Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1911  
Vechi 13.05.2010, 15:09:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelicaKroner Vezi mesajul

Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Evanghelie la Pucioasa există cu siguranță și este și pe net scris din ea, adică ce s-a proorocit din 1955. Biserica Noului Ierusalim există și Sfânta Cetate a noului Ierusalim există și preoția după rânduiala lui Melchisedec este preoția veșnică. Deci toate aceste sunt date de sus de la Dumnezeu și nu scornicite de jos de la satana cu îngerii săi diavolești.

Galateni, Cap.1:
6 Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7 Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8 Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!
9 Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit – să fie anatema!

Păi draga mea, n-ai bolduit corespunzător ci din plăcerea de a da anateme voi, sectanților sau ereticilor, sau ce știu eu cui, iată că inclusiv sfinților și proorocilor vă apucă să dați dacă nu chiar lui Dumnezeu, deci n-ai bolduit corespunzător cu sensul textului și dacă citeai cu luare aminte, dacă aveai decența de a citi cele două capitole înainte de a cita de acolo, atunci ai fi înțeles că sf.Ap. Pavel se referea prin acea altă Evanghelie tocmai la Evanghelia propovăduită de el însuși pe care creștinii o socoteau o altă Evanghelie și a pus-o în contrast ca să scoată până la urmă ce înseamnă defapt altă Evanghelie, și prin acest discurs înțelept el întărește Galatenilor credința că Evanghelia lui Iisus Hristos propovăduită neamurilor de el și care a fost primită de el de la Iisus Hristos în chip minunat este aceiași cu a Apostolilor, și le și explică și le arată ce înseamnă defapt o altă evanghelie.

Și deci o altă evanghelie nu însemnă altceva decât „evanghelia” slujirii păcatului și a fățărniciei, căci iată ei, degrabă începeau să asculte de un om sau de un alt om sau să se lase seduși și introduși în oastea lui Apgar de frica iudeilor, și astfel începeau să țină zile, luni, anotimpuri și ani pământești adică incepeau să slujească lumii și poftelor trupești și fățărniciei, deci foarte repede au ajuns ca să slujească păcatului atrăgându-l în fățărnicie până și pe Barnaba:

„6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit – să fie anatema!”

și în cap 2 ajunge la a înfrunta până și pe Chefa pentru Hristos:

”11. Dar cand Chefa a venit in Antiohia, eu pe fata i-am stat impotriva, caci vrednic era de infruntare.
12. Fiindca inainte de a fi venit unii de la Iacob, el manca impreuna cu paganii; dar cand au venit aceia, el se ferea si se tinea deoparte, temandu-se de cei din taierea'mprejur.
13. Si'mpreuna cu el s'au fatarnicit si ceilalti iudei, incat pana si Barnaba a fost atras in fatarnicia lor.
14. Dar cand eu am vazut ca ei nu calca drept, dupa adevarul Evangheliei, i-am zis lui Chefa, in fata tuturor:

Daca tu, care esti iudeu, traiesti ca paganii si nu ca Iudeii, de ce-i silesti pe pagani sa traiasca precum Iudeii?

15. Noi suntem din fire iudei, iar nu pacatosi dintre pagani;
16. stiind insa ca omul nu se indreptateste din faptele legii, ci numai prin credinta in Iisus Hristos, am crezut si noi in Hristos Iisus, pentru ca din credinta in Hristos sa ne indreptatim, iar nu din faptele legii; caci din faptele legii nimeni nu se va indreptati.

17. Dar daca'n cautarea noastra de a ne indreptati in Hristos ne-am gasit si pe noi insine pacatosi, este oare Hristos slujitor al pacatului?

Fereasca Dumnezeu!

Astfel Evanghelia dăruită Apostolilor pentru cei tăiați împrejur și pentru iudei precum și cea dăruită în chip minunat prin sf. Ap. Pavel pentru neamuri, este defapt una și aceiași și este pentru toată făptura, căci una sunt în Hristos atât cel tăiat împrejur cât și cel netăiat împrejur și nimeni nu se îndreptățește prin faptele legii ci numai prin Credința în Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.

