Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1821  
Vechi 06.05.2010, 01:29:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Există vreo hotărâre a Sinodului BOR sau a episcopului locului referitoare la rătăcirile de la Pucioasa ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #1822  
Vechi 06.05.2010, 08:56:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Există vreo hotărâre a Sinodului BOR sau a episcopului locului referitoare la rătăcirile de la Pucioasa ?
Dar unde crezi dumneata că s-au rătăcit?

Au fost ei mândrii? Au abuzat ei pe cineva? Au răpit sau tâlhărit? Au lepădat ei pe Hristos? Au judecat? Au urât frații?

N-au ascultat de prooroci? de Cuvântul lui Dumnezeu?


Deci despre ce rătăciri vorbești sau vă place enorm ca să răsuciți cuțitul în rana Domnului proliferând trufia voastră defapt căci dacă pe altul îl vezi ca pe un rătăcit în timp ce pe tine te dai drept sau mântuit atunci ăsta e semnul că mergi pe calea învârtoșată...


Sau mai nou așa e moda, tot ce nu-i ortodox ca mine, musai e rătăcit; păi e ortodox ca Domnul și nu ca tine!

Dar cum atunci îi socotiți rătăciți și pe cei mai ortodocși dintre ortodocși? Fiindcă ei au fost de 70 de ani cei care au rămas cu Regele Mihai și cu Iisus Hristos căci nu s-au închinat la Pisikaa... neagră răbdând toți torționarii, de asta ce părere aveți?

Iar cei ce nu primesc pe prooroci și își zic că n-au nevoie, pe ăia unde îi încadrați? Sau acolo n-aveți păreri... firește că acolo e vorba de voi...

Deci nu mai încercați să faceți voi ordine la altul ci supuneți-vă pe voi înșivă episcopului locului, cu condiția să nu fie eretic, adică să fi primit proorociile, proorocii și tot Cuvântul lui Dumnezeu.

Altfel... nu faceți decât să vă amăgiți.

Sau mergeți și vedeți ce este la Pătlăgeanca. Ce taină mare este la răsărit de Pucioasa... mergeți cu satelitul și priviți cele 4 brațe ale Istrului și o să mai vorbim apoi, după ce vă lămuriți... ce a mai rămas din grădina Edenului.

Last edited by vsovivi; 06.05.2010 at 09:25:04.
  #1823  
Vechi 07.05.2010, 00:00:14
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

202. O întrebare cu tâlc (I)

O întrebare cu tâlc chinuia mintea fratelui pucios Didi din Valea Voievozilor (de lângă Târgoviște) cu câțiva ani în urmă. Nea'Didi (Halău Gheorghe) era cunoscut ca unul dintre cei mai obedienți dintre adepții pucioși, dar pe semne că unele discrepanțe dintre vorbe și fapte, văzute de el la liderii pucioși, trebuie că l-au cam pus pe gânduri. Așa că, într-o bună zi, nea Didi (D) și-a luat inima în dinți și l-a întrebat mai pe ferite pe unul dintre admiratorii pucioșilor, cunoscut ca având ceva spoială de studii teologice și mintea un pic mai destupată:

D: Frate, un prooroc este întotdeauna prooroc?

Interlocutorul (să-l numim deocamdată "Fratele X", sau, mai simplu, X, simpatizant moderat pe vremea aceea al "lucrării de Nou Ierusalim"), ajunsese la performanța de a fi (măcar de fațadă) agreat de către liderii pucioși, care-l foloseau uneori drept interfață între ei și vizitatorii care se dovedeau mai curioși, mai incomozi sau mai agasanți. În aceste situații, X era scos în față pe post de "ideolog de serviciu", postură în care el era tălmăcitorul de circumstanță al frazelor cu două înțelesuri care nu lipseau din mai toate predicile pucioșilor, intitulate pompos "Cuvântul lui Dumnezeu". Așa că, alegerea făcută de nea'Didi nu era chiar întâmplătoare.

