Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.01.2016, 11:57:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon? Ce zici tu acolo, soro?
Zic si eu asa... Verifica si tu. Poate ca am dreptate. N-ai auzit de puterea celor 40 de Liturghii pentru cei adormiti? Citeste pe internet. Se practica la toate religiile?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.01.2016, 12:01:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citește, te rog, ce am subliniat.
Vezi dacă e ceva în neregulă.
Dacă da, ce?
Dacă nu, iartă-mă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 19.01.2016, 13:25:18
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Zic si eu asa... Verifica si tu. Poate ca am dreptate. N-ai auzit de puterea celor 40 de Liturghii pentru cei adormiti? Citeste pe internet. Se practica la toate religiile?
Pe onoarea mea, asta e citatul zilei.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.01.2016, 13:40:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citește, te rog, ce am subliniat.
Vezi dacă e ceva în neregulă.
Dacă da, ce?
Dacă nu, iartă-mă.
Nu e gresit, in credinta ortodoxa unii se mantuiesc si dupa ce ajung in Iad, prin rugaciunile si milosteniile celor ramasi.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.01.2016, 13:42:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pe onoarea mea, asta e citatul zilei.
Nu e nimic deosebit ca sa fie un citat special, aproape orice ortodox practicant stie acest lucru. Doar in catolicism nu e adevarat, ei nici macar nu se roaga pentru cei din Iad.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 19.01.2016, 13:48:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e gresit, in credinta ortodoxa unii se mantuiesc si dupa ce ajung in Iad, prin rugaciunile si milosteniile celor ramasi.
In ortodoxia ta, aia care au avut norocul sa fie botezati ortodocsi chiar si din superstitie si inertie dar n-au facut fapte bune in viata se mantuiesc dupa moarte iar aia care au facut fapte bune in viata nu se mantuiesc niciodata pentru ca n-au avut norocul sa aiba pe cineva care macar din superstitie si inertie sa-i boteze ortodocsi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.01.2016 at 13:52:48.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.01.2016, 15:00:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e gresit, in credinta ortodoxa unii se mantuiesc si dupa ce ajung in Iad, prin rugaciunile si milosteniile celor ramasi.
Aia nu e mântuire dragule. Mântuirea o primești în viața de aici, nu în cea de dincolo.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.01.2016, 15:17:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aia nu e mântuire dragule. Mântuirea o primești în viața de aici, nu în cea de dincolo.
Nimeni nu poate spune ca s-a mantuit in viata de aici, nici macar sfintii nu spuneau asta. Eu vad care e problema, am vazut de la inceput, intelegem putin diferit cuvantul "mantuire". Crestinii pe pamant lucreaza mantuirea, mantuirea o primesc doar dupa ce mor, la Judecata. Mantuirea inseamna ajungerea in Rai, scopul final al vietii pamantesti. In credinta noastra unii credinciosi care ajung in Iad (desigur, nu cu pacate grele si nemarturisite) pot ajunge apoi in Rai. De aceea se fac rugaciuni si pomeni. Deci aceia in final de mantuiesc. Corect?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.01.2016, 15:28:25
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e gresit, in credinta ortodoxa unii se mantuiesc si dupa ce ajung in Iad, prin rugaciunile si milosteniile celor ramasi.
Tu nu observasi ca vorbea de rugaciuni ortodoxe la alte religii? Un sub-catehizat stie ca de pilda pe adve ii doare in pasare de morti. Ce rugaciuni pt morti?! citeste atent formularea Antoniei.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.01.2016, 15:30:07
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nimeni nu poate spune ca s-a mantuit in viata de aici, nici macar sfintii nu spuneau asta. Eu vad care e problema, am vazut de la inceput, intelegem putin diferit cuvantul "mantuire". Crestinii pe pamant lucreaza mantuirea, mantuirea o primesc doar dupa ce mor, la Judecata. Mantuirea inseamna ajungerea in Rai, scopul final al vietii pamantesti. In credinta noastra unii credinciosi care ajung in Iad (desigur, nu cu pacate grele si nemarturisite) pot ajunge apoi in Rai. De aceea se fac rugaciuni si pomeni. Deci aceia in final de mantuiesc. Corect?
Aici Cata tu ai dreptate, si nu Dragos. Mantuirea este in permanant pericol, dar si ascensiune, pe Pamant. Abia dincolo se impart rasplatile, pentru bine si rau.
Reply With Quote
Răspunde