Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 21.01.2016, 14:03:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Din observatie, putem vedea ca unii oameni sunt mai reci. Dar se poate sa gresesc pe aspectul asta, are sens si cum zici tu ca toti pot iubi la fel de mult.
Oricum aspectul asta nu schimba cu nimic datele problemei.

Sunt valabile poruncile in ambele cazuri.
Inca o data, intreb, e o problema genetica, sau de ce natura?

Ce ar trebui sa faca cei care n-au sau au prea putina dragoste?

Daca pentru ei poruncile sunt valabile dar nu le pot pune in aplicare deoarece "asa s-au nascut", inseamna ca unii se nasc spre damnare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 21.01.2016, 14:44:20
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca o data, intreb, e o problema genetica, sau de ce natura?

Ce ar trebui sa faca cei care n-au sau au prea putina dragoste?

Daca pentru ei poruncile sunt valabile dar nu le pot pune in aplicare deoarece "asa s-au nascut", inseamna ca unii se nasc spre damnare?
Pui cuvinte in gura mea pe care eu nu le-am spus. Citeste mai bine data viitoare postarile.

Eu nu am zis nicaieri ca exista oameni care nu au deloc. Am zis ca unii au mai mult decat altii.
Fiecare face cat poate. Nu i se cere nimanui mai mult decat i s-a dat.

Sa revenim totusi la subiectul topicului.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 21.01.2016, 14:48:06
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Oho! Asta inseamna nu doar ca nu esti convertita, dar ca nu ai auzit pe nimeni sa fie un covertit. Fiindca ceea ce spune dl sergiuran nu e exceptie, ci regula. Atunci cand Il descoperi pe El, ai prin inima si prin toti porii senzatia ca l-ai descoperit pe Acasa.
Sunt crescut si botezat in Biserica Ortodoxa. Nu planuiesc si nici n-am degand sa ma convertesc la altele.

Ne bucuram pentru tine ca ai aceasta traire, si nimeni nu iti poate spune ca ea nu e autentica. Dar daca altii spun ca traiesc acelasi lucru in alta credinta, de ce trebuie noi sa le spunem ca e defapt fals, ca nu e autentic?
Reply With Quote
  #154  
Vechi 21.01.2016, 14:50:12
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Bine....convinge-ma de contrariu...Uite imi pun dopurile in urechi si poti sa vorbesti..:)
Iti suna cunoscut? :)
Nu trebuie sa te conving de nimic. Tu ai intrat in discutie.
Daca ai niste pareri / argumente legat de subiect, le ascult cu mare drag. Daca nu, multa sanatate.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 21.01.2016, 16:51:58
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Stii ce , Misuar, ai perfecta dreptate...n-are rost sa ma consum ca eforturile noastre sunt"cooperativa munca in zadar"...Mai mult ca sigur ca toate framantarile si intrebarile tale care le postezi aici reflecta viata agitata, stresul si tumultul din viata de zi cu zi..
Nu te vad ca un om calm si fericit..ci ca un om care isi pune multe intrebari , isi face prea multe griji si care e cam nesigur pe el. Un om care poate nu are suficienta incredere in sine, deci automat nici in altii.
Un om care se simte adesea prea singur, sau poate prea alienat...deseori neinteles.Imi aduci aminte de "Strainul" de Albert Camus...
Asta-i parerea mea..daca ma insel, primeste scuzele de rigoare
Ai nevoie multa de Dumnezeu ! Am sa ma rog pentru tine. Nu-ti stiu numele real, insa Dumnezeu te cunoaste mai bine ca oricine ! Si el e singurul care poate face minuni...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 21.01.2016, 18:03:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Omul se naste pe aceasta lume fara sa stie nimic. Dupa ce creste un pic, i se spune ca viata aceasta este un test si ca singura lui sansa este sa urmeze singura invatatura adevarata, in cazul nostru Ortodoxia. Altfel, e de rau. De infinit de rau, caci suferinta va fi infinita.
Pe langa religia in care s-a nascut, omul vede ca exista si multe alte religii / filozofii. Multe dintre acestea spun acelasi lucru, ca ele sunt singurele detinatoare ale adevarului, ca altfel omul e condamnat, si ca ar fi bine cat mai repede sa se converteasca.
Asta e situatia reala in care se afla omul. El trebuie sa aleaga, si trebuie sa aleaga corect, altfel nu e bine deloc.
Aceasta realitate trezeste niste intrebari. De ce ingaduie Dumnezeu exista unor false religii, falsi profeti, false doctrine? De ce l-ar osandi Dumnezeu pe om pentru o alegere gresita? De cele mai multe ori ( marea lor majoritate), nici macar nu e o alegere. Omul urmeaza religia familiei sale, cu buna credinta si speranta.
Aceasta alegere, capitala pentru om, este facuta de om dupa puterea discernamantului sau, a puterii lui, putere inzestrata de Dumnezeu. De ce nu ii da Dumnezeu putere omului sa faca alegerea corecta?