De unde iese fum, musai trebuie să fie și foc. Nea'Didi trebuie să pățit el ceva, de a ajuns la un asemenea zbucium lăuntric, care nu mai putea fi controlat. Era peste măsură de tulburat și asta l-a împins să riște foarte mult, venind la cineva nu îndeajuns de cunoscut, care putea să-l trădeze la liderii pucioși chiar a doua zi. Asta e o dovadă că Didi văzuse multe nereguli care "l-au smintit". Trebuia să se lămurească cu orice preț de ce liderii pucioși pretindeau că sunt prooroci și nu greșesc niciodată, iar el vedea că lucrurile stau cu totul altfel.

Cu precauții bine studiate (ca dialogul să nu fie surprins de nimeni), și cu o introducere pregătitoare (prin care a primit de la "Fratele X" asigurări că nu va fi turnat a doua zi la temuții Frați - liderii pucioși), nea'Didi și-a făcut curaj și speranțe că va găsi în sfârșit pe cineva care să-i lămurească o chinuitoare dilemă interioară. Formularea lui însă probabil că n-a fost cea mai fericită, căci interlocutorul i-a răspuns oarecum nedumerit:

X: – N-am înțeles întrebarea. La ce te referi de fapt?

D: – Voiam să știu... dar vă rog încă o dată, să nu le spuneți la Frați ce discutăm noi acum... să nu știe Frații... nu de alta, că n-am nimic de ascuns, dar n-aș vrea să creez tulburare între Frați... că au ei destule pe cap. De mult mă frământă dacă, spre exemplu... noi știm că sora Mihaela vorbește de la Dumnezeu când aduce Cuvântul... dar problema se pune dacă tot timpul vorbește ea de la Dumnezeu? Vedeți, eu mă refer la situațiile când ea ne mai dă și alte sfaturi, îndemnuri, mustrări... Toate îndemnurile ei sunt de la Dumnezeu, rostite cu glas de prooroc, sau vorbește uneori ca simplu om?
X: Păi nu poate fi mereu prooroc. E prooroc și când doarme? E prooroc doar când are cugetul treaz și îi dă Domnul Cuvânt. Sau, vedenie eventual – dacă e cazul. Nu putem vorbi doar de o permanentă inspirație, cum vorbim despre poeți, cică "muzele îi inspiră". Aici e cu totul altceva. Duhul Sfânt îi vorbește proorocului, sau îi dă vise minunate, sau viziuni limpezi. Altminteri, cum faci distincția între o "inspirație" și alta? Cum te ferești de înșelarea diavolească? Problema nu-i așa de simplă. Pe de altă parte și proorocii sunt oameni, deci și ei greșesc. Numai Hristos este fără de păcat.

D: – Mama Gigi vorbea de la Domnul și în același timp era adormită.
X: – Aici e ceva ce mă depășește. Unele lucrări dumnezeiești le mai iei și prin credință, pui în balanță și viața omului: dacă e sfântă, desăvârșită, atunci ar putea fi vorba de o excepție. Cum ar fi cu visele. Dar cele mai multe vise sunt ori percepții ale subconștientului, ori sunt de la cel rău. Numai cine are viața ireproșabilă primește vise de la Dumnezeu și e în stare să le și tălmăcească. Ca proorocul Daniel. Dar, visele sunt mai rare; cele mai multe proorocii se fac prin comunicare directă. Cum le spunea Domnul proorocilor? "Scoală-te și du-te!". "Grăiește poporului!". "Scrie ceea ce vezi". Și tot așa.

D: – Asta așa este, dar aici e o problemă. Mihaela, în afară de Cuvântul primit de la Domnul, dă și alte sfaturi... sau are unele inițiative...Sau, când face însemnările cu roșu din caietele fetelor... Pe astea cum ar trebui să le luăm? De la Domnul, sau de la om?
X: – Greu de spus, aicea. Sfântul Apostol Pavel spunea celor care erau îndoielnici: "Că și eu am pe Domnul" sau zicea "Nu mai trăiesc eu, ci Domnul trăiește întru mine".

