Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2016, 18:47:47
many777 many777 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2016
Mesaje: 8
Implicit Ispite in timpul rugaciuni sau cercetarea Duhului Sfant ?

Fara a intra in prea multe detalii as dori sa cer o parere celor avizati sau o recomandare/indrumare spre un studiu mai aprofundat.
Cunosc pe cineva care spune ca aude cum se manifesta diavolul in timpul rugaciunilor cum grohaie cand pronunta numele Mantuitorul, Maicii Domnului, mantuire si multe si multe altele. Acesta imi spune ca in timpul rugaciunilor si nu numai ii se incalzeste pieptul (inima) si asa mai departe...mai nou face priveghere si citeste din Psaltire, numai dupa miezul noptii, spune ca in orele de noapte diavolii isi bat joc de Sfanta Treime si el vrea sa_L laude pe Domnul! Acum cateva zile, in timpul rugaciunii, zice ca ar fi simtit ca o adiere de vant in fata in partea dreapta , neavand usi sau ferestre deschise. Spune ca de atunci, pe langa faptul ca mai simte aceea adiere din cand in cand, in timpul rugaciunii se schimba aerul in jurul lui, o atmosfera rece,racoritoare, placuta. Eu cred 100% din ceea ce spune si as dori sa ajut acest suflet. A vb cu duhovnicul sau si cica i-ar fi spus sa ignore ca este amagire....eu zic tot la fel, dar un alt preot i-a spus ca asa ceva a citit prin cartile Sfintilor Parinti. Daca aveti vre-un sfat sau o trimitere catre un studiu de specialitate v-as fi recunoscator. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2016, 22:17:41
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de many777 Vezi mesajul
zice ca ar fi simtit ca o adiere de vant in fata in partea dreapta , neavand usi sau ferestre deschise.

aceasta am simtit si eu in urma cu cativa ani..eu in partea ochilor si a fruntii...vreo cateva zile la rand...nu stiu ce a fost..Dumnezeu cu mila.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2016, 09:51:33
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

In cartea Puterea inimii (Ed. Sophia), Sfantul Luca al Crimeei descrie asemenea stari. Mai sunt si alte carti in care sunt atinse aceste subiecte, am chiar si eu una acasa, dar nu-mi amintesc titlul in clipa asta, insa poate ca e mai usor de primit o informatie de la cineva care a trait-o efectiv, decat din surse scrise. Fiecare cum simte.
Caldura din inima nu e un lucru neobisnuit , insa e deosebit de frumos.
Unele manifestari ale evolutiei spirituale ale omului, nu tin de indelunga practica, ci de curatenia din inima, in sensul ca unii muncesc o viata intreaga, iar altii doar un an sau mai putin, pentru acelasi rezultat, iar altii primesc asemenea daruri fara sa lucreze constient, ci pur si simplu traind cinstit si smerit. Nu e o nedreptate, ci tine de calitate si nu de cantitate.
Eu cred ca important este sa avem incredere in iubirea lui Dumnezeu si indiferent ce simtim, sa stam tacuti si linistiti, iar Dumnezeu ne va deslusi daca e de la El sau daca e o inselare. E suficient sa intrebam, iar raspunsul va veni cu siguranta. “Cere si ti se va da. Bate si ti se va deschide.”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2016, 10:12:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de many777 Vezi mesajul
Fara a intra in prea multe detalii as dori sa cer o parere celor avizati sau o recomandare/indrumare spre un studiu mai aprofundat.
Cunosc pe cineva care spune ca aude cum se manifesta diavolul in timpul rugaciunilor cum grohaie cand pronunta numele Mantuitorul, Maicii Domnului, mantuire si multe si multe altele. Acesta imi spune ca in timpul rugaciunilor si nu numai ii se incalzeste pieptul (inima) si asa mai departe...mai nou face priveghere si citeste din Psaltire, numai dupa miezul noptii, spune ca in orele de noapte diavolii isi bat joc de Sfanta Treime si el vrea sa_L laude pe Domnul! Acum cateva zile, in timpul rugaciunii, zice ca ar fi simtit ca o adiere de vant in fata in partea dreapta , neavand usi sau ferestre deschise. Spune ca de atunci, pe langa faptul ca mai simte aceea
Semnele harului nu sunt cele in trup. Astea sunt de multe ori amagiri.
Iar "incalzirea" nu este una fizica, este una care este simtita cu totul altfel.

