05.2011, 21:12:29
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Corpul nostru este un dar de la Dumnezeu, n-avem dreptul să-l distrugem, trebuie să-l îngrijim. Altfel ne batem joc de darul Lui. Ca să nu mai spunem că patimile sunt cele care ne distrug, iar patimile nu ne fac mai credincioși.
Draga mea,eu vorbeam de EU,tu il confunzi cu trupul,sunt facturi complet diferite,probabil la 15 ani esti prea mica sa iti dai seama de diferente...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.05.2011, 21:19:29
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
Draga mea,eu vorbeam de EU,tu il confunzi cu trupul,sunt facturi complet diferite,probabil la 15 ani esti prea mica sa iti dai seama de diferente...
Dacă tu nu vorbeai de trup, atunci ai deviat de la ce a zis știutoarea. Și apropo, am 18 ani.

Last edited by blackswan; 02.05.2011 at 21:21:40.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.05.2011, 21:24:21
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Dacă tu nu vorbeai de trup, atunci ai deviat de la ce a zis știutoarea. Și apropo, am 18 ani.
De fapt, devierea imi apartine mie, el si-a pastrat firul de care vorbea.
Si e NEstiutoarea...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 16:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 06:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 22:35:01
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 15:12:28