Ce parere aveti?
E cam eronat ceea ce spui tu aici,însă iti respect opiniile fără să le comentez.Au facut-o probabil alții deja.Pe mine însă mă atrage această frământare a ta cu privire la religie,respectiv ortodoxie.Cu siguranță religia sau apetența ta la un cult religios nu iti asigură,nici măcar oferă un bilet in primul rând la un concert de heruvimi,insa nici neaderenta la vreo religie nu te aruncă intr-un sejur etern la Lucifer privind champions league.Religia este doar aspectul uman privind raportarea noastră la divin,asa cum il receptam si construim noi.Însă teologia,care diferă de religie,deși conlucrează cu această îți va oferi niște raspunsuri,alaturi de filosofie ,misticism,si bineînțeles istoria religiilor.Referitor la ortodoxie,nu face greșeala de a o privi doar superficial,fiindcă nu doar babele pupatoare de microfoane si prelați in sutane din lamborghini fac parte din ea.Poți gasi in ortodoxie una din cele mai frumoase cai spre cer.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 22.01.2016, 10:47:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Pui cuvinte in gura mea pe care eu nu le-am spus. Citeste mai bine data viitoare postarile.

Eu nu am zis nicaieri ca exista oameni care nu au deloc. Am zis ca unii au mai mult decat altii.
Unul care isi omoara aproapele si il maninca, are sau nu are dragoste?
Dar care omoara cu miile si milioanele, are sau nu are?

Citat:
Fiecare face cat poate. Nu i se cere nimanui mai mult decat i s-a dat.
Unuia ca cel de mai sus ce crezi ca i se cere mai exact? Sa nu omoare 1.000.000 ci sa se multumeasca cu 999.999 ?

Citat:
Sa revenim totusi la subiectul topicului.
Pai hai sa revenim la ceva mai practic.

De exemplu te enerveaza cineva si ii raspunzi urat. Sau iti face ceva urat, si te razbuni.
Ce faci? Cum vezi lucrurile astea in raport cu mantuirea ta?

Spui "atata mi-a fost dat, atata pot"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 22.01.2016, 10:49:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E cam eronat ceea ce spui tu aici,însă iti respect opiniile fără să le comentez.Au facut-o probabil alții deja.Pe mine însă mă atrage această frământare a ta cu privire la religie,respectiv ortodoxie.Cu siguranță religia sau apetența ta la un cult religios nu iti asigură,nici măcar oferă un bilet in primul rând la un concert de heruvimi,insa nici neaderenta la vreo religie nu te aruncă intr-un sejur etern la Lucifer privind champions league.Religia este doar aspectul uman privind raportarea noastră la divin,asa cum il receptam si construim noi.
Deci vrei sa spui ca religia este o inventie omeneasca, in chestiunea asta Dumnezeu n-a avut nici un cuvant de spus?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 22.01.2016, 11:38:43
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unul care isi omoara aproapele si il maninca, are sau nu are dragoste?
Dar care omoara cu miile si milioanele, are sau nu are?



Unuia ca cel de mai sus ce crezi ca i se cere mai exact? Sa nu omoare 1.000.000 ci sa se multumeasca cu 999.999 ?



Pai hai sa revenim la ceva mai practic.

De exemplu te enerveaza cineva si ii raspunzi urat. Sau iti face ceva urat, si te razbuni.
Ce faci? Cum vezi lucrurile astea in raport cu mantuirea ta?

Spui "atata mi-a fost dat, atata pot"?
Ce zici tu acolo, frate?
Adica acei pe care i-ai descris mai sus au fost creati cu 0 samanta( posibilitate) de iubire in ei? Asa ai gasit tu?


Legat punctul 2. Talharul de pe cruce ce a facut?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 22.01.2016, 11:53:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Ce zici tu acolo, frate?
Adica acei pe care i-ai descris mai sus au fost creati cu 0 samanta( posibilitate) de iubire in ei? Asa ai gasit tu?
Nu, cu 0,0001. Adica isi iubesc probabil un frate, copilul, poate un prieten.
Aia 1000000 trimisi la gazare, n-au mai incaput.
Atata le-a fost dat, atata au putut.
E ok?

Citat:
Legat punctul 2. Talharul de pe cruce ce a facut?
Depinde care din ei...
Si se leaga cu ce te-am intrebat..cum?
Un raspuns la obiect e prea greu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde