Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2009, 16:15:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
O intrebare mai ciudata.. Sfantul Nectarie ajuta doar in caz de boala ?
Doamne Fereste! Sfantul NECTARIE este CEL MAI BUN PRIETEN!!!!
Asta ti-o spun din EXPERIENTA!!! Tot ceea ce fac si gandesc sunt "impartite" cu acest MINUNATA Sfnat!!! Nu ca Il dau deoparte pe Dumnezeu, dar prin Sf.Nectarie, se SLAVESTE Dumnezeu caci "minunat este Dumnezeu intru SFINTII Sai"!
EU impart cu Sf.NEctarie si BUCURIII si TRISTETI, si durere si lacrimi si TOT!!!! Simt AJUTORUL sau si cel mai important este ca IMI RASPUNDE MEREU LA TOT CE "DISCUTAM"!
Si orice Sfant este prieten cu tine NUMAI TU SA FII SINCER CU EL si sa nu il cauti numai cand ai nevoie!!! Ci ca pe cel mai bun prieten al tau sa il ai si sa "vorbesti" cat poti de mult cu el, adica prin Sfanta RUGACIUNE!
Si vei avea parte NUMAI DE BINECUVANTARE SI BUCURIE!!! si nu te vei mai simti NICIODATA singur!!!!

Fii binecuvantat!!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2009, 22:43:08
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Raspund si eu la intrebarea lui IonutS..nu ajuta doar in boala..pe mine deja m-a ajutat la doua examene..cele mai grele..inainte de examen am mai trecut doar cate o tema din cele pe care le aveam de pregatit..asta dupa ce l-am rugat pe Sf Nectarie sa ma indrume...si de fiecare data exact acele subiecte au cazut...
Am ajuns ptr prima data in Bucuresti cu niste acte de rezolvat insa de cum am coborat din autocar prima directie a fost Radu-Voda..am ajuns f devreme iar biserica nu era deschisa, ma gandeam ca sunt atat de aproape de Sf Nectarie si totusi ne desparte o usa..imediat a venit un parinte si a deschis biserica.Cum am ajuns in fata raclei cu Sfintele Moaste am izbucnit in plans..insa un plans linistitor..ca si cum as fi revazut pe cineva dupa f multa vreme..a fost ceva deosebit ptr mine si asta m-a facut sa-mi doresc si mai mult sa ajung in toamna de hramul sfantului la el acasa..in Eghina...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.06.2009, 14:02:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu am aflat de Sf.Nectarie de la GeoNektarios de pe forum.Cautam pe internet acatistul lui,citeam ca exista o carte cu Sfantul,o doream si eu dar nu puteam sa fac rost,nu o gaseam nicaieri,citeam pe internet,mi-am transcris cu pixul acatistul.A doua zi ma duc la bunica mea si spune ca a primit carti de rugaciuni si sa-mi dea si mie,eu credeam ca sunt carti obisnuite cu rugaciuni dar era Acatistul Sf.Nectarie pe care-l doream atat de mult.Eu o consider o minune mai mica.Coincidenta nu exista.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.06.2009, 23:11:38
elena1 elena1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena1 Vezi mesajul
Vreau sa aduc si eu un cuvant de lauda acestui Sfant.L-am descoperit de ceva timp in Formula As, nu mai auzisem pana atunci de el.
Din cauza unor noduli la san m-am decis sa citesc Acatistul Sf.Nectarie .Desi nu l-am citit in fiecare zi(din pacate) pot spune ca nodulii mi s-au mai retras si sper la o vindecare totala cu ajutorul Sf Nectarie.Am vut prilejul sa ma inchin la moastele acestui mare sfant la manastirea Radu Voda din Bucuresti.Cred , desi credinta nu imi este asa de mare, ca Sf.Nectarie ii este drag de cei care ii cer ajutorul.Recomand tuturor celor care au probleme sa citeasca acatistul Sf Nectarie pentru ca cu siguranta vor gasi ajutor pentru orice problema.
Multumesc!


Multumesc Sfinte Nectarie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2009, 09:01:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sfântul Nectarie – Sfântul meu ocrotitor

[SIZE=4] Ar fi multe de spus despre acest Sfânt minunat! Dar cuvintele omenești sunt puține și nu pot exprima înălțimea virtuților și sfințeniei atinse prin multa sa nevoință și dăruire lui Dumnezeu. Pe mine m-a uimit încă de când i-am citit prima dată viața… am plâns ca un copil… Îmi aduc aminte cum în urmă cu 6 ani eram în anul III la Seminar și am văzut la un coleg al meu mai mare cartea cu Viața Sf.Nectarie. I-am cerut cartea sa o pot citi si eu… am plans mult de tot în acea seara… căci nu am lasat cartea din mână, până nu am citit-o pe toată… Și atunci l-am rugat pe Sf.Nectarie să mă invrednicească și pe mine să am o icoană cu Dânsul. După 2 zile aveam această icoană. I-am multumit Sf.Nectarie căci si Acatistul său îl gasisem… Eram atât de fericit!!! Din acea zi Sf.Nectarie a fost PRIETENUL meu „de toate zilele”. Orice gând mi-l îndrept către acest Sfânt MINUNAT! Mă rog mult acestui sfânt… Primul meu gând, prima bucurie, prima multumire, tot îi dăruiesc lui. [/SIZE]
[SIZE=4]Ceea ce m-a uimit cel mai mult este că Sfântul răspunde imediat la rugăciune! Nici nu apucam să rostesc un cuvânt că Sf.Nectarie îmi și răspundea imediat… Un gând mi-a fost cândva către Sfântul Nectarie: „Sfinte al meu, Nectarie, Sfintele tale moaște sunt împărțite în toată lumea, peste tot, chiar și în casele oamenilor… Te rog frumos să mă învrednicești și pe mine păcătosul să am doar o bucățică mică cât un vârf de ac din sfintele tale moaște.. îmi doresc atât de mult… Te iubesc atât de mult Sfinte al meu…” și cu acest gând am rămas mai bine de paru ani, când la împlinirea vârstei de 22 ani, am primit de la părintele duhovnic, o particică din Sf.moaște ale Sf.meu Nectarie, mai mare decaât un vârf de ac… Bucuria aceea de când am primit sf.moaște, o am și acum vie in inima și in sufletul meu. Mi-a spus parintele sa le pun la crucea de la gat. Crucea mea fiind de lemn, am facut un locusor pt a aseza sf.moaste acolo. Si astazi port cu grija si cu frica dar cu mare dragoste Sf.Moaste la piptul meu, aproape de inima, unde este Sfantul meu drag! [/SIZE]
[SIZE=4]Nu am cuvinte de lauda, sau sa imi exprim bucuria ce o am de la Sfantul Nectarie si pentru Sf.Nectarie. M-a invrednicit Sfantul sa ajung de doua ori in Eghina, sa ma inchin Sf.Sale moaste si sa ma asez cu frica si bucurie, cu mari emotii pe patul unde Sfantul isi odihnea nevoitorul trup. [/SIZE]
[SIZE=4]Dar Sfantul Nectarie este pentru mine nu numai un prieten, ci si “mama si tata”, “frate si sora”, nu am cuvinte sa imi exprim cum il simt pe Sfantul Nectarie, desi ma necajesc tare cand gresesc si pacatuiesc… ma simt atat de vinovat… Dar Sf.Nectarie nu m-a parasit niciodata si am simtit cum m-a iertat si ma iarta! Simt cum imi da curaj in viata si in fapte sa urmez poruncilor Domnului Hristos![/SIZE]
[SIZE=4]Raman mut in fata multor minuni prin care am trecut atat eu personal cat si cu parintii impreuna, salvandu-ne din mari necazuri si probleme familiare, dar si de sanatate si multe alte nevoi. Toti cei ce luau contact cu mine aflau de Sfantul Necatarie si de cat de mult il iubesc… incat am fost numit de catre multi “copilul Sf.Nectarie”. Acasa am pus peste tot icoane si fotografii cu Sfantul… Pe toti cei ce sunt in nevoi si deznadajduiti si imi cer ajutorul, ii indemn sa se roage acestui minunat Sfant. Si nu putini au fost aceia, caci reveneau la mine cu multumirea ca Sfantul Nectarie i-a ajutat in nevoile lor. Si ei mai departe spuneau altora cat de mult i-a ajutat pe ei Sf.Nectarie “descoperit” la mine… Pe mine ma umplea de bucurie ca sfantul se facea cunoscut tot mai mult si minunile cresteau.. si oamenii se intareau in credinta in Dumnezeu si aveau mare dragoste de Sfintele Slujbe!!![/SIZE]
[SIZE=4] Astfel se implinea cuvantul care zice ca “minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai, Dumnezeul lui Israel”![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2009, 13:06:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4] Ar fi multe de spus despre acest Sfânt minunat! Dar cuvintele omenești sunt puține și nu pot exprima înălțimea virtuților și sfințeniei atinse prin multa sa nevoință și dăruire lui Dumnezeu. Pe mine m-a uimit încă de când i-am citit prima dată viața… am plâns ca un copil… Îmi aduc aminte cum în urmă cu 6 ani eram în anul III la Seminar și am văzut la un coleg al meu mai mare cartea cu Viața Sf.Nectarie. I-am cerut cartea sa o pot citi si eu… am plans mult de tot în acea seara… căci nu am lasat cartea din mână, până nu am citit-o pe toată… Și atunci l-am rugat pe Sf.Nectarie să mă invrednicească și pe mine să am o icoană cu Dânsul. După 2 zile aveam această icoană. I-am multumit Sf.Nectarie căci si Acatistul său îl gasisem… Eram atât de fericit!!! Din acea zi Sf.Nectarie a fost PRIETENUL meu „de toate zilele”. Orice gând mi-l îndrept către acest Sfânt MINUNAT! Mă rog mult acestui sfânt… Primul meu gând, prima bucurie, prima multumire, tot îi dăruiesc lui. [/SIZE]
[SIZE=4]Ceea ce m-a uimit cel mai mult este că Sfântul răspunde imediat la rugăciune! Nici nu apucam să rostesc un cuvânt că Sf.Nectarie îmi și răspundea imediat… Un gând mi-a fost cândva către Sfântul Nectarie: „Sfinte al meu, Nectarie, Sfintele tale moaște sunt împărțite în toată lumea, peste tot, chiar și în casele oamenilor… Te rog frumos să mă învrednicești și pe mine păcătosul să am doar o bucățică mică cât un vârf de ac din sfintele tale moaște.. îmi doresc atât de mult… Te iubesc atât de mult Sfinte al meu…” și cu acest gând am rămas mai bine de paru ani, când la împlinirea vârstei de 22 ani, am primit de la părintele duhovnic, o particică din Sf.moaște ale Sf.meu Nectarie, mai mare decaât un vârf de ac… Bucuria aceea de când am primit sf.moaște, o am și acum vie in inima și in sufletul meu. Mi-a spus parintele sa le pun la crucea de la gat. Crucea mea fiind de lemn, am facut un locusor pt a aseza sf.moaste acolo. Si astazi port cu grija si cu frica dar cu mare dragoste Sf.Moaste la piptul meu, aproape de inima, unde este Sfantul meu drag! [/SIZE]
[SIZE=4]Nu am cuvinte de lauda, sau sa imi exprim bucuria ce o am de la Sfantul Nectarie si pentru Sf.Nectarie. M-a invrednicit Sfantul sa ajung de doua ori in Eghina, sa ma inchin Sf.Sale moaste si sa ma asez cu frica si bucurie, cu mari emotii pe patul unde Sfantul isi odihnea nevoitorul trup. [/SIZE]
[SIZE=4]Dar Sfantul Nectarie este pentru mine nu numai un prieten, ci si “mama si tata”, “frate si sora”, nu am cuvinte sa imi exprim cum il simt pe Sfantul Nectarie, desi ma necajesc tare cand gresesc si pacatuiesc… ma simt atat de vinovat… Dar Sf.Nectarie nu m-a parasit niciodata si am simtit cum m-a iertat si ma iarta! Simt cum imi da curaj in viata si in fapte sa urmez poruncilor Domnului Hristos![/SIZE]
[SIZE=4]Raman mut in fata multor minuni prin care am trecut atat eu personal cat si cu parintii impreuna, salvandu-ne din mari necazuri si probleme familiare, dar si de sanatate si multe alte nevoi. Toti cei ce luau contact cu mine aflau de Sfantul Necatarie si de cat de mult il iubesc… incat am fost numit de catre multi “copilul Sf.Nectarie”. Acasa am pus peste tot icoane si fotografii cu Sfantul… Pe toti cei ce sunt in nevoi si deznadajduiti si imi cer ajutorul, ii indemn sa se roage acestui minunat Sfant. Si nu putini au fost aceia, caci reveneau la mine cu multumirea ca Sfantul Nectarie i-a ajutat in nevoile lor. Si ei mai departe spuneau altora cat de mult i-a ajutat pe ei Sf.Nectarie “descoperit” la mine… Pe mine ma umplea de bucurie ca sfantul se facea cunoscut tot mai mult si minunile cresteau.. si oamenii se intareau in credinta in Dumnezeu si aveau mare dragoste de Sfintele Slujbe!!![/SIZE]
[SIZE=4] Astfel se implinea cuvantul care zice ca “minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai, Dumnezeul lui Israel”![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]


Geo ,de unde pot lua si eu o icoana cu Sf.Ierarh Nectarie?Tare mult mi-as dori si eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.06.2009, 13:53:16
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Si pe mine m-a ajutat, foarte mult.

Multumesc Sfinte bun!

Si cum? In urma cu 2 ani am avut probleme grave cu genunchiul. Toti doctorii pe la care fusesem imi spuneau ca alta sansa nu exista decat operatia. Am stat si pe holurile Spitalului de ortopedie din Capitala cu zilele-in asteptarea unui consult, iar cand i-am vazut pe bolnavii aceia ce greu se recuperau si cum erau tratati de rau de catre personalul medical, m-am infricosat.

Ca o paranteza aici, poate nu intereseaza pe nimeni, dar pe mine m-a induiosat: Cel mai mare spital de ortopedie din Bucuresti, poate si din tara, acolo unde dupa ce esti operat iti este foarte greu sa te misti pe o suprafata plana daramite pe una inclinata, este plin de scari. Bolnavii ( cei proaspati operati)pentru a se deplasa cat de cat, trebuie sa urce si sa coboare scari !!

Dar sa revin, Sfantul Nectarie m-a ajutat enorm, mi-a vindecat genunchiul umflat si plin de dureri. Cu acatistul Sfantului( primit de la prietena mea) si cu ulei sfintit de la candeluta sfintelor sale moaste- manastirea Radu Voda, in fiecare dimineata.

Slava lui Dumnezeu!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2009, 23:47:48
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Geo ,de unde pot lua si eu o icoana cu Sf.Ierarh Nectarie?Tare mult mi-as dori si eu.
fratele meu... eu mi-am dorit atat de mult... nu am cuvinte sa exprim... dar a lucrat tot Sf.Nectarie ca sa pot avea... tot el m-a ajutat pe mine pacatosul... si nu am cuvinte sa iti spun cat ma ajuta si acum si cat il simt de aproape... daca ti-l doresti cu ADEVARAT, va veni la TINE SINGUR....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2009, 21:34:45
catyoana catyoana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Locație: Egipt
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Post

Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie ca prin rugaciunile sale la Dumnezeu si Maica Domnului m-a ajutat sa raman insarcinata.rugati-va la acest sfant ca este grabnic ajutator in tot ce va doriti.eu continui sa ma rog lui si am sa-l port in suflet toata viata.sper intr-o zi sa ajung si la el acasa ,in insula eghina...iar cand ma intorc acasa am sa caut o biserica care are moastele sale sa ma rog si inchin.
Doamne ajuta si Sfantul Nectarie sa va fie ocrotitor!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2009, 13:25:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Manastirea Radu Voda din Bucuresti are moastele Sfantului.Sa fiti binecuvantati!!!!Nectarie este nectarul vietii noastre.!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 22:56:35
Multumesc Sfinte Ierarhe Nectarie andreidiniasi Intamplari adevarate 17 03.12.2009 21:53:58
Multumesc Sfinte IERARHE NECTARIE 2 andreidiniasi Intamplari adevarate 1 24.11.2009 16:02:24
MULTUMESC! jenica Rugaciuni 7 16.09.2007 23:34:21
multumesc dram Din Vechiul Testament 0 08.03.2007 12:41:52