Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.09.2008, 22:13:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Spune-mi daca aceasta credinta se reflecta fidel si in relatiile dintre oameni? Coruptia este si ea o reflectie fidela a credintei noastre?
Un om corupt, este un fals crestin. Dragostea si obsesia dupa cele pur materiale, e semn clar de necredinta. Cum Doamne, poti face semnul crucii, cu aceeasi mana cu care ai furat, ai jegmanit aproapele ?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.09.2008, 02:09:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Intrebarea mea: prin ce se deosebeste moral in mod exceptional poporul roman de popoarele din vestul Europei, de exemplu?

Botezul nu e totul! Botezul e doar inceput....oricine nu conlucreaza cu harul Botezului e ca cel care isi ingroapa talantul si ca urmare ...n-are sanse de mantuire!

Ce face Romania in prezent? Care este marturia noastra morala pentru Europa? Care?
Frate Iosif, noua ta intrebare difera de cea pusa inainte.
Chiar daca botezul este doar inceputul, pot sa-ti spun in cunostinta de cauza, ca multi vestici nici acest inceput nu-l mai fac, nebotezandu-si copiii si retragandu-se din Biserica.
In privinta talantului, sa-L lasam pe Dumnezeu sa judece, caci El stie cat de greu le e unora in aceasta viata si cum fac fata acestor greutati, in vreme ce vesticii se lafaie in bunastare si isi implinesc orice moft, ramanand tot nemultumiti. Crezi ca acestia nu si-au ingropat talantul?!?
Parerea mea personala e sa ne preocupam mai mult de propria noastra mantuire, decat de mantuire in general si sa facem fapte, care sa ne ajute ca contra-pondere la pacatele noastre cu voie si fara de voie.
Ultima ta intrebare imi sugereaza deznadejdea, caci nu stii raspunsul si te doare.
Ma doare si pe mine imaginea negativa a romanilor in vestul Europei, dar imaginea aceasta e fortata si cu premeditare negativa; altfel s-ar mentiona, macar cu litere mici si faptul ca avem o Biserica Ortodoxa in stare de functionare, care atrage la Sf. Liturghie in fiecare duminica enoriasi tot mai multi. Dar pe ce vestic il intereseaza acest lucru?!? Mai mult ii deranjeaza, caci credinciosul nu e atat de "pierdut in spatiu" si manevrabil, ca unul fara credinta.
Indiferent de nivelul de trai, de cresterea PNB pe cap de locuitor si alti parametri, credinta este forta noastra, care ne va tine pe drumul drept, atunci cand altii vor incepe sa se scufunde. Au inceput deja.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.09.2008, 02:23:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Spune-mi daca aceasta credinta se reflecta fidel si in relatiile dintre oameni? Coruptia este si ea o reflectie fidela a credintei noastre?
Da, se reflecta fidel, in raport cu credinta omului. Dar sa nu uitam ca fiecare om e la alt nivel de cunoastere si credinta. Vedem si pe acest forum: unii sunt tineri, dar plini de intelepciune; altii tineri sau batrani, la inceput de drum duhovnicesc sau nici nu stiu ca acesta exista.
Daca Dumnezeu ar impune credinta, ar putea sa ne-o dea intr-o fractiune de secunda. Dar credinta se invata si invatatura in conditii de suferinta e o invatatura care nu se uita. De aceea ne lasa sa ne dam singuri de pragul cel de sus.
Sa nu asteptam deci idealul aici, ci dincolo.

Coruptia: se zice ca fiecare om are "un punct de topire". Sa incercam sa-l gasim pe al nostru si sa fim atenti ca dusmanul nostru, diavolul, sa nu ne atace tocmai in acest punct slab. Coruptia are multe fete; poate fi ispita pentru oricine. Sa nu dam cu pietre in casa de sticla, se zice.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.09.2008, 17:08:28
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Aici e un forum de discutii...nu un loc de aruncat cu pietre! Sunt niste intrebari firesti pe care si le pune orice om care "aude" ca Romania este o tara crestina, o tara unde credinta este vie...este ortodoxa!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.09.2008, 20:54:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iosife, arata-mi despre ce piatra vorbesti. Ti-am raspuns, nu am aruncat cu nici o piatra. Sau nu am vorbit pe inteles?!?
In ultima vreme esti plin de intrebari, dar nu dai glas si parerii proprii.
Tu ce crezi despre Romania si intrebarile pe care le-ai pus?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.09.2008, 00:05:06
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.468
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
prin ce se deosebeste moral in mod exceptional poporul roman de popoarele din vestul Europei, de exemplu?
CU NIMIC NU SE DEOSEBESC, si unii si altii stiu legile moralitatii la perfectie.

In schimb unii dorm cu usile descuiate iar noi punem zece lacate.

Ei incearca sa aibe grija de batrinii lor, noi incercam sa-i pacalim si sa le sutim casa.

Ei nu stiu cum sa stringa mai multe fonduri si sa voluntarieze mai mult sa ajute saracii noi nu stim cum sa stringem mai multi bani si sa fugim cu ei.

...deci ne deosebim la tecnicalitati din acestea "marunte"

In rest suntem bine merci
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.09.2008, 00:07:18
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.468
Implicit

tehnicalitati :)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.09.2008, 01:58:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, inteleg ce vrei sa spui, dar fara dragoste acest adevar, descris de tine, nu se inscrie pe linia Adevarului care ne va face liberi.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.09.2008, 04:21:33
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.468
Implicit

Anca, am spus-o cu toata dragostea pentru acesti sarmani oameni care sufera de patima hotiei-viclene mai ales cea facuta la costum Armani insa lui Iosif a trebuit sa-i descriu mai in amanunt, insa fara judecata, sa stii, efectiv ca o realitate greu de alterat in conditiile actuale.
Nu ne ramine decit sa ne rugam, dar pentru ce nu stiu inca, ... ce oare ar putea determina o natiune intreaga sa SE OPREASCA din directia pe care merge
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.09.2008, 09:01:22
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Andrei,aceasta Romanie"incuiata si sutitoare" este minoritara fata de majoritatea care trudesc din greu si cinstit si care nu incuie usile,ca n-au pentru ce.Hotia si alte hibe s-au dezvoltat mult in anii de comunism.Speranta este in credinta in Dumnezeu,care schimba omul din temelie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 21:42:29
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 16:10:39
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 23:26:22
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 20:41:36