D: – Păi noi ce facem atuncea? Când știm că vine îndemn de la Domnul și când nu? Ca să știm cum facem ascultare de Domnul!
X: – Din cele ce spui mata reiese că numai pe Domnul vrei să-L asculți, iar pe Mihaela... așa-și-așa. Păi nu e ea proorocul Domnului?

D: – Nu, n-am spus asta! dar, oricum...Sigur că e proorocul Domnului. Dar, una e să știi că o poruncă vine de la Dumnezeu, și alta e dacă vine de la om.
X: – Adică "ascultările" sunt diferite? Ai motive să pui la îndoială buna credință a unui prooroc – indiferent care ar fi el?

D: – Eu la altceva mă gândeam. Desigur că nu punem la îndoială sinceritatea proorocului. Dar să zicem că, cineva, o persoană de încredere, îi dă o informație greșită. Acuma, nu stă Domnul să-l tragă de mânecă pe prooroc pentru orice fleac, ca să-l corecteze, să-i arate ce înfloresc alții. Să zicem că cineva îi spune Mihaelei despre mine că am făcut ceva... dar eu n-am făcut. Sau, le înflorește... de iese cu totul altceva.
X: – O poznă! Și Mihaela vine imediat și te trage de urechi!

D: – Nu, discutăm serios acuma! Ea dacă ia de bună informația primită, apoi vine și mă mustră fără motiv. Eu, dacă nu știu cauza, oare n-o să mă smintesc, văzând că proorocul Domnului mă acuză de ceva ce n-am făcut? Adică, ea ar trebui să știe toate nimicurile, să i le spună Dumnezeu cum sunt? Dar dacă știu că mustrarea vine de la om, nu de la Dumnezeu, atunci nu mă mai smintesc, pentru că omul poate greși...
X: – Ai și matale dreptate. Dar nimicurile nu sunt întotdeauna nimicuri. Ea ar trebui să știe toate așa-zisele "nimicuri", pentru a nu dea decizii greșite care tulbură buna viețuire a celor din obște, tocmai pentru că proorocul nu face nedreptăți. Dacă îți pui problema în acest mod, înseamnă că te bazezi pe ceva, ai fost martor la nedreptăți, sau ți s-a întâmplat personal ceva. Nu știu nici eu ce să mai zic...
  #1824  
Vechi 07.05.2010, 00:03:18
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

202. O întrebare cu tâlc (II)

D: – De-aia ziceam, că ar fi bine să știm asta... Dacă e mereu prooroc, sau numai când îi vorbește Domnul.
X: – Dacă ți s-a întâmplat vreo nedreptate din asta, atunci înseamnă că nu e mereu prooroc. Proorocul nu face nedreptăți, că nu-l lasă Domnul să facă, dar omul te mai mustră și fără motiv întemeiat. Așa sunt unii părinți: își snopesc copii în bătaie și după aia constată că nu era vina lor. Acuma ce să facă? Să vină la copil și să-i ceară iertare? Cam așa ar trebui, dar face el asta? Mai mare râsul! dacă n-ar fi de plâns. Înghite în sec pentru că a făcut boacăna și, eventual, cască ochii mai bine ca să nu mai greșească altădată, pedepsind pe nevinovat. Nu mai vine cu nuiaua la copil, până nu cercetează bine, d-a fir-a-păr, cum s-a întâmplat. Mata n-ai auzit de erorile judiciare? Uite, de-aia nu-i bună pedeapsa cu moartea, chiar dacă unii tânjesc după ea. Au fost mulți pedepsiți cu moartea și după aia a fost găsit adevăratul criminal, care a mărturisit. Cum să-l mai învii pe cel omorât degeaba? Așa că-i mai bună pedeapsa cu detenția pe viață.

D: – Deci, până la urmă cum rămâne? Că eu tot nu m-am lămurit.
X: – Rămâne cum am stabilit. Proorocul e și el om. Orice om mai greșește, că de-aia e om. Se mai corectează... Dar când îi vorbește Domnul, atunci el este fără dubiu prooroc. Atunci nu mai greșește. Nu luăm în discuție proorocii mincinoși... asta-i altă chestiune.