Deci vezi ce înseamnă altă evanghelie? Fățărnicia și frica de iudeii ce se îndreptățesc din faptele legii respectiv „evanghelia” slujirii păcatului! Defapt sunt unii ce aduc tulburare căci voiesc astfel să facă schimbări de Evanghelie în sensul fățărniciei sau al păcatului și lor le-a dat sf. Pavel ANATEMĂ!

Și acest lucru, că slujește fățărniciei, mândriei sau păcatului, nici într-un caz nu poți afirma despre Cuvântul lui Dumnezeu, ca să zici altă Evanghelie ca și cum prin Cuvântul lui Dumnezeu se slujește păcatul sau fățărnicia sau mândria sau vrea cineva să placă oamenilor sau gLumii.

Deci nu este alta decât numai una: Mântuirea și plinirea Apocalipsei de la Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 13.05.2010 at 16:07:44.
  #1912  
Vechi 13.05.2010, 15:54:20
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

"Deci vezi ce înseamnă altă evanghelie? Fățărnicia și frica de iudeii ce se îndreptățesc din faptele legii respectiv „evanghelia” slujirii păcatului! Defapt sunt unii ce aduc tulburare căci voiesc astfel să facă schimbări de Evanghelie în sensul fățărniciei sau al păcatului și lor le-a dat sf. Pavel ANATEMĂ!"

Vsovivi, ai vreo problema cu evreii cumva? Ti se pare legea lasata de Dumnezeu "o evanghelie a pacatului"?
  #1913  
Vechi 13.05.2010, 17:00:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
"Deci vezi ce înseamnă altă evanghelie? Fățărnicia și frica de iudeii ce se îndreptățesc din faptele legii respectiv „evanghelia” slujirii păcatului! Defapt sunt unii ce aduc tulburare căci voiesc astfel să facă schimbări de Evanghelie în sensul fățărniciei sau al păcatului și lor le-a dat sf. Pavel ANATEMĂ!"

Vsovivi, ai vreo problema cu evreii cumva? Ti se pare legea lasata de Dumnezeu "o evanghelie a pacatului"?
Draga mea, cum ai ajuns la o astfel de întrebare ca să-mi pui în seamă așa ceva? Că Legea și Proorocii ar fi o Evanghelie a păcatului? Adică cum că aș susține faptul că Legea și Proorocii nu mai folosește la nimic? Sau că aș avea ceva cu evreii? Sau iudeii. Sau cu Israelul cel vechi? Păi noi suntem Noul Israel, noi Românii Creștini. Și n-ai citit ce am postat la cele 10 porunci? Și ce am postat? Am postat că defapt Cele 10 porunci nu sunt altceva decât Domnul nostru Iisus Hristos, Sfânta Treime, Carele s-a scris și s-a cercuit în piatră ca să poată ieși poborul prin cercuiala făcută la învârtoșarea inimii, din cerbicie, poporul Său ales care fusese mișelește închis și distrus și lăsat fără urmași și ținut rob în temnița lui faraon, în casa robiei, rob și ucis prin robie și ucidere pruncilor de parte bărbătească, robi în Egipet și Sodoma și Gomora.

Deci nu am scris că VT sau Legea și Proorocii este o evanghelie a păcatului, așa că nu știu cum ți-a venit ideea asta, ci prin ea, prin toată Evanghelia (VT,NT+Ap și CLD), s-a închis tot păcatul în sfintele scripturi, și astfel s-a pus sub blestem tot cel ce se bagă în oastea fiilor lui Apgar ca prigonind pe fiii lui Sarra să se îndreptățească ei din faptele legii căci nu e altceva decât slujirea firii trupești decăzute, slujirea lăcomiei, adică nemulțumirea ce vine din mila de sine ce se crede vrednică pentru că slujește nu lui Iisus Hristos Carele este Legea și Proorocii, ci iată slujește idolului îndreptățirii faptelor legii. Dar Legea este Iisus Hristos Carele a lucrat prin Lege lucrare pentru necredincioși, pentru trup prin Duh de rugăciune și apoi prin Credință dăruind Har.

Deci Legea și Proorocii au fost date ca să călăuzească și să pregătească poborul spre Iisus Hristos, spre Cuvântul lui Dumnezeu, pe cei păcătoși, necredincioși, răi și nemulțumiți ca prin călăuzirea legii ei să ajungă la Credință respingând și alungând pe toți fii lui Apgar, mama lui Ismamonil. ......