Pot sa-ti zic si eu cum mi se infierbantau palmele zile intregi in timpul rugaciunii si eu credeam ca e har. Cand a zis duhovnicul ca e inselare a disparut imediat "lucrarea".

Trebuie sa ignore orice semn in trup si o sa vada cum dispar lucrurile astea.
Din nou, harul este o lucrare cu totul diferita.


Legat de diavoli. Ce zice el chiar se intampla.
Sensul lucrului ala este unul singur: diavolul vrea sa-l sperie de la rugaciune.
In primul rand trebuie sa inteleaga de ce se intampla asa ceva, ce a facut el de se intampla asa ceva.
Cu siguranta e posibil ca este la inceputul vietii duhovnicesti si pentru ca face rugaciune mai serios, demonul vrea sa-l sperie.
Mai mult, pentru ca nu are experienta duhovniceasca si poate merge dupa capul lui si nu cere parerea duhovnicului, demonul poate vrea sa-l amageasca.

Insa trebuie sa-i atragi atentia pe cateva lucruri:

1. Daca Dumnezeu il lasa sa vada diavoli o sa faca asta toata viata daca nu este atent. Iar asta va fi un cosmar complet pentru el. Din punctul meu de vedere zi-i ca "a dat de dracu" la propriu. Si asta o sa se extinda si ziua si o sa devina permanenta nu numai in rugaciune. Si o sa-i fie teroare si mucenicie.

2. Neaparat sa inceapa un canon de rugaciune catre Maica Domnului, sa citeasca Paraclisul Maicii Domnului si sa ceara sa nu mai vada demonii.

Demonul este exact cum zice el: tatal hulii impotriva lui Dumnezeu, al minciunii, al nebuniei. Si nu vrei sa stai langa asa ceva pentru ca nu poti rezista. Din punctul meu de vedere este in pericol, pentru ca nu poti sa rezisti langa diavoli.

3. Sa-i zici ca o sa urmeze altceva dupa ispita asta "vazuta".
Diavolul va lua alte forme daca pe fata nu reuseste nimic. O sa inceapa sa-l chinuiasca cu mandrie, slava desarta si cu toate formele posibile de inselare. Asta este si mai grav, si mai rau.
Iar aici trebuie neaparat un duhovnic si multa smerenie.
Este pe o cale pe care nu o cunoaste, care are foarte multe lucruri inainte, pe care cei care le-au vazut i le pot spune.

Roaga-l sa intre si el pe forum. Nu prea te putem ajuta, sunt putine detalii totusi.

Zi-i urmatorul lucru: daca vrea povata pentru un lucru, sa caute pe cineva care "A BATUT DRUMUL ASTA" inainte. Sa caute bine povatuitori, cel mai bun este cel care a vazut si trait lucrurile astea, doar acela il poate ajuta cel mai bine. Altfel e ca la orb la orb care arata calea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2016, 12:32:41
many777 many777 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2016
Mesaje: 8
Implicit

Am vorbit cu el si spune ca totul a culminat, cand a aflat ca cineva drag lui, facea voia diavolului, zice ca habar nu are ce anume, dar de tarot si bolborosit ceva era sigur. A reusit sa convinga acea persoana sa renunte la ceea ce facea si in casa ei, din dragoste pentru acea persoana,sange din sangele lui, s-a luat la "tranta" prin rugaciuni cu vreo 5 demoni,dar banuieste ca, conform Sfintei Scripturi erau 8, primul care a fost izgonit initial care s-a reintors cu inca 7 mai rai decat el. Spune ca la cateva zile dupa ce a intrat in casa aia, a inceput sa maraie un demon la el si asa si-a dat seama de gravitatea situatie. Pe langa faptul ca a facut persoana respectiva sa renunte a mai face voia diavolului, s-a intors cu fata catre Dumnezeu, "Sa stam bine sa stam cu frica sa luam aminte"..... zice ca s-a rugat Domnului sa-i descopere pe cei tulburati de diavol nedorind a lasa pe nimeni prada acestui viclean si ca frica ii este de Dumnezeul Atotputernic si nu de vrajmas si Domnul i-a raspuns la aceasta rugaciune. Zice ca daca l-ar speria vrajmasul, nu s-ar indoi de puterea lui Dumnezeu? Spune ca il intereseaza foarte mult mantuirea altora si isi doreste ca Dumnezeu sa nu lase pe nimeni prada acestui viclean. Spune ca acum cateva nopti la vizitat ala cu copite si i-a hatanat patul , dar cica nici macar nu a tresarit atat de mult la intarit Dumnezeu ca sa nu-i fie teama....spune ca acest psalm 138 il reprezinta, "Oare, nu pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, am urât și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mâhnit?"