D: – Și cum știu când vorbește proorocul și când vorbește omul?
X: – Păi, dacă ești curios, îl întrebi pe el, pe prooroc, îl rogi să-ți spună dacă ce zice zice de la el, sau de la Domnul.

D: – Asta nu se poate, ar fi ca o jignire, ca o lipsă de respect. Adică ar fi că te îndoiești de el.
X: – Atunci n-ai încotro. Vezi cum stau lucrurile: când e cu dreptate, iei totul ca de la prooroc, și gata! Dar dacă apar nedreptăți, le iei ca de la om. Mai lași și matale de la mata, dac-o fi să fie... Las' că nu-ți ia nimeni gâtul dacă te-o mustra pe nedrept o dată la doi ani!

D: – Ee... noi ne intersectăm mai des cu Frații ca frăția ta... că oricum ne întâlnim pentru că mai am și alte ascultări de primit de la ei... Nu-i de asta, eu voiam doar așa... să știu pentru mine. Oricum, eu vă mulțumesc.
X: – Pentru puțin. Mi-am dat și eu cu părerea. Nici eu, să nu crezi mata că le știu pe toate.

Epilog.
Au trecut câțiva ani de atunci. "Fratele X" a părăsit Noul Ierusalim, când s-a lămurit mai bine cum e cu proorocul care este când om, când prooroc, când amândouă, când niciuna. Nea' Didi a mai rămas, probabil că îi e încă neclară chestiunea. Reamintindu-și despre acest dialog, "Fratele X" mi-a mărturisit că analiza lui fusese superficială și incompletă. N-a luat în calcul probabilitatea ca proorocița Mihaela, care era după opinia lui de atunci când prooroc, când om, să nu fi fost deloc prooroc, ci numai om. Pentru că în acest caz, răspunsul dat lui nea'Didi ar fi fost mult, mult mai simplu. Iar nea' Didi, în sfârșit, ar fi înțeles.
  #1825  
Vechi 07.05.2010, 01:12:56
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

mariamargareta esti de admirat pentru consecventa.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #1826  
Vechi 07.05.2010, 01:17:55
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dar unde crezi dumneata că s-au rătăcit?

Au fost ei mândrii? Au abuzat ei pe cineva? Au răpit sau tâlhărit? Au lepădat ei pe Hristos? Au judecat? Au urât frații?

N-au ascultat de prooroci? de Cuvântul lui Dumnezeu?


Deci despre ce rătăciri vorbești sau vă place enorm ca să răsuciți cuțitul în rana Domnului proliferând trufia voastră defapt căci dacă pe altul îl vezi ca pe un rătăcit în timp ce pe tine te dai drept sau mântuit atunci ăsta e semnul că mergi pe calea învârtoșată...


Sau mai nou așa e moda, tot ce nu-i ortodox ca mine, musai e rătăcit; păi e ortodox ca Domnul și nu ca tine!

Dar cum atunci îi socotiți rătăciți și pe cei mai ortodocși dintre ortodocși? Fiindcă ei au fost de 70 de ani cei care au rămas cu Regele Mihai și cu Iisus Hristos căci nu s-au închinat la Pisikaa... neagră răbdând toți torționarii, de asta ce părere aveți?

Iar cei ce nu primesc pe prooroci și își zic că n-au nevoie, pe ăia unde îi încadrați? Sau acolo n-aveți păreri... firește că acolo e vorba de voi...

Deci nu mai încercați să faceți voi ordine la altul ci supuneți-vă pe voi înșivă episcopului locului, cu condiția să nu fie eretic, adică să fi primit proorociile, proorocii și tot Cuvântul lui Dumnezeu.

Altfel... nu faceți decât să vă amăgiți.

