Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.12.2010, 22:09:31
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Mai fratilor , eu nu sunt lup in piele de oaie si nici nu m-am legat de confesiunea cuiva care a intrat pe forum sa-si expuna parerea in ceea ce priveste reclama respectiva. Dragostea sta alaturi de credinta si nadejde , este primordiala , dar sa nu uitam ca atunci cand batem campii ne mai altoieste Dumnezeu si prin atitudinea celorlalti ( iti place sau nu tot frati sunt). Daca am gresit cer iertare , dar tot nu accept erezia .(spooky or not ) Si sa continuam in romana: nu se cade sa atragem atentia cuiva pentru un username si nu pentru o identificare cu definitia lui. Ma bucur ca ai remarcat ca reclama este macar lipsita de gust.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.12.2010, 22:24:25
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si oare curajul nu este o virtute?
draga serafime este vorba de altfel de curaj,sa te numesti rasofor un simplu mirean pacatos,oare unde mai este smerenia noastra?mai era unul [preotul tau]ce habar nu avea de preotie.sa stam drepti si sa luam aminte.curaj sa avem sa marturisim pe Hristos ca Dumnezeu adevarat in zilele cind vom fi haituiti de oamenii anticristului pina la martiraj acesta e curaj.cit despre cei cu reclama adevarul este ca isi vor primi plata in ziua razbunarii Domnului, ca a sa este razbunarea nu a noastra.noi sa ne rugam ca Dumnezeu sa ii ierte ca nu realizeaza in ce primejdie se afla,nu trebuie sa ii urim Dl.IIsus a spus:iubiti pe vrasmasii vostri.poate si pt.ei va fi o zi de intoarcere la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.12.2010, 22:29:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cei de la red bull exagereaza intentioat.
Nu sunt la prima astfel de reklama.Vor sa arate ca ei trec peste orice limita,ca bautura lor se asociaza cu energia,deci cu curajul inconstient.

Dar de cand ar fi tv-ul un etalon al moralitatii crestine? Acesta a fost un atac pe fata,dar sunt altele mai ascunse,si mult mai periculoase
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.12.2010, 22:31:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Oare insusi caraciunul Coca-cola cu mosul zambaret ,nu este o incercare de deturnare a spiritului de sarbatoare,de la adevarata sarbatoare?Nu este aruncarea in lumesc a unei sarbatori sfinte.
Asa ca lasati cezarului ce este al cezarului,si dati lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.12.2010, 22:33:47
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Draga Alin

Nume propriu : MARIA
Nume proprii : ION , VASILE , NICOLAE
Puteri ceresti : ARHANGHELI , HERUVIMI , ..... SERAFIMI ......
Nu ma identific cu definitia.
Mai frate ai inteles sau nu ?
Mai explicit de atat nu pot fi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.12.2010, 22:36:16
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Frate Iustin , ai dreptate , totusi macar de atacurile fatise sa ne aparam.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.12.2010, 22:38:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Reclama-re

Vad ca in alte tari a fost oprita difuzarea!
http://www.reuters.com/article/idUSN0447928720071204
(probabil ca si in alte tari, nu am cautat)
De ce se face in Romania?
Pentru ca peste 80% crestini ortodocsi apreciaza asta?

Eu nu am televizor si nu stiu detalii ca sa fac eu sesizarea.
Dar poftim aici:
http://www.cna.ro/-Formular-sesiz-ri-.html

(dati si exemplul altor tari!)

Sa stiti ca eu am facut sesizari cand traiam in Romania si surprinzator, mi s-a raspuns de fiecare data!

Curaj.

(poate ca ar trebui sa faca mai multi crestini aceasta, pentru un impact mai puternic)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.12.2010, 22:44:40
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
Mai fratilor , eu nu sunt lup in piele de oaie si nici nu m-am legat de confesiunea cuiva care a intrat pe forum sa-si expuna parerea in ceea ce priveste reclama respectiva. Dragostea sta alaturi de credinta si nadejde , este primordiala , dar sa nu uitam ca atunci cand batem campii ne mai altoieste Dumnezeu si prin atitudinea celorlalti ( iti place sau nu tot frati sunt). Daca am gresit cer iertare , dar tot nu accept erezia .(spooky or not ) Si sa continuam in romana: nu se cade sa atragem atentia cuiva pentru un username si nu pentru o identificare cu definitia lui. Ma bucur ca ai remarcat ca reclama este macar lipsita de gust.
confesiunea celui care a indraznit sa zica altceva decat majoritatea este tot cea ortodoxa, numai ca acesta crede ca asemenea pozitii ("sa facem fratilor ceva, ca e prea groasa") sunt in contradictie cu scumpa noastra constitutie ce ne garanteaza libertatea de expresie. ca unele treburi sar calul este adevarat, dar atata vreme cat esti cetatean al unui stat LAIC si nu fundamentalist, eu zic sa-ti tii pliscul, ca este f aproape de a incalca legea.
asemenea atitudini sunt demne de societatile arabe. in europa au murit milioane de oameni ca tu sa ai libertatea de a avea ce confesiune sau ideologie doresti. daca libertatea te incomodeaza, esti liber sa emigrezi in coreea de nord.

acelasi lucru este valabil si pt drept-credincioasa anna21.
ce dragut si crestin sa bagi pumnul in gura atunci cand ai LIBERTATEA de a o face.

Last edited by eu_rationez; 01.12.2010 at 22:47:23.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.12.2010, 22:48:36
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Nu vreau sa polemizez ca vad ma bagi la puscarie . Dar daca erai ortodox nu acceptai mesajul reclamei. Eu ma adresez crestinilor ortodocsi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.12.2010, 22:55:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
confesiunea celui care a indraznit sa zica altceva decat majoritatea este tot cea ortodoxa, numai ca acesta crede ca asemenea pozitii ("sa facem fratilor ceva, ca e prea groasa") sunt in contradictie cu scumpa noastra constitutie ce ne garanteaza libertatea de expresie. ca unele treburi sar calul este adevarat, dar atata vreme cat esti cetatean al unui stat LAIC si nu fundamentalist, eu zic sa-ti tii pliscul, ca este f aproape de a incalca legea.
asemenea atitudini sunt demne de societatile arabe. in europa au murit milioane de oameni ca tu sa ai libertatea de a avea ce confesiune sau ideologie doresti. daca libertatea te incomodeaza, esti liber sa emigrezi in coreea de nord.

acelasi lucru este valabil si pt drept-credincioasa anna21.
ce dragut si crestin sa bagi pumnul in gura atunci cand ai LIBERTATEA de a o face.
Fata draga, libertatea NU mi-ai castigat-o tu.
Ci este meritul a stramosilotr mei romani crestin ortodocsi care au suferit pentru libertatea de astazi.
Ei aveau curajul de a muri pentru credinta lor, noi batem din gura ca Sf. Traditie este anacronica, nu?
Un pic de respect pt tara in c are te-ai nascut.
te citez:
Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
insa din pacate, romania este o tara de lumea a treia, unde aservirea si bigotismul sunt la ele acasa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Reclama, sufletul cui ? andreicozia Generalitati 7 19.11.2010 17:42:37
Reclama cu covor rosu la AVORT cozia Generalitati 30 28.02.2009 17:43:33