Last edited by vsovivi; 13.05.2010 at 17:14:03.
  #1914  
Vechi 13.05.2010, 17:42:11
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Draga mea, cum ai ajuns la o astfel de întrebare ca să-mi pui în seamă așa ceva? Că Legea și Proorocii ar fi o Evanghelie a păcatului? Adică cum că aș susține faptul că Legea și Proorocii nu mai folosește la nimic? Sau că aș avea ceva cu evreii? Sau iudeii. Sau cu Israelul cel vechi? Păi noi suntem Noul Israel, noi Românii Creștini. Și n-ai citit ce am postat la cele 10 porunci? Și ce am postat? Am postat că defapt Cele 10 porunci nu sunt altceva decât Domnul nostru Iisus Hristos, Sfânta Treime, Carele s-a scris și s-a cercuit în piatră ca să poată ieși poborul prin cercuiala făcută la învârtoșarea inimii, din cerbicie, poporul Său ales care fusese mișelește închis și distrus și lăsat fără urmași și ținut rob în temnița lui faraon, în casa robiei, rob și ucis prin robie și ucidere pruncilor de parte bărbătească, robi în Egipet și Sodoma și Gomora.

Deci nu am scris că VT sau Legea și Proorocii este o evanghelie a păcatului, așa că nu știu cum ți-a venit ideea asta, ci prin ea, prin toată Evanghelia (VT,NT+Ap și CLD), s-a închis tot păcatul în sfintele scripturi, și astfel s-a pus sub blestem tot cel ce se bagă în oastea fiilor lui Apgar ca prigonind pe fiii lui Sarra să se îndreptățească ei din faptele legii căci nu e altceva decât slujirea firii trupești decăzute, slujirea lăcomiei, adică nemulțumirea ce vine din mila de sine ce se crede vrednică pentru că slujește nu lui Iisus Hristos Carele este Legea și Proorocii, ci iată slujește idolului îndreptățirii faptelor legii. Dar Legea este Iisus Hristos Carele a lucrat prin Lege lucrare pentru necredincioși, pentru trup prin Duh de rugăciune și apoi prin Credință dăruind Har.

Deci Legea și Proorocii au fost date ca să călăuzească și să pregătească poborul spre Iisus Hristos, spre Cuvântul lui Dumnezeu, pe cei păcătoși, necredincioși, răi și nemulțumiți ca prin călăuzirea legii ei să ajungă la Credință respingând și alungând pe toți fii lui Apgar, mama lui Ismamonil. ......
ISRAEL este Israel, iar noi suntem in Romania. Nu te supara, fii un pic mai scurt si mai clar ca sa pot intelege si eu ce spui. :)
  #1915  
Vechi 13.05.2010, 18:23:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
ISRAEL este Israel, iar noi suntem in Romania. Nu te supara, fii un pic mai scurt si mai clar ca sa pot intelege si eu ce spui. :)
Păi draga mea, Israel nu e cel ce se pretinde și se dă el că este el Israel și crede că ar fi el Israel, și nu e vorba de geografie și țări și popoare... ci Israel e fiul făgăduinței, făgăduința binecuvântării, făgăduința Mântuirii, adică e cel ce pentru Credință în Dumnezeu primește făgăduința așa cum a primit Avraam făgăduința pentru Isaac, apoi își ține Cuvântul ca Avraam și Isaac ce se pregăteau să jertfească, să aducă jertfă pe Isaac, fiul făgăduit, și apoi așa ca Isaac cel cu vedere slabă care a dăruit binecuvântarea lui Iacov și nu lui Esau deși Esau era primul născut pentru că așa a lucrat Dumnezeu ca să-și vândă Esau binecuvântarea pentru un blid de linte și să umble după curve; și apoi mai departe, se smerește ca Iacov cel cu soțiile sale pentru care a trudit din greu ca să le câștige și nu doar cu un zâmbet cum e acuma, deci ieșind de la unchiul său Laban care îl excroca mereu se smerește ca să nu distrugă pe fratele său Esau care ieșise să-l prigonească întâmpinându-l cu o oaste numeroasă, căci dacă nu s-ar fi smerit Iacov și nu s-ar fi numit Israel după cum l-a numit Dumnezeu atunci l-ar fi spulberat pe Esau căci chiar atunci, împreună și pentru Iacov ar fi luptat Dumnezeu cu miriadele de îngeri alături, deci l-ar fi spulberat pe Esau, iar Iacov nu s-a smerit de frică ci s-a luptat cu Dumnezeu o noapte întreagă spre smerenie, și deci ajungând acest fiu al binecuvântării tot așa mai departe, purtând făgăduința binecuvântării până la Iisus Carele iată că a birui El gLumea și ispispita și înviind din morți și înălțându-se astăzi la Ceruri, căci azi e Înălțarea ca sărbătoare, șezând El la dreapta Tatălui, iată că luptă încă pentru noi cu ispispita și păcatul prin răbdare și prin cruce, căci s-a pogorât în Duh trimis de Tatăl din nou la noi ca să facă lucrare pentru țărână, căci pentru piatră a făcut, pentru duh a făcut și acum face pentru o mână de țărână, și acolo scrie, pe piatră, pe duh și pe pământ pentru ca să moștenim noi Credința, deci iată că poporul lui Israel este tot cel ce-L urmează pe Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, ca să moștenească ei Împărăția Cerurilor, trecând prin valea lui Iosafat.

Deci noi suntem Israelul cel nou, adevăratul Israel cel din creștini, din români, căci tot creștinul e român dacă e creștin. Căci Israel înseamnă răbdare îngerească în ispite și încercări și dureri și prigoane și robii, răbdare ca dar de sus, de la Domnul... așa încât să nu păcătuiești, să nu te mândrești și să plinești toată ascultarea... neispitind pe Dumnezeu, adică urmând lui Iisus Hristos fără ca să hulești pe nimeni, ci să-i iubești pe toți supunându-te lui Dumnezeu ca să-I slujești Lui și numai Lui să i te închini.

Last edited by vsovivi; 13.05.2010 at 18:51:55.
  #1916  
Vechi 13.05.2010, 18:50:23
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi draga mea, Israel nu e cel ce se pretinde și se dă el că este el Israel și crede că ar fi el Israel, și nu e vorba de geografie și țări și popoare... ci Israel e fiul făgăduinței, făgăduința binecuvântării, făgăduința Mântuirii, adică e cel ce pentru Credință în Dumnezeu primește făgăduința așa cum a primit Avraam făgăduința pentru Isaac, apoi își ține Cuvântul ca Avraam și Isaac ce se pregăteau să jertfească, să aducă jertfă pe Isaac, fiul făgăduit, și apoi așa ca Isaac cel cu vedere slabă care a dăruit binecuvântarea lui Iacov și nu lui Esau deși Esau era primul născut pentru că așa a lucrat Dumnezeu ca să-și vândă Esau binecuvântarea pentru un blid de linte și să umble după curve; și apoi mai departe, se smerește ca Iacov cel cu soțiile sale pentru care a trudit din greu ca să le câștige și nu doar cu un zâmbet cum e acuma, deci ieșind de la unchiul său Laban care îl excroca mereu se smerește ca să nu distrugă pe fratele său Esau care ieșise să-l prigonească întâmpinându-l cu o oaste numeroasă, căci dacă nu s-ar fi smerit l-ar fi spulberat pe Esau căci atunci, împreună și pentru Iacov ar fi luptat Dumnezeu cu miriadele de îngeri alături, deci l-ar fi spulberat pe Esau, iar Iacov nu s-a smerit de frică, și deci ajungând așa mai departe făgăduința binecuvântării până la Iisus și biruind El gLumea și înviind din morți și înălțându-se astăzi la Ceruri, căci azi e Înălțarea ca sărbătoare, șezând El la dreapta Tatălui, iată că luptă încă pentru noi cu ispispita și păcatul prin răbdare și prin cruce, căci s-a pogorât în Duh trimis de Tatăl ca să facă lucrare pentru țărână, căci pentru piatră a făcut, pentru duh a făcut și acum face pentru o mână de țărână, și acolo scrie, pe piatră, pe duh și pe pământ pentru ca să moștenim noi Credința, deci iată că poporul lui Israel este tot cel ce-L urmează pe Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, ca să moștenească ei Împărăția Cerurilor, trecând prin valea lui Iosafat.