Sau mergeți și vedeți ce este la Pătlăgeanca. Ce taină mare este la răsărit de Pucioasa... mergeți cu satelitul și priviți cele 4 brațe ale Istrului și o să mai vorbim apoi, după ce vă lămuriți... ce a mai rămas din grădina Edenului.
Mai nene, da ce semnatura ai, esti doctor ? Ca nu'nteleg o iota, si mi's din moldavia bre...tradu si mie, ca sa nu raman prost.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #1827  
Vechi 07.05.2010, 11:23:55
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

203. Noi inconsecvențe în gândirea liderilor pucioși

În “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 21-09- 2009 , pucioșii răsturnau ordinea tradițională dintre cele trei virtuți teologice (relatată și de Scriptură, la 1Cor.13,13) afirmând că ordinea firească în care se nasc și se nutresc în om cele trei virtuți teologice este următoarea:
1. dragostea,
2. credința,
3. nădejdea.

Pucioșii descriau această ordine astfel: mai întâi, iubirea se aprinde în om; ea îi hrănește credința, iar credința hrănește dorul (nădejdea) după Dumnezeu:

"Am duhul aprins ca să învăț omul în ziua aceasta, căci M-a aprins de iubire iubirea celor ce au venit azi la izvorul Meu de cuvânt, iubire aprinsă în ei, și cu care ei știu să-și hrănească credința cea plină de dor."(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 21-09-2009)

Pe vremea aceea, iubirea era promovată ca rădăcină hrănitoare a toate virtuțile, deoarece pe liderii pucioși îi interesa cel mai mult ca noii-veniți la Pucioasa să-i acopere pe ei cu multă dragoste, știind că după dragoste va veni în mod inevitabil și credința în "lucrarea" de la Pucioasa. Cei mai mulți care s-au păcălit aderând la această sectă au procedat exact după acest scenariu. Au venit mai întâi din curiozitate, au fost acoperiți îndată de liderii pucioși cu o dragoste prefăcută, dar perfect regizată și irezistibilă, apoi au fost și ei la rândul lor cuprinși de dragoste față de acești lideri care păreau a fi "oamenii lui Dumnezeu", apoi a venit, pe nesimțite, și credința în "lucrarea" de la Pucioasa și în lucrătura ei. Când credința lor s-a consolidat, liderii pucioși au întors foaia, arătându-se așa cum erau de fapt, farisei urâcioși și veșnic nemulțumiți, fără pic de dragoste. Acum era deja prea târziu ca cei înșelați să mai dea înapoi. Credința lor în "Cuvântul lui "Dumnezeu" de la Pucioasa era acum cea mai puternică; chiar dacă liderii pucioși îi dezamăgeau crunt, cei care se descopereau înșelați se consolau cu credința, ea acționând ca o frână la orice tentativă de eliberare a lor de sub jugul pucios.

Și totuși, unii au reușit să se desprindă, considerând că "unde nu este dragoste, nimic nu e", deci nici credință nu mai trebuie să fie. Așa au fugit rând pe rând de sub jugul de fier al stăpânilor de "sclavi" pucioși, unii dintre cei mai devotați, cei mai iubitori, cei mai jertfitori creștini dintre slugile liderilor pucioși.

Bulversați de ultimele dezertări din "raiul" pucios, făcute la mare risc de către Georgiana, Vali și Ina (trei dintre fetele captive în "chibuțul" lui nea'Didi din Valea Voievozilor de lângă Târgoviște), liderii pucioși au uitat de propriile lor precepte, restabilind ierarhia firească între virtuțile fundamentale. "Fugarii" trebuiau înfierați cu sârg în ochii celor care au mai rămas, ca niște necredincioși și netrebnici. Acum, credința în "lucrarea" de la Pucioasa își recapătă brusc rolul ei de temelie, iar ordinea dintre credință și dragoste proclamată de liderii pucioși se inversează din nou:

"– O, iubirea celor credincioși vine de la credința lor, iar neiubirea celor necredincioși vine de la necredința lor, și nu pot fi credincioși cei necredincioși, căci faptele necredinței îi vădesc pe ei necredincioși și fugari.[...] Toți cei care ajung de unde au plecat au fost trași înapoi de diavolul nestatorniciei și al necredincioșiei." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 2-05-2010)

Când se vor mai liniști după ultimele pierderi ireparabile, iar la poarta "mănăstirii" mixte de la Glodeni vor bate alți pelerini curioși, dornici de aventură și de experiențe cu frisoane pentru viața lor, liderii pucioși vor reveni probabil la aceeași formulă teoretizată de ei în 2009: "iubiți-ne mai întâi pe noi, iar iubirea voastră va hrăni credința cea plină de dorul de Dumnezeu. Și o va crește pe ea, și vă va cuprinde pe nesimțite credința în această "lucrare", și atunci veți fi una cu noi: voi în noi și noi peste voi, ca toți să fie una".

Last edited by mariamargareta; 07.05.2010 at 12:31:24.
  #1828  
Vechi 07.05.2010, 15:55:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
mariamargareta esti de admirat pentru consecventa.
Aia nu e consecvență ci, din păcate pentru ea, e întărirea cerbicei cu inima învârtoșată și adevărul viceversat în minciuni... dar n-o condamn că Tatăl nu judecă pe nimeni... iar eu ca un păcătos mare păcătos din pobor cum anume să o judec? Dar savantele lingviste o să-și găsească exact ceea ce și-au agonisit... aplauze iată de la unii ca domnia ta.
  #1829  
Vechi 07.05.2010, 16:14:24
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Aia nu e consecvență ci, din păcate pentru ea, e întărirea cerbicei cu inima învârtoșată și adevărul viceversat în minciuni... dar n-o condamn că Tatăl nu judecă pe nimeni... iar eu ca un păcătos mare păcătos din pobor cum anume să o judec? Dar savantele lingviste o să-și găsească exact ceea ce și-au agonisit... aplauze iată de la unii ca domnia ta.
Da, carevasazica bre, daca nu Tatal, atunci cinea bre ?
Si traducerea aia...?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #1830  
Vechi 07.05.2010, 16:45:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Aia nu e consecvență ci, din păcate pentru ea, e întărirea cerbicei cu inima învârtoșată și adevărul viceversat în minciuni... dar n-o condamn că Tatăl nu judecă pe nimeni... iar eu ca un păcătos mare păcătos din pobor cum anume să o judec? Dar savantele lingviste o să-și găsească exact ceea ce și-au agonisit... aplauze iată de la unii ca domnia ta.
Da, carevasazica bre, daca nu Tatal, atunci cinea bre ?
Si traducerea aia...?

Da, carevasazica bre, daca nu Tatal, atunci cinea bre ?
Si traducerea aia...?

Păi cum să-ți traduc, draga mea, din română în moldovenească? Păi eu sunt ardelean.


Pentru MM:

Așa au scos zvon și despre Dumnezeu că e Dictator... adică poruncitor... și că e și mincinos cum că nu a zis că vor muri sau defapt nu aia a vrut să zică deci că nu vor muri, negreșit nu veți muri, ci doar a zis Dumnezeu așa fiindcă l-a pismuit cică Domnul pe Om ca nu cumva să-I ia locul de Dumnezeu, că iată abea de a gândit Eva: ''oare ce a zis Domnul?'' și imediat a sosit și șarpele și a ''ajutat-o'', așa cum le-o fi ajutat și pe cele trei grații, transformate de acum în amazoane și înrolate în legiunile sultanului ca să împroaște de acum înainte și ele din părți cu mocirlă... așa ca uneltele lui nenia cu pisisikaa în lesă și ale lui tanti grijania... aia ce călărește pe camilă exact ca vrăjitoarele din Salem pe mătură... cică vor să facă ele curat.

Păi n-a zis : Cine voiește? Că cine nu, acela e liber să serbeze jubilee după jubiLEI și la jubilee poate jubila cu caterinca pe care o face, până îi aplaudă toți aurolații și toți savanții, furgăsindu-și împreună cu ironia, pălăria... că altceva ce? Adică jobenul din care o să scoată iepurpurași albibinoși și jolijokeri cu care o să convingă distrații că defapt ei sunt adevărați prooroci.

Last edited by vsovivi; 07.05.2010 at 16:52:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40