Psalmul 138.
Doamne, cercetatu-m-ai și m-ai cunoscut.
Tu ai cunoscut șederea mea și scularea mea; Tu ai priceput gândurile mele de departe.
Cărarea mea și firul vieții mele Tu le-ai cercetat și toate căile mele mai dinainte le-ai văzut.
Că încă nu este cuvânt pe limba mea
Și iată, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate și pe cele din urmă și pe cele de demult; Tu m-ai zidit și ai pus peste mine mâna Ta.
Minunată este știința Ta, mai presus de mine; este înaltă și n-o pot ajunge.
Unde mă voi duce de la Duhul Tău și de la fața Ta unde voi fugi?
De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești.
De voi lua aripile mele de dimineață și de mă voi așeza la marginile mării
Și acolo mâna Ta mă va povățui și mă va ține dreapta Ta.
Și am zis: "Poate întunericul mă va acoperi și se va face noapte lumina dimprejurul meu".
Dar întunericul nu este întuneric la Tine și noaptea ca ziua va lumina. Cum este întunericul ei, așa este și lumina ei.
Că Tu ai zidit rărunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele.
Te voi lăuda, că sunt o făptură așa de minunată. Minunate sunt lucrurile Tale și sufletul meu le cunoaște foarte.
Nu sunt ascunse de Tine oasele mele, pe care le-ai făcut întru ascuns, nici ființa mea pe care ai urzit-o ca în cele mai de jos ale pământului.
Cele nelucrate ale mele le-au cunoscut ochii Tăi și în cartea Ta toate se vor scrie; zi de zi se vor săvârși și nici una din ele nu va fi nescrisă.
Iar eu am cinstit foarte pe prietenii Tăi, Dumnezeule, și foarte s-a întărit stăpânirea lor.
Și-i voi număra pe ei, și mai mult decât nisipul se vor înmulți. M-am sculat și încă sunt cu Tine.
O, de ai ucide pe păcătoși, Dumnezeule! Bărbați vărsători de sânge, depărtați-vă de la mine!
Aceștia Te grăiesc de rău, Doamne, și vrăjmașii Îți hulesc numele.
Oare, nu pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, am urât și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mâhnit?
Cu ură desăvârșită i-am urât pe ei și mi s-au făcut dușmani.
Cercetează-mă, Doamne, și cunoaște inima mea; încearcă-mă și cunoaște cărările mele
Și vezi de este calea fărădelegii în mine și mă îndreptează pe calea cea veșnică.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2016, 11:13:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de many777 Vezi mesajul
Am vorbit cu el si spune ca totul a culminat, cand a aflat ca cineva drag lui, facea voia diavolului, zice ca habar nu are ce anume, dar de tarot si bolborosit ceva era sigur. A reusit sa convinga acea persoana sa renunte la ceea ce facea si in casa ei, din dragoste pentru acea persoana,sange din sangele lui, s-a luat la "tranta" prin rugaciuni cu vreo 5 demoni,dar banuieste ca, conform Sfintei Scripturi erau 8, primul care a fost izgonit initial care s-a reintors cu inca 7 mai rai decat el. Spune ca la cateva zile dupa ce a intrat in casa aia, a inceput sa maraie un demon la el si asa si-a dat seama de gravitatea situatie. Pe langa faptul ca a facut persoana respectiva sa renunte a mai face voia diavolului, s-a intors cu fata catre Dumnezeu, "Sa stam bine sa stam cu frica sa luam aminte"..... zice ca s-a rugat Domnului sa-i descopere pe cei tulburati de diavol nedorind a lasa pe nimeni prada acestui viclean si ca frica ii este de Dumnezeul Atotputernic si nu de vrajmas si Domnul i-a raspuns la aceasta rugaciune. Zice ca daca l-ar speria vrajmasul, nu s-ar indoi de puterea lui Dumnezeu? Spune ca il intereseaza foarte mult mantuirea altora si isi doreste ca Dumnezeu sa nu lase pe nimeni prada acestui viclean. Spune ca acum cateva nopti la vizitat ala cu copite si i-a hatanat patul , dar cica nici macar nu a tresarit atat de mult la intarit Dumnezeu ca sa nu-i fie teama....spune ca acest psalm 138 il reprezinta, "Oare, nu pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, am urât și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mâhnit?"
Copii inconstienti care se joaca cu dracul :). Tare. Foarte frumos, inainte cu toata puterea. Dumnezeule, nu mai faceti prostii.