Deci noi suntem Israelul cel nou, adevăratul Israel cel din creștini, din români, căci tot creștinul e român dacă e creștin. Căci Israel înseamnă răbdare îngerească în ispite și încercări și dureri și prigoane și robii, răbdare ca dar de sus, de la Domnul... așa încât să nu păcătuiești, să nu te mândrești și să plinești toată ascultarea... neispitind pe Dumnezeu, adică urmând lui Iisus Hristos fără ca să hulești pe nimeni, ci să-i iubești pe toți supunându-te lui Dumnezeu ca să-I slujești Lui și numai Lui să i te închini.
Sau altii se dau drept Israel? Israel este cel care este, iar noi ii suntem datornici. Am putea cel putin sa avem respect pentru ca ne-a iertat datoria. Oricum nu avem de unde sa i-o dam, oricat am munci.

Last edited by maria-luisa; 13.05.2010 at 19:05:28.
  #1917  
Vechi 13.05.2010, 19:11:31
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Sau altii se dau drept Israel? Israel este cel care este, iar noi ii suntem datornici. Am putea cel putin sa avem respect pentru ca ne-a iertat datoria.
Nu draga mea. Nu Israel cel vechi este Cel ce este, căci l-au părăsit pe Dumnezeu, ci Israel Carele este, este Israel cel din români, cel din Creștini, cel care se face una cu Iisus Hristos prin Cuvântul lui Dumnezeu.

Noi nu suntem datornici nimănui, și nu Israel cel vechi ne-a iertat nouă datoria ci ei n-au primit iertarea lui Dumnezeu, dăruită prin Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, căci se pare că au iubit mai mult blestemul legii și slujirea faptelor legii decât binecuvântarea Credinței.

Deci nu este alt Israel decît cel din români, cel din creștini... restul e istorie. Dar oricine poate să fie și să facă parte din Israelul cel Nou, doar să vrea, dar nu vor decât să acuze și să mintă... pentru ce oareoare? Pentru potoare sau puteroare? Pentru mila de sine confundată cu smerenia, dar mila de sine nu e altceva decât nemulțumirea adică răzvrătirea, căci e o milă de sine fățarnică... mila de sine pentru fiii lui Apgar care se nasc din firea păcătoasă a omului păcătos... căci mila lui Dumnezeu le dă și lor, tuturor celor necredincioși, o Cale spre Iisus Hristos... dar ei nu fac altceva decât prigonesc din fire căci sunt din fire robi și nu cunosc darul făgăduit și au lepădat Harul, slujind mândriei.

Last edited by vsovivi; 13.05.2010 at 19:20:55.
  #1918  
Vechi 13.05.2010, 19:17:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu draga mea. Nu Israel cel vechi este Cel ce este, căci l-au părăsit pe Dumnezeu, ci Israel Carele este, este Israel cel din români, cel din Creștini, cel care se face una cu Iisus Hristos prin Cuvântul lui Dumnezeu.

Noi nu suntem datornici nimănui, și nu Israel cel vechi ne-a iertat nouă datoria ci ei n-au primit iertarea lui Dumnezeu, dăruită prin Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, căci se pare că au iubit mai mult blestemul legii și slujirea faptelor legii decât binecuvântarea Credinței.

Deci nu este alt Israel decît cel din români, cel din creștini... restul e istorie. Dar oricine poate să fie și să facă parte din Israelul cel Nou, doar să vrea, dar nu vor decât să acuze și să mintă... pentru ce oareoare? Pentru potoare sau puteroare? Pentru mila de sine confundată cu smerenia, dar mila de sine nu e altceva decât nemulțumirea adică răzvrătirea, căci e o milă de sine fățarnică.
Nu l-a parasit Dumnezeu, pentru ca il iubeste. Daca nu l-ar fi iubit, ar fi fost demult sters de pe fata pamantului, la cate nedreptati a indurat.
Poate ca ne iubeste si pe noi, daca ne schimbam atitudinea si gandurile egoiste. :)

Ii suntem datornici, hai sa nu-L suparam pe Dumnezeu, ca uraste minciuna. Poate ca ar trebui sa ne oferim unul altuia mai multa consideratie si ar fi mai bine pentru toata lumea.

Legea lui Dumnezeu este a lui Dumnezeu si nimeni n-o poate schimba.

Last edited by maria-luisa; 13.05.2010 at 19:28:33.
  #1919  
Vechi 13.05.2010, 19:31:12
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de corectat după ce ai postat
Nu draga mea. Nu Israel cel vechi este Cel ce este, căci l-au părăsit pe Dumnezeu, ci Israel Carele este, este Israel cel din români, cel din Creștini, cel care se face una cu Iisus Hristos prin Cuvântul lui Dumnezeu.

Noi nu suntem datornici nimănui, și nu Israel cel vechi ne-a iertat nouă datoria ci ei n-au primit iertarea lui Dumnezeu, dăruită prin Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, căci se pare că au iubit mai mult blestemul legii și slujirea faptelor legii decât binecuvântarea Credinței.

Deci nu este alt Israel decît cel din români, cel din creștini... restul e istorie. Dar oricine poate să fie și să facă parte din Israelul cel Nou, doar să vrea, dar nu vor decât să acuze și să mintă... pentru ce oareoare? Pentru potoare sau puteroare? Pentru mila de sine confundată cu smerenia, dar mila de sine nu e altceva decât nemulțumirea adică răzvrătirea, căci e o milă de sine fățarnică... mila de sine pentru fiii lui Apgar care se nasc din firea păcătoasă a omului păcătos... căci mila lui Dumnezeu le dă și lor, tuturor celor necredincioși, o Cale spre Iisus Hristos... dar ei nu fac altceva decât prigonesc din fire căci sunt din fire robi și nu cunosc darul făgăduit și au lepădat Harul, slujind mândriei.
Nu l-a parasit Dumnezeu, pentru ca il iubeste. Poate ca ne iubeste si pe noi, daca ne schimbam atitudinea si gandurile egoiste. :) Legea lui Dumnezeu este a lui Dumnezeu si nu este degeaba.
Ba, L-au părăsit pe Dumnezeu, și nu L-au primit până azi, deci nu au cum să se numească Israel. Ci vechiul Israel, sau Israelul pătimirii și nu al slavei căci Israelul slavei este România. Sau cel puțin ăsta era planul lui Dumnezeu, dacă este cu cine, căci nu se poate fără credincioși, și nu se poate credincioși fără Credință.

Dumnezeu i-ar iubi și pe ei, pe boborul răzvrătit dacă L-ar asculta și L-ar primi, dar ei nu primesc Adevărul căci nu le place Calea cea strâmtă ci se îndreptățesc din faptele legii care sunt închinare la idoli.

Pe noi cu siguranță ne iubește cu condiția să nu ne smintim întru El, întru Sine. Dar nu suntem gata mântuiți ci nădăjduim că o să ne mîntuim dacă ne smerim ca să nu mai păcătuim după ce ne spovedim și apoi să iubim.

Păi sigur că legea și proorocii nu este degeaba...

dar uite că unii spun mereu că ei nu au nevoie de prooroci. Deci ce poți să înțelegi din această atitudine?

Last edited by vsovivi; 13.05.2010 at 19:34:49.
  #1920  
Vechi 13.05.2010, 19:37:43
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu l-a parasit Dumnezeu, pentru ca il iubeste. Daca nu l-ar fi iubit, ar fi fost demult sters de pe fata pamantului, la cate nedreptati a indurat.
Poate ca ne iubeste si pe noi, daca ne schimbam atitudinea si gandurile egoiste. :)

Ii suntem datornici, hai sa nu-L suparam pe Dumnezeu, ca uraste minciuna. Poate ca ar trebui sa ne oferim unul altuia mai multa consideratie si ar fi mai bine pentru toata lumea.

Legea lui Dumnezeu este a lui Dumnezeu si nimeni n-o poate schimba.
"Eu sunt a preaiubitului meu si preiubitul meu este al meu.
El isi paste turma printre crini."
Iata ce spune cuvantul lui Dumnezeu.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40