Nu asa se rezolva lucrurile astea. Doamne iarta-ma, aud chestii de ma cutremur. Hai sa-ti zic ce ziceti voi.


1. Tarot... etc: inseamna invocare de diavoli, la un moment dat persoana respectiva ajunge la demonizare.
Odata ce demonii sunt invocati or sa vina in permanenta in locul respectiv.

2. Trebuie facut asa:

PENTRU PERSOANA
- spovedire OBLIGATORIE - asta este singura cale de a taia diavolului puterea asupra persoanei respective
- un canon obligatoriu de rugaciune ca sa fie pazita de diavoli
- daca un om din asta a plecat pe calea pocaintei o sa vina diavolul pe fata sa-l omoare sa nu aiba timp de pocainta

PENTRU CASA
- preot care sa se roage in casa respectiva de mai multe ori pentru a alunga duhurile rele din casa.

Ce zici tu acolo cu 5-8 diavoli sunt glume. Daca a venit unul mai vin si altii si aia nu pleaca de acolo odata ce i-ai chemat.

Si din ce zici, baiatul ala nu are experienta sa alunge demonii, dar se joaca cu cele sfinte, inchipuindu-si ca i-a alungat.
O sa-si faca singur rau, fara sa ajunga la nici un rezultat.

Faptul ca a venit diavolul peste el arata ca NU STIE cum sa se pazeasca de diavol, ca nu stie sa faca rugaciune corect la Maica Domnului. Diavolii ataca pe cei care nu fac rugaciune corect.

3. Zici ca totul a inceput cu lucrul asta.
Vezi cum LIPSA DE EXPERIENTA il da peste cap ?
Daca diavolul a vazut ca a ajutat pe cineva, a venit la el sa-l chinuiasca.
Trebuie sa iasa rapid din asta. Spune-i neaparat sa faca un canon de rugaciune, Paraclisul Maicii Domnului (NU ALTCEVA) 40 de zile, si sa se roage sa alunge Maica DOmnului toata ispita demonica.


Nu va mai jucati cu diavolii daca nu stiti ce faceti, altfel vin peste voi de nu stiti pe unde sa scoateti camasa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2016, 11:36:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu va mai jucati cu diavolii daca nu stiti ce faceti, altfel vin peste voi de nu stiti pe unde sa scoateti camasa.
Eu nu inteleg de ce vrasmasul pe unii ii terorizeaza iar altora le da de toate.
De ce "schimbarea asta de paradigma" ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2016, 22:30:42
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Diavolii ataca pe cei care nu fac rugaciune corect.
Plauzibil. Dovada e chiar Sfantul Antonie cel Mare care, nu-i asa, era abia la inceputurile artei rugaciunii si de aceea era crunt batucit de demoni...
...:)

*
Cred ca stie mai bine Dumnezeu de ce lasa pe unii sub puterea (limitata) a demonilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2016, 22:33:08
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce vrasmasul pe unii ii terorizeaza iar altora le da de toate.
De ce "schimbarea asta de paradigma" ?
Cum adica le da de toate?
De obicei le da nana si diverse otravuri; nimicuri si desertaciuni. Nimic sfant si sfintitor, in orice caz, ca doar nu e izvor de har.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2016, 11:41:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce vrasmasul pe unii ii terorizeaza iar altora le da de toate.
De ce "schimbarea asta de paradigma" ?
E simplu, prietenilor si casnicilor le da orice pentru a ramane pe vecie in iad.
Iar dusmanilor si celor care i-au luat din mana candidati la iad ii chinuie rau de tot.
Reply With Quote
